Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Revin din nou, am nevoie de confirmari va rog, toate pe R19 :)

OEM Ateca: 8J ET45

AM: 9J ET45

OEM Kodiaq: 7J ET 43

Cum arata/Se potrivesc cele de AM cat si cele pt Kodiaq (daca se potrivesc) pe Ateca - mersi anticipat tuturor, apreciez explicatii ca la copii mici, cat si o palma peste cap sa recitesc, insa confirmari/pareri sunt tot timpul bine venite ;)

 

@75NOR face, mersi, deci ori AM ori Kodiaq cu distantor...am inteles bine sa "dea bine" sau? :P

 

Modificat de ToniM
@
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM:

Asa, ca ballpark:

La AM, fiind janta mai lata cu 1 inch, adica cu 2.54cm, iti va sta mai "in afara" fata de OEM cu 1.27 cm (adica juma' de inch). In acelasi timp, janta se va duce catre amortizor cu 1.27 cm (restul de juma' de inch). Tre sa masori daca incape fata de amortizor, dar nu ar trebui sa fie o problema, fiind SUV

La cea de Kodiak, fiind mai ingusta janta cu 1 inch, inseamna ca sta "mai inauntru" fata de OEM cu 1.27cm. Castigi 2mm din faptul ca e cu ET mai mic cu 2 mm fata de OEM (adica ET43 fata de ET45), deci va sta "mai inauntru" cu doar 1.25cm. In acelasi timp, vei avea "extra clearance" de 1.27 cm fata de amortizor, dar nu cred ca te intereseaza asta foarte mult :) 

Fiind vorba de roti de vara, nu as merge pe cea de Kodiak, vizual nu o sa arate foarte bine, la cat de umflate sunt aripile fata, daca bagi jantele prea "sub aripa" o sa ai un efect cam aiurea.

As merge pe AM

Face sens ? Adica m-am exprimat suficient de "inteligibil" :P ? 

Later edit: nu sunt fan al distantierelor, ar trebui sa-zi zica colegii cu mai multa experienta pe subiect. 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce uita tizu sa spuna, probabil de la batranete :P , este ca la AM de 9j trebuie anvelope minim 245 ca sa arate omeneste si 255 sa fie cum trebuie. Adica total necorespunzator daca e sa bagam in seama ce zice SEAT. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, "scleroza, fetitele" :P  225 pe 9J e cam "trasa"

Culmea e ca Kodiak are 235 pe janta aia de care zice @ToniM ca e 7J - desi e usor ciudat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa completez si cu pneuri...poate ajuta...

OEM Ateca: 8J ET45 - conform catalog 225/45 R19 92W

AM: 9J ET45 - propunere @VVV 235/40 R19 96Y

OEM Kodiaq: 7J ET 43 (date de pe superskoda) aici probabil ar fi acelasi 225/45R19 pneu daca nu ma insel...

 

Cat despre distantoare...poate ar trebuie sa citesc si eu un pic pro/cons...tin minte si la Huanita aveam cu ET mai mic pe cele de vara si erau sesizabil mai in interior decat celelalte (7,0J x 17, ET 45 vara, VS 7,0J x 17, ET 49 iarna)

 

@75NOR recunosc ca nu m-am jucat sau uitat la dimensiunile Kodiaq-ului, insa nu este mai inalt, de acolo si diferenta de "balon" ?

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM

Vezi ca la Kodiak, 19'' este : 235/50 R19

Asa scrie in configurator.

Si pe skoda e shop e data ca fiind de 7J janta de 19. 

Ideea e ca cu cat e talonul mai inalt e mai "permisiv" cu latimi "nepotrivite" ale anvelopei fata de janta, adica are un flanc suficient de lung incat sa poate sa faca tranzitia de la janta mai lata la guma mai ingusta si invers... Stii ce zic ?I
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa imi invart rotitile...putine rabdare te rog.

Deci sa inteleg, ca desi "Seat" nu da asa marime, de fapt eu o pot pune fara sa pierd nimica? Nu de alta, dar si acuma pe 18 am 225/50, sa inteleg ca pot trece pe 19 cu acelasi balon fara sa am look de tractor? (ca sunetul acolo e de la motor :P )

Mersi de clarificari.

 

@75NOR tocmai, vroiam sa iau jantele de Skoda insa sa pun pneuri adecvate pt Ateca, acuma ca se potrivesc sau nu 225/45 doar am presupus, nu imi doream balonul de 50 pe vara pe jante de 19....poate o mutam pe privat...nu stiu...e clar ca TRIGLAV imi plac insa trebuie sa gasesc anvelope corespunzatoare, acuma ca vor fi 225/45 sau alteceva, tot acolo sunt, oricum trebuie sa le achizitionez

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM

Stai asa (desi si eu astept inca sa kick in de la cafea :) )

Tu vrei sa pui 225/45 R19 pe jantele 19 de la Skoda, corect ? Sau vrei sa pui 235/50 R19 OEM 19'' Kodiak ?

Uite ce se va intampla daca pui pe Ateca rotile (cu tot cu cauciucuri) de Kodiak 19'': vei avea un diametru total al rotii mai mare cu +4.8% (e cam no-no sa faci asta) si vei avea talon mai mare cu 15%...

Nu cred ca e cea mai "hot" idea sa faci asta...

