Jump to content

Zgarieturi pe vopsea


nemtzalau
 Share

Postare recomandată

Domnilor,o curiozitate legata de o informatie citita in publicatia lunara de informatie si analiza, martie 2009- VW news :

" VW ofera o folie protectoare trnsparenta,care se potriveste oricarei culori si care asigura o buna protectie a vopselei impotriva loviturilor minore.Elemente ext. precum oglinzile retrovizoare,panourile ext.,manerele de deschidere a usilor sau aripile fata sunt parti ale caroseriei care pot fi afectate de lovituri accidentale.Zgarieturile in parcare,micile lovituri provocate de pietrele sarite in timpul deplasarilor sau actiunea unui vecin binevoitor pot fi impiedicate prin aplicarea filtrului protector V-protect.Aceasta folie poate fi aplicata pe oricare suprafata a caroseriei, este practic invizibila,iar defectele de montaj pot fi rectificate f.usor,in max. 24 ore de la aplicare."

Suna bine la teorie,nu?S-ar incadra la "cum sa ne pazim ext. masinii"!A folosit cineva asa ceva?Din cat am scotocit pe forum nu am gasit nimic,poate ma insel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va interesati de folie transparenta sa intrebati si ce latime maxima are. Eu am vrut la un moment dat sa-mi pun pe capota la Expert Detailing dar nu aveau decat la 50cm latime, sau ceva asemanator si ar fi insemna sa o faca din 2 bucati, ceea ce nu mi-a convenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-un final m-am calmat si acum ma gandesc la solutia cea mai buna pt. rezolvarea zgarieturilor cu cheia de pe Golful meu pe care il am doar de 8 luni, atunci cand arata impecabil.

Am atasat o poza cu 2 zgarieturi - cca 7 si 11 cm, mai am cate o zgarietura mai lunga pe usile fata, cca 17 cm; si una pe aripa mai scurta. Bate foarte tare la ochi albul acela, e grundul cred ... Nici nu imi vine sa-l spal ca vad doar zgarieturile.

Ca sa evit rugina (nu stiu in cat timp poate aparea) se cam recomanda revopsirea elementului complet, dar cum la mine e vb. aproape de toata masina - spate, 2 usi, aripa - cred ca ar costa foarte mult.

post-35730-1238008927_thumb.jpg...

Mi-ati putea cumva recomanda un meserias sau o vopsitorie auto de incredere din Cluj?

Am citit pe net o metoda aparent buna - trebuie sa umplu zgarietura cu vopsea si lac cu intaritor, dupa care se freaca cu smirghel de apa, de granulatie super fina, pana ce stratul de vopsea aplicat peste zgarietura nu se mai simte deloc la atingere. Pentru final se cumpara 2 tuburi de polish, unul pasta si unul lichid, eventual cel lichid sa contina si ceara in el. Se freaca zona cu polishul pasta, pana vopseaua capata cat de cat un luciu, dupa care se trece la al doilea polish. Nu stiu cat de tare m-ar protejeaza impotriva ruginii :) si aceasta metoda l-as alege daca vopsirea de catre un profesionist ar costa foarte mult, fiindca neavand garaj, prosti vor fi si dupa revopsire care au cate o cheie in mana si se plictisesc. Eventual imi voi face casco, ca parca incep sa simt importanta cascoului.

Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Pentru niste zgarieturi nu foarte adanci (cred ca si-au facut niste caini de cap cu aripa si usa mea) pe vopsea neagra - m-ar interesa un polish foarte bun. E masina de firma si nu o pot lasa asa, nici fransiza la casco nu vreau s-o platesc.

