Jump to content

Zgarieturi pe vopsea


nemtzalau
 Share

Postare recomandată

sal,puteti sa imi spuneti si mie cum scap de niste zgarieturi care le am pe masina....m-am gandiat sa vopsesc toata masina dar crek ma ajunge prea mult...am auzit de polish sau cum se cheama dar nu stiu daca ies zgarieturie si vopseaua ramane aceiasi pe toata masina.

10x

pozele sunt facut acu 5 zile dupa ce masina a fost spalata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum sevede in poze eu zic nu poti scapi de ele numai daca o vopsesti.

Am auzit ca pana si niste sgarieturi subtiri de gheie de abea se pot repara cu pasta si polish .......dar la tine din cate se vede parca e puscata vopsteau in unele locuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz asa ceva nu iese cu polish. Poate sa scapi de vopsit toata masina si sa vopsesti numai zona unde e sarita vopseaua, dar trebuie sa mergi la un service unde se pricep la asta, ca sa iasa identica vopseaua si sa nu se cunoasca faptul ca e vopsita numai acea parte.

Am vazut aripa bej metalizat vopsita si nu existau diferente fata de restul masinii, deci se poate (masina era destul de noua totusi). Am dat exemplul asta pentru ca am inteles ca la vopseaua metalizata e mai greu sa iasa exact culoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Am o mica problema si ma calca pe nervi.

Zi de zi gasesc mici zgarieturi sau lovituri pe masina mea, ce ti-e si cu vecinii astia... Adevarul e ca stam prost cu spatiul de parcare la bloc, sunt multe masini si de multe ori le inghesuim in parcare ca pe sardele. Probabil o mica neatentie la deschiderea unei usi si hop, o mica infundatura in caroseria vecinului. Ce sa-i faci, acuma mi-am pus alarma, macar sa aud cand cineva imi buseste masina.

As vrea sa stiu daca se gaseste vopsea in culoarea caroseriei, in spray pentru a retusa micile zgarieturi, sau daca ar fi mai bine sa merg la un atelier...

Am atasat cateva poze cu elementele vizate pentru retusare.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si pareri.

Modificat de magicfingers
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in bucuresti pentru reparat parbrize si sgarieturi pe masina inclusiv cele facute cu cheia poti sa apelezi la Expert Detailing. dar este o problema. baietii nu fac decat asta si ca atare trebuie sa cumperi un pachet de detailing care include urmatoarele operatii: spalat interior si exterior, polish masina, scoaterea efectelor panza de paianjen din vopsea si parbriz, reparat parbriz, curatat motor, tratarea tapiteriei cu o solutie antipatare, curatarea sistemului de aerisire, si alte cateva operatii, iar acum vine si pretul adica 200 euro fara TVA. daca esti interesat poti ajunge la ei astfel: de la razoare spre trafic greu la un moment dat pe partea stanga vezi o reclama cu rosu la o curte cu gard din tabla cutata tot rosie unde scrie Expert Detailing. ca observatie eu nu am facut niciodata masina acolo dar un prieten de-al meu care a plecat in anglia a lucrat la ei si mi- spus ca sunt profesionisti. inca ceva lucrarea dureaza in jur de 6 ore si trebuie facuta programare in prealabil. mult succes.

p.s. parbrize mai ieftine ca la ager gasesti la belmondo. de la ei se aprovizioneaza si ager. eu am schimbat luneta spate si m-a costat 570 RON cu tot cu montaj si asta in decembrie, operatia dureaza 4 ore, iar la ager mi-au cerut 750 RON+140 RON montajul. BELMONDO Str. turnul Chindiei, nr. 11 (pe calea grivitei spre bucurestii noi la primul semafor dupa biserica la sfanta vineri faci stanga si apoi prima la dreapta, pe un stalp este reclama cu ei, si la capatul strazii ultima casa pe stanga este o vila in renovare), tel. 665.50.70, 665.25.16, 0744.329.440 MIHAI PAUN.

gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat cateva poze cu elementele vizate pentru retusare.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si pareri.

