Jump to content

Service IVAS Galati


d-rive
 Share

Ce parere aveti despre service-ul IVAS Galati ?  

81 voturi

  1. 1. Ce parere aveti despre service-ul IVAS Galati ?

    • Sunt multumit.
      21
    • Nu sunt multumit.
      61


Postare recomandată

@dylly

daca tot esti un impatimit al muzicii eu ti-as recomanda o folie(Dynamat) insonorizanta pentru portiere...sunetul va fi cu totul altul...si adio zdranganit de plastice in portiere...eu nu regret investitia..chiar daca deocamdata am facut-o doar pt portierele spate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 296
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • d-rive

    77

  • dylly

    64

  • msn2

    18

  • Agopteam

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

stiu, dar in galati cred ca nu gasesc ,doar sa gasesc pe internet si sa le pun singur...poate fac si alte prostii :(...mai este o luna si masina iese din garantie...atunci o sa ma interesez mai in detaliu...

pana atunci, pe 20 iar o plimbare la IVAS pt schimbarea ventilatorului si poate imi fixeaza si nenorocita aia de fata de usa care zornaie, ca de la 20000 de km ma rog de ei sa o faca...mai are rost sa mentionez ca acum am 48000 : ) ? sper ca si la ei nesimtirea sa aiba limite...probabil o sa stau langa ei sa nu mai zica ca au uitat sau ca nu li se pare nimic suspect...initial cu ceva timp inainte crezusem ca au fact-o dar m-am inselat

mai am niste mici probleme daca poate sa ma ajute cineva (pe forum nu am gasit un raspuns concret)

1. pe la 1400 de turatii apare un zgomot cidat la motor, ce e drept e modest dar ma ingrijoreaza

2. cateodata se aude in mers ceva la puntea fata , la viteze mai mici ,ca si cum se freaca fier pe fier; iar cand iau curba pe loc se aude un huruit ( nu cred ca e piatra ca e cam demult si partea proasta ca nu face mereu sa le zic la service )

Modificat de dylly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luca_cel_nebun

sper sa nu vorbesc cu pacat dilly...dar cred ca ar trebui sa-ti verifici caseta de directie...am avut si eu o problema asemanatoare (huruit la curba pe loc) si s-a dovedit a fi caseta de directie! bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu stiu ce sa fac ca dc le zic la service nu o sa mai ia in serios pt ca nu se aude mereu tare. masina mai are o luna si iese din garantie mai exact pe 19 septembrie

si asa mi-a zis ca dc am o sa am probleme in luna septembrie putin probabil sa imi mai schimbe ceva pe garantie,pentru ca eu vroiam sa schimb ventilatorul in septembrie(pana pe 19 sa fac si inspectia tehnica odata)...cu alte cuvinte masina are garantie 23 de luni :rolleyes:

Modificat de dylly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost astazi la service ,mi-a schimbat ventilatorul

referitor la vibratul fetei de usa se pare ca foarte putin zornaia ceva pe acolo sa faca zgomot, problema a fost iar una din boxele suplimentare din care am vazut si eu un exemplar astazi...este foarte mica si cred ca in comert gasesti asa ceva la 10 lei(cred ca diametrul are are 6-7 cm)...oare unde am aruncat cei peste 1000 de roni platiti pe ele?

toate boxele din O2 sunt din carton ;)

am dat jos boxa cu pricina si acum sunetul e super,cu mici zdranganeli fine...cred ca in cel mai scurt timp o sa caut niste folie insonorizanta...daca stie cineva unde pot sa gasesc in galati sa imi transmita si mie

personalul ca niciodata s-a comportat super

probail cand te duci cu cate o buba se rezolva...daca te duci cu mai multe trebuie sa mai lase ei una nerzolvata

Modificat de dylly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt bucurosi ca iti iese masina din garantie si scapa de tine :)

Faptul ca difuzoarele sunt din carton nu e un lucru neaparat rau sa stii. In afara ca ai niste difuzoare in plus cica ai si putere mai mare pe sistemul tau audio :blink:

Cu folia Dynamat, nu cred ca e cazul sa dai banii pe ea, exista ceva asemanator care se foloseste la hidroizolatii si acoperisuri, isi face treaba la fel de bine si e si mult mai ieftina. Nu am eu timp ca ma intalneam cu tine si te rezolvam, iti ziceam ce si cum sa faci :blink: Oricum, succes cu operatiunea de insonorizare, e un lucru bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit folie pe internet mult mai ieftina

Modificat de dylly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am trecut si eu zilele astea pe la ivas cu mici probleme rezolvate f bine de cei din service.

din pacate persoana de la receptie(primul birou) a stricat impresia buna lasata de colegii sai.

