Jump to content

Probleme Ac - Climatronic


wub
 Share

Postare recomandată

in  cazul  tau  daca  compresorul cupleaza ,poti  arunca  o  privire  spre  compresor  si  vezi  daca  ambreajul  este  cuplat ,  pe  teava  groasa  in  interior,situat langa  cuplele  de  umplere  are  un  ventil  unde  face  laminarea,  este  foarte  posibil  sa  fie  infundat  ,  din  pacate  de  vei  umbla  acolo  fara  o  statie  de  recuperare  freon  vei  pierde agentul  ,  se  scoate  afara  cu  un  spit  si  se  curata  prin  ceva  jet  de  aer  , 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspunsuri. 

@andrei_221 tind sa cred ca nu am freon, deoarece am facut testul pe climatronic si aveam presiune 00 in compresor. Din pacate nu am avut timp sa ajung la un service sa verific. Cealalta eroare, din ce am mai citit pe internet, vine oarecum in "combinatie" cu 792...nu e freon, nu deschide clapetele, nu?

 

@negrusirosu, am gasit un fel de ventil acolo cand eram in DE Am desfacut capacelul negru si l-am apasat cu o surubelnita, nici macar urma de "fassss". Deci nu exista presiune, implicit nu exista freon, nu? pun o poza sa vezi la ce ma refer...poza1.jpg

Pun si alta poza sa vedeti la ce ma refer:

poza3.jpg

 

 

 

DECI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si inainte sa incarci freon , trebuie verificat pe unde ai pierdut freonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum "roboteii" de incarcat instalatia cu freon fac mai intai o presurizare cu aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O depresurizare poate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mancat "de" -ul din fata, deci depresurizare.

Modificat de dic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postarea  mea  era  destinata   lui   Bratu  Sorin  pentru  Pasat, 



pentru  a  verifica  daca  este  agent  in  instalatie,  este  bine  de  a  o  face  cu  ceva cupla  destinata  acelei  supape,  in  caz  de  se  foloseste  alceva , grija  mare  puteti  distruge  functie  de modelul   supapei    ventilul  sau  garnitura  din  interiorul  supapei,  nu  folositi  ceva  ascutit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum depresrizarea instalatiei nu este relevanta decat pentru gaurile relativ mari.  in rest, instalatiile trec testul de vacuum si pierd freonul fara probleme in cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarat   andrei, o  fisura  mica  greu sa  fie depistata   prin  vacumare, doar  daca  lasi  un  timp  foarte indelungat  robotelul  sau  manometre  pe  masina  , sub  presiune  de  azot  este  cea  mai  buna  solutie, fie  fisura  chiar  foarte  mica  o  depistez  cu  o  mare  usurinta  mai  ales  de  ai  un  manometru  digital   in  timp  foarte  scurt  sezizezi  ca  sunt  pierderi



eu  cel  putin  atunci  cand  gasesc  o  instalatie  goala  bag  o  presiune  intre  10, 15 bari  si  functie  de fisura  o  depistez  usor, iar  prin  purjarea  azotului  se  curata sitemul   ce este  de  ajutor  pentru  o  functionare  mult  mai  eficienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti ca la o instalatie AC,,mentionez ca functioneaza perfect dar la care nu s a umblat de vre o 8 ani  ar necesita o completare cu freon sau ulei   am 80 k dar AC ul nu are f multe ore de functionare max 1000 ore si cam cat ar costa? MS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca merge bine si baga rece nu vad de ce ai umbla la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gadeam la uleiul ce se baga in agentul de racire pt compresor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarat  ca  orice  ulei  in  timp  isi  pierde  din  proprietati , ce  spunea  si  colegul  de  merge  poti  sa  o  lasi asa,  daca  iti  permiti  financiar  , desi  nu  este  o  valoare  foarte  mare , as  merge  pe  o  recuperare ,  reumplere  freon  si  ulei, vei  simti o  schimbare  desigur daca   se  respecta  intocmai  toate  procedurile ,  cantitate  de  ulei  si  freon,  spun  asta  dupa  o  perioada  mai  indelungata  de  timp  de  functionare  filtru  deshidrator nu isi  mai  face  treaba  si  introducand  alt  freon  se  va  simti  o  diferenta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS! si cam cat ar costa operatia? pt. siguranta at i recomanda reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu  este  neaparat  ,  orice  service  ,  este  bine  sa  iei  ceva  referinte  inainte  ,  dar  dupa  cum  spuneam  acel  robotel  de  este  setat  sa  isi  faca  treaba la  toate  operatiile  si  se  introduce  cantitatea  exacta  de  freon  si  ulei  totul  va  fi  in  parametrii,  iar  pretul  este  intre 100 si 15o  ron ,poate  chiar  mai  putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, baieti. Deocamdata, trebuie sa mai astept putin pana fac verificarea, trebuie sa schimb bujiile :(