In poze as putea sa o repar eu cu photoshopu' :banghead:

OnTopic:

Pozele cu nr:

1. Nu e de la vecini. Probabil pietricele si alte chestii de pe drum antrenate de roata au lovit in aripa acolo pana a sarit vopseaua. Asta NU iese cu polish. Cred ca merge o revopsire cu grija locala.

2 - penultima. Astea ies cu polish din ce vad eu

Ultima. Nashpa... asta nu iese decat cu revopsirea intregului reper pentru ca e "intzepata" nitel tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in Photoshop e usor :(

Nu sunt chiar toate de la vecini, dar mai sunt si altele pe care nu le-am mai pozat.

Ultima chiar e nasoala si mi-a aparut in ultimele 2 saptamani. Arata ca si cum cineva ar fi infipt varful de la umbrela in usa mea. :banghead: Si la cea din penultima poza e un pic infundata tabla, dar nu sare in ochi ca si cealalta intepatura. Cat despre crapaturile din vopsea de pe bara din fata, pe alea le am de saptamana trecuta. Probabil cuiva nu i-au iesit manevrele de parcare, ca mi-am gasit suportul de plastic de la numar spart, numarul un pic ras si crapaturile respective. Nu a fost o busitura puternica, dar suficient cat sa apese pe bara si sa produca acele crapaturi.

@luciandragoi - Suna interesant, mai ales ca as avea nevoie si de o lucratura la parbriz. Dar cu banii astia imi cumpar alt parbriz, am gasit cu 550 RON cu tot cu montaj. Cat despre zgarieturi, crad ca la cele marunte o sa incerc un polish.

Modificat de magicfingers
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi trebuie putina vopsea, am sa ma duc la Metachim sau Comautosport, daca gasesc ceva te anunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4-life(golf-lV-tdi)

mamaaa ...pai alea nu mai sunt zgarieturi..:P

la mine sunt zgarieturi si nu stiu ce sa mai fac ca apar zi de zi....nu stiu cum sa mai parchez masina ...parca am magneti pe ea ...oricine trece pe strada imi face si mie o zgarietura .....acum sa mai trec si la subiect....am auzit ca exista un polish mai bun care ar acoperi si zgarieturile mai adanci...stiti ceva despre asta?(imi cer scuze pt prima faza,dar ma asteptam la zgarieturi mici ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru Octavia mea am luat la pachet de la Sonax un polish la culoare dar si un creion corector. Dai cu creionul...lasi un timp apoi dai cu polish. Nu are rezultate extraordinare dar la zgarieturile superficiale este super.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4-life(golf-lV-tdi)

ceva preturi la pachetul asta nu ne spui???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am luat din Germania.....asa ca nu am nici o idee unde il gasesti in Romania.Partea naspa e ca trebuie sa-l rog pe tata sa-mi citeasca intructiunile ca doar el stie germana. Oricum pe el e plin de embleme din alea cu recomandat,best for din partea a multor reviste de specialitate O sa-l intreb de un pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax in Ro este adus de Autonet, incercati la distribuitorii lor (Augsburg ar fi cel mai mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ma intereseaza si pe mine daca o zgarietura cu cuiul pe toata lungimea masinii, de la far pana la stop pe partea stanga, care e destul de adanca ( se vede grundul de alta culoare de sub vopsea) la un VW Passat Variant 2004 culoare albastra se mai poate retusa cumva? Sau ce ar fi de facut? Ma gandeam sa dau cu o carioca cu vopsea (am inteles ca se gasesc la o firma in incinta autovit) si apoi sa ii aplic un polish dupa, e o idee buna? Sau vreo recomandare prin Bucuresti la vreun service specializat ? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut doar o mica ciupitura pe usa dreapta jos de tot. Am dat cu un creion la culoare si cu toate ca e culoarea exacta si mai ales nemetalizata tot se vede. Eu cred ca retusul nu merge la o suprafata asa de mare pentru ca s-ar vedea oribil mai ales la o masina metalizata,unde luciul este mult mai puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura solutie este revopsirea integrala a elementelor afectate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o zgarietura pe partea dreapta de la far la stop si cei de la Avia mi-au spus ca trebuie vopsita toata partea dreapta...exclus retusari... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, la zgarieturile adanci nu prea exista remediu, abia se scot si cele foarte usoare.

