Jump to content

Schimb Lichid Frana!?


valeriu&golf5
 Share

Postare recomandată

ATE, eu am pe spate TRW si pe fata ATE, foarte multumit de amandoua, cele de pe spate vin uneori pe original la vw, insa cele de pe fata am vazut ca sunt folosite din fabrica si la alte marci premium. deci ori au ceva contract ori chiar sunt bune de ceva.

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    22

  • adyp2003

    6

  • Cily

    6

  • spb

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Schimbat lichid de frana COMMA (DOT 4) - din asta aveau la service cand mi-am schimbat placutele

cost - 15 RON

manopera - 30 RON

Confirm ordinea aerisirilor si verificarilor rotilor....de la stanga fata la dreapta spate, conform postului #106

Modificat de harap09
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...de cateva zile se aude un chitait continu cand apas pedala de frana...aveti idee din ce cauza ?precizez ca nu am schimbat niciodata lichidu de frana si am masina de 4 ani luata din germania,va multumesc!

Modificat de nowar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ai placutele uzate aproape de maxim sau neuniform,ar fi bine sa te uiti la fiecare roata in parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat si eu lichid de frana dupa 3 ani :vaidecapulmeu: ! Trebuia oricum mai devreme. Am fost la Skoda Autec Tirgu-Jiu, cu tot cu lichid original si manopera, m-a costat 110 ron. Baietii au fost draguti si mi-au dat si 2 suporti de numere si un odorizant :rolleyes: . Operatiunea s-a facut cu aparatul acela sub presiune, s-a aerisit si completat la ambreiaj, apoi s-a aerisit la roti incepand din dreapta spate si terminand cu stanga fata. Ma declar foarte multumit, masina franeaza mai bine, 74% la testul de franare cu anvelope mai uzate! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ai mare grija acum la cei din spate care nu schimba lichidul, placutele si gumele, ca aia vin ca ghiuleaua spre tine cand tu blochezi imediat masina pe asfalt. eu am patt de cateva ori pana acum si prefer sa franez asa mai light numai sa nu risc sa primesc vreun 'sut' in spate de la alte masini.

:)

eu zilele urmatoare mai pun 500 ml nou in instalatie si fac o mica aerisire ca parca se duce putin de tot pedala la fund cand tin apasata pedala de frana, semn ca mai este ceva aer pe acolo sau scapa pe langa pompa de frana.

Modificat de ondin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refeream ca se aude acel chitait de la pedala de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru chitait este de vina acel resort care aduce pedala in pozitie initiala dupa utilizare. cred ca se poate gresa cu ceva spray si ai rezolvat problema. mie imi face usor un zgomot pedala de ambreiaj, insa am inteles ca acolo este nu stiu ce cilindru si nu merge doar cu spray.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai acolo unde scartaie, banuiesc ca la articulatia pedalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

in carte scrie ca se schimba la 2 ani dar eu l-am schimbat la 5 ani. devenise mai inchis la culoare dar totul era ok. acum sunt mai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o nelamurire daca ma puteti ajuta. As vrea sa schimb lichidul de frana la masina din semnatura si sincer nu stiu ce tip imi trebuie. Si am ceva emotii la alegere pentru ca am inteles ca pot aparea probleme destul de serioase daca nu se respecta norma impusa VW. Inclin sa cred ca imi trebuie un DOT3 sau DOT4. Dar nici nu stiu care-i diferenta intre ele.

Si inca ceva: cam cata cantitate mi-ar trebui?

Multumesc mult!

Modificat de LauCalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

despre ce masina este vorba?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

New Beetle 2007, 1.4 75CP, benzina.

Tehnic este un Golf4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aoleu, imi cer scuze! Am ajuns aici de pe google si am vazut ca e vroba de lichid de frana. Insa nu m-am uitat la ce arie sunt. Voi citi link-ul tau. Iti multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi la masina din semnatura in cartea tehnica se recomanda DOT4, ulterior VW a revenit si recomanda pentru sistemele cu ESP un lichid de frana special, original (VW 501 14), cu vascozitate redusa. Dupa ce am citit aici:

http://www.myturbodi...-Jetta-Golf.htm

am dedus ca ATE SL6 este potrivit pentru sistemele de franare din golfuletele noastre. Este oarecum mai scump decat un DOT4, dar mai ieftin decat originalul VW.

L-am inlocuit personal cu ajutorul unui dispozitiv homemade (s-a mai discutat). Probleme am intampinat totusi la cilindrul ambreiajului, dar le-am rezolvat. Oricum, daca sunt doritori va imartasesc din experienta mea in acest sens.

