Jump to content

Dezlipire Folie Geam


Nick.sb
 Share

Postare recomandată

Cei de la Expert Detailing am vazut ca foloseau o solutie de apa cu sampon Johnson Baby si o racleta cu margine moale, ceva care sa nu zgarie, in orice caz. Dar asta avea efect cand folia era proaspat dezlipita. Daca a trecut ceva vreme, nu stiu cat mai e de eficient. Dar merita incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alxrro

    11

  • Nick.sb

    5

  • Rapier

    3

  • Marian

    3

Top Posters In This Topic

  • Administrator

Am incercat alxrro si nu merge . :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine, s-a curatat adezivul, a mers si numai cu apa si putin "PUR" de spalat vase. Intr-adevar, la lipire se pune sampon / detergent de vase, etc. sa alunece mai usor folia pe geam, cand e intinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat cu benzina si o carpa? La mine am folosit pt curatarea diverselor discuri de taxe drum , acel lipici ce ramane pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am fost nevoit sa imi deslipesc folia de pe geamuri (asta pt ca nu era autorizata si ma saturasem de amenzi) am facut o singur cu ajutorul uscatorului de par si pt a scapa de lipiciul de pe geam am folosit o solutie de dezgetat parbrizul iarna. A mers brici, pt a inlatura lipiciul se recomanda o solutie pe baza de alcool (asa a m-a invatat cel care a pus o)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Am cateva nelamuriri legate de folia de geam. Am cumparat recent o masina din Germania care avea deja de acolo folie pe geamuri. Am fost cu ea la RAR, au facut aia inspectia, am facut si restul de acte si am reusit s-o inscriu. Aia de la RAR nu au zis nimik de folia dupa geamuri. Intrebarea mea e: pot sa-mi iau amenda pentru folie, chiar daca asa am cumparat masina si deja am trecut pe la RAR???

Daca totusi trebuie sa-mi iau autorizatie pt folie, unde trebuie sa ma duc?

Si daca as vrea s-o dau jos, recomandati-mi si mie un service cat decat competent sa nu ma trezesc fara dezaburire.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si bine ai venit pe forum. Ai pus de fapt mai multe intrebari. Sa le luam pe rand:

pot sa-mi iau amenda pentru folie, chiar daca asa am cumparat masina si deja am trecut pe la RAR???

DA, poti sa-ti iei amenda PLUS talonul masinii ridicat. Conform legii, este interzisa aplicarea si existenta pe geamurile masinii de folii (sau ionizare) care nu sunt omologate si autorizate de organul competent. Ca sa previn intrebarea "Da la RAR de ce nu au spus nimic?", iti spun ca la RAR cand aduci masina de afara se fac doar 2 chestii: Omologare si Autenticitate/Autentificare. Nici una din activitatile astea nu verifica ce fel de folie ai tu pe masina.

Daca totusi trebuie sa-mi iau autorizatie pt folie, unde trebuie sa ma duc?

Organul competent cum spuneam mai sus, este NUMAI RAR-ul. Problema este ca...nu o sa iti dea aceasta autorizatie. De ce? Pentru ca ei au dat autorizatii doar pentru anumite folii (Llumar, 3M, Samurai, etc) care au fost testate si verificate de ei si anumitor firme ce pun astfel de folii. Nu ai cum dovedi provenienta foliei tale (banuiesc ca nu ai un certificat cu provenienta, marca si aprobare TUV din Germania)

Si daca as vrea s-o dau jos, recomandati-mi si mie un service cat decat competent sa nu ma trezesc fara dezaburire.

Singurul la care am fost pana acum pentru astfel de operatii este Expert Detailing pe care ti-l recomand. Gasesti detalii pe site-ul lor (www.expertdetailing.ro) sau in aria de servicii pe forum este topic cu Expert Detailing. Ai si reducere la tarife fiind membru pe forum. Ia legatura cu George (user-ul ExpertDetailing de pe forum), el este cel de la ei care se ocupa de relatia cu noi (userii de pe forum)

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slaut

Multumesc mult pentru informatii. Eu mergeam de o luna cu foliile pe gam si nu aveam nici o grija...

O sa le scot cat de repede pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Maine mi se monteaza folie pe geam de catre o firma. Pe geam apare abtibild cu LLumar, certificat RAR, etc. Pe langa actibilde imi da si o autorizatie in mana. o hartie pe care scrie probabil ca firma care a montat-o este autorizata RAR. Este valabila aceasta autorizatie ? Pot incasa amenda pentru folie chiar daca am acea hartie si actibildele pe geam ? Are cineva astfel de folie si cu astfel de autorizate ? a fost cineva oprit de politie in cazul asta ? Cum a decurs ? Ce a zis politistul ?

Astept urgent raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este valabila aceasta autorizatie ?

Da

Pot incasa amenda pentru folie chiar daca am acea hartie si actibildele pe geam ?

Nu, daca ai folie numai pe laterale spate si luneta. Daca ai si pe laterale fata poti avea probleme.

Are cineva astfel de folie si cu astfel de autorizate ?

Mai multi, printre care si eu

a fost cineva oprit de politie in cazul asta ?

