Jump to content

Leon 1.9 Tdi Si 2.0 Tdi!


Andrei_VVB
 Share

Postare recomandată

Cum dilema alegerii masinii a trecut (pt cine nu stie oscilam intre Golf, Leon si chiar Octavia) si a ramas leonul ... cum variantele de echipare le cunosc foarte bine, m-am suit in fiecare ..si a ramas clar in topul preferintelor interiorul de la sport sau sport-up...cum am reusit si un drive -test cu un leon 1.9 tdi si m-a surprins placut(atat de placut incat am ajuns sa ma intreb daca nu m-ar incanta enorm o varianta 2.0 tdi) si cum pe acest forum posesorii de seat leon sunt foarte incantati de achizitia facuta si uita sa mai impartaseasca din impresii si celorlalti (la "masina mea" sunt parca leonul lui mirceagsm (fostul) si cel al lui ryco...dar desigur nu-i obliga nimeni) ...imi permit sa intreb si eu pe cei care au sau au avut ocazia sa conduca leon 1.9 sau 2.0 tdi sau cei care vor sa-si dea pur si simplu cu parere ce alegere sa fac in urmatoarea situatie:

-doresc interiorul sport (suspensia nu e nici pe departe atat de tare cum spun unii)

-motorizare diesel

- esp+...

-audio 2 cel putin

-vopseaua metalizata?

si altele dar astea ar fi strict necesare!

Sa aleg sport 1.9 tdi la care imi permit sa adaug si trapa si audio1, esp, geam fumurii sau sport up 1.9 tdi cu aceleasi optiuni fara trapa sau strang tare din fesieri si achizitionez stylance 2.0 tdi cu audio 2 , renuntand la interiorul mai "fainut" si scaunele sport dar obtinand o suspensie mai confortabila, jante mai nasoale decat oricare din jantele de la celelalte variante de echipare, un motor mai nervos, sase trepte, un consum mai mare si de carburant si de ulei in conditiile in care merg 70 %(un procent asa orientativ) in oras dar imi place sa stau cat mai lipit in scaun...!

In concluzie merita 2.0 tdi pe leon in conditiile enumerate de mine in fata lui 1.9 tdi?(efortul financiar ar fi mare dar nu de nerealizat)

De retinut si problemele ce s-au semnalat pe acest forum cu privire la softul motoarelor 1.9 tdi cod BXE!

Multumesc pentru pareri!Astept cat mai multe chiar si din partea celor care nu poseda un leon! :blink:

Daca nu este justificata deschiderea acestui topic..mea culpa!

PS:promit ca eu chiar o sa revin cu pareri despre masinuta...si poze ..etc :huh:

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Andrei_VVB

    27

  • TudorM

    7

  • MrXaba

    6

  • Barbanero

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu intentionez sa trec pe leon intr-o perioada determinata, doar ca eu as lua benzina.

Eu zic sa uiti de echiparea sport, este doar reference la care s-au adaugat scaunele sport, jantele pe 17 si suspensia.

As lua stylance, sau daca iti plac asa de mult scaunele si jantele, alege sport-up. Oricare ar fi, nu vei fi dezamagit. Nici eu nu stiu ce sa aleg intre cele doua, iar ca optionale as pune: bixenon adaptiv, pachet audio (8 difuzoare si comenzi pe volan), esp cu driver steering recomandation, geamuri fumurii spate.

Ca motor nu stiu ce sa-ti recomand, 2.0 tdi s-ar potrivi de minune cu dsg, dar e deja foarte scumpa... cred ca e de ajuns si 1,9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echiparea sport are suplimentar fata de referance:

jante aliaj pe 16 cyngus

suspensie sport

ornamente cromate duze ventilatie si schimbator viteze

volan si schimbator in piele

sc sport fata

comp de bord

si un bord negru mult mai fain decat cel gri de pe stylance sau referance!

La o dif de 352 euro fara tva daca pui pe referance pachetul sport!DECI MERITA!(din punctul meu de vedere)

Plus ca jantele de pe sport sunt chiar fainute(pacat ca pe 16 dar mai bine ca este in combinatie cu suspensia sport)

Eu cred ca tot pe sport up ma voi orienta!Era stylance doar cu 2.0 tdi ca altfel nu-mi permit!!!

La xenon eu renunt!De altfel ce am scris in primul post este gandit si para gandit si intors pe toate fetele!

Dar si la sport -up ma lipsesc linistit de cruise control, geam spate actionate el, coming home, chiar si de regl lombar(desi este si el un plus de confort), ogl pliabile electric, jantele palas...

Astea la o dif de peste 1000 euro fara tva!Prefer sa-mi pun trapa pe sport!Dar la astea ma mai gandesc...

