Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

cum ai stabilit ca e contrafacut? poze cutie si filtru daca se poate. Sursa de achiztie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut uleiul adus de cineva din Germania in portbagaj .Am schimbat fulia la compresor,si m-am gandit ,cu ocazia asta,sa schimb si uleiul;doar ca in drum spre service am uitat sa-mi iau filtru(pana acum am mers doar pe Mann),asa ca service-ul s-a oferit sa mi-l puna de la un magazin,cred,cu care colaboreaza.Dupa ce ca le-am zis sa-mi puna doar 3,3 litri din bidonul de 4,si i-am prins ca mi l-au turnat tot,ca cica"a intrat tot,dom'le"(PAI INTRA SI ZECE LITRI,IN PLM,DACA PUI CA OAIA SI TE DAI DESTEPT)mi-au pus si jaful ala de filtru.Cutia n-am luat-o de la service,ce sa fac cu ea,nici n-am vazut-o.Filtrul e la gunoi,nu m-am gandit sa-l tin amintire,eu zic ca e fake,deoarece scria doar Bosch,nu avea nici un numar sau serie pe el cum am vazut imaginile de pe net.Cred ca trebuia,nu?Nu mi-a luat datele masinii,s-a uitat doar ca e 1.4,nu m-a intrebat daca e 16 V,din ce an e,ce cod motor.A sunat si a venit o masina pe care scria AUTONET,parca,de a adus filtrul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins.Nu ma gandesc la toata firma,poate baietelul a avut vreun geseft.Pe principiul asta si INGul din Germania e beton,dar aici nu mi-as face asigurare de viata la ei

 Eu am mai patit-o si cu electromotor de la Autokarma,cat e ea de laudata

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Intreb si eu aici, nu stiu daca este topicul potrivit:

Octavia mea (1.6 tdi dsg7, o2 FL) va sta pe dreapta o perioada mai mare, pana pe la sf lui februarie. Se intampla ceva daca ii scot bateria ca sa o bag in casa? In afara de faptul ca nu voi mai putea deschide decat din cheie vor mai aparea alte probleme legate de setari, lumini, contacte, senzori etc etc? Bateria este noua si ma gandesc ca daca sta pe masina peste iarna va avea de suferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ii scoti si o borna si este cam acelasi lucru. Socra-miu misca masina o data pe luna dar o tine cu borna scoasa. Daca nu scoate borna, pa pa baterie. Nu are ce sa afecteze, daca o lasi fara baterie. Se reseteaza comp bord etc. Atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam sa o bag in casa pt ca una e sa stea la -X grade si alta la 23 de grade. Deci, daca nu e necesara recodare sau alte chestii pe la RNS510 sau calculatorul masinii, in sensul ca nu trebuie sa trec pe la un service, nu sunt alte probleme in afara de resetarea datelor? Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa codezi dupa. Codul rns se stocheaza in ceasuri. Pt siguranta ta, ar fi bine sa il ai ai pe ala (cine stie?).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm...as putea sa-l fac rost de undeva? o fi prin cartile masinii? sau vreun meniu secret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cartea de la rns sau pe el pe spate daca l-a botat careva. Daca ai cumparat masina de noua ar trebui sa il ai. Daca nu il ai si ai probleme cu el (nu ai codul), singura varianta este decodarea la cei care fac asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu nu ai nevoie de recodare decit daca muti unitatea pe alta masina.Codul daca nu este in carte trebuie cerut la dealer daca masina ai luat-o  de noua.Bateria este bine sa stea in balcon/boxa subsol daca ai, adica zona trebuie sa fie aerisita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Masina este adusa de afara, dar voi cauta codul prin carte. O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din 2005 incoace nu se mai trece codul PIN in cartea masinii, deoarece nu este nevoie de el decat daca se monteaza HU pe alta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am un scartait pe dreapta față, când trec peste speed bumpers. Sunt convins că va trebui să merg la verificare/înlocuire de ce-o fi, desi nu bate nimic. Parcă numai de când s-a răcit face. Vi s-a intamplat ceva asemănător? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la bucsele de la bara stabilizatoare cred ca face. Din pacate alea nu vin decat cu tot cu bara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am rezolvat problema...schimbat bucse brațe fata, reglat unghi fuga...nu mai bate nimic.