Untitled.jpg

 

Triglav arata foarte bine, poti pune gumele de 225 pe ele fara nicio problema.

Singura chestie este ca iti trebuie distantiere, ca sa arate bine. Zic. 

Sau sa te impaci cu ideea ca vor sta cu un deget mai sub caroserie fata de OEM

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara poate cineva sa m-a ajute cineva am un caddy 2015 a venit cu jante pe 15 6 J si as vrea sa le schimb cu unele pe 16 dar au 6,5 J credeți ca merg sint ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in cartea de identitate ce dimesiuni poti pune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J-ul nu are treaba cu distanta , el repr. doar forma . ET-ul reprezinta distanta in cazul de fata ai cam 3mm daca nu ma insel. Daca le ai scrise pe cele de 16 pe certificat , sigur se potrivesc. Daca nu le ai scrise du-te la RAR ca altfel daca te opreste politia si vede ca ai jante pe 16 si nu le ai trecute in certificat , ramai fara el .

Modificat de quixy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 cu 6J ET 50 ,deci merg lejer 6,5J

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E certificat nou si nu e specificat nimic doar in cartea de indentitate e specificat 17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic

Salut,sper ca postez unde trebuie,merg montate pe Caddy jante de exemplu de pe un B6 de aliaj?

Si aici ma intreb daca nu vor fi probleme din cauza greutatii.

Orice informatii sunt bine venite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a deschis acest topic
  • 4 weeks later...

Salut,

vin si eu cu o intrebare, sau mai multe :)

Pe Seat Leon 1P FL am gasit ca pe 17" jantele trebuie sa aiba 7j si ET54 cu cauciuc 225/45/R17

Cat de mult ma pot abate de la aceste specificatii(J si ET) astfel incat sa se potriveasca marimea respectiva de cauciuc.

Am gasit ceva AM cu 8j si ET50.

Cu ET-ul am inteles ca daca este cu cel mult 15 mai mic decat specificatia ca este ok(o sa iasa janta un pic in afara), dar legat de J nu prea stiu ce si cum.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, un sfat vă rog... Am un Seat Leon 1p (2011) cu jantele din fabrică din aliaj alea de 16". Vreau să-mi iau un set mai mari de 17 sau 18", însă nu știu dacă permite mașina 18"... Și am văzut că au o caracteristică ET... care am înțeles ce este... Problema este că nu știu astea din fabrică ce ET au.  

Ca mărci îmi plac foarte mult ALUTEK  w10x  și RIAL lugano 808... Aș vrea un ajutor să pot alege corect pentru mașină, să nu fac vreo prostie că și așa sunt o căruță de bani... Un sfat ar fi bine venit din partea voastră. 

Mulțumiri, anticipat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 5 cele de tabla au 6.5J cu ET 50, s-ar putea sa fie si la leon la fel fiind oarecum aceeasi platforma. Ar trebui sa fie scris pe interior undeva.

https://www.anvelopelider.ro/sfaturi-anvelope/corespondenta-jante-si-anvelope-auto

http://www.willtheyfit.com/

^ aici poti face o simulare pentru J si ET jantelor pe care doresti sa le cumperi.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 1p 2011 este pe platforma de golf 6...  Nu știu dacă sunt asemănări cu golf 5. Mulțumesc ptr info... O sa mă uit și  pe linkurile astea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Leon 1P FL(cred ca e valabil si pentru 1P) are urmatoarele marimi recomandate:

205/55 R16 91x 6-6,5J ET50

225/45 R17 91x 7J ET54

225/40 R18 91x 7,5J ET51,53

(unde x este indicele de viteza si difera in functie de motor)

Gasesti documentul pe undeva pe acest forum sau poti sa cauti pe google dupa termenii "seat serienreifen 2011 pdf" (sau ceva asemanator) si o sa gasesti documentul cu aceste recomandari.

Atat la J cat si la ET se poate sa fie o abatere mica fara sa cauzeze probleme. O idee de repere ar fi nu mai mult de 0,5-1 la J si nu mai mult de 10-15 la ET, dar nu trebuie luata mot-a-mot si trebuie vazut exact ce iti trebuie tie.

Eu de exemplu am pus jante pe 17 cu 7,5J si ET48.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru lămuriri! 

L. E. La mine cod motor CAXC însemnă că v-a trebui să respect ce am găsit pagina asta? 

Screenshot_2017-05-03-16-48-47.png

Modificat de dani_MK
L. E.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca numarul omologarii(e9-****) este acelasi cu al masinii tale, atunci alea sunt dimensiunile recomandate.

PS: Vezi sa ai trecute in CIV si dimensiunile pe care vrei sa le montezi ca sa nu ai mai apoi alte probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mă uit și în civ... Care ar fi problema? Cu RARul? 

Nr de omologare unde se regăsește? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In talon gasesti numarul de omologare la litera k, iar pentru partea cu CIV-ul: da, cu RAR o sa ai probleme daca nu sunt trecute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pe A6 C5 (2002) am OEM 205/55 R16-7J ET 42. Am găsit pentru cauciucuri de iarnă 195/65 R15 jante 6J ET 37.Pot să le cumpăr? În configurator îmi iese pozitiv! Cei cu A6, C5, ce jante v-ați pus? Vă mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!