Jump to content

Amortizoare


Florin M.
 Share

Postare recomandată

Am citit pe situl Bilstei si am vazut ca pt o suspensie coborata trebuie sa  pun un amortizor B8? Credeti ca in cazul in care pun B4 nu este recomandat, mentionez ca masina este mai joasa cu aproximativ 3 4 cm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ninu: asa arata arcurile mele.

post-65895-0-31214300-1384012053_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care si-a montat amortizoare OEM  noi pe passat recent? Ma intereseaza niste impresii, cu cat si de unde le-a luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Johnny erasure, multumesc ... ai amortizoare OEM?  Eu caut din vara amortizoare OEM de pe passaturi din 2003 -2004 si toate care le-am vazut (pe 5 passaturi de anglia + 2 passaturi) erau rosi... Adica suspensia/tubul rosu si scria Sachs cu un cod made in germany.  Si nici arcuri moi, nu am gasit cu codu de culoare verde/verde albastru... Incep sa cred ca chiar nu mai exista.

 

P.S Daca cineva poate sa posteze o poza cu suspensia OEM din 2003-2004 sa vad cum arata si o poza cu aceste arcuri... Mi-ar ridica moralul. Merci

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ninu Am avut amortizoare OEM. Codul de culori la ele erau ca la arcuri: galben-rosu. O poza cu arcurile OEM la Passat model 2003 ti-am pus eu mai sus.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, acum am intales, deci ce am vazut eu, acele rosi, nu erau din fabirica. trebuie sa caut negre dar nu vad ce scrie pe ele... pe cele din 2003-04.

Tie cum iti era suspensia, era confortabila, moale? Nu difera codurile etc de la brek la berlina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu difera codurile de la variant la limuzina.  Am suspensie normala si era foarte confortabila cu amortizoarele OEM cand erau bune. Pe fata am avut OEM SACHS si pe ele era codul 3B0 413 031 Q.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta nu intaleg eu OEM Sachs... deci Sachs le face, din fabrica venea cu Sachsuri in ani 2003-2004... asta nu intaleg eu... Cei din dezmebrari mi-au spus ca asa veau ele suspensi rosi cu codu OEM si inscriptie Sachs pe ele... si eu ma luam in gura cu ei ca nu OEM ii OEM dar se pare ca aveau dreptate sau?

 

P.S Tu la Bilstein  de care ai pus si cat au fost ? Ai schimbat si arcurile sau sunt tot acelasi? Sunt mai moi ca cele oem?

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ninu tu esti turc sau roman? Unde ai vazut ca vw sa fabrice amortizoare sau alte piese? Piesele sunt facute tot de producatorii consacrati si certificate de VW. Pentru amortizoare Bilstein dute la tine in Bistrita la orice magazin de piese auto si comanda-le. Cat despre arcuri, pe Passat-ul meu, sunt tot cele de la mama ei. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i vorba, de a fi turc, se vorbea mai in sus de reconditionare etc.... eu caut  in dezmebrari din vara suspensie OEM si pe mai bine de 5 passaturi care am vazut prin sj, cj si bn toate aveau suspensie rosie Sachs OEM  cica... si de aceea te-am intrebat pe tine ce culoare era a ta si ce inscriptionare era pe a ta, care ii neagra. Stiu ca Sachs face ptr vw... dar eu caut sh ptr reconditionare, fac mai bine de 80 mi km pe an, si pe celalate masini am schimbat vreo 4 suspensi noi si nu tineau, desi rulez numai in Franta si nu era asa dezastru drumu ca si cum era in Romania... Bilstein te-am intrebat ce model ai pus, B4, B6 etc si te intrebam cum se comporta cu arcurile OEM etc... infine ... Numai bine!

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l ca de 50 de posturi / 4 pagini, numai de arcurile si amortizoarele lui discutam si inca tot n-are nimic si nici stie ce sa faca !

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Planetara

 

Am montat in 2012 pe fata amortizoare OEM (pachet VW, nu echivalentul Sachs) pentru B5.5 cu suspensie inaltata (de drumuri grele).

Au fost 700 ron/bucata. La Midocar de exemplu erau 740 ron/buc. 

A, si nu le recomand. Nici nu le mai schimb acum, dar ca idee daca as mai face o data schimbul as trece pe suspensie normala (am schimbat in acelasi timp si amortizoare spate cu Sachs, care au fost si ele vreo 500 ron/buc parca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da de 4 pagini vorbiti de "suspensile mele" da nu a fost nime capabil sa imi spuna da mai ....... ce ai vazut tu pe mai bine de 5 masini sunt sau nu suspensi oem si le poti pune si reconditiona.

Acus 2-3 ani am pus pe bmw noi toate 4 si am luat tiapa si o gaura de bani aiurea, ca m-am luat dupa ce spun ce-i din magazinele de piese auto... de aia am facut appel la forum...

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe forum fiecare ti-a spus parerea lui, iar tu tot fara "suspensi" esti. Cu ce esti mai castigat?


Ai destule sfaturi, decide-te odata si cumpara. Ca le tot frecam aici pan' la primavara si tu tot astepti sfatul perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare, amortizoarele pentru varianta sport de fabrica pt passat, sunt doar mai dure sau sunt si mai scurte?  Sunt mai indicate a fi puse pe arcuri sport sau sa pun amortizoare normale? Mentionez ca nu vreu o suspensie foarte dura!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am amortizoare preparate super-sport, pe arcuri normale. Si nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm, din aceeasi serie... eu care am amortizoare de drumuri grele, daca vreau sa mai cobor masina, ce trebuie sa fac?

oare pot sa schimb doar arcurile cu normale de la dezmembrari? sau trebuie neaparat sa schimb si amortizoarele?

PS - pe spate cred ca sunt "normale" nu de drumuri grele, ca la Sachs in catalog e zona goala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult de 2-3cm nu cred ca o cobori.

Atata permit si amortizoarele astea fara sa bata.

Deci pui aecuri mai joase si ai rezolvat treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit de unde am bataile pe fata. De la amortizoarele noi Bilstein. Asa ca: NU VA CUMPARATI BILSTEIN!!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat amortizoare noi Bilstein pe fata si bat foarte tare. Atentie mare ca au tija mai lunga cu 13 cm decat cele originale. Am vorbit cu tipul de unde le-am cumparat (Vali Crisan) si ma abureste ca trebuiau montate cu un dispozitiv special care fixeaza flansa la un anumit unghi, ca trebuiau montate intr-un service autorizat de catre VW s.a.m.d. Nu stiu ce sa le mai fac. Daca le tai tija si o aduc la aceeasi dimensiune ca la cele OEM este OK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand ai amortizoarele? Cati km ai facut cu ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le am de doua saptamani. Am facut max. 500 km cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si esti sigur ca bataia e de la ele? Erau Bilstein originale? Urmeaza sa schimb si eu cele 2 amortizoare de pe fata si tot la Bilstein m-am gandit. Dar daca zici ca deja bat.....cam stau pe ganduri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% erau Bilstein originale. De la ele imi bate pe fata pentru ca restul este nou Lemforder. Am schimbat tot chitul. Daca vrei ti le vand pe ale mele. :icon_confused:

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!