Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Capatul telescopului are filet , in care se pune piulita care tine flansa presata de arc -  Nu ai cum sa pui asa ceva sub flansa , sau cel putin nu e sigur , mai bine incerci cu arcuri de PDG pentru inaltare. Foto atasate cu ansamblul amortizor /arc G5. . 

post-59697-0-81869500-1445367190_thumb.j

post-59697-0-62044900-1445367197_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus o intrebare si a disparut,care este cauza?


Deci sa inteleg ca flansa nu se sprijina(sta) in corpul telescopului.iar caroseriea in afara de bucse,bielete,sta pe flansa arcului adica mai pe intelesul meu pe arc.


Scuze au aparut comentariile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intreb si eu aici, fiind vorba de aceeasi platforma.

Suspensia mea, Bilstein B16, se potriveste si pe un Audi RS3 8p?

Masina mea fiind A3 TDI FWD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, de fiecare data cand trec peste o mica denivelare se aude un scartait din fata? care ar putea fi cauza? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un golf v tdi 1,9 din 2004 , cand calc frana la viteza mica totul este OK insa cand trec de 60-90 km si pun frana incetu trepideaza volanul, daca o calc brusc nu trepideaza, insa dupa 140 km chiar trepideaza ingrijorator, printre multele cear putea fi ?

trepideaza numai cand calc frana lejer, in mers totul OK problema este numai la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inceput de discuri ovalizate , rezolvi problema cu schimbarea lor bineinteles si placutele de frana.  Daca iti si trage putin de volan la franare atunci sunt foarte ovalizate . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat discurile si butucii plus placute noi dar nimic. Si ar mai fi ceva care nu am spus cand calc frana pedala este normala adica nu se simte ca ar vibra, normal cand sunt discurile se simte si in pedala are acel reflex de trepidatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovalizarea este valabila pentru toate 4 discurile , simtitul trepidatiei in frana stiu ca este prezent doar cand sunt foarte rau ovalizate. Mai multe informatii cred ca doar un mecanic specializat dupa diagnoza iti poate oferi.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vibratie in pedala si volan se simte doar cand franezi dar cel mai bine mergi la un mecanic. Eu ti as mai sugera un test suplimentar, cand speli masina sa insiste cu jetul de apa la discuri si placute, apoi iesi pe drum si franezi.

Daca mai vibreaza la franare atunci dute la un mecanic.

 

Cele de mai sus, reprezinte experiente personale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dus masina la mai multi mecanici si daca ar fi dupa ei ar trebui sa schimb totul si sa nu ieasa nimic la urma. Discurile si butucii iam schimbat la parerile lor si.... nimic schimbat in bine.Eu cred ca mecanicul de astazi ar trebui numit ,stiu eu , schimbator de piese pentru ca mana si ochi de meserias nu mai exista. Pentru cei care ati patit , nu poate sa fie si din cauza capetelor de bara, a bucsaraelor sau chir din cauza ABS- ului ?Intrb nu stiu, unul mia sugerat sa schimb suspensia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind ti-au schimbat placutele de frina au gresat si culisele etrierilor??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred, dar nu stiu ce inseamna gresat.

Mai exact cand am schimbat discurile mi au lasat aceleasi placute ca ierau puse de 2000 km si a zis ca sunt ca noi si binenteles dupa ce le am schimbat nu sa observat nici o schimbare insa acum dupa 10000 km face mult mai tare cand calc pedala lejer si peste suta km.Am fost cica la un mecanic priceput si mia spus ca sunt discurile ovalizate care ?trebuie vazut masurat si rectificat sau schimbat. Asa o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De vreo doua luni mi-a aparut un cloncanit pe spate.

Il aud doar in parcarea subterana unde este liniste iar pe jos este ciment lucios, fara denivelari (sau cu denivelari foarte mici probabil).

Se aude cand merg drept si parca am senzatia si ca se bataie spatele stanga-dreapta.

 

M-am uitat pe dedesubt si am remarcat ca bucsele dinspre interior ale basculelor mari, cele in care stau arcurile, sunt foate uzate si am cumparat unele noi.

Inca nu le-am montat pentru ca as vrea sa stiu daca problema mea poate proveni de la alte bucse, sa le schimb pe toate odata.

Aveti vreo recomandare, ce sa mai schimb? De unde poate proveni cloncanitul?

 

Am tras de arcuri, de amortizoare, de tot ce am putut si nu se simte nimic. Probabil este necesara o forta mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primele bucse care cad pe spate sunt: 1.bucsa mare care e cumva sub prag usa din spate ( este un ciolan mai mare care este paralel cu caroseria masinii si numai intro parte are bucsa cealalta parte se prinde de fuzeta cu 3 sau 4 suruburi si nu are bucsa) si 2.ciolanele alea mici putin mai sus de bascule in forma de os ( sa nu se confunde cu cu bratele in forma de s sau bumerang) si cam atat iar restu cad foarte foarte greu : ce am enumerat mai sus e valabil pt leon passat b6 golf 5 jetta ..mk5 in general daca stai de vb cu vechii posesori si cu mecanicii din servisuri astea o sa zica ca schimba cel mai des..nu cred ca ar fi bucsele alea care spui tu jhonny ca altfel tiar uza cauciucurile de pe spate foarte rau..daca ai miscat de roti si ai fazut ca se misca bucsele alea asa este normal au niste goluri in ele si sunt elastice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

Si eu am avut pe spate bucsele mari care prind caroseria de roti(sunt in dreptul sezutului la