Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Eu am luat bucse meyle cu tot cu suportul din aluminiu, si se prezinta foarte bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca utilizator de diferite "branduri" de piese de schimb, pot sa confirm ca Meyle > Lemforder cand vine vorba de bucse.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8J0199231 eu cu codul asta am luat doar bucsele  dar in fine .......


aaaaaa scuze am gresit eu codul miii de scuze deci codul bun este asta ai dreptate sa stii asa este codul ala e cu brat cu tot iar codul asta e numai bucsa scuze cand am facut copi paste am incurcat borcanele :asta e codul valabil: 8j0407183 DE


cod febi 33973

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intreb si eu aici, ca sa nu mai deschid topic nou. Stie cineva daca amortizoarele de Gti 5 sunt mai scurte ca cele standard si daca da, cu cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca sunt mai scurte, dar sunt mai groase cu 5mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ia uitati aici    bucsele astea: 8jo 407 183  sunt pe febi  iar codul sau numarul de la febi este asta 33973  (audi tt) se potrivesc de minune pe golf 5, jetta,leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la bucsele AM!

Sunt multe intrari in service-uri pentru schimbari bascule din fonta din cauza bucselor AM.

Bucsele nu sunt elastice, dintr-un cauciuc tare, iar in exploatare bratul de fonta care intra in bucsa se subtiaza prin frecarea cu bucsa, capata joc, ulterior chiar daca se monteaza bucsa OE bratul are joc.

 

Da, se toceste varful de fonta si nu cauciucul bucsei!

Atentie la AM!

 

Problema nu exista la basculele din tabla ambutisata.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la jetta basculele le am din tabla asa ca........merg........ si am observat ca si unele golfuri 5 le au din tabla


Si pe audi tt  ce fel de bascule sunt?  nu din fonta?ca bucsele astea sunt de pe audii tt ,inseamna ca toate  tt-urile au probleme cu basculele......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi dar astea merg perfect......... poate alea de ibiza cupra care isi tot pun colegii de pe forum  o fi materialul tare pe ele si nici bine nu intra in suportul de aluminiu nu sunt asa de lungi ca cele originale nici aripioara aia din interior nu  o au  sunt diferite total iar astea de tt in afara ca sunt pline si suportul bucsei nu e din teflon ci din aluminiu  sunt la fel ca marime ca grosime nu vad ce ar afecta.dai un search pe google cu codul ala care l-am pus eu mai sus sa le vezi cum arata


o fi si cum zici tu dolfin dar doar la fonta dar nu prea cred.... ce e mai tare cauciucul decat fonta? in fine...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa-ti pui bucse OE, nu AM, problema nu este faptul ca le pui pline ca la TT.

Doar basculele de fonta au probleme.

Daca doresti sa verifici informatia mergi in service-uri si intreaba.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le am febi bucsele cele de tt si pana acum e totul roz pana si flansele de la amortizoare sunt de tt.(masina mea se transforma si  va deveni jettatt     :)           )..........cand nu o sa mai fie bine cu bucsele sau sa-mi distruga basculele o convertesc  ii pun fuzetele de tt si basculele tot de tt....


iar cu bucsele astea e mult mai bine  mai stabila  mai ferma raspunde mai bine in directie iar un minus dar asta cred ca si din cauza ca am suspensie sport  sunt mai rigide dar nu in sensul rau adica nu foarte


acum e posibil cum zici tu ca cele de fonta au probleme........ axul ala de la bascula e hexagonal e posibil nu  zic nu  sa se rotunjesca axul ala de la miscarile basculei sus jos... e posibil..... e bine ca nu au probleme si basculele din tabla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am un Golf 5 din 2006 1.9TDI, 90CP si as vrea sa imi inlocuiesc amortizoarele care nu au fost pana acum inlocuite deoarece au dus mai mult decat ft bine :)

 

Ati putea sa imi recomandati ce tip de amortizoare as putea pune (marca, pe gaz/ulei, etc)? 

