Jump to content

Zgarieturi pe vopsea


nemtzalau
 Share

Postare recomandată

Am retusat zgarietura cu vopsea de aceeasi culoare insa fiind suprafata prea mare nu am bibilit-o corespunzator(cred ca imi luat 2 zile cu varful de la scobitora), am dat si pe langa zgarietura putin, asta e. Iar de dimineata am incercat sa iau cu smingherul, dar vopseaua care am dat-o fiind cu mult mai inalta decat originala m-am lasat pagubas(am dat vreo 20 cm si am vazut ca nu iese:( ) . Sunt convins ca iese , insa pe suprafete mai mici si sa dai f atent cu varful de la scobitoare exact pe zgarietura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca iti spun,dar ce faci tu este tiganie.

Singura solutie este revopsirea elementelor respective de caroserie.Iar pentru faptul ca nu ti-ai facut Casco,la valoarea masinii tale, ti-ai asumat un mare risc si din pacate ai cam pierdut.

succese,

octav

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac niste poze la zgarietura mea de pe usa retusata (1 cm max) si o sa vezi ca si dupa ce am bibilit-o destul tot se vede. Eu nu cred momentan ca merita revopsirea totala a repererului deoarece zgarietura este cu mult sub nivelul bandoului nefiind foarte vizibila.La tine din pacate revopsirea totala a reperelor este singura solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o parere totusi domnu moderator, iar valoarea masinii e cam mica la cat trebuie sa cotizez pentru casco!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lucrat ca broker de asigurari pe daune auto si am ceva experienta in domeniul asta.Iti spun ca am mai vazut cazuri ca ale tale si nu au fost solutii de rezolvare decat cotizand din buzunarul propietarului.

Esti norocos acum, gandeste-te ca Doamne fereste o gasesti lovita (ti-o loveste vreun utilaj sau ceva) sau chiar o lovesti tu (e omeneste sa gresesti) si iti bubuie vreun airbag.Sa vezi atunci show!

Prietenei mele i-am cumparat un Tico prin feb anul asta si nu am lasat-o sa plece fara asigurarea Casco intrata in vigoare.Bine am facut ca dupa doua zile a fost o chestie urata in urma careia masina ei a ramas cu o aripa infundata,bara smulsa impreuna cu masca frontala(panoul din fata de fapt) si farurile sparte.Toata reparatia a facut peste 20 mil lei.Si crede-ma ca nu prea mai aveam banid e casco, dar am facut cum am facut si m-am asigurat!!!

In ziua de azi cand iti cumperi o masina trebuie sa te gandesti daca ai bugetul atat de mare incat sa acopere si asigurarile si alte cheltuieli(precum revizii,etc),deoarece valorile sunt mari,ba chiar foarte mari si ar fi pacat sa nu dormi linistit noaptea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am usa din dreapta zgariata si f. ptuin infundata, aproape ca nu se observa, dar zgarietura se vede. Nu e chiar foarte adanca, dand impresia ca poate sa iasa la un polish, dar dupa indelungi cautari si incercari, singura optiune este sa vopsesc toata usa. Cam nasol totusi.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ceva zgarieturi care sa zic as putea sa le fac pe casco. ..dar mi-e are frica ca nu ies fix la culoarea originala. Adica ma gandesc ca o sa se cunoasca diferente si din acest motiv am rezerve si mai degraba stau cu o zgarietura fina decat sa vopsesc toata aripa si sa se vada diferente de culoare.

Motive:- vopseaua nu cred ca are acceasi calitate cu cea din fabrica;

- am asistat la cum se face vopseaua "pe calculator". Calculatorul arata gramajul si codul culorii si se face un amestec.

De ex: am dat codul culorii vopselei masinii mele si apoi pe calculator ia dat asa: ca pt 50 g de vopsea pt masina mea trebuie: 7 g de vopsea cod 32 + 3 g vopsea cod 56 + tot asa inca vreo 4-5 vopsele.

Mie nu prea mi se pare de finete aceasta metoda ca daca nu se fol un cantar de acuratete poate turna 7,05 g in loc de 7 g si la fel aceeasi eroare si la celalate culori si astfel nu mai iese fix culoarea care trebuie.

