Jump to content

Amortizoare


Florin M.
 Share

Postare recomandată

SRLine Polonia,asa scrie la ei pe site.Sunt constient ca sunt ceva low cost ... dar 20.000 km ar trebui sa tina...zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am zis si eu cu Optimal, made in Germany. Frectie la picior de lemn, dupa 2 saptamani erau piftie. Le-am schimbat pe garantie cu unele Bilstein. Eu iti recomand sa nu faci greseala mea si sa strangi bani pentru niste Monroe, Bilstein. Astea sunt de buget, OEM fiind de lux :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 saptamani....cam greu de crezut....sau ai zis sa le probezi si ai luat toate gropile la rand din Calarasi ? :)

Totusi sunt produse noi...daca ziceai 2 luni erai mai credibil...fara suparare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar 2 saptamani. Sa-ti mai zic ca si codul respectiv a fost scos din oferta de catre Unix? Ce rost avea sa mint? Amortizoarele "bateau" de noi si masina tot "barca" era. Nu am varsta de 14 ani, ci am vreo 11 de cand am luat carnetul, deci nu are rost sa crezi ca vand gogosi pe forum.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat la Unix si am vazut ca ei au acest brand,Optimal si sunt la un pret mic. Faza e ca BestAutoVest are doar acest model si daca ar fi ,doamne fereste sa nu fie bune,nu as avea cu ce sa le schimb altele mai bune....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream la codul amortizoarelor Optimal pentru masina mea, la vremea respectiva. Cand am vrut sa fac returul pentru garantie, mai era decat o pereche in toata tara si am ales oricum pentru alta marca dupa asa patanie. Au schimbat sigur codul si ( sper eu ) lotul ala cu bucluc. Am dat 440 RON pe 2 amortizoare Bilstein pentru fata, cand cele Optimal nu au fost foarte jos fata de Bilstein.

Sa ne tii la curent cu ele, chiar sunt curios cum se vor comporta pe "autostrazile" noastre. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea originale le-am aruncat, ca deh, nu stiam ca se reconditioneaza. Abia la o luna distanta am aflat si eu ca se pot reconditiona la 'nea X si 'nea Y si ies bune bune..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ar fi mai ok sa le reconditionez ? Unul e bun( de pe spate ),la 2 sunt scurse uleiul si la cel din dreapta fata nu e scurs uleiul dar nu mai deschide cum trebuie,si bate cum ziceam la viteza mare si denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu caut de mai bine de un an 4 bucati (scurse) OEM (negre) si nu am gasit, sa le pot reconditiona.

 

@tzuckyboy, daca ai OEM (nu as cred ca te-au tinut atati ani) atunci dute si le reconditioneaza la cineva care se ocupa cu asta si a mai facut. Nu ai sa regreti din cate am auzit. Ce ii drept nu am mers cu nici o masina cu suspensie reconditionata, dar "veterani" si alti colegi de pe forum care au experenta au avut.

Acum am vazut preturile puse de tine, de bani aia sa nu te astepti la multi km.

 

P.S Daca gasesti firma asta in Romania sa cumperi ca ii ce cauti tu(lowcost) si destul de buna (prêt/calitate)...  http://www.oscaro.com/jeu-de-2-amortisseurs-avant-record-104556-1870281-10004-p   + garantie buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am OEM, 240.000 Km, 15 ani aproape, toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu acu 5 luni masina...deci nu stiu ce fel de amortizoare are.Cert e ca din 2004 e rulata in tara + ca a vazut si anglia acum recent.deci e umblata masina...acum chiar ca nu mai stiu ce sa fac :)) eram hotarat cu alea SRLine Polonia....dar acum nu mai stiu de care sa pun.Nici nu as da 4-500 pe un amortizor...prea mult pentru mine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SRLine Polonia,asa scrie la ei pe site.Sunt constient ca sunt ceva low cost ... dar 20.000 km ar trebui sa tina...zic eu.

Ai dreptate sint in polonia, starline sint in cehia facute.Exagerezi cu 500/amortizor,ai cerut o aferta de pret la vreun dealer?!!La mine costa 390 fata 240 spate cu "reduceri"

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.eu am primit oferta de la pbv cam acum 1 an,parca alea de pe fata erau spre 500 ron...