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parts for the front axle Part No Part 324703 Ultra SR

Fitting Position : Front Axle Shock Absorber Type : Gas Pressure Shock Absorber Design : Suspension Strut Shock Absorber System : Twin-Tube Diameter 1/ Diameter 2 [mm] : 22/50 Suspension : for vehicles without off-road suspension
325700 Ultra SR
Fitting Position : Front Axle Shock Absorber Type : Gas Pressure Shock Absorber Design : Suspension Strut Shock Absorber System : Twin-Tube Diameter 1/ Diameter 2 [mm] : 25/55 Suspension : for vehicles without off-road suspension
334834 Excel-G
Fitting Position : Front Axle Shock Absorber Type : Gas Pressure Shock Absorber Design : Suspension Strut Shock Absorber System : Twin-Tube Diameter 1/ Diameter 2 [mm] : 22/50 Suspension : for vehicles without off-road suspension
335808 Excel-G
Fitting Position : Front Axle Shock Absorber Type : Gas Pressure Shock Absorber Design : Suspension Strut Shock Absorber System : Twin-Tube Diameter 1/ Diameter 2 [mm] : 25/55 Suspension : for vehicles without off-road suspension
910059 Protection Kit
Fitting Position : Front Axle Suspension : for vehicles without off-road suspension
RH1713 K-Flex
Fitting Position : Front Axle Parameter : E Spring Design : Coil Spring Weight [kg] : 1,84 Thickness/Strength 1 [mm] : 12,25 Outer Diameter [mm] : 146 Length [mm] : 346
SM1714 Suspension Mounting Kit
Fitting Position : Front Axle Suspension : for vehicles without off-road suspension
  Parts for the rear axle Part No Part 344459 Excel-G
Fitting Position : Rear Axle Shock Absorber Type : Gas Pressure Shock Absorber System : Twin-Tube Shock Absorber Mounting Type : Bottom eye Suspension : for vehicles without off-road suspension
354006 Ultra SR
Fitting Position : Rear Axle Shock Absorber Type : Gas Pressure Shock Absorber System : Twin-Tube Shock Absorber Mounting Type : Bottom eye Suspension : for vehicles without off-road suspension
910045 Protection Kit
Fitting Position : Rear Axle Suspension : for vehicles without off-road suspension Form : Oval
915400 Protection Kit
Fitting Position : Rear Axle Suspension : for vehicles without off-road suspension Form : Round
RH5545 K-Flex
Fitting Position : Rear Axle Parameter : E Spring Design : Coil Spring Weight [kg] : 1,74 Thickness/Strength 1 [mm] : 11,25 Outer Diameter [mm] : 111 Length [mm] : 350
RH6782 K-Flex
Fitting Position : Rear Axle Parameter : E Spring Design : Coil Spring Weight [kg] : 1,93 Thickness/Strength 1 [mm] : 12 Outer Diameter [mm] : 108 Length [mm] : 318 Reinforced Version :  
SM9707 Suspension Mounting Kit
Fitting Position : Rear Axle Form : Round Suspension : for vehicles without off-road suspension
SM9708 Suspension Mounting Kit
Fitting Position : Rear Axle Form : Oval Suspension : for vehicles without off-road suspension

Poti incerca Kayaba-ultra sr sint mai dure,excel-g sint mai confortabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia de la VW din fabrica cu ce amortizoare le echipeaza? desi am auzit ca degeaba pui la fel ca si cele din fabrica, ca nu tin la fel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am un golf 5 2003 1.9 tdi vreau sa schimb amortizioarele pe spate ce marca imi recomandati eu am gasit ceva de la sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Aveti idee daca flansele de amortizor pot trosni din cauza montajului incorect?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca incerc pe riscul meu 2 amortizoare fata poloneze, sa vad cum se comporta. (paguba nu-i mare, sub 300 ron ambele).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic-Am pus la un golf 4 amortizoare kyb excel-g fata/spate dupa cod,prima impresie -Varzaaaa,masina se balanseaza pe viraje la fel.

On topic- mai bine OE sint scumpe dar nu se compara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, am mai intrebat in stanga si dreapta de preturi si firma, voi ce producator recomandati? dintre cei mai cunoscuti amintesc: kyb/ monroe/sachs/ si evident cel mai ieftin poloneze? nu ma intereseaza latura lor sport, vreau doar sa nu mai simt orice denivelare mica in asfalt, de ex ma deranjeaza ca daca e o imbinare de asfalt la o trecere cu podul, se simte foarte foarte tare, de ce nu amortizeaza masina?

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am un Golf 5 din 2006 1.9TDI, 90CP si as vrea sa imi inlocuiesc amortizoarele care nu au fost pana acum inlocuite deoarece au dus mai mult decat ft bine

Ati putea sa imi recomandati ce tip de amortizoare as putea pune (marca, pe gaz/ulei, etc)? Aceiasi rugaminte o am si eu, ca si colegul deenman.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cumpara kyb excell G ca si mine, eu sunt multumit de ele, foarte confortabile. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pret/bucata? eu as vrea sa le schimb toate 4, e ok modelul acesta pt toate 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!