oricum cine mi-a preluat masina si cu care am rezolvat practic problema s-a dovedit o pesoana cu care te poti intelege!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

unde gasesc si eu o statie ITP buna?la IVAS e stricata , la SCORPION nu au ,nici la APAN, la FIAT stiu din experienta ca e naspa...la ENA oare e bine sa ma duc?

am schimbat parbrizul ,nu a iesit chiar bine ca tura trecuta dar sunt multumit (il mai schimbasem odata)

referitor la zgomotul provocat pe la 1400 se pare ca este o combinatie intre un zornait de plastic si volant care emite niste huruituri sa zic asa si un tremurat specific, masinii(ce e drept ,modest)

de pe forum multi mi-au zis ca tremuratul e de la AC dar se pare ca problema e mult mai grava :)

sa vedem ce o sa fie peste cateva saptamani,cand mi s-a promis un tel pt programare....iar service :D

Modificat de dylly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai asteapta putin poate o repara.Faceau treaba buna.Eu tb sa fac itp peste o luna,pana atunci poate e gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am asteptat si intre timp am ramas fara certificat de inmatriculare

m-a prins radarul pe la buzau fara ITP si acum tre sa fac revizia la RAR, la 2 zile dupa ce expirase

trebuia sa nu ii dau certificatul ,dar am zis ca nu se uita sa vada cand expira ITP

apropo are cineva detector de radar beltronics 995? vreau sa imi iau unul dar sa stiu dc face banii..in oferte il lauda tare...pana acum am 5 pct 3+2 si 15% din valoarea detectorului data pe la stat,+alte 2 amenzi si o spaga " de cand sunt sofer" asa ca tre sa iau treaba in serios :icon_confused:...oricum la cei aprox 150.000 km parcursi in 4 ani nu e chiar mult (ca sa ma laud si eu :unsure: )

Modificat de dylly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma intrebai mai din timp te trimiteam eu la o statie ITP si rezolvai problema. Automecanica, in Bariera Traian, dupa ce treci de peco Petrom vine peco Tofan, urmatoarea cladire e service-ul in cauza.

Eu am Bel 965, are aceeasi sensibilitate de detectie cu 995, pana acum a mers brici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot nu inteleg.

ai scris ca vrei sa te duci la o statie itp "buna"! cum adica ? dupa mine toate sunt la fel iti dau abtibildul si gata. ce conteaza ca unele sunt cu aparate mai vechi si altele mai noi?

si in galati sunt o gramada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baiatul vrea o statie unde mai afla si el ce mai tb schimbat in viitorul apropiat,una in care daca are un bec ars la frana ( si n-are habar de el ) nu-l mai pune pe drumuri...daca are vreo trusa medicala expirata sa-l mai treaca cu vederea....etc...De preferabil la skoda e pt ca baietii se pricep la skoda,ii stiu bubele,iti mai spun una alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...eu am facut itp-ul la ivas odata si nu mi-a spus nimeni nimic. pur si simplu si-au facut treaba si atat; la fel ca alte 2 statii itp unde am mai fost, nici o diferenta. ba a fost una: au facut poze la masina(nu stiu de ce).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai demult facusem ITP la FIAT pe Cojbuc si li s-a blocat una din rolele alea pe care se invart rotile cand vor ei sa vada dc merg franele si a aruncat-o de pe stand...stricand repartitorul de franare...de asta cautam o statie buna :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am facut revizia la Skodita din dotare.

Facusem programare telefonica in prealabil. Masina a fost preluata asa cum a fost stabilit.

In timp ce i se umbla prin organe am zis sa imbin utilul cu placutul si am solicitat un drive-test cu un Superb... pardon, o superba Skoda Octavia Scout. Asadar am purces la testari... masina, incantatoare, din pacate era chiar noua si inca nu se "lasase" si am zis sa ma port elegant cu ea, cu toate astea am putut sa imi fac o parere. Tractiunea, ceea ce ma interesa cel mai mult s-a achitat de indatoriri cu maxima promptitudine, franarea si ea foarte buna, restul le stiti si voi, posesorii de O2. Concluzie, masina e o incantare si isi merita banii, la fisa de evaluare chiar nu am avut ce sa trec la aspecte negative, sincer :)

Revenind la revizia de 30k de la IVAS, lucrurile au decurs corect de la inceput pana la sfarsit, probleme nu am avut la masina deci nu au fost si alte interventii, prestatia celor din service, modalitatea de dialog si totul s-a facut cat se poate de civilizat, exact asa cum ar trebui sa fie. Am preluat masina cu restul de ulei si cu filtrele vechi... din pacate ca sa nu fie totul perfect, dopul de la bidonul de ulei nu a fost bine strans si bidonul rasturnandu-se mi-a facut o mare bucurie pe presul din dreapta fata :)

Revizia a costat 5,8mil cu toate de la ei. S-a facut si o verificare a sistemului de franare si a amortizoarelor, parca tragea masina dreapta la franare si parca batea si un amortizor, fiind facute testele au fost indepartate toate dubiile si acum pot sa ma bazez pe sistemul de franare si pe tinuta de drum a masinii :icon_thumright:

Daca alta data am avut un punct de vedere critic acum am unul apreciativ, mi se pare corect sa fie asa. Se pare ca cei de la IVAS au inteles ca e bine sa ia in seama sugestiile si doleantele clientilor, se vede ca lucrurile s-au schimbat in bine, atitudinea e alta si sincer, sunt mult mai simpatici asa, fie ca vor fie ca nu vor, au disparut vechile mistouri cu "asa face toate" si altele de gen, se pare ca cei de la IVAS sunt pe drumul cel bun la mai toate capitolele.