 

Sper sa rezolv problema si cu A/C-ul...Dar, sunt inca nelamurit  :icon_confused:  daca nu exista freon, nu cupleaza nici compresorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca  in circuit  ai  o  cantitate  foarte  mica  de  freon,  da nici  compresorul  nu  cupleaza, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistemul are un senzor de presiune pe instalatie. Daca este putin freon, presiunea e mica deci senzorul nu va da drumu la compresor.  la fel cand presiunea este prea mare , tot acel senzor va comanda decuplarea compresorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  atunci  cand  presiunea  este  prea  mare  in  circuit  fie  freon  prea  mult  sau  fie  o  ventilatie  deficitara  al  condesatorului , umiditate  in  sistem , compresorul  cupleaza  si  la  scurt  timp  decupleaza



cand  compresorul  nu  cupleaza  deloc, fie  nu  ai  freon  ,  fie  nu  ajunge  tensiune  12  pe  presostat  implicit  pe  compresor,  bobina  intrerupta,  siguranta  arsa  ,  etc

 

Atentionare : scrie corect gramatical si citeste regulamentul.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamuriri. Deocamdata ploua, mai asteapta putin verificarea A/C :)

Mi-am luat bujiile :) NGK BKUR6ET-10...am vazut recomandari din partea mai multor persoane pe forumuri care au 1.6 BFQ si m-am gandit sa le achizitionez pe acestea. Le-am luat de la Claunic Targoviste cu 92 lei - 4 buc. Astazi le montez, sunt curios daca se vede vreo diferenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am patit si eu problema cu climatronicu sambata mergea foarte bine, in duminica seara surpriza nu a mai mers, (duminica dimineata a mers foarte bine),  nu mai raceste aerul baga aer caldut si pe LOW, am trecut in fuga pe la un service astazi care erau pe punctul de plecare si mi-au masurat presiunea de freon mi-au spus ca e scazuta si sa trec pe la ei sa-mi fc o verificare cu ceva lichif forescent bla, bla, bla, acum dilema mea este dc as fi avut vreo fisura sau por care sa se piarda freonul il pierdem pe tot nu numai o parte si in concluzie nu mai ramanea presiune in instalatie??? Ma lamuriti si pe mine va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incet-incet, il poate pierde pe tot.... daca e doar un por pe undeva.,.. daca e vb de o fisura, atunci il cam pierde instant.

 

Mergi si verifica cum sta treaba, dupa care - daca nu s-a rezolvat - vedem cum sta treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

Am facut astazi verificare, mi-a vidat instalatia si apai au bagat freon cu o substanta fluorescenta, surpriza in locul unde este senzurul de temperaturta exterioara asa zicea baiatul de la service ca ar fi este un  mic por ,a frecat senzorul de radiator, acum dilema mea este daca pot repara chestia aia acolo.....sau va trebui sa iau un radiator nou......ma tem ca dc il repar va tine sau va ceda foarte repede ce parere ai? poate ai mai intalnit, si alceva chestia aia care zice el ca este senzor trebuie sa stea langa radiatorul ala sau pot sa o prind mai in exterior sa nu mai am probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!