- chitul, grunduiala nu mai e ca din fabrica. Alta e calitatea de odinioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

In timp ce puneam pleoapele azi, mi-a venit o idee. Aveam si niste zgarieturi ( de fapt urme de vopsea alba de la alta masina) pe bara, si am zis hai sa incerc sa vad daca se duc. Si surpriza, dupa 5 min de munca cu niste servetele umede si spray de geamuri..au iesit ca prin farmec. De mentionat ca spray-ul facea mare parte din treaba, pentru ca am incercat si cu un cockpit cleaner pe care il aveam..si nu facut nimin. M-a scutit opreatiunea asta de o cheltuiala in plus pe polish..si a iesit chiar foarte bine. Nu s-a matuit vopseaua, si a luat numai vopseaua in plus. Puteti sa incercati, si sa scrieti ce a iesit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Stie cineva ce se poate face in cazul in care lacul de pe masina a sarit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

pentru zgarieturi minore sau nesemnificative incercati cu pasta abraziva si pe urma strat de polish la zgarieturile minore isi face treaba foarte bine iari n legatura cu lacul nush ce sa zic ... o sa intreb un prieten si o sa iti comunic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva ce se poate face in cazul in care lacul de pe masina a sarit?

Din pacate, singura optiune este revopsirea :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da io unu nu va inteleg cu pasta abraziva.. am avut si eu probleme la skoda cu cateva zgarieturi si cu polish sonax nanopro 2 (care e mai fin decat 3-ul) am scos zgarieturile fara probleme si fara sa frec prea mult... la dacie intradevar a mai fost de frecat in anumite parti dar la skoda nu am avut treaba...

sprayul de geamuri este foarte bun pentru ca are o capacitate de curatare mare problema este ca ia ceara de pe masina... eu prima data am ramas foarte incantat de luciul dar de spray dar cred ca in timp ataca vopseaua su ii ia din capacitatiele de protectie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geopsi, sa inteleg ca trebuie avut grij ala spalarea geamurilor sa nu ramana pe vopsea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna intrebarea.Cred ca da , trebuie avut grija cu solutia de gemuri sa nu ajunga pe vopsea avand in compozitie alcool.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Intradevar si io am sgarieturi,in general la usa...dar cineva mi-a spus ca iese cu un pic de polish???? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara cand m-am uitat mai atent la masina am observat ca pe aripa dreapta mi s-a decojit putin vopseaua,nu este zgariata si acolo unde s-a decojit este aceasti culoare ca in restul masinii dar se observa ca e decojita...ca este mai jos decat restul vopselei,sper ca ati inteles.Ce as putea sa fac?Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca ai o zgarietura pe toata latura dreapta a masinii de exemplu,toata latura nu numai cele doua usi,si aplic Casco cei de la service cum procedeaza intr-un asemenea caz? Revopsire totala a masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vor vopsi toata masina pentru acea zgarietura. Poate daca e zgariata pe toate reperele ce ar putea fi vopsite separat. Poti doar sa intrebi la un service care sunt conditiile in care ei vopsesc o masina in intregime. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, am si eu o rugaminte, o intrebare, astazi cand m-am dus la masina, aveam pe parbriz un bilet cum ca masina mi-a fost stearsa, m-am si mirat cred ca e unul la 1000000 ca fac gestul asta, si cand m-am uitatam vazut ca mi-o zgariase dar mi-a lasat doar vopseaua lui inca nu am vazut concret totul ca e seara si nu am vazut bine, ma puteti ajuta va rog sa imi spuneti cum as putea scapa de acea zgarietura? ca vine maine omul si nu stiu ce trebuie facut si cu ce, va multumesc anticipat.Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Tocmai am cumparat un Passat de la Weltauto(o afacere foarte buna tinand cont de criza-reduceri etc) si am observat ca are cateva zgarieturi pe ea, una sau doua am observat ca sunt destul de adanci ajungand la grund-ul de sub vopsea.

Intrebarea mea este cat ma costa un Polish bun? Si ce firme din Bucuresti imi recomandati?

Sau e mai indicat sa astept o perioada si dupa aceea sa incerc pe CASCO? Am inteles ca exista anumite firme care iti da dreptul sa faci o vopsire pe an daca nu ai alte daune, e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pt polish vezi aici.

In privinta vopsitului pe asiguraea casco, eu nu am auzit de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgarietura a patruns pana la grund nu prea ai ce sa mai faci cu polish-ul - trebuie vopsit tot elementul de caroserie respectiv( aripa, usa, capota etc.). O poti vopsi pe casco numai daca evenimentul a avut loc dupa incheierea politei (se fac poze masinii din mai multe unghiuri si interior si exterior) si numai daca in contractul respectiv ai si clauza de vandalism (costa mai mult). Politele casco desi se aseamana intre ele au si diferente in functie de asigurator si de solicitarile asiguratului, de aici vin si diferentele de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa pui autocolant pentru a ascunde zgarieturile sau mai bine vopsesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai astia in fabrica de ce se mai chinuie sa le vopseasca?! N-ar putea sa le vanda cu folie direct pe tabla?! Treaba cu autocolantul e exact ca si cum ai ascunde mizeria sub pres...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita si autocolantul! depinde si de situatie.

eu am folosit asa ceva pt a trece de itp, am mascat cateva mici-mari zgarieturi!

si mi-a reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!