Jump to content

Amortizoare


Florin M.
 Share

Postare recomandată

Daca cele Sachs pe care le cumperi au eticheta de hartie albastra, razgandeste-te. De ce nu iti cumperi KYB, oamenii zic ca-s foarte multumiti de ele.

Trimis de pe al meu P6 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca intervin, pretul tau e per bucata? Sau per set?

Ps : si eu am mers pe amortizoare originale reconditionate, pe fata, la Ford, s-au comportat OK, si inteleg ca cel putin prin Bucuresti taximetristii fac manevra asta - probabil depinde si unde se executa lucrarea.

Modificat de Totalsender
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e pe bucata,nu pe set ! KYB sunt aproape dublu ca pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la urma orice brand de amortizoare ai pune banii sint ai tai si degeaba spune fiecare ca marca aia sau cealalta e mai buna ca numai tu stii cit ai in buzunar Spor la alegere si sa revii cu impresii :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici chiar asa. Ca daca vine cineva si iti zice, piesa X ii de rahat, tu ce faci? O iei ca sa vezi daca am avut dreptate ori ba? Mai bine strangi un pic din cur si iti iei ceva bun si pace. Parerea mea.

Trimis de pe al meu P6 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borisake are dreptate, chiar mare dreptate. De ce sa imi tot cumpar termostate si switchuri de frana "no name", de care se plange tot forumul, cand pot sa iau unele cu adevarat bune si sa

- imi rezolv problema

- nu imi subtiez bugetul cu manopere si piese proaste

De aceea au aparut si forumurile astea. Sa ne ajutam si sa impartim informatii de interes comun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o vorba mare. Suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cele OEM, cam ce preturi au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aduc si la bani mai putini dar lumea nu vrea sa cumpere. Mai bine cumpara rahatul X.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca urmeaza sa le schimb si eu pe spate. Cum imi dau seama daca ce o sa cumpar nu o sa imi ridice/inalte masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii dai seria de sasiu omului care le comanda si o sa-ti vina ce trebuie.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizorul nu ridica masina. Arcul da inaltimeamasinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand treci peste deniverari, chiar si benzile alea de reducere a vitezei, mai ales cand virez parca masina se clatina usor timp de o secunda stanga-dreapta. M-am uitat pe spate si cel de pe stanga e curs. Se poate sa fie doar unul de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai avut probleme de genul asa ca nu stiam. Totusi mi se pare cam ciudat ca masina sa faca asa de la un singur amortizor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de ce crezi ca au montat 4 amortizoare? Tot asa si cu cilindrii, are patru, daca nu merge 1, masina face ca toate alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le schimbi in pereche, pe axa.

Sau ideal toate 4. Ca sigur nu sunt perfecte nici restul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Zgomotul acela facut pe drum pietruit/ pavaj, sau la trecerea de cale ferata (aceste simptome se regasesc la caseta de directie din cate am observat in topicul respectiv) poate proveni si de la amortizoare? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Amortizoare, brate, bucse oho, sunt o gramada de factori care genereaza acele zgomote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bratele au fost schimbate, caseta am vrut sa o dau jos dar cel care s-a ocupat de masina a spus ca nu este caseta de vina si ca trebuie sa schimb amortizoarele si flansele de aceea v-am intrebat. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caseta bate mai ascutit, aproepe metal pe metal.

Amortizoarele bat mai infundat, gen bucsa.

 

Dar avand in vedere ca e B5, are ceva ani si iti spun ca e caseta. Si la mine bate de cand am masina dar nu s-a agravat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei bataia in caseta e insotita si de putin joc. Daca ai si joc, e clar caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum diagnostichezi jocul? Ca asta e relativ. Putin joc toate au. Depinde cine constata si apreciaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

impresia mea e ca daca are joc, are si bataie, iar diagnosticarea se face pe elevator sau stand-ul de jocuri.

Se mai poate face si un test de amortizoare si atunci cred ca va fi mai clar daca bataia respectiva vine de la amortizoare sau de la caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!