Am schimbat si la service, dar niciodata nu am fost multumit de prestatia lor. Pe linga faptul ca au inceput ca la dacie cu cea mai departata roata (personal nu cred ca e foarte important), nici macar nu s-au uitat la cilindrul ambreiajului.

Iar ca raspuns la initiatorul topicului: Daca toti producatorii de auto, si toti producatorii de sisteme de franare si de lichid de frana recomanda schimbarea la doi ani (DOT3 si 4 adica acele lichide hidrofile) si nu vrei sa ai complicatii la sitemul de franare, atunci trebuie schimbat la doi ani.

Modificat de licurycu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna ziua,

am fost la o verificare si imi arata pe rosu lichidul de frana,ce imi recomandati?cata cantitate imi trebuie?multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Licurycu as fi foarte recunoscator daca ai putea sa impartasesti experienta ta in legatura cu schimbarea lichidului de frana. Detin un golf 5 motor 1.4 benzina si trebuie sa schimb lichidul neaparat. Am masina de 3 ani dar nu am schimbat niciodata. As vrea sa-l schimb singur, m-am documentat cateva zile pe internet (youtube,forumuri) dar nu am gasit ceva exact pentru masina mea. Facusem comanda la un Ate SL 1l, dar am citit ce ai scris si o sa cumpar un SL6. Imi este suficient 1l?Daca ai putea sa-mi raspunzi te rog, as avea mai multe intrebari. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ti-am raspuns la PM dar postez si aici, poate mai intereseaza pe cineva:

Personal, mi-am confectionat un blender dintr-o pompa de mana, s-a mai discutat.

Am pus lichidul in ea, am conectat furtunul la rezervorul lichidului de frana, am presurizat-o la 2atm. si am schimbat fara probleme deosebite la cele 4 roti.

Probleme am intampinat la cilindrul ambreiajului, cand i-am dat drumul la surubul de aerisire, ambreiajul s-o muiat.

N-am putut sa-l schimb la fel ca la etrieri, asa ca am conectat furtunul blenderului la surubul de aeresire si am incarcat instalatia de la cilindru catre rezervor.

Recomand urmatorii pasi:

1. extragerea lichidului vechi din rezervor;

2. schimbarea lichidului din cilindrul ambreiajului, de jos in sus, cum am mai spus, cu blenderul conectat la aerisitor;

3. extagerea lichidului din rezervor pentru a doua oara (lichid ce provine din cilindrul ambreiajului);

4. completarea cu lichid proaspat pina la semn (in rezervor);

5. conectarea blenderului la rezervor si schimbarea lichidului din instalatia de frana, lasand sa curga cantitatea necesara de la cele patru roti incepand cu roata cea mai apropiata (cum recomanda producatorul, pesonal sunt convins ca ordinea conteaza mai putin).

Operatiile sunt simple, le poate executa orice om care se poate barbieri singur, in schimb trebuie lucrat cu gija. Atentie la cuplul de strangere si mai ales trebuie luate masuri ca lichidul de frana sa nu atinga partile vopsite sau suprafetele din plastic (cum ar fi farurile). Dupa calcule, ar trebui 2x0.3l(spate)+2x0.2l(fata)+0.15l(ambreiaj)+inca ceva pentru inlocuit in rezervor, adica 1.5l?? Practic, ajunge un litru.

Daca nu l-ai schimbat deja, succes!

Modificat de licurycu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva daca pentru a schimba lichidul trebuie facuta aerisirea cu vcds/vas? Cei care mi-au facut testul lichidului de frana au spus ca aerisirea se face din calculator.

Acum aproximativ 2 ani nu imi amintesc sa fi facut ceva din calculator. Ambreiajul cum se aeriseste? Pedala la mine e cam tare. O sa se simta vreo diferenta dupa aerisire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

care e diferenta intre

Lichid de frana TEXTAR DOT4 - 1L

23 Lei cu TVA

Producator: TEXTAR

Model: DOT4

TIP: DOT4

CANTITATE: 1L

Punct fierbere uscat [°C] - 270.00 / Punct fierbere [°C] - 163.00

si

Lichid de frana TEXTAR DOT4 PRO- 1L

45 Lei cu TVAProducator: TEXTAR

Model: T 95006200

TIP: DOT4

CANTITATE: 1L

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

Am un Golf V 2007 1.6 BSE 102cp.

Am cumparat masina in Aprilie 2013. Ar cam trebui sa schimb lichidul de frana dar nu stiu ce model sa aleg...

Ma puteti ajuta cu cateva pareri sau sugestii?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-as duce la reprezentanta, nu e o avere, au lichidul original, sculele si know how-ul. Plus testul de frane de la final, cred ca e undeva la 150-200 lei maxim.

Avand in vedere ca urmatorul nu va veni prea curand, cred ca merita efortul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
Vladutz1995Vlad

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!