Asa cum ma gandesc daca nu o sa regret daca nu-mi iau 2.0 tdi...:P

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iertare, ce face driver steering recomandation?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe youtube seat agility!In mare el iti corecteaza directia daca de exp franezi pe doua suprafete cu aderenta diferita si masina tinde sa se "duca" spre partea cu aderenta mai buna!Iti trage de volan sa mentina traiectoria masinii dar nu asa de tare incat sa nu -l misti dupa voia personala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt iti recomanda in ce parte ar trebui sa tragi de volan ca sa mentii traiectoria masinii, printr-o miscare redusa a volanului in directia respectiva.

1,6, cred ca e foarte important ce vrei de la o masina in primul rand... daca conteaza mai mult optionalele si ceva mai putin motorul. Pentru ca e clar ca daca iei 2,0 tdi, chiar si fara optionale, pretul va fi unul destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect...in alte tari poti pune 2.0 tdi chiar si pe referance(sau ii spune altfel configuratiei de baza)!Asa mi-as fi luat!In situatia data chiar nu stiu ce sa fac si stiu ca tot eu voi avea ultimul cuvant dar sunt curios cam cat de mult ar merita efortul motorul de 2 l.Pentru ca masinuta asta imi inspira ceva anume, arata f bine...mai bine decat orice masina din clasa ei!Ii spuneam unui prieten ca masinuta asta trebuie sa alerge...asta imi inspira designul ei!De aceea sunt asa in dubii!Daca nu-mi placea atat de mult cum arata clar nu era prima pe lista mea!De exemplu un golf tsi m-ar fi multumit mai mult!La interior nu e stralucita(chiar daca unora le place )dar imi va placea pana la urma si mie cu siguranta!Mai exista toyota corolla care cred ca e mai buna si multe masini mai ieftine si la fel de bune sau pe-acolo!Dar pe asta mi s-a pus pata!In acelasi timp nu vreau sa ma oftic ca platesc in draci la ea 5 ani de zile dupa ce am dat 6000 euro avans si sa ma nemultumeasca faptul ca motorul consuma ulei sau face probleme!Daca iau 1.9 chiar dc imi face probleme am dat cu 1500 euro mai putin pe el..si am o masina cu mai multe optionale, care chiar daca nu alearga de rupe ..consuma mai putin si costa mai putin!De aia 40 euro pe care-i dau in plus pe luna la rata imi bag motorina si ma duc sa ma plimb!

Inca astept pareri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca fuge destul de bine si 1.9 tdi-ul !l-am condus si am fost multumit! bine nu fuge ca un 2tdi dar e ok! in plus o sa ai si un consum ok!

eu sunt obisnuit cu motorul meu mai mare si sincer meritat toti banii un motor mai mare dar sa ai si confortul minim !

daca ar fi dupa mine as merge pe 2 tdi ,dar daca preferi mai mult confortul ia-ti 1.9!

si inca un sfat!dute frumos la dealer si cere-le sa faci drivetest cu ambele motoare! asta ca sa simti diferenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu astept sa-mi soseasca Leon-ul, cam peste o luna. E drept ca e 1.6 benzina. Ce pot sa-ti spun e ca am facut test-drive pe un leon sport-up 1.9 Tdi, cam ce ai vrea tu. In primul rand motorul e excelent (eu venind de pe masina romaneasca pe benzina) si vrea sa spun ca nici n-am realizat cand am ajuns la 110 km/h cu masina :icon_thumright: . Singura chestie care nu mi-a placut, e zgomotul al relanti, dar asta e Tdi, n-ai ce-i face. Daca tu zici ca o conduci 70% in oras eu zic ca 1.9 Tdi e arhisuficient, eu l-am vazut cum trage :vaidecapulmeu: .

Daca iti place asa de mult interiorul de pe sport/sport-up sa stii ca poti sa-ti iei pt Reference doar interiorul asa ca optiune. Uita-te in topicul "Intrebari despre noul Leon" unde mi s-a propus si mie sa fac aceeasi alegere. Poate iesi mai bine asa. Ti-as sugera varianta asta, pentru ca mie mi s-a parut cam dura suspensia sport pt oras, care nu e inclusa in pachetul de interior sport. Am trecut peste niste linii de tramvai si le-am cam simtit in coloana. Daca ar trebui sa conduc o masina asa toata ziua, nu stiu cat mi-ar conveni :lol: .

In rest, multa bafta la alegere, oricum esti in directia cea buna! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca 'propitar' de 2.0 tdi, este motorul pe care til recomand, are putere suficienta si sincer nu cred ca o sa consume atat de mult, al meu consuma 9 in oras si e 4 motion(200kg+) plus modificarile aferente

la consumul de ulei ...1l in 12k km eu zic ca e decent, am inteles ca o sa scada consumul in viitor, ceea ce ma bucura

leon-ul e sportiv prin definitie deci cred ca stylance o sati placa

bafta la cumparaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerile sunt subiective pana la urma...

Eu am 1.9, BKC, super-multumit.

Consum rezonabil chiar (7,5 in oras, seara la 6, din Otopeni in Titan iar afara am scos si 4,2 de la Sinaia la Buc)

Eu as alege 1,9 cu mai multe optionale.