Am deja un polish negru, TurtleWax parca se numeste, dar nu-mi place deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Si eu vin cu o problema clasica deja in preaminunata capitala. La ultima spalare a masinii am gasit circa 14 ciobituri pe vopsea (inclusiv cu urme ramase de la vopseaua celui care a deschis usa neatent), dar numai la portiera soferului. Se vede clar ca sunt lovituri cauzate de portiera vecinului de parcare (nu am acum poze, dar am sa cobor sa fac). Problema cu acest vecin este ca am avut ghinionul sa prind loc de parcare langa unu care are o firma, iar pe acest loc parcheaza pe rand 5-6 masini, in fiecare zi alta....Este logic ca pe angajatii care parcheza acolo nu ii intereseaza de masinile din jurul lor si trantesc usile care cum apuca. Deja astazi cand am coborat la masina am gasit o lovitura pe portiera destul de proeminenta. Daca cineva stie, as dori sa intreb daca exista vreo solutie sa curat de pe portiera mea urmele de vorsea ramase de la loviturile vecinului de parcare cu usa ? (cineva zicea sa incerc cu benzina, dar nu stiu daca e bine) si daca pot face vreo plangere pe undeva pt ca persoanele care parcheaza pe acel loc si sunt de fiecare data neatente sa fie cumva avertizate.? ...Intr-o zi am discutat cu unul din ei, dar bineinteles ca s-a jurat ca ciobiturile nu sunt de la el, desi era evident.....nu am decat sa instalez o camera video ca sa le pot demonstra ca ei au cauzat pagubele.....altfel nu stiu cum sa fac.....pt ca nu am timpul necesar sa stau cu orele pe langa masina. Concluzia este deja stiuta : nesimtirea unora si lipsa de respect fata de bunurile altora intrece orice limita. Din pacate este si mai grav ca procedurile legale sunt mult prea alambicate si de durata, si omul renunta de buna voie la ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Micile urme de vopsea de pe masina le stergi cu o carpa inmuiata in putina motorina. Este mai buna decat benzina, care este mai daunatoare vopselei. Dupa ce ai reusit sa o cureti, aplica o ceara auto. In privinta vecinilor de parcare - ai o singura solutie - sa-ti cauti alt loc de parcare. Nu ai cu cine sa vorbesti, oamenii prosti nu constientizeaza ca sunt prosti la fel cum nebunii nu stiu despre ei acest lucru. Din pacate lipsa de educatie si de cultura a romanilor, combinata cu retardarea mentala inoculata de asa-zisele modele-vedete popularizate excesiv de televiziuni, se reflecta in comportamentul adoptat pe strada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgarieturile, mai bine zis, cobiturile de pe cantul usii (o deschizi si atingi ceva) se pot rezolva cu ceva ?

Stiu ca am vazut la cineva ca un fel de cheder subtire care se lipeste pe marginea usii in parte de deschidere. Ati vazut pe undeva asa ceva de cumparat ?

Modificat de Meteoris
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu problema cu zgarieturile am rezolvat-o prin 2 metode:

- casco si revopsire element (recomand decat daca nu iese cu polish)

- polish cei de la Expert Detailing mi-au scos o zgarietura de cheie destul de adanca de pe portiera spate (cu specificatia ca acea usa nu ar mai rezista la inca un polish foarte abraziv dar am scapat de vopsea) si niste urme de vopsea de la o masina care mi-a atins aripa fata.

Daca in zgarietura intra unghia destul de bine atunci e destul de complicat, o sa iasa o parte la polish dar unde este mai adanca o sa ramana vizibil.

Cu solutii de gen scobitoare si smilgher foarte fin as fi deacord doar pe linii foarte scurte nu acolo unde e sarita vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu metoda cu scobitoarea as alege dat fiind ca nu am casco si doar cateva zgarieturi am pe cate un element (mai sus e o poza cu 2 zgarieturi). Aprox. 95 lei vor fi 200 ml de vopsea facuta pe calculator (eram pregatit la ceva mai scump). E putin mai scump decat metoda cu sprayul, care ar fi doar 16 lei, dar asa sper foarte tare, ca vor face culoarea aproape identica cu cea originala, si nu va iesi urat acoperirea zgarieturilor. Cu alcool e bine daca curat inainte? Nu stiu cat de groasa va fi vopseaua. Teoretic ar trebui sa aplic vreo 2 straturi de vopsea la un interval de 2-3 zile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ar trebui sa aplic vreo 2 straturi de vopsea la un interval de 2-3 zile?

