Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Salut, va rog, am o intrebare - merge sa pun pe golf 4 2003 1.9tdi asz jante bbs pe 16 et 43 si 7j? si daca da, care este cel mai lat cauciuc pe 16 pe care il pot pune pe ele.  Multumesc anticipat!

WhatsApp Image 2020-02-14 at 11.09.50 (1).jpeg  WhatsApp Image 2020-02-14 at 11.09.50.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se pot pune , latime cauciuc  205 si 215 ( acestea sant  latimile ideale pentru canal  7j) ,  maxim ce poti pune 225 dar nu este latimea ideala  , cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Marcel Onofrei

Salut, 

Pot pune pe un G7 Facelift 1.5 TSI niste jante 8JX18 ET43?

Mi se recomanda  7.5Jx18 ET51.

Va fi vreo problema? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare gașcă! 

Putin ajutor va rog!

În cartea tehnica la un Golf 7 :

- 7Jx17  ET49 (225/45R17) 

Ce vreau sa cumpar:

- 7Jx17  ET39 (225/45R17) 

Credeți ca e acceptabil ET-ul? 

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vă salut,

Pentru un VW Touran din 2005, în CIV am trecute jante 6.5Jx15, jantele OEM din câte am citit sunt 6.5Jx15 ET47, dar pe mașină am montate 6Jx15 ET43. 

Ar ajuta in vreun fel jantele 6.5Jx15 ET47? Merită să fac trecerea la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et47 inseamna a vor fi cu 4 mm mai in interior decat cele actuale cu et43

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar pe de altă parte sunt mai late cu 0.5 inch. Deci se mai compensează diferența de 4 mm. Ajuta/dezavantajează in vreun fel lățimea mai mare a jantei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari ce  latime de cauciuc poti monta ? ce scrie cartea ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195/65r15 91T

Modificat de FlorinCJN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te-ar putea ajuta  sa poti pune o latime  mai mare de cauciuc , tiinand  cont ca ai  aproape 5,3 mm  janta mai larga  , pe janta de 6 polici poti pune  minim 175 mm - maxim 205mm, pe janta de 6,5 polici poti pune  minim 185mm - 215 maxim , dar trebuie sa vezi ce masuri ai pe carte 

si dupa vezi daca te-ar putea avantaja

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, FlorinCJN a scris:

Da, dar pe de altă parte sunt mai late cu 0.5 inch. Deci se mai compensează diferența de 4 mm. Ajuta/dezavantajează in vreun fel lățimea mai mare a jantei?

Scuze, n-am observat ca latimea e diferita. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, FlorinCJN said:

195/65r15 91T

 Daca poti monta doar 195/65r15  , nu ai nici un avantaj , doar daca puteai pune 215  castigai  datorita faptului ca pe janta de 6 polici poti pune maxim  205 latimea cauciucului

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Pe Vw Passat B8 cu anvelope 215/55/17  jante 7J, ET 40 OE, pot pune anvelope de 225?.  Este dimensiunea omologata pe Alltrack.

Sau, pot pune jante  6,5 J, ET 38 cu anvelope 225/55/17?

Cel mai interesat sunt de prima varianta.

Am vazut diferentele, vreau insa si parerea voastra.

Multumesc!

prima varianta, varianta 2

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 6.5 J nu se pot pune anvelope mai late de 215. Prin urmare, doar pe 7 J se pot pune 225.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, varianta cu jantele ET 38 si J6,5 nu este a mea.

Eu de fapt sunt foarte interesat daca pot pune, fara probleme de comportament (al masinii ?), 225 in loc de 215, pe jantele mele OE.

Vad ca sunt diferente total acceptabile.

Fiind omologate pe Alltrack, stiu este mai inalt, insa nu am suspensie sport.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum  a spus si prietenul nostru DILIVIO,  pe latime de 7  se pot pune jante 225, cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
AlexandruGalati

Va salut ! La 7j eu am pus de nenumarate ori 235 , la jante de 18 ' , inclusiv acum am tot 235 pe j7 , nu am intampinat probleme pana acum , e vreo problema grava ?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/14/2020 at 8:43 PM, tarox said:

cum  a spus si prietenul nostru DILIVIO,  pe latime de 7  se pot pune jante 225, cu respect

Cu respect, anvelope de 225 banuiesc. Cred ca merg foarte bine si 235. Depinde si de ET.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

Eu pe ET 43 si 7J am 235 ! Dar nu vad de ce sa conteze si ET-ul , stiu ca el are alta treaba ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg cum puneti  235 pe janta de j7 , de pus se pot pune , dar santem la risc , se poate pune maxim 225 , dar cele mai indicate sant  205 sau 215 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

Nu am avut probleme niciodata , iar anvelopa se asaza bine pe janta nu se vede aiurea si nu sta aiurea pe janta , sta corect , nu se vede a fi vreo problema tehnica , ce riscuri sunt mai exact ? Precizez ca merg destul de sportiv cu masina inclusiv pe curbe ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

Asa ca se pot  pune cu toata increderea pe 7 J pana la 245 anvelope ! 

D7354EC0-DEB4-459A-9050-1949E07FB9BA.png

Modificat de AlexandruGalati
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce este scris acolo nu este corect , parere personala , nu vreau sa supar pe nimeni , sa pui 245 pe j7,  mi se pare foarte mare latimea , eu cred ca 225 este  maxim   , fiecare pune ce doreste dar uzura cauciucului in contact cu asfaltul nu se face in acelasi mod , daca depasesti o anumita latime ,   asta pentru ca daca esti cu o latime prea mare forma partii,  care este in contact cu alfaltului se modifica, varianta corecta pentru cauciucmult mai  larg  , janta mai larga  cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati

@tarox Calca perfect cauciucul , nu este nici cea mai mica diferenta de la 7J la 7,5 J la cum calca cauciucul , ca am avut si jante 7,5 J inaintea la astea tot cu 235  ! Nu este problema , vorbesc serios ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!