Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Am inteles , daca spuneti asa  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, am si eu o Skoda superb cu jante din fabrica (cauciucuri de vara) Stratos, pe ele scrie 7JX17 iar anevelopele sunt 215/55. As vrea sa imi iau niste jante de aliaj pentru iarna din cauza aspectului si nu stiu unde sa gasesc ce ET are sau ce jante ar merge. Am cautat pe emag si la 7jX17 gasesc o graamda de jante dar imi este teama ca le iau si nu merg cum trebuie sau nu se potrivesc.

La ce ar trebui sa fiu atent si cum pot vedea ce et au cele originale ca nu pare sa scrie ceva pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Pot sa pun jante ET48 pe 16 in loc de ET46 pe o Octavia 3? Daca am inteles bine explicatiile, jantele o sa mai fie in interior cu 2cm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

@yeeeemanJantele o sa fie cu 2mm mai in interior decat cele actuale.In teorie poti sa le pui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, 2mm in loc de 2cm :) Multumesc, o sa fac un test sa vad daca nu sunt probleme cu etrierii de la frana.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/28/2020 at 9:59 AM, yeeeeman said:

Salutare! Pot sa pun jante ET48 pe 16 in loc de ET46 pe o Octavia 3? Daca am inteles bine explicatiile, jantele o sa mai fie in interior cu 2cm?

Bineinteles.

 

E chiar recomandat sa pui jante cu ET48 sau 50, daca vrei sa montezi vreodata lanturi.

 

La jantele cu ET46 nu se recomanda sa montezi lanturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut, prieteni!

 

am un "noul passat" B8 din 2020 si am la aceasta masina jante de aliaj 215 60 R16 J6.5 ET41. vreau sa iau niste jante de otel, pentru iarna, si gasesc numai J6.5 ET44 (originale VW). in cartea masinii nu gasesc mare lucru despre ET, scrie doar ca numai pe ET42 pot pune lanturi. credeti ca pot pune ET44? inteleg ca se duc cu 3mm in interior fata de cele de aliaj pe care le am, respectiv cu 2mm in interior fata de cele ET42 recomandate pentru lanturi. alternativa ar fi sa iau ALCAR cu ET42. ceva pareri? sa merg pe originale cu ET44 sau ALCAR cu ET42? multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc! ceva opinii despre ALCAR? merita sa iau originale VW second-hand sau e mai bine sa merg pe ALCAR noi? stiu ca la anvelope conteaza vechimea, chiar daca stau nefolosite. e la fel si la jante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contează. Dar o maşină nouă merită şi ea nişte jante noi, nu? Acum... fiecare face cum crede. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as lua fara doar si poate jante OE ( ca sunt cele mai ok din toate pdv, atat timp cat nu vorbim de avioane AM la pret de golf 5 ) din aliaj ; gasesti foarte multe modele, si se practica mult sa se aduca din Germania sau alte tari rezervele noi si sa isi faca samsarii set complet si sa le vanda, iar jantele sa fie in stare noua ; cat despre SH, irelevant ca o janta are vechime 2-3 ani...nu este ca la anvelope ; atat timp cat nu sunt sudate sau strambe, sau iti asumi indreptarea lor ( ~ 300 lei toate 4 daca sunt decente ). Dar repet, eu as opta pt aliaje noi OE SH ( gen de pe olx, ca le gasesti la preturi foarte bune, dar sa fie nefolosite ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/10/2020 at 12:27 PM, bogde said:

multumesc! ceva opinii despre ALCAR? merita sa iau originale VW second-hand sau e mai bine sa merg pe ALCAR noi? stiu ca la anvelope conteaza vechimea, chiar daca stau nefolosite. e la fel si la jante?

 

Ideal e sa cumperi jante de origine noi, daca iti permiti pretul.

Alternativa: decat Alcar noi, mai bine jante de tabla originale sh.  Gasesti aproape impecabile,  metalul e de calitate, nu rugineste usor, nu se deformeaza la prima groapa.

 

Le alegi cu ET-ul potrivit sa poti pune si lanturi, la nevoie.

 

 

 

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare recent am achizitionat 4 jante de tabla originale cu cauciucuri second hand de iarna pentru un Seat Leon 3.Din cauza neatentiei nu am observat ca specificatiile inscriptionate pe jante sunt diferite,respectiv doua jante au 6.5jx16H2 ET46 ( ca si jantele originale de pe masina),iar celelalte doua sunt 6jx16H2 ET48.Dimensiunea anvelopelor este 205/55/16.Oare este ok sa le montez pe masina in configuratia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ducem discutia spre cai filozofice absolute, eu nu vad nicio problema ; de preferat ar fi sa le pui pe cele mai late ( 6,5J ) pe spate ; diferenta este mica, insesizabila ; pasionatii de bmw`uri ( si nu numai ) merg cu jante in 2 latimi destul de mari ~ 8-9,5J ( fata + spate ) :) ; nu zic ca este un lucru corect neaparat..doar dadeam un exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,multumesc pentru raspuns ! Initial vroiam sa le duc inapoi dar cum DOT-ul,calitatea si marca sunt bune imi asum greseala de a nu casca achii cum trebuie.De altfel rotile sunt pt masina parintilor care nu fac mai mult de 2500km in sezonul rece 🙄

