Jump to content

Zgarieturi pe vopsea


nemtzalau
 Share

Postare recomandată

Stie careva cum se scot zgarieturile lacului facute de perie la spalat?Am incerc cu un polish dar nu a functionat.Lacul e zgariat binisor ,deci zgarieturile sant destul de adanci in lac dar nu este afectata vopseaua.

Astept lamuriri ,adica ce sa cumpar si cum sa procedez ....si nu in ultimul rand.....cat tine un astfel de retus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numeste POLISHAT. 100 EURO si masina ta devine din nou atractiva. Pe praful asta iti face si interiorul in pret. Nu incerca sa faci tiganie si sa te apuci tu singur de treaba. O masina pro de polishat incepe de la 2-300 euro iar pasta exista numai 3M. Tot ce vezi si auzi altceva mai ieftin se numeste ... teapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am auzit si eu ,ca 3M ar fi cel mai bun.Sant din Sibiu,ai ideea la cine sa apelez aici?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3M sa fie tot. Adica 3 bidoane, abraziv, mai putin abraziv si ceara inclusiv bureteii pentru masina de polishat. Tot 3 la numar. Nu stiu acum codurile dar le pot afla.

Asta in cazul in care masina e de suflet, daca e de vanzare "MagicColor" face treaba buna dar in 3 luni zgarieturile se intorc. :blah_:

Vad ca masina e neagra asa ca pt un rezultat de exceptie adica stralucirea de show-room la sfarsit sa se stearga toata masina cu vata. Un tip de vata mai calitativa nu cea care lasa scame.

Nu stiu pe nimeni in Sibiu, dar ai mare grija la cine o duci sa nu ti-o umple de cerculete de la masina de polishat. Fiind negru e cel mai greu de polishat. Cerculetele se pot vedea in soare cel mai bine. In tara asta toti sunt mecanici auto, vopsitori si toti stiu sa polisheze masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maurice2001

Cat tine tratamentul cu 3M ,ai idee?Stiu ca orice polish se duce dupa o perioada de timp.Daca o spal manual de 2-3 ori pe luna ,ai idee cam cat o sa tina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu postez chiar in topicul potrivit...,dar...

Am tot vazut pareri si pareri despre retusarea unor zgarieturi...si m'am gandit sa va intreb daca m'as descurca sa vopsesc o portiune de aprox 3 cm latime si 5 lungime singur, cu spray sau eventual sa merg la cineva sa'mi faca vopseaua pe calculator(dar in cazul asta nu stiu cu ce pot sa o aplic), langa un bandou de pe usa(mi'a aparut ceva urme de rugina sub vopsea si m'am gandit ca as putea sa incerc sa remediez singur defectul).

As vrea ceva pareri pentru cazul meu...

Modificat de sochaux_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Si eu am o zgarietura pe portiera stanga spate destul de adanca (se vede alb deci a ajuns la grund)

Am facut comanda zilele acestea de un chit de vopsire la reprezentanta Skoda. Kitul este format din doua tuburi 2*18 ml - unul contine vopseaua si altul lacul - 48 RON (mentionez ca masina este un gri-albastru metalizat)

Voi reveni dupa ce primesc kitul si il voi folosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patito si eu azi ... eram la un sens giratoriu in Mamaia si voiam sa intorc si un constantean nu mi-a acordat prioritate si am intrat cu masina in piatra din sens si mi-am zgariat usa, pragul si mi-am si ciupit janta si cauciucul !!! Plus ca ala mai avea si un VW Passat ... Unde pot sa iau si eu un crecion de culoare din CT ?! Astept un PM de la cineva !! Va multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Se numeste POLISHAT. 100 EURO si masina ta devine din nou atractiva. Pe praful asta iti face si interiorul in pret. Nu incerca sa faci tiganie si sa te apuci tu singur de treaba. O masina pro de polishat incepe de la 2-300 euro iar pasta exista numai 3M. Tot ce vezi si auzi altceva mai ieftin se numeste ... teapa.

Păi 100, 200 sau 300

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 100 de euro costa operatiunea de polishare, efectuata de o firma specializata. 200 sau 300 de euro costa o masina cu ajutorul careia se executa polisharea. Omul si-a exprimat corect punctul de vedere, insa tu nu ai citit cu atentie. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un interior+exterior te costa in jur de 700 Ron la o firma buna,chiar daca este vreme de criza nu cred ca cineva iti va face toate lucrarile in pretul acela, iar pentru pasta mai sunt multe nu doar de la 3M si cu siguranta nu sunt "teapa".

