Jump to content

Schimb Lichid Frana!?


valeriu&golf5
 Share

Postare recomandată

:icon_thumright: aerisirea sistemului doar la o roata?Am curiozitatea cum va face sa iasa aerul din conductele de pe spate daca face aerisirea la una din rotile din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    22

  • adyp2003

    6

  • Cily

    6

  • spb

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

A facut la roata dreapta spate. Cred ca este un circuit integral unit( impreunat). Ceva de genul asta. Adica se face doar la o roata pentu tot circuitul lichidului de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inlocuirea lichidului de frana trebuie aerisit tot sistemul de franare incepand cu circuitul cel mai lung,dreapta spate extragand 0,25 ml de la fiecare roata.Asa scrie la carte. :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat lichid frana la PBN, 2 ani si 31000 km :

Lichid frana - 35 RON, manopera 75 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa putin? Ce lichid ti-au pus? DOT 4?

Au schimbat lichidul cu scula aia care face presiune in instalatie, sau au procedat altfel? :D Te-am bombardat cu intrebari :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar am schimbat si placutele si au trebuit demontate rotile, nu mai stiu cat a fost manopera si pt asta.

Era o sticla cu un furtun lung, nu stiu daca au folosit si alta ''scula'', nu am stat tot timpul langa masina.

Mecanicul a zis ca e DOT4, identic cu cel cu care a venit masina.

Hai ca am raspuns la toate :ceuameni:

Modificat de caine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica "o sticla cu un furtun lung"?

"Scula" de care se vorbeste aici este un aparat cara arata ca forma ca cel care introduce freon in instalatia de aer conditionat.

Daca imi va permite timpul cat mai curand ma duc la service-ul unde am schimbat eu lichidul de frana si fac o poza, ca sa indepartam orice indoiala referitoare la acest dispozitiv.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Si eu daca mi.am luat masina din germania de curand.....am cartea masinii ...dar nu stiu germana sa.mi dau seama ce a schimbat la ea...si nu stiu cat a trecut de cand i.a schimbat lichidul de frana sau daca l.a schimbat vreodata si etc....Este vreun topic unde se traduc termenii din germana?? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai afisat pe stalpul usii de la sofer pe la mijloc , data cand s-a schimbat ultima data si cand o sa urmeze viitorul schimb, adica peste 2 ani! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Olympuss, esti complet offtopic... se discuta probleme tehnice nu ce translater sa folosesti

1. Vezi aici - cred ca-ti vei rezolva destule probleme

2. Inceteaza sa postezi in fiecare topic disponibil... citeste aceste topic-uri si incearca sa nu pui intrebari ale caror rezolvari le gasesti citind titlul sau posturile din acea pagina

Ai avertisment verbal

Mersi de intelegere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

A venit timpul sa imi schimb lichidul de frana iar pentru ca manopera e costisitoare aici si operatia in sine nu e complicata, am decis sa o fac singur. Pentru asta am cumparat de la reprezentanta lichid original (nu a fost asa de scump). Acum, pentru ca la reprezentanta (eram in drum) nu aveau decat la cutii de 1l, am luat doar o cutie. Stiu insa ca pentru schimb am nevoie de 1,1-1,2 l. Mi-ar mai trebui o cutie de 250ml. Eu sunt acum in BT si nu este reprezentanta aici de unde sa mai iau completarea. Intrebarea e: Pot sa combin lichidele? Adica peste acel litru de lichid original sa mai cumpar o cutie mai mica de la alta firma?

Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, ai nevoie doar de aproximativ 750-800 ml, cu siguranta sub un litru. Eu l-am schimbat ieri si nu cred sa fie mai mult la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa documentatia, daca esti atent cand aerisesti o sa-ti ajunga 800 ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il scoti in ceva si il pui la loc daca nu-ti ajunge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca te referi la lichidul nou, sa-l recupereze la aerisire, pentru ca pe om vad ca-l intereseaza schimbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rost are sa il mai schimb, daca il pun la loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la cel nou cu care aerisesti, decat sa-l purjezi jos, il pui la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa il schimb. Am scos mai putin de la fiecare roata si a ajuns. Merci de informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

uh ... ma bate gandul si pe mine sa schimb lichidul de frana vara asta. La mine in oras nu este reprezentanta si am inteles ca trebuie un aparat dedicat pt aceasta operatiune. Sa ajung in Alba pana la reprezentanta asta ar insemna 160 km dus/intors pe putin ! ... M-as risca pe la service-urile de pe aici daca au aparatul respectiv ! ... Ce ma sfatuiti ? Sa merg pe mana lor sau sa incerc cumva sa ajung la Alba ? ...

Ceva preturi actualizate de la dealer aveti careva, referitoare la schimbul lichidului de frana ?

Ps. Golful e din 2005, frana prinde bine dar nu stiu cand a fost sau daca a fost schimbat vreodata !

Masina o am de 1 an la 44.300 km si acum are 49.300 ... O intrebare as mai avea ... In manual la cati km se recomanda schimbarea lichidului(2 ani sau ce nr. de km?)

Multumesc !

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai un nr. de km... Lichidul se degradeaza in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dudu = functia search right? ;) ... Thanks man ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manopera este pe undeva pe la 30-40 RON la un service de cartier. Trebuie sa ai ceva service-uri care cumpara de la magazinul tau de piese si care sa aiba acel aparat de schimbat lichidul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!