Si tot ca o parere personala, alege xenon in loc de trapa. Trapa e mult prea mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare optionala are rostul ei.. si eu as opta tot pentru 1,9 tdi cu mai multe optionale, eventual sport-up, cu bi-xenon, pachet audio cu bluetooth. Diferenta de pret intre 1,9 si 2,0 tdi, adica 1700 euro cip nu se justifica, din punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cristi..asa gandesc si eu!

Daca sunteti de parere ca 2.0 tdi este atat de bun si da un feeling atat de fain incat sa merite 1700 euro atunci spuneti-mi!Orice parere este binevenita!Eu in locul xenonului pun bucuros esp..mi se pare f important!

ryco..se pare ca nu e asa de usor sa faci un drive-test cu leon 2.0 tdi!Mai incerc..

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 TDI, motor super, gandit modern, pretul nu e mai mare degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm..si eu am mers pe ideea cu motor mai mic cu mai multe optionale si...

daca ar fi sa comand iarasi, uite ce as pune .. in aceasta ordine

stylance 2.0 tdi

ESP

BIXENON

8BOXE+Bluetooth

senzor parcare

pachet vizibilitate

scaune incalzite

geamuri fumurii

roata de rezerva

alarma o negociezi

bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.. gandit modern...

Chivu..dezvolta putin afirmatia te rog! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog sa ne impastasesti impresiile tale dupa un drive test cu 2.0 tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus octavia 2.0 tdi !Vroiam sa inteleg de ce e "mai" modern ca cel de 1.9 (stiu ca are 16v...cutie 6 trepte...altceva de 1700 euro?)

Mergea bine pe octavia dar nu mi s-a parut o diferenta f mare!Pe de alta parte poate are un comportament putin diferit pe leon!Plus ca era acompaniat de un vajait puternic la vit de 150 km/h.Mi s-a parut si mai zgomotos acest motor.

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alarma o negociezi

Teoretic ar trebui sa negociezi mult mai mult de atat... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ar trebui sa negociezi mult mai mult de atat... :huh:

am vrut sa spun "la prima strigare", dar...depinde de dealer cat de sarac e. Daca nu e sarac nu negociezi nimic!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ocazia de a conduce 2.0 TDI 140 CP acum vreo 2 saptamani. Motorul mi s-a parut foarte silentios in comparatie cu 2.0 TDI 170 CP de pe FR cu care am facut test-drive mai demult, reprize de acceleratie excelente, stabilitate destul de buna (nu ca la FR-ul meu pe benzina ;) ), consum dupa spusele proprietarului 8-9 l/100 km urban si aproximativ 6l/100 km extraurban. Concluzionand, pe mine m-a incantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am motor de 2L PDTDI pe Altea. Este senzational! Comportamentul lui este foarte placut. Si in combinatie cu schimbatorul de 6 trepte merge foarte bine.

Consumul de motorina e putin mai mare decat la motorul de 1,9L. Insa, e valabil si aici: daca ai talpa grea consumul e mare, daca mergi normal, atunci si consumul e normal.

Ulei mie imi consuma doar cand merg pe autostrada. Dar niciodata nu mi-a consumat mai mult de 1L de la o revizie la alta (fac reviziile la 13,000 km).

Inainte am avut un Megane de 1,9L cu 103 CP. Cand cuplai aerul conditionat, se simtea in puterea motorului. Dar la motorul acesta nu se simte deloc, ca mergi cu compresorul pronit.

Eu iti recomand motorul acesta si vei fi multumit de el. Insa vad ca ai Dacie acum, cu mtoor pe benzina. Va trebui sa inveti sa mergi cu un dizel. E altfel. Dar dupa ce ii prinzi spilul o sa fie bine. In plus, primii 3000-5000 de km iti recomand sa fii mai retinut sa nu mergi la turatii mari si viteze mari, pentru a face un rodaj ca lumea. La fel, nu iti recomand sa ii faci tuning. Toti cei ce au avut probleme cu motorul de 2L au avut tuning. Oricum, cei 140 CP sunt destui pentru un mers civilizat si rapid.

Succes! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare desi cam stiu raspunsul!Totusi..o fi asa o tragedie daca nu pun esp si cu diferenta imi iau sport-up 2.0 tdi?

Modificat de 1.6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu face asta!

e de ajuns sa ai nevoie de esp 1 data la 100.000 km!

pe mine m-a scos dintr un derapaj de inghet si acum cand ma gandesc ce s-ar fi intamplat fara el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord! Nu renunta la ESP!! Si pe mine m-a scapat o data de la moarte.

Trebuie sa fii constient ca SEAT are din start suspensii mai tari, decat un VW sau Skoda. Trenul de rulare si comportamentul pe sosea este oricum excelent. Scaunele sunt destul de sportive si pe Stylance. Iar cu rotile de 17 si suspensia sport, pe majoitatea drumurilor romanesti iti cam chinui rinichii. Pe bune! Am un coleg cu Leon FR si ma poate confirma. Mai bine iti pui chestii pe masina ce tin de siguranta si comfort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!