Un tratament tine in jur de 6 luni, dar este recomandat cam o data la 3 luni sa o dai din nou cu o ceara sau cum paint sealent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Si eu am o zgarietura pe portiera stanga spate destul de adanca (se vede alb deci a ajuns la grund)

Am facut comanda zilele acestea de un chit de vopsire la reprezentanta Skoda. Kitul este format din doua tuburi 2*18 ml - unul contine vopseaua si altul lacul - 48 RON (mentionez ca masina este un gri-albastru metalizat)

Voi reveni dupa ce primesc kitul si il voi folosi

Din pacate nu a functionat cum as fi vrut - se observa destul de bine diferenta - si nu de la culoare ci de la faptul ca nu poti niciodata sa vopsesti la acelasi nivel ca restul masinii. Deci cand incerci sa acoperi zgarietura ori dai mai mult ori mai putin si se observa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru zgarietura asta de cheie ce credeti ca se poate face?vopsire element pe casco(mai e si o zona destul de aiurea-dreapte spate langa buson) sau sa incerc sa o remediez singur dupa metodele citite mai sus?e destul de adanca,avand locuri unde se vede tabla si destul de lata,cam cat o cheie VAG..

astept raspuns

si poza

http://img228.imageshack.us/img228/1632/cimg4413.jpg

Modificat de cristi1911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca intrebarea ta e retorica, avand in vedere ca se vede tabla in unele locuri. Singura solutie e revopsirea elementului de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am vazut masina de polishat la augsburg....200 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu o folosesti corespunzator, risti sa faci mai mult rau decat bine. Da mi se pare un pret bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare, astazi am fost la un prieten tinichigiu, cu gandul sa ii las masina pentru vopsit capota fata si bara, deoarece ambele sunt pline de ciupituri de la pietre+diverse zgarieturi.Am stabilit ce este de facut la masina, dar omul mi-a atras atentia ca revopsirea elementelor de caroserie in cauza o sa scada serios din pret in cazul in care voi intentiona sa vand masina, eventualii clienti devenind suspiciosi si cum eu cam as vrea sa o vand la anul, nu stiu ce sa fac?

Asa cum arata acum nu este prea atragatoare, dar elimina suspiciunile eventualilor clienti, pe cand revopsita va arata mult mai bine, dar va ridica semne de intrebare cu privire la motivul revopsirii.

Deci ce sa fac, o vopsesc sau nu?

Va multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere solutia e foarte simpla. Fa-i 2,3 poze cu capota ciobita si cu bara si pe urma bag-o la vopsit. Astfel daca vine cumparatoru si te intreaba ii arati pozele si-i spui: "uite dom'le ce urata era asa ciobita, vroiai sa umblu cu ea asa?" :P Nu ti se pare ok solutia asta ? Eventual pui o poza cu ziarul de azi pe capota sa nu existe suspiciuni, cum fac aia din Afganistan cand rapesc cate un ziarist :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu la varianta asta, dar imi trebuie un aparat foto cu rezolutie foarte buna deoarece i-am mai facut poze si ciupiturile nu au iesit(sunt destul de mici, dar multe).Oricum, ma gandeam ca daca nu vopsesc capota pe interior se va observa ca masina nu a fost lovita.

Merci oricum pt. idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu zic sa nu te stresezi cu pozele, Oricum o capota care a fost lovita si indeptata se vede, ceea ce faci tu, adica sa vopsesti capota din cauza pietricelelor din romania este perfect normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu va suparati pe mine,intreb si eu cum pot sa scot o dunga de vopsea de pe partea de jos a spoilerului spate?adica cu ce sa dau pe plastic si sa sterg dar sa nu se albeasca plasticu dupa aceea?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand mi-am cumparat masina avea mai multe zgarieturi pe ea; unele ce pareau a fi vopsele de pe altceva (probabil masina, stalpi, etc.) am reusit sa le sterg cu acetona. Nu e nevoie decat de o carpa, cativa stropi de acetona si frecat bine cateva secunde! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa nu mai folosesti acetona ca ataca plasticele si lacul vopselei. Eu in situatii asemanatoare, iau o carpa inmuiata in motorina si frec bine locul murdarit de alta vopsea pana dispare. Motorina e buna ca nu e inflamabila si are o usoara proprietate de lubrifiere si nu matuieste vopseaua. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: toate urmele de vopsea sau zgarieturi cu alte obiecte ce lasa urme se curata foarte bine,usor si sigur cu spray de curatat discuri de frana! :)

nu ataca vopseaua sau lacul...am testat pe masina mea de vreo 4 ori si pe alte 2

curata extem de bine si eficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum arata un astfel de spray?cum se numeste?de unde il iei?e pt prima data cand aud de asa ceva,no offence...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!