Jump to content

Probleme cu directia - inlocuire brate


stefison
 Share

Postare recomandată

De exemplu eu am si ma tin de la 190k si acum am 245k si sunt beton. Conteaza si ce faci cu ele, daca o rupi constant pe drumuri proaste nu tine nimic prea mult.

Planetara: Capetele de bara se diagnosticheaza ca la orice masina. MIsti de roata  ridicata de la sol cu priza la ora 3 si ora 9 in diferite pozitii de virare a rotii. Mai mult ca sigur in pozitia mediana va fi cel mai sesizabil jocul. Ideal e ca cineva sa tina degetul chiar pe pivotul capului de bara unde intra axul in nuca (presand evident burduful de protectie). Se simte imediat jocul. NU am vazut pana acum sa aiba joc in bucsa de cauciuc de la capul de bara, ci doar in pivot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg pe Lemforder atunci.Mersi de sfaturi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze vali de confuzie. Eu ma gandeam la bieletele antiruliu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bieletele antiruliu se testeaza bucsele prin tensionarea lor cu un levier. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva un magazin in Bucuresti unde pot gasi brate suspensie  Lemforder? (am cautat pe net, si nu am gasit nimic concret)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca gasesti in aria prestari servicii diversi comercianti care vand asemenea produse. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna.. De curand am inlocuit 2 brate pe fata la un passat dupa care am reglat directia -trage putin stanga.. dar am o problema la stabilitate, la viteza de 80-100 face balans adica la miscari usoare stanga dreapta " danseaza" nu sta bine infipt pe drum..pe gheata cand virez stanga derapez ..Care e cauza ? Pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoare duse, arcuri moi, cauciucuri de slaba calitate.. Daca si unghiul e facut aiurea poate sa iti toceasca cauciucurile prematur/excesiv, sa si scartaie pe viraj la stanga sau dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanielaSarb..

 

Aceeasi situatie era si in cazul meu, mai ales cand treceam printre 2 tiruri..initial am inlocuit bratele, si mare schimbare nu prea a fost ( ce e drept am luat ceva de clasa medie, adica prost), apoi cand am inlocuit amortizoarele alta viata.

 

Totusi a ramas o diferenta cam maricica intre roata si aripa, care s-ar umple cu alte jante/anvelope :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Referitor la bataia despre care spune 

johnny erasure , am si eu aceasi problema , am verificat , sunt vinovate bucsele din capetele casetei de directie, asta stiu sigur, dar nu stiu daca se pot inlocui, ca orice bucsa normala si daca se gasesc, pentru ca un prieten mecanic mi-a spus ca aceste bucse vin pe kituri de reparatii, si ca aceste reparatii nu se fac de orice mecanic, ci de niste baieti gen cei care repara turbine. Va rog, daca ma poate lamuri cineva , sau daca cineva a schimbat asa ceva? Va multumesc!!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietenul tau avea dreptate. Schimbarea acelor bucse se face in cadrul operatiunii de reconditionare a casetei de directie si nu o face oricine ci doar

ateliere specializate in asa ceva.

Ia-ti gandul ca o poti face tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, in ultima saptamana masina facea un zgomot metalic ingrozitor cand miscam volanul pe loc, in mers si la trecerea peste denivelari ( se auzea foarte tare si in interiorul masinii si ma gandeam ca o fi si ceva pe la coloana de directie).

 

Am urcat masina pe elevator, am identificat joc in capetele de bara schimbate in urma cu un an(ruville)...2capete de bara noi lemforder la 123 lei bucata si problema s-a rezolvat!

 

Cu respect, toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

 

Am si eu o intrebare: kit-ul de brate Mastersport e bun de ceva?  AM mai gasit pe ebay si ECD Germany. Ce parere veti?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste topicul si vezi ce merita sa pui pe masina. Lemforder, TRW sau Meyle. 

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lemforder sau trw..cu meyele e loterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Here we go again... 

Lozzica, ia ce vrei tata. Ce sens mai are sa ne intrebi? Daca tot nu-i clar dupa 50 de pagini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i un set de brate luat din Germania pe care scria "Made in Germania" la pretul a doua brate lemforder sau trw .

post-104305-0-90061200-1394977679_thumb.   ce frumos e  :D ,iti vine sa-l pui in vitrina .

Ghiciti cat timp masina nu a mai avut "batai" ?

Exact 3 saptamani (neruland pe strazile din Romania).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))


Multumesc baieti! Vroiam sa caut o varianta ieftina si buna gen Hagi Tudose! :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista ieftin si bun.

Doar romanii viseaza cai verzi pe pereti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am un Passat din 2002 1.9 tdi 130 cp.De vreo saptamana am urmatoarea problema : la viteza mica si turatie mica atat in  drum drept cat si in curbe, se aude un zgomot ciudat parca de la roti, ca si cand ar bate ceva de plastic.Daca stau pe loc si misc de volan stanga dreapta de asemenea se aude.Daca o turez peste 2500 si virez stanga dreapta dispare acel zgomot.Deci cand este turata atat in mers cat si pe loc nu scoate niciun zgomot.Volanul nu are joc si se invarte foarte usor.Am miscat de volan cu motorul oprit si se aude la roti ca si cand s-ar freca un cauciuc de metal..sunet ascutit...De curand am schimbat flansele de la amortizoare si un cap de planetara...dar asta era alta problema.Am sperat ca odata cu "rontaitul" de la planetara o sa dispara si zgomotele de care va spun.Ce parere aveti?ce ar putea fi?Un mecanic mi-a zis ca se aude din caseta;altul ca nu e din caseta.Aveti idee?Ati patit careva asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hristos a inviat!

 

Am luat un set brate de pe ebay pentru masina mea la pretul de numai 349 lire. Baiatul mi-a spus ca sunt Lemforder/ TRW. Eu am niste dubii cu unele brate fiindca scrie BTW, TRW de ECO, etc. Englezul mi-a spus ca le pot returna daca nu imi convin. Am facut niste poze . Voi ce parere aveti? Sa le pun pe astea asa? Multumesc!

 

 

post-103114-0-64593800-1398201790_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

par sa fie originale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu stiu daca ai facut o afacere la 349 de lire chit ca a fost transportul gratuit pana in romania.mai puneai 50 de lei si il luai de la autokarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!