Jump to content

Leon 1.9 Tdi Si 2.0 Tdi!


Andrei_VVB
 Share

Postare recomandată

S-o stapanesti sanatos! Sper ca ai inteles din celelalte discutii utilitatea esp -ului si ca are asa ceva masinuta! Chiar ce optiuni ai pe ea?

Din pacate ESP nu are, ideea e ca am luat masina cu cea mai rapida livrare, deoarece in August nu se mai fac livrari din Spania din cauza vacantei de acolo. Are doar audio 2 ca dotare extra. Deoarece asi vrea sa plec in concediu cu masina noua am luat decizia sa o iau pe aceeasta. Sper sa nu regret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei_VVB

    27

  • TudorM

    7

  • MrXaba

    6

  • Barbanero

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parerea mea e ca ar tb sa iei p cea de 140cp.....am un prieten care a primit masina de la munca...Golf 5 si le-a spus sa-si faca o configuratie in limita unei anumite sume.El a preferat mai multe obtiuni in ciuda motorului de 2.0 140cp.....si acum ii pare rau, e disperat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai putin mai atent vedeai ca omul si-a facut deja comanda pentru 1.9 !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca sunt diferente importante intre 1.9 si 2.0 referitoare la ambreiaj? Stiu ca e o cutie diferita, dar cutia asta de pe 1.9 tine 140 CP / 320 NM? (ma refer la un tuning ulterior, evident). Si daca da, mai merita in conditiile astea diferenta de peste 1500 dintre 1.9 si 2.0? Ok, stiu ca si pe 2.0 se poate face tuning si poate ajunge la 170, dar ma refer evident la o comparatie 1.9 tunat versus 2.0 netunat :(. Cu alte cuvinte, ambreiajul de 1.9 tine 320 NM? Ce altceva mai e diferit intre 1.9 si 2.0 in afara de motor si cutie? Nu stiu daca am fost prea clar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai putin mai atent vedeai ca omul si-a facut deja comanda pentru 1.9 !!!

Da intradevar masina e comandata, e 1.9 TDI, ajunge in aproximativ 10 zile, va fi an de fabricatie 2008.

Modificat de MrXaba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminidis pt intrebarea ta iti recomand sectiunea TDI Forum, vei gasi f repede raspuns acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminidis pt intrebarea ta iti recomand sectiunea TDI Forum, vei gasi f repede raspuns acolo.

Am tot citit... De fapt citind acolo m-am hotarat sa trec de pe benzina pe diesel :soothe[1]:. Acum, nu am gasit un topic care sa discute exact problema asta - diferenta intre 1.9 si 2.0 nu numai dpdv al motorului, ci si a restului - transmisie in principal. M-am uitat si la chiptuning, dar la fel, opiniile sunt in general "daca respecti niste reguli X nu o sa ai probleme cu ambreiajul" - ceea ce ma face sa cred ca ambreiajul este diferit pe 2.0 fata de 1.9... Nu stiu, nu prea le am, ma pasioneaza subiectul si sunt inginer, dar nu prea am avut contact cu mecanica auto... desi as vrea... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cam inceput sa ezit legat de motorul asta 1.9... Am vazut fisa tehnica de la 1.8 tfsi si mi s-a parut de vis... Am un 1.8T pe passatu-ul alor mei si merge super frumos, dar consuma de rupe. Pe fisa tehnica de la 1.8 tfsi scrie consum 10.1 / 5.9 / 7.4 ??? Este posibil sa consume doar atat? La 2.0 TDI scrie in fisa tehnica la consum 7.4/4.6/5.6, dar am citit ca de fapt consumul este mult mai mare. Mi se pare cam ciudat. Voi ce stiti de 1.8 tfsi? E cu doar 850 euro mai scump decat 1.9 TDI...

Legat de intrebarea initiala, imi cer scuze de insitenta, dar in continuare nu am gasit un raspuns pe TDI forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!