Voi incerca cat de curand o retusare ca la carte, daca obtin ceva postez rezultatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carioca auto a folosit-o cineva, am auzit ca se gaseste si in Carrefour, e buna de ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa te duci la Avia sa iti vopseasca toata partea mai bine te duci sa iti faci vopseaua pe calc si te duci la o vopsitorie de preferabil sa cunosti vopsitorul si ti-o retuseaza dupa care cand ti-o vopseste si nu o sa se vada nici o dif.Eu am gasit masina lovita din prima zi cand am adus-o acasa am bara fata putin sparta si am vb cu cineva care se pricepe si a zis ca merge, o incaraca cu putin chit si dupa o vopsea si nu se vede nici o diferenta fiind masina noua si vopseau proaspata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautand despre aceasta proplema iata ce am gasit pe un forum asemanator, eu cred ca asa o sa fac:

"Daca ai rabdare si putina indemanare o poti face singur sa iasa acceptabil.

Iti trebuie:

- putina vopsea la culoare, probabil un spray, dar mai bine ar fi la cutie.

- o pensula cu varf foarte ascutit sau o... scobitoare

- smirghel de apa foarte fin (2000)

- polish

- o sticla de 2 litri plina cu apa si cu o gaurica in dop

- un scaunel (pe care sa stai)

Lucrurile decurg cam asa:

- speli si usuci bine zona

- cu pensula sau scobitoarea "pictezi" cu grija zgarietura, pe cat posibil fara a da pe dinafara

- dai cateva straturi, pana te convingi ca ai venit la nivelul vopselei originale

- lasi sa se usuce bine (preferabil de pe o zi pe alta

- acum vine partea cea mai delicata, scopul ei fiind "nivelarea" cat mai buna a suprafetei vopsite (oricat de ingrijit ai lucra, vopseaua noua va fi mai inalta sau mai joasa decat cea originala):

* tii smirghelul astfel incat cu degetul aratator sa poti freca cu el, probabil cu mana dreapta

* cu stanga te ocupi de sticla cu apa

* freci zona "carpita" fffff usor (fara sa apesi, ca si cum ai aluneca) incercand sa nu te duci prea mult pe vopseaua originala; miscarea optima e circulara (evident niste cercuri mici, daca dai in lung o sa "adancesti" vopseaua noua, daca dai in lat o sa intri prea mult pe vopseaua veche)

* observi cu atentie daca te indrepti spre scopul dorit

* mai torni usurel apa din sticla pentru a indeparta reziduurile

! nu fi ingrijorat daca vopseaua s-a matuit putin!

! Nu apasa! Ai rabdare! Nu insista mai mult decat trebuie! (poti ajunge la grund si in zone "sanatoase")

- cand ti se pare ca e rezonabil, treci la polish

* in mod normal ar fi suficient un polish de lustruire

* nu strica totusi unul usor abraziv pentru inceput

Daca vopseaua e identica sau foarte apropiata, in mod normal (daca ai lucrat cu rabdare si grija), n-ar trebui sa se mai vada ceva decat de foarte aproape (raman mici diferente din cauza oxidarii vopselei originale sau nepotrivirii culorii, dar astea "dispar" daca privesti de la mai mult de 0,5m)

Referinte: am incercat sa fac chestia asta la Nova pe care o am si merge de minune, dar am facut doua greseli:

- am umplut mai intai zgarietura cu chit -> cand am vrut sa "nivelez" am ajuns la... chit (si era... rosu!!!)

- am insistat prea mult in unele locuri si vopseaua originala era subtire, deci am reusit sa-i "dezgrop" grundul pe ici pe colo (adevarul e ca nu mi-am imaginat ca vopseaua poate fi chiar asa de subtire sau mai degraba smirghelul ala fin asa de al naibii)

- n-am mai avut timp sa reiau operatia, dar sunt convins ca merge si cred ca daca se lucreaza bibilicar iese de neobservat.

Succes!"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niste poze

Modificat de pacolino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar revopsirea e o solutie viabila. De ce nu o faci pe CASCO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu am casco, iar culoarea nu e metalizata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!