Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Buna ziua! Detin un Passat B6 2007. Am cumparat-o in 2016 cu jante de 17" OEM Le Mans, 7.5 x 17, ET47. Problema este ca vreau sa trec la 16" si nu am habar de echivalentul lor la ET. La J am inteles ca este 7J. Un ET45 ar fi echivalent sau trebuie sa ma reorientez? Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET40 ar fi echivalent pt 7J daca vorbim de cat ar iesi in afara. Dar si cu ET45 cred ca nu este nici o problema, este vorba de doar cativa milimetri. Cred ca poti sa montezi linistit ceva cu ET cuprins intre 35 si 54. Cu cat ET e mai mare, cu atat rotile vor sta mai inauntru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ET 35 J7 pe 16" si merg perfect. Am vazut unele pareri pe aici ca ar trebui ET mai mare ca sa nu frece aripa. Nici vorba, se poate pune linistit de la 35 pana la 45, sunt multe configuratoare care confirma aceste valori. Personal prefer ET mai mic pentru ca da un aspect mai sport cu rotile iesite mai in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna ziua . detin un passat b6 1.9  break. vreau sa cumpar la anvelopele de vara  niste jante . . am o rugaminte sa ma ajutati cu o parere . .  jante sunt bbs  r17 cu  et 35  si  j 8 / anvelope sunt 235 45 r17. ce parere aveti . le pot pune ?   atinge aripa  etc . sau  se incadreaza .  va multumesc.  

Anvelopa din poza pusa pe janta  este 215/45/17.

20180709_182323.jpg

Modificat de Latnok
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fizic se vor potrivi, poti pune 235 pe jante daca ele sunt intr-adevar 8J.

ET-ul nu cred ca e problema.

Posibil sa fie problema dpdv RAR/ITP, ca nu cred ca sunt dimensiunea standard pentru masina ta. De pe net pare ca standard ar fi 225/45R17. Cu 235/45R17 vei avea un diametru putin mai mare al rotii si masina va fi mai inalta cu 4.5mm. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu  in  carte . am si  235/45/r17 si 205/50 r17 cu 7.5 j si et  intre   42 / 47 . ce ma ingrijoreaza pe mine . este ca  jantele avand j8 si et 35 . nu va atinge aripe sau etrier carenaj . ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut! O intrebare doresc sa achitionez jante pentru un passat Cc sa le fac pentru iarna idee e am gasit R16 J6.5 CU ET 33 ce parere aveti. Mentionez ca acum am jante pe 17 modelul pheonix . Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua,

Am un Golf 5 1.4 TSI și m-ar interesa să cumpăr jante noi pentru anvelopele de vară. Jantele montate în acest moment sunt R16 și aș vrea să trec la R17. Recomandările producătorului sunt, din câte am găsit, 7jx17 ET54 și vin cu întrebările:

1. Există vreun dezavantaj dacă trec la 7.5j pentru anvelopele recomandate pe 17 (225/45)?

2. Pentru jante cu dimensiuni de 7.5jx17, care e ET minim la care pot ajunge fără să-mi fac griji de diametrul de bracaj sau de frecare între anvelopă și jantă? Menționez că suspensia este cea standard, din fabrică, instalată pe Comfortline și nu intenționez să cobor mașina sau să trec pe suspensie sport decât dacă se impune.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare tuturor. la Octavia 3   am nevoie de  R16  ET 46.  Am gasit doar   cu ET 42 si ET 50         .

Ce ar fi mai indicat din astea  2 ?

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei pt iarna ia et 50 daca vrei pt vara ia 42. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt  irana vreau, insa  ma gandeam efectiv la  fucntionarea masinii, sa nu se strice ceva,   daca le scot 4mm afara  sau sa nu agate in etrier sau altceva   cu 4mm spre interior

Modificat de wasabios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

la golf 7 merg jante R15 ET50? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe karoq am jante 6j 16 et43. Pot pune jante 6,5j 16 et42? 

Care e faza cu j si et? Diferenta e mica, credeti ca merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare tuturor!
Am cumparat de curand un Volkswagen Polo, an 2018 si am urmatoarele specificatii la jante.
Jantele originale cu care a venit din fabrica sunt: 6.5J  5x100 ET47 pe 16 inch. 
Am primit cadou niste anvelope de iarna tot pe 16 inch si as vrea sa cumpar niste jante de iarna. Oricat am cautat nu gasesc fix aceleasi dimensiuni. Ideea e ca am gasit dar ET-ul nu corespunde. Eu am ET47 si am gasit ET42. Credeti ca ar merita sa le iau si la ce riscuri ma supun. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua,

doresc o parere de la voi referitor la jante. pentru jantele din imagini puteti sa imi spuneti daca sunt de echipare originala vw, si daca trebuie inele de ghidaj. masina am cumparat-o cu rotile respective. observ ca prezoanele sunt cele de la jantele din tabla. jantele sunt BBS R0280 model AVINGON si are stantat sigla vw.

multumesc.

din pacate pozele sunt prea mari si nu stiu cum sa le pun intr-un format mai mic.

 

Modificat de Dan Sandu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Pentru un VW e-up, jantele cu care a venit sunt din aliaj pe 15 inch. Ce jante de tabla s-ar potrivi?

Atasez foto cu cele pe care le-am gasit pe net.

Multumesc!

07EB3F88-467C-443F-894D-DFC3CC804D45.jpeg

DACCCC08-5D8A-4CAB-A703-7E9A05E025BD.jpeg

8D314F8C-459A-46CD-B40D-8F7798FF4A80.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Buna băieți

Am cumpărat un Passat fara roata de rezerva și vreau să cumpăr o janta de tablă dar nu găsesc cu Et41. Pot sa pun cu Et45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara , o rugaminte la cunoscatori , am  gasit un set de  jante  schmidt th line , 2 bucati  9j-17h2   ET 26  , 2 bucati  9j-17h2  ET36    toate 4  MB  -57,09   , vreau sa le acchizitionez  pentru un proiect de viitor , deci pentru o masina de grupul vw  ce are prinderea 5x112 ( passat , skoda , golf ) , intrebarea mea este posibila modificarea  latimii  acestor jante ? si prin ce procedeu anume ?  vreau sa le aduc la  o latime de 8 , multumesc mult

mentionez ca jantele sant modulare , cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind modulare, trebuie sa vezi cât de late sunt buzele. Dacă sunt 6,5 barrel cu buze de 2,5 poți sa cumperi buze de 1,5 și le aduci la 8J. Dacă interiorul e mai lat te costa prea mult sa iei alte interioare și sa păstrezi doar fata și buza.

Altfel n-ai cum, dacă te gândeai sa iei flex-ul și sa tai o bucata din ele :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cam asa sta problema, jantele nu am reusit sa le vad , dar o sa intreb de cat este buza, nu stiu cam cat costa o buza noua , jantele  le-am gasit la 1000 euro , noi , multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!