Jump to content

Dezlipire Folie Geam


Nick.sb
 Share

Postare recomandată

Eu aveam 70% transparenta pe fatacu omologare. Saptamana trecuta la un control politistul a ajuns la concluzia ca imi ridica talonul si platesc si 400 lei amenda pentru asta.

Nestiind daca mai e valabila transparenta de 70% pentru fata (cum stiam eu acum un an cand am montat-o) si neavand chef si timp sa stau pe drumuri pe la politie si RAR am preferat sa o dau jos.

Folia s-a dezlipit destul de usor insa a doua zi am vazut ca geamul era plin de lipici. Neavand cum sa ajung cu un foen langa masina am dat caldura la maxim (mai aveam un pic si ma sufocam :) ) si dupa un drum de o ora m-am apucat sa o dau jos.

Am folosit un card bancar si spirt intr-o sticluta cu pulverizator (pe care-l foloseam si la dezghetatul geamurilor)

Procedeul e destul de simplu. Incepi de sus pulverizand bine si astepti sa curga in jos cu tot cu lipiciul :). Ce ramanea am eliminat prin racaire cu ajutorul cardului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alxrro

    11

  • Nick.sb

    5

  • Rapier

    3

  • Marian

    3

Top Posters In This Topic

lipiciul care ramane in urma foliei se poate da jos in mai multe moduri vb asta pt ca lucrez in domeniu

1-cu solutie de geamuri sau ceva degresant si burete de vase se da cu partea abraziva pe geam

2-tot cu solutie si un cutter special cu lama lata

3-inainte sa dai jos folia trb sa uzi bine geamul si cu o alta folie sa pui peste cea existenta incalzesti bine geamul pe dinafara si dupa aceea vine folia f usor jos cu tot cu lipici sau daca ramane ceva se curata foarte usor

4-exista un spary pt asa ceva adik pt adeziv dai pe geam cu el lasi cateva minute si adezivu vine jos prin curatare cu o laveta hartie ce ai ca si cum nu era

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

exista si o solutie de la 3M pt adeziv se numeste "cleaner spray" o gasesti la Leicom, parca asa se numesc, nu mai sunt sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Cine ma poate ajuta cu un sfat? Am dat folia jos si au ramas urme urate care nu se duc nici cu acetona, nici cu benzina. Din afara se vede ca si cum ar fi crapat geamul. Cine stie cu se duc urmele astea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

incearca cum zicea mihaixxx...sa incalzesti geamul pe dinafara,ar trebui sa se inmoaie lipiciul de sub folia ramasa si aceasta sa se desfaca,poti freca si cu un burete abraziv dat cu degresant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine cu o carpa, cu buretele abraziv(cel folosit in bucatarie) o sa zgarii sticla.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu o carpa si cu diluant. Problema era alta...cand am dezlipit folia de pe geam a mai ramas un rand de folie transparenta de care nu stiam pana cand nu am dat geamul in jos. Am dat-o si pe aia dupa care am sters cu diluant lipiciul ramas pe geam. Acum e ca nou... multumesc celor care mi-au raspuns.

Modificat de AditzuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!