La mulți ani!

Modificat de bogdanoct2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbat care bucse? ce pret si ce producator?

am spus...Cele de la brate. Cu manopera inclusa 300 lei.

producătorul nu îl știu...nu m-a interesat...pe spate le-am schimbat acum 3 ani și încă sunt ok. și sunt schimbate la același mecanic...de unde deduc ca pot fi același producător.

Recunosc...nu m-a interesat...Am mers pe încredere.

http://www.epiesa.ro/suport-trapez-skoda-octavia-1z3-1-9-tdi-meyle-1001990085-hd/17970/10672/part-2457603/

Acestea sunt - și mai sunt unele mai mici!

Modificat de bogdanoct2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu bucsele de la brate mici +mari + pivoti si la o verificare de rutina bucsele mari deja au fisuri mici in cauciuc (ca si producator am mers pe lemforder) de asta am intrebat.

nici nu stiu ce sa mai fac de bataile pe fata, ce nu am schimbat sunt bucsele bara stabilizatare, bieletele de directie si capetele de bara.

Mentionez  ca cineva mi-a spus ca e bataie de la amortizoare(la denivelari mici face urat). voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu bucsele de la brate mici +mari + pivoti si la o verificare de rutina bucsele mari deja au fisuri mici in cauciuc (ca si producator am mers pe lemforder) de asta am intrebat.

nici nu stiu ce sa mai fac de bataile pe fata, ce nu am schimbat sunt bucsele bara stabilizatare, bieletele de directie si capetele de bara.

Mentionez ca cineva mi-a spus ca e bataie de la amortizoare(la denivelari mici face urat). voi ce spuneti?

Eu am schimbat prima oară bieletele...Cele de la brațe. Nu le prea am cu mecanica.

Iar în legătură cu amortizoarele, mecanicul meu zicea ca dacă sunt denivelări mic și bate...nu e din amortizoare. Amortizoarele bat/lovesc la denivelări/gropi mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten cu O2 si aceleasi probleme. Suspecte bucsele mari si mici de la brate( mecanicul lui recomanda schimbarea cu tot cu brat). Daca nu dispare zgomotul pe denivelari mici-urmeaza amortizoare cu tija zgomotoasa la cursa mica(nu mai amortizeaza la cursa completa si bat),  rulmenti amortizoare tasate si zgomot culise etrier.

Va vedea in primavara.

Modificat de teologul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac si eu...voi schimba bratele cu totul...sau amortizoarele + flanse, sa vad care e mai avantajos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. am si eu o mica problema.. cand sa deschid capota la masina am tras de maner si ori sa rupt spranga ori a iesit din suportul din maner.. ca acum nu mai pot deschide capota si clapeta aia umbla aiurea.. a mai patit cineva asa ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am observat ca nu imi functioneaza motorasul de la spalatorul de parbriz. Lichidul din vas nu e inghetat.

Cand trag de maneta nu se aude ca lucreaza motorasul.

Stiti cumva daca este o siguranta separata asignata motorasului ?

 

L.E: Am pus testerul si am gasit eroarea asta:

 

00897 - Windshield Washer Pump (V5)
            012 - Electrical Fault in Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101100
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 141
                    Mileage: 52976 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2114.14.13
                    Time: 16:43:11

             Freeze Frame:
                        Term 15 On
                    Voltage: 14.35 V
                        ON
                        ON
                        Term 50 Off
                        OFF
                        OFF

 

Stiti si numele sigurantei care se ocupa de asta ? Stergatoarele merg, doar pompa stropgel nu merge.

 

Problema rezolvata.

Aveam in siguranta 41 pusa o camera de bord (de vreo 2000 km deja). Si se pare ca acuma s-a hotarat ca nu mai e bine asa (41 e responsabila de rear wiper - nu am asa ceva la masina).

Am mutat camera in siguranta 42 (unused) si acum totul merge bine.

Modificat de fixpixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are o siguranta, dar eu mizez pe dop de gheata in pompa. Du masina in parcarea unui mall si las-o cateva ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!