Eu, cel putin, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu umbli noaptea....., eu sunt satul de prezentat autorizatii la organe. Daca ai ala rar pe geam ( la care oricum nu se uita niciodata) si autorizatia de la rar ( la care se uita mereu) si nu ai geamuri fumurii si pe fata sau daca ai pe fata sa fie trecute in autorizatie ( nu stiu daca se poate dar cine stie)... nu ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Skoda am fost intrebat de organe despre folie de 3 ori in 3 ani, iar la Passat, de 10 luni nu am fost intrebat niciodata. O fi si o chestie de bafta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
daca iti montezi folie autorizata lasa`i pe baieti sa`ti dea folia jos si stai cu ochi :icon_cool: in patru.

eu am dat folia jos si sa luat cu tot cu dezaburire, prin urmare am schimbat luneta deci ai mare grija.

La fel am patit si eu iar acum trebuie sa schimb luneta pt ca imi mai merge doar o linie d-aia :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

depinde si cum ai dat folia jos. eu am dat-o jos cu solutie de spalat geamuri si o carpa fara nici o problema.

Referitor la domni militieni acuma depinde si de noroc-u tau eu am fost oprit de vreo 3 ori in care mi-au cerut autorizatia s-au uitat peste ea si nu am avut nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, eu am desfacut multe folii de pe lunete, folosesc o suflanta Bosch cu aer cald, se desface foarte usor si ramine putin adeziv pe luneta care se ia cu un pic de apa calduta si PUR. Temperatura la care rezista dezaburitorul este mult mai mare decit a foliei.

Incalziti usor intr-un colt si desfaceti folia, apucati apoi de ea si trageti usor in timp ce incalziti zona care trageti, la dezaburitor trageti in lungul liniilor de dezaburire si o sa mearga super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

bai baieti am o mare problema.

in urma cu 2 sapt m`a oprit politia pe la 2 noaptea...din lipsa de ocupatie m-au verificat cap-coada, nu au avut ce sa-mi faca, asa ca s-au legat de folii.

iam convins sa ma lase sa le dau jos ca sa nu`mi ia talonul.

in vreo 15 min am reusit sa le dau jos de pe geamurile fata, pe spate am autorizatie.

acuma mam chinuit sa curat lipiciul (foliile erau llumar, nu chinezarii) dar merge extraordinar de greu.

am incercat cu sampon,pur,aer cald, etc dar nimic.

pana la urma am incercat cu diluant pt vopsea - merge cat de cat, dar mi-au trebuit aprox 4 ore pana am terminat un geam.

stie careva o solutie cu care sa mearga mai repede??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma am incercat cu diluant pt vopsea - merge cat de cat, dar mi-au trebuit aprox 4 ore pana am terminat un geam.

stie careva o solutie cu care sa mearga mai repede??

Eu am dezlipit o folie de pe luneta de la volvo cu petrol lampant ( gaz ) . Am inmuiat folia cu o cirpa , dupa un timp s-a desprins plasticul fisii - fisii si tot cu cirpa uda ( cu gaz ) am frecat luneta , luindu-se relativ usor si vopseaua , adezivul sau ce mai ramasese lipit de luneta . Sa nu folosesti nimic tare sau vreo lama ca nenorocesti reteaua pentru dezaburire .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucian - si dup-aia cat ai stat sa freci gazul ramas pe luneta ?

@razvanblade - eu am reusit doar cu lichid de spalat geamuri....dar din abundenta pe luneta, apoi frecat cu o carpa apasat. nu a durat mai mult de jumatate de ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am curatat cu un spray de camera cumparat din carfur. dinacela la sticluta, se pulverizeaza si dupa acea cu o cartela se razuieste destul de usor

Modificat de maniac18
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pt. curatat lipiciul ramas dupa folii se poate folosi diluant sau in ultima instanta, acetona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus intr-un post mai vechi ca am folosit gaz pur si simplu. Cu diluant sau acetona riscati sa va cada pe vre-un plastic si lasa urme pe care nu le mai scoti cu nimic.

Si mirosul de la gaz a iesit dupa doua-trei ore de stat cu usile deschise, ca intinsesem un plastic sub luneta... tin minte ca toate solutiile de curatat ale nevestii nu au avut efect. Oricum, incercati si cu sprayul WD 40, sint convins ca va avea rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pot sa confirm si eu.

tot cu diluant de vopsea am reusit sa o dau jos.

am avut pe vreo 3 masini.

dar imbibam cu grija carpa in diluant cat sa nu curga pe tapiterie.

e adevarat ca iti trebuie ceva rabdare,dar reusesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Imi permit sa ma bag si eu in vorba, ca tot se vorbeste de folii.

Cand am luat masina avea folii pe geamurile laterale spate si pe luneta. Cu autorizatie de la mama lor. Am patit si eu aproape la fel ca si RazvanBlade - m-a oprit politia la 3 dimineata pentru ca nu aveam geamurile omologate. Pe bune, asta mi-a zis politistul cand m-a tras pe dreapta. Le-am aratat stampila de pe geamuri, nu m-au crezut. A urmat un mic taraboi, cu talon retinut, contestatie castigata.

Colac peste pupaza, la nici o luna dupa contestatie mi-a fost sparta luneta si a trebuit s-o schimb. Acum, intrebarea mea este: daca montez alta folie, mai e valabila autorizatia, nu? N-o sa fiu nebun sa spun ca e alta folie daca-s luat la intrebari, da' in principiu merge? Si, ies mai ieftin daca montez o folie fara autorizatie doar pe luneta? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ! Pentru autentificare RAR trebuie sa dezlipesc folia de pe geamurile fata sau nu au treaba cu asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce transparenta are ? ai eticheta pe geam ? ai autorizatie de la firma care ti-a montat-o ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!