Jump to content

Probleme cu directia - inlocuire brate


stefison
 Share

Postare recomandată

Vezi si tu pe la magazine. In jur de 2000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin tm72yes , daca gasesc in seara asta la servici iti zic un pret exact...

OFF | daca vrea cinva un pret la o piesa (originala) pot sa ii fiu de mare ajutor.Lucrez cu piese incepand de la cea mai mica garnitura sau saiba pana la piese de dimensiuni mari (perete lateral,bari,capota,parbriz cu incalzire si senzori s.a.m.d ).Imi spuneti piesa iar eu daca o gasesc va zic codul ei si pretul cu tva.

Scuze pt off-topic dar nu am gasit un topic potrivit "reclamei" mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Am si eu o nelamurire in legatura cu Passatu meu, e benzinar din '97 combi;).

Care e baiu?! Am fost cu ea in service la Promotor si mi-au spus ca am joc pe roata dreapta fata si trebuie sa imi schimb bratu sperior(cel mai din fata, sa fiu sincer nu stiu care cel drept sau cel curbat..daca stiti cumva ms de informatie:P), si aici am o intrebare trebuie sa schimb bratu sau pot sa schimb bucsele?

Valabil si pt partea stanga, doar ca aici am nevoie de bratu inferior ( tot cel din fata, din nou cel drept sau cel curbat?)

ps: unde as gasi bratele la preturi mai bune, am auzit ceva de Unix, is ok??

Merci mult!

Modificat de nonum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune lamfoerder si nu te zgarci la 1-200 de lei!

Asa cum au fost pe masina de la mama lor!!! :icon_thumright:

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unix sunt ok ca si distribuitori.

Un singur sfat: cu cat sunt preturile mai mici, riscul e mai mare ca acele piese sa fie contrafacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune lamfoerder si nu te zgarci la 1-200 de lei!

Asa cum au fost pe masina de la mama lor!!! :icon_thumright:

LEMFÖRDER....daca nu cumva masina a avut TRW, de la mama ei... ;)

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda!Cam ai dreptate!Si eu am vazut pe sub a mea scris TRW pe "ciolanele" alea de pe fata! :icon_thumright:

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit pe internet urmatoarele :

http://www.automert.bizoo.ro/vanzare/385430/Set-brate-VolksWagen-Passat-19-TDI

http://automert.bizoo.ro/vanzare/863391/Set-brate-1-9-tdi-originale-VolksWagen-Audi

Pe cele din urma scrie Made in Poland.

Ce sa fa? Preturile par ok dar calitatea ?

Astept cu nerabdare sfaturile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Set brate 1.9tdi originale VolksWagen Audi - 1050,00 ron.

Cred ca mai mare blasfemie decat asta nici nu se putea.

Am spus tot, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde as gasi un set bun dar sa nu ma stoarca de bani?

Am inteles din ce am citit ca acelea Lemforder ar fi cele mai bune dar unde as gasi la cel mai bun pret?

Modificat de crazy_frog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer... nici in Lemfoerder n-as mai crede. Sunt facute... care pe unde.

Daca auzi eventual de o sursa de brate "testate", indiferent care ar fi marca lor, cumpara si tu. Altfel, nu ma mai incanta nici sa vad semnatura directorului pe fiecare piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe masina mea vreo 2 brate facute de SIDEM.Pana acum vad ca au rezistat.Am dat 100ron pe brat(alea superioare,partea din fata).Cred ca cel mai mult conteaza drumurile si nu marca bratelor.Cred ca si marcile renumite de brate pica repede daca mergi zilnic numai pe drumuri cu gropi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia Lemforder, Cosmin e prea perfectionist. :icon_thumright:

Sunt bune, eu am deja 30.000 km cu ele si sunt ok. Daca vrei cu adevarat sa fii sigur ia de la reprezentanta, dar cred ca mai bine schimbi masina. Nu e cazul sa-ti faci atatea probleme. Si eu sunt bolnav cu suspensie articulatii dar sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu incercati Meyle?. Raport calitate -pret ok.Eu am inlocuit capetele de planetara cam de 1.5 ani si nu am niciun fel de pb.Pret informativ pt set brate:1300-1400.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cameleonul , poate vrei sa zici capete de bara. Ma inscriu si eu in randul celora cu probleme la articulatii. Am un passat din '02 AVB siimi troncane in gropi mici si dese. Cand am schimbat discurile si placutele de frana am zis sa verific si bratele. Mi sa parut un "ciolan" imbatranit si bieletele ,in rest toate pareau bune. Am schimbat "ciolanu" si bieletele si parca nimic nu sa schimbat. Troncanitul e acelasi. Mentionez ca nu ma jeneaza la volan da imi vine sa imi zmulg parul din cap cand il aud. ce poate sa fie ramane un mister. Ma gandeam la amortizor ca am vazut niste scurgeri pe langa cel din dreapta, si la apasarea pe masina in partea aia nu se aude fasaitul ala de la amortizor. Voi ce credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Mi-am schimbat bratele principale si am scapat de toate trancanelile si zgomotele de "ciocan" ce le auzeam la masina mea.

La faza cu telescopul ... du-te si verifica-l pe un stand special... am patit-o cu o alta masina ce am avut-o,... 3 din 4 au fost bushite, numai unul fasssaia. Bafta mare si ocoliti pe cat se poate cariile din soselele patriei :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai simtit dinainte ca erau duse , sau doar la test. Cum se manifestau? Si eu am impresia ca cel de pe dreapta este dus da nu cred ca asta este cauza troncanitului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Pana la urma am cumparat din Ungaria un set complet Febi si urmeaza sa vedem cat va tine.

In viitor as dori sa cumpar telescoape si arcuri pe spate Sachs Advantage.

Tot am citit pe forum dar nu am inteles exact treaba cu stransul suruburilor la brate doar cu masina pe roti si nu cand aceasta este pe elevator. Daca poate cineva sa ma lumineze il rog frumnos. Bratele deja sunt montate si unghiul de fuga este facut dar vreau sa aflu totusi dc trebuie montate asa ? Eu in toate documentarele de la televizor in care prezinta fabricarea unor masini am vazut ca toate merg pe banda si nu am vazut vre-un mecanic care sa stea pe dedesupt si sa stranga suruburi dupa montarea bratelor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca deja sunt montate, baga masina pe un canal, slabeste si strange la loc fiecare surub de la bucsele existente pe brate.

Asta se face pentru a nu torsiona cauciucul din ele. Cauciucul torsinonat nu va atenua corespunzator socurile si nu va rezista in timp.

Ma mir ca producatorii nu ataseaza pe cutie un sticker cu aceasta conditie de baza, atat pentru performante maxime cat si pentru garantie.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspuns.

Am sa incerc sa faca ce ai spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se dau note explicative ptr ca ei considera ca daca te duci in service sa le montezi,aia trebuie sa stie si cum!Ei nu merg pe premiza ca omul si le pune acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Premisa care oricum nu se aplica in Romania, cu mecanici care nu stiu nici macar cat forumistii. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu le-am montat acasa, dar persoana care le-a montat mi-a zis ca nu stie nimik despre treba cu stransul pe canal.

Dupa ce rezolv chestia aceasta mai trebuie sa reglez odata unghiu de fuga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!