Din cate stiu de la alti clienti, se pare ca inca mai sunt ceva probleme pe la vopsitorie (se cam umfla vopseaua), speram sa se rezolve si acestea.

Eu le doresc succes din toata inima, este in interesul tuturor ca lucrurile sa fie ok, atat pentru mine, sa stiu pe ce dau banii cat si pentru ei, sa stie ca omul pleaca multumit pentru banii care i-a dat.

La sfarsit, imi permit niste mici sugestii. Sa fie inclusa in pret si o cafeluta cu care clientul sa fie servit in timpul cat asteapta masina, 1 leu nu inseamna nimic si nu cred ca e vreun client care nu va agrea acest lucru (btw, eu nu beau cafea :D ).

Apoi, daca clientul este de acord, sa se spele si masina, contracost bineinteles, sunt constient ca unii ar stramba din nas dar "afara" asa se face, dupa o revizie iti iei masina aproape ca si noua din service, este o incantare sa stii ca masina e ok, "scutecele" schimbate si frumos mirositoare si sa o vezi curata si frumoasa ca in prima zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

d-rive la chestia cu uleiul nu cred ca e cineva de vina. eu cu mana mea am strans de mi-au sarit ochii bidonul meu de ulei (castrol) si a doua zi ... ditamai pata in... punga in care il pusesem(am mai patit-o asa ca am fost prevazator).

si cei cu atatea sfaturi? crezi ca le citeste cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred sincer ca le citeste cineva, e in interesul tuturor. E frumos pentru ei ca iti pot lua banii si cu zambetul pe buze si tu sa pleci multumit si tot surazator pentru ca stii ca masinuta ta a fost tratata asa cum se cuvine. IVAS sunt de mult in Galati, cel putin eu sunt unul dintre primii lor clienti, inca de pe vremea cand activau intr-o baraca, au progresat ca si utilitati, era bine sa se vada si la capitolul civlizatie, mentalitate, constiinta ca progreseaza.

Parca tin minte si eu ca am verificat bidonul de ulei, in fine, ca o fi din vina mecanicului, ca o fi din vina uleiului, mi-a facut o "bucurie", asta e, se mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

capacul uleiului odata desfacut nu se mai inchide etans...eu mereu il tin intr-o punga in portbagaj(ce ramane de la revizie)

la revizie eu am platit cam 630 ...ai prins reducerile de Craciun :) ?

intre timp am facut si eu prima pana de cand m-a facut politia sofer ...rezultatul :tre sa cumpar alt cauciuc :) ....nu aveam decat 5-6000 de km cu el :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol cu pana, chiar stii ca remarcasem ca ti-ai pus pneuri misto :blink:

Pai nu stiu de ce m-a costat atata, am factura, daca vrei o scanez si o pun, nu mi-a facut nimeni niciun favor financiar si in general nu vreau favoruri, vreau treaba facuta bine si atat, e normal sa platesti ce se face la masina, cred ca la tine au mai facut si altceva de ti-au luat mai mult.

Ciudat cu capacul de la ulei, tocmai pentru ca nu eram sigur ca e din cauza celor de la service nu i-am acuzat direct, puteam sa gresesc si sa-i acuz aiurea. Oricum e prima data cand patesc asta, sa desfac un bidon de ulei si sa nu mai pot sa il inchid etans. Cei de la Castrol au o problema cu bidoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are rost sa postezi factura..poate asta a fost tariful lor atunci...nu conteaza

de ceva timp astep sa ma sune de la service sa vad ce rezolv cu volantul...au trecut 2 luni...de acum poate la revizia de 60 000 ...sper sa nu fie ceva grav si mai ales sa imi zica ca nu se face pe garantie :)

o intrebare pt cine sa pricepe la mecanica : volantul poate cauza defectiuni ale ambreiajului si invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristina.marketing.ivas

va asigur ca cineva citeste acest forum , si acolo unde se impune se iau masuri , si asa cum am mai spus si in mailurile trecute, ma bucur atunci cand cineva da feed-back-uri ,

sper din suflet sa ne vedem doar la revizii, iar daca aveti sugestii sau nemultumiri - stiti unde ne gasiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!