Cum sa aplici straturile la asa mare distanta intre ele? Se aplica la distanta de 10-20 de minute intre ele. Si lacul la fel. Datorita faptului ca unii vopsitori (de ocazie) aplica lacul la prea mult timp dupa vopsea, apare exfoliera sa.

Daca e o suprafata mai mare de vopsit, eu recomand sa o lasi pe mana cuiva care se pricepe, si care cu asta se ocupa.

Doar daca este relativ micuta zgarietura poti face tu ceva.

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai sunt zgarieturi de cheie, linii subtiri, dar destul de adanci, in total 5 (intre 7-14 cm lungime). In vopsitorie au spus ca doar intregul element mi l-ar vopsi (250 lei x 3 sau 4 elemente ... e mult + poate nici nu ar nimeri culoarea). Cred ca ma voi descurca. Si vopseaua va contine si lac si intaritor, asa mi-au spus.

Cel mai bine ar fi daca ar fi lucrat deja cineva cu albastru mai inchis metalizat, cum e si al meu, ca vad f. multe golfuri in culoarea aceasta. Daca nu, voi fi eu un reper, voi imprumuta eu altcuiva care va avea nevoie din vopseaua mea :)

Modificat de Maxt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te asigur ca zgarieturile facute cu cheia ( si se vede grundul pe masina ), nu mai merg scoase decat prin revopsire. Eu am incercat sa repar vopseaua la o firma....si nu vrei sa stii ce a iesit. Tot la revopsire am ajuns. Pretul pe care ti l-au cerut este foarte bun. Mie la o firma, pentru revopsire, mi-au cerut 7 mil de element.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te asigur ca zgarieturile facute cu cheia ( si se vede grundul pe masina ), nu mai merg scoase decat prin revopsire. Eu am incercat sa repar vopseaua la o firma....si nu vrei sa stii ce a iesit. Tot la revopsire am ajuns. Pretul pe care ti l-au cerut este foarte bun. Mie la o firma, pentru revopsire, mi-au cerut 7 mil de element.

Hmm ... m-ai speriat un pic :biggrin: Ti-a sarit vopseaua si de langa zgarietura sau diferenta de culoare era urata? Eu ma gandeam sa pun vopsea doar pe zgarietura, iar daca nu va rezista, asta e, ca pe o masina albastra inchisa o zgarietura care e alba bate f tare la ochi. Un prieten mi-a recomandat un pic de chit pe care sa dau cu spray, dar pe o latime atat de mica e greu cu sprayul, eventual daca as pune scoci, sa nu mearga vopsea si pe margini ... El a facut asta de mai multe ori pe zgarieturi mai mari, lovituri, adevarat pe o masina gri, si a reusit sa gaseasca culoarea potrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa s-a lucrat si la masina mea. S-a pus chit si s-a revopsit cu un aerograf.( vopseaua a fost facuta pe calculator).In primul rand, se vede unde a fost vopsit ( foarte foarte urat) Daca vrei, iti pun niste poze. Din niste zgarieturi care se vedeau de aproape, s-a facut o ,,balega" care se vede urat de la distanta. Ca sa nu mai zic ca (virgula) chitul nici nu adera. Deci chiar daca o vopsesti si iese la nuanta, zgarietura tot ramane. Ce vrei tu sa faci, fi sigur ca nu va rezista. Poate daca dai si cu lac deasupra...tine mai mult.

Concluzia: o reparatie a vopselei nu se compara cu o revopsire. (asta daca vrei sa iasa bine ) Poate la cele nemetalizate, ar merge mai bine, dar la vopselele care se folosesc acum pe masini, orice zgarietura pana la grund, numai prin revopsire mai poate fi inlaturata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfat. Exact ca sa evit o pata mare in alta culoare, voi experimenta eu cu mana mea, lucrand doar pe zgarietura. O vopsire a elementelor in acest moment e exclus, iar atunci as vopsi mai bine toata masina, ce costa f mult, si tinand cont ca nu am garaj, ma pot trezi a doua zi iar cu zgarieturi. Deci vreau doar sa le musamalizez.

Maine incepe experimentarea :icon_thumright: Au si creion pt. retusari, spray (10 si 15 lei) daca sunt sigur ca nu va merge asa, trec la ceva mai scump, la vopsea facuta pe calc., si pun doar pe zgarietura. Daca va fi urat o las balta, si voi plati la anul un casco, dar eu sper f tare ca voi fi multumit. Eu mai mult de rugina ma temeam, dar din cate am inteles nu trebuie sa ma ingrijorez pt. asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie ca este recomandata revopsirea elementului, insa temporar, se poate face si o astfel de improvizatie. Intradevar, pretul lui Maxt este foarte bun, dar un pret bun, nu inseamna intotdeauna si o treaba bine facuta. :D

Eu cred ca daca ai de gand sa investesti mai mult de 40-50 de lei in reparatie, mai bine mai astepti, si faci o revopsire. E pacat sa iti bati joc de banii tai.

Cat despre 700 ron, per reper, colegu... stii cum e cu cine cere si cine da :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu....tocmai din cauza asta nici nu am dat.(desi cunosc persoane care au platit pretul asta). Acum o pregatesc si eu pe a mea de vopsit, dar muuuult mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la magazin, iar vanzatorul dupa ce a vazut zgarieturile mi-a recomandat si el o revopsire. Asa am cumparat cu 10 lei un creion albastru dar alta nuanta, si puteti vedea rezultatul ... daca cineva cauta pe masina zgarieturi, normal ca le va observa usor, dar zgarieturile se vad mult mai greu, caci inainte erau f vizibile. Sunt curios cat timp ramane culoarea. Mai mult nu se prea poate face :l

poza 1 (...028) - spate stanga inainte ; 2 (...031)- dupa (se vede mai clar ca in oglinda .. atentie sa nu cautati zgarietura pe Loganul visiniu :D

poza 3 (024) - usa fata dreapta inainte ; 4 (...025) - dupa

poza 5 (027) - usa fata stanga inainte ; 6 (...032) - dupa

... macel total .. nu stiu cine e atat de nebun .. obsedat ... de zgarie? Acum am vazut o gramada de zgarieturi pe capacele de la roti, pe o parte la absolut fiecare spita, noroc ca sunt doar capace .. nici nu-mi vine sa-mi pun inapoi jantele de aluminiu, dar Doamne fereste sa prind pe cineva atingandu-se de masina ... poate nici nu el a facut toate astea, dar nici nu vreau sa ma gandesc ce i-as face. Ma face sa urasc oamenii

post-35730-1238853341_thumb.jpg

post-35730-1238853826_thumb.jpg

post-35730-1238854154_thumb.jpg

post-35730-1238854166_thumb.jpg

post-35730-1238854333_thumb.jpg

post-35730-1238854348_thumb.jpg

Modificat de Maxt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e mi-a zgariato cu cheia cap coda odata. 4 elemente au trebuit vopsite. Alti bani, alta distractie. Am incerca polish, creion dar tot se vedea diferenta mare. Singura solutie este vopsitu.

Modificat de eto_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum dupa cateva ore sunt si mai multumit, in conditiile date aceasta a fost cea mai buna alegere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cam cat costa o revopsire la o Jetta zgarietura fiind de la capacul de rezervor pana in fata la aripa fata a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai un element vopsit costa cam 400 in reprezentanta, poate chiar 500 lei. Fa un calcul. 400x4 (aripa spate, ambeme usi, aripa fata) =1600 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat costa o revopsire la o Jetta zgarietura fiind de la capacul de rezervor pana in fata la aripa fata a masinii.

Trebuie sa te interesezi in Bucuresti unde e mai ieftin si de calitate. In Cj de ex. un prieten si-a vopsit spatele golfului acum 1 luna - 2 aripi, usa portbagaj, bara + polish partea din fata a masinii pt. 700 lei totul. Vopsitul a iesit foarte bine, eventual in timp se va vedea daca intradevar era munca de calitate. Sunt curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revopsit si eu elementele zgariate ( 5 la numar). Inca sunt uimit cat de bine a iesit. Nu se observa diferenta deloc. Am vopsit-o la un prieten ( se ocupa personal de asa ceva ) si mi-a luat decat 500 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!