2.eu sunt dintre putinii care au reconditionat amortizoare la "nea X" si mi au curs.nu spun,poate s alti 10 multumiti,dar eu nu mai fac chestia asta.am luat frumusel 2 sachs uri de la volksparts,n am nici o treaba,nu s prea tari,nu s prea moi,nu curg si nu bat!

3.tzuckyboy,dau si eu o parere,pe principiul pe care merg eu: de fiecare data cand am luat ceva ieftin,am platit mai scump.ai totusi passat.ori il tartezi ca atare,ori...!nu merita sa iei cele mai penale si mai low cost.tu ai vrea sa auzi aici pe topic : "ia le ,n au cum sa nu tina macar 1-2 ani,etc".

eu cred ca or sa tina 2 luni.asa cum exista brate care bat dupa 2 luni.

si vezi ca pe fata sunt usor mai greu de pus decat pe spate.intreaba te daca merita.

 

bafta orice alegi si chiar sa ne tii la curent prin aprilie:)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu as da 4-500 pe un amortizor...prea mult pentru mine !

De curios... cand ai luat masina nu te-ai gandit ca intretinerea te va costa mai mult decat la Logan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs la ~500 am primit si eu ca oferta, dar am zis ca si Bilstein isi face treaba, desi este la 50% din pretul Sachului.

Nu zic ca sunt la fel, dar nici Optimal nu sunt :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optimal acum face si amortizoare?  :lol:

Ca nici rulmentii nu tin mai mult de 30.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci sa dau 4-500 RON pe sachs despre care multi de aici zic ca sunt facute pe vapor ? sau trw sau eu mai stiuc e firma care de fapt e doar firma de ele... Si m-am gandit ca intretinerea nu va fi la fel de putin costisitoare cum a fost la Golf 3 ,  masina ce am avuto inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Am folosit si eu piese de la optimal si confirm ca sint de kko

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt prea bune alea OEM ca sa merite altceva. Doar daca vrei sa modifici parametri suspensiei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun,am renuntat la cele ieftine ca nu vreau sa le dau jos din luna in luna !!

Am gasit asa SACHS  300 RON fata si 240 RON spate

Monroe 275 RON fata si 205 RON spate.

 

Ce imi recomandati ? Precizez ca preturile sunt de la magazinul UNIX auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai tzuky... cat dai, atata face.

Fiecare piesa si masina are pretul ei.

 

Acum toata lumea isi cumpara Passat-uri, ca deh... sunt masini frumoase si le gasesti la 1800-2000 euro. Dar nimeni nu gandeste ca pretul ala e pentru o bomba cu ceas.

Eu cand am cerut 5-6000 acum vreo 3 ani pe un Passat ca al tau, mi s-a ras in fata. Pe nimeni n-a interesat ca am amortizoare noi, TOATE bratele noi pe Lemfoerder, planetare noi, motor din 2004 cu km putini, distributie noua, turbina noua, ambreiaj OEM nou, faruri noi, baterie Varta aproape noua si neeeenumarate imbunatatiri.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs se mai fac si prin turcia daca tin eu bine minte, cauta de preturi si Boge,Kayaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat passat-ul cu 3000 euro de la un amic bun.El a schimbat directia la el,turbo,distributia si multe bucsaraie,planetare....

Acum daca merg asa cu amortizoarele aproape moarte,stric din nou toata directia ca toate vibratiile intra in brate daca amortizoarele nu mai functioneaza cum trebuie.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am hotarat la SACHS , am gasit 240 ron pe fata si 190 ron pe spate cel mai mic pret.

Sper sa nu platesc doar firma si sa fie si calitate.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut noroc ca am niste super baieti ca mecanici si nu mi-au luat manopera de 2 ori la faza cu amortizoarele, dar a fost o greseala din care am invatat exact ce se spune mai sus: Ca nu merita sa pui piese ieftine si proaste pentru ca vei plati mai mult, per total. De amortizoare depinde destul de mult comportamentul masinii pe drum, deci nu e de jucat cu ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!