Jump to content

Leon 1.9 Tdi Si 2.0 Tdi!


Andrei_VVB
 Share

Postare recomandată

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei_VVB

    27

  • TudorM

    7

  • MrXaba

    6

  • Barbanero

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Votez si eu pentru ESP. Este util mai tot timpul, mai ales la o masina cu un motor mai puternic. Deci 2.0 TDI + ESP ar fi ideal... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand ESP-ul. Face toti banii! E bine sa il ai indiferent de stilul de condus.... cu unii soferi de la noi poti avea surprize oricand si vei trage de volan sa eviti si ESP-ul te va ajuta sa redresezi!

Am citit cu ceva vreme in urma si la noi pe forum si pe alte situri despre el si mi-am zis ca urmatoarea mea masina trebuie sa aiba ESP no matter what :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele sunt destul de sportive si pe Stylance.

Diferentele sunt de neglijat intre vers. sport si ref/stylance, zic eu, referitor la scaune. Insa interiorul mi se pare ceva mai bine/inspirat realizat (culori, etc) pe versiunile Sport. Dar interiorul asta l-as vrea combinat cu suspensiile pe ref/sylance. :lol:

Eu as merge pe Sport 1.9, cu ESP si ce-ti mai doresti - in conditiile amintite de tine. Consum mai mic, asigurare mai mica, impozit mai mic - plus ca te scuteste de un efort financiar mai greu de realizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta as alege si eu (daca mi-ar placea dieselul). Cum am mai zis de cateva ori, e diferenta mult prea mare de pret intre 2,0 si 1,9 tdi. De banii aia as pune bixenon, trapa si multe alte optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca, configuratia finala va fi: leon 1.9 tdi, echipare sport-up, optionale : audio 2 (sau 1 ma mai gandesc), esp, geamuri fumurii si vopsea metalizata! :scratch:

Multumesc pt raspunsurile date si cele ce vor mai veni!

Intrebare: cat de mult afecteaza zgomotul perceput la interior si tinuta de drum cauciucurile de 225 pe 17 fata de 205 pe 16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe audio 1 - pe langa bluetooth vine si cu ecran mare la comp. de bord. Si n-ar fi rau nici pachetul RC2 - Mufa pentru intrare USB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce a propus AIX am si eu pe masina pe care am comandat-o. Doamne, lunga mai e asteptarea! :D Gandeste-te la varianta Reference + optiunea sport (scaune si interior ca la sport dar fara suspensia mai dura). In oras o sa te cam chinui cu suspensia sport. In rest bafta la cumparaturi! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat ai rotile mai mari, cu atat e mai scazut comfortul de rulare la drumurile noastre. Mai ales ca vrei si suspensii sport, o sa ai parte de nsite lovituri serioase.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, in schimb o sa castigi la stabilitate si dinamica. Cu cat un cauciuc e mai lat cu atat ajuta masina la stabilitate in curbe, manevre bruste etc. Tu hotarasti ce e prioritar pt tine. Seatul Leon este oricum o masina cu o dinamica excelenta, eu personal am mers pe comfort. Suspensie normala si jante pe 16".

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Iata si configuratia masinutei mele care se afla deja pe stoc:

Audio 1( comenzi pe volan, 10 dif si bluetooth)

esp+...

geam fumurii

si....2.0 tdi versiunea stylance!

Vineri depun actele pentru leasing!Multumesc pentru sfaturi!

Era sa uit...neagra!:lol:

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari si sa te bucuri de ea !ce te-a facut pana la urma sa mergi pe motorul de 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Un pret bun obtinut la aceasta configuratie...si trebuia sa-mi satisfaca damblaua cand imi vine sa-i dau in goarna sa fuga fara sa-mi arate consumuri foarte mari ca-mi taia tot elanul!Plus ca exista in planuri niste iesiri din tara(primele mele iesiri din tara) ...De fapt e nebunia mea sa am un motor mai puternic!Sper sa nu regret!Desigur si faptul ca e pe stoc a contat in luarea unei decizii...

M-am uitat si la consumuri pe forumuri din afara si nu am vazut mari diferente fata de cel de 1.9!

Plus toate celelalte avantaje ale unui motor mai mare pe o caroserie destul de grea totusi!

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah norocosule, ai masina atat de repede! :(

Eu mai am de asteptat cam 3 saptamani si simt ca plesnesc de nerabdare. Cred ca o sa ajung sa am insomnii in ultima saptamana de asteptare! :beerchug:

Felicitari inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si configuratia masinutei mele care se afla deja pe stoc:

Audio 1( comenzi pe volan, 10 dif si bluetooth)

esp+...

geam fumurii

si....2.0 tdi versiunea stylance!

Vineri depun actele pentru leasing!Multumesc pentru sfaturi!

Era sa uit...neagra!:(

10 dif inseamna 10 boxe? :beerchug: Poti sa-mi detaliezi un pic,eu stiu de maxim 8(cu inalte cu tot) atat la Leon cat si Altea(XL) si Toledo.Merci!

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze..sunt 8!Deh ..euforia asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Off..pana mi se accepta leasingul mai am putin timp sa ma mai gandesc daca asta e ce vreau....Am vazut un leon alb...si era superb...superb!Parca as mai astepta cateva luni pt un leon alb cu aceleasi dotari dar sport-up si cu motor 1.9 tdi!Dar daca o sa am si eu probleme din cauza softului la 1.9?Si...unde naiba merg eu cu 2.0 cand preponderent merg prin oras?Gandurile astea ma chinuie de cateva zile!Mai astept un sfat de la voi!Sa zicem ca nu mai conteza nici banii...

Care stiti...1.9 este mai silentios decat 2.0?

Este vreo diferenta la usurinta actionarii levierului CV?Este mai precis?Este mai buna CV?Cam ce diferente ar mai fi?

Barbanero..de ce ai lua acum 2.0 tdi?

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca 1.9 o sa-ti placa doar la inceput, pina te obisnuiesti.

Dupa 10 mii parca ai vrea ceva mai mult de la motorul asta.

Nu mai pun la socoteala ca eu inca am probleme cu 1,9 BXE. Maine am programare la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu zic sa ramai pe 2 tdi in varianta stylance cred ca te va multumii mai mult!

te intrebi ce faci cu cei 35 cai extra pt ca circului mai ales in oras? pai eu am 80 extra fata de cei de pe 1.9tdi si curcul cam la fel adica preponderent in oras ,dar placerea data de puterea masinii cand depasesti sau cand accelerezi e mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Ryco de curiozitate..ti-ai dorit vreodata sa nu fi luat neagra?(unde si faptul ca majoritatea sunt negre este un factor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai probabil ca-si zice, a doua zi dupa ce-o spala. :) Eu cand vad unul galben imi zic ca poate mai bine-mi luam galben. Cand vad unul negru - iarasi - poate ca mai bine-mi luam negru. Dar si cand il vad pe-al meu, rosu cum e el - zic - hai ca am ales bine. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@1.6 Oricum ar fi Leon-ul arata excelent pe alb, eu am vazut unul in Regie acum cateva luni si vreau sa spun ca d-abia m-a dezlipit prietena de el. Nu-mi mai venea sa plec din parcare! :D Culoarea si ESP-ul sunt cam singurele mele regrete la viitoarea achizite. :(

Dupa cum ti-am zis, eu am facut test-drive pe 1.9TDi si este galagios doar in stationare si la viteze foarte mici. Dupa ce treci de 30km/h nu se mai pune problema de zgomot. Si pt oras i-ati Stylance, suspensia sport o sa te cam scuture. :) Sa ne anunti la ce te-ai hotarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa-mi dau si cu parerea despre culori

Dupa umila mea parere sunt 3 culori, care vin bine pe Leon si cu ultima venita 4. Aceste 4 imi plac si mie foarte mult.

Negru - pt ca o am eu si se spunea/spune depsre masina neagra ca e cea mai frumoasa si vine bine pe orice masina, dar numai o jumatate de ora dupa ce o speli.

Galben - Ii da tenta si mai sportiva decat e, dar... exista si un dar, daca-ti pui niste patratele negre pe ea...o da in taxi

Rosu - Spania, corida, sangria....ce mai ...latina adevarata ( ai observat ca toate sunt de genul feminin )

Si ultimul ALB - aici nu stiu ce sa spun ...culoarea asta pina acum un an nu se vindea mai deloc, dar de cand cu noul trend se vinde...si inca cum. Parca era un articol in jurnalul national - trendisti, shoesari, fitzosi.

Celelalte culori nu ma atrag cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Pe cuvant ca nu e de fite! M-a impresionat cat de fain arata atat! :)

Ma gandeam...daca ii scot sigla si ramane "botul " negru...plus jantele pe 17...ar arata demential!Plus geamurile fumurii... :(

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cuvant ca nu e de fite! M-a impresionat cat de fain arata atat! :)

Ma gandeam...daca ii scot sigla si ramane "botul " negru...plus jantele pe 17...ar arata demential!Plus geamurile fumurii... :(

Jante cu spite negre? pe 17 ? culoarea alba? combinatie letala

cred ca stii tuning-ul pe alb de la ABT, daca nu e aici

Modificat de Barbanero
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!