Modificat de Bebeee
Quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au nici o treaba, diferenta de cativa mm. nu influenteaza cu nimic negativ dinamica, eu asa am avut pe BMW din fabrica diferenta mai mare, pe rotile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, colegi! Am facut pentru prima data un accident la final de 2020 si, dupa ce am terminat reparatiile, am prins curaj si am continuat cu modificarile masinii. Masina in cauza este un batran Passat B5.5 din 2003, 1.8T de 110kw si 150 CP, pe care l-am intretinut mai bine decat unele masini noi. Problema mea e ca nu vreau sa mai stau cu jantele lui originale si nu am gasit nici macar o replica sa-mi placa mai mult decat jantele de Mercedes C63 AMG w204 din 2008. Acum am nevoie de ajutorul cuiva care se pricepe bine pentru ca vreau sa pun jantele astea pe 18 inch in cel mai responsabil mod. Ma puteti ajuta cu orice sfat, tot ce trebuie sa schimb, sa adaug, sa modific, dar nu ma puneti sa renunt la jante pentru ca au costat mai mult decat masina. :)

Jantele mele au et37 si am omologate jante de 15'' , 16'' si 17'' cu et de pana la 40. Jantele de Mercedes au et45 pe fata si et 54 pe spate. Urmeaza sa le omologhez, imediat ce aflu cum sa le pun bine pe masina. Cine este dornic sa ma ajute, accept orice link catre orice informatie, inele adaptoare, firme si ii multumesc din toata fiinta mea. Dau si o bere daca ne intalnim. Multumesc anticipat!

Screenshot_20210301-185111~2.png

Modificat de COSMlN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca treaba este simpla ; din cate stiu ( sper sa nu ma insel ), b5.5`ul are distanta intre prezoane 5x112, ca si jantele de mercedes pe care le vrei tu ; cele de AMG sunt pe 18 ; dpmdv ai nevoie de distantiere + prezoane fata ( 10 mm ) si spate ( 20 mm ) ca sa ajungi la ET`ul potrivit masinii tale ; anvelopa corecta ar fi 225/40/18. Poti intra pe site`ul asta sa verifici diametru gaurii centrale ; tu ai 57.1 ; verifica si cat are mercedes ( 66,6 ) si faci diferenta, ca sa stabilesti ce inele de centrare sunt necesare. 

 

https://www.wheel-size.com/size/volkswagen/passat/2003/

 

https://www.wheel-size.com/size/mercedes/c-class-amg/2008/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai noroc ca e prinderea la fel :)) eu initial credeam ca mercedes are alta prindere decat 5x112 dar m-am inselat, se pare ca are tot 5x112. Colegul de mai sus te-a indrumat corect in principiu, doar ca tie cred ca iti va trebui alta dimensiune de anvelope, pt Passat vad asa: 215/40R18 92V / 7Jx18 ET38  / 5x112

In rest, cum a zis si el, 4 bucati inele de centrare + 2 distantiere si suruburi pt fata + 2 distantiere si suruburi pt spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu 215/4018 pt 1.8T, desi pt 1.9 TDI este 225/40/18, cum este o dimensiune obisnuita si la golf/jetta/octavia sau majoritatea ; nu sunt sigur ca acel 215/40 este corect dat de app, dar chiar si daca este, as merge pe 225/40/18 pt ca sunt usor de procurat, si avand in vedere J`ul jantelor de AMG ( 8J ), cred ca ar sta cam stretch pe 215 ; ia in calcul si niste arcuri sport ( eibach pro kit, sau ceva care sa coboara -20/30mm ) caci s`ar putea sa stea cam cocotata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult pentru informatii. Nu va sta cocotata pentru ca e joasa (nu e ca la diesel, suspensia e ceva mai joasa + ca o pot cobarî fara probleme). Nu stiu cu dimensiunile anvelopelor cum voi face si sper sa nu ma pun in pericol. Am gasit distantieri la o firma din Brașov si nu cred ca voi lua din alte parti. Poate reusesc sa adaug o alta dimensiune de cauciucuri la R.A.R. pentru ca n-am de gand sa ma zgarcesc atunci cand e vorba de siguranta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca dimensiune de anvelope eu zic sa pui ce ai deja scris pe stalpul usii pentru 18'; pe janta aia de Mercedes care e lata de 8J, poti sa pui si anvelope de 215mm si de 225mm fara sa ai probleme de siguranta. Daca nu ai specificata nici o dimensiune pt 18' atunci da e o problema, ideal e sa mergi la RAR ca sa nu ai probleme daca te opreste politia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua.

Rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema.

Am un vw polo 6R 1,4 TDI 90 CP fabricat 2016 iar in cartea de identitate nu exista trecuta nici o alta dimensiune optionala de anvelope.

Mentionez ca am intrebat la RAR si la importator si mi s-a spus ca pentru aceasta varianta nu exista decat echiparea de fabrica adica 185/60/15 cu jante 6J-ET 38, R15.

As dorii sa imi cumpar inca un set de jante cu anvelope pt vara ceva mai mari cu dimensiunea 215/45/16 si jante 7J ET 46 R16.

Cei care le vand spun ca sunt originale de vw polo dar nu stiu daca nu imi vor atinge in caroserie avand in vedere diferenta ET -ului .

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Conform link`ului pe care ti`l atasez si pe care sper ca il vor accesa si altii ca sa isi stabileasca comptabilitatea, sunt corecte spusele vanzatorului ; in echiparea de fabrica, dimensiunile sunt fix cele indicate de tine pt R16 ( 215/45R16 86H  7Jx16 ET46  presiune roti 2.1 )

 

https://www.wheel-size.com/size/volkswagen/polo/2016/#trim-14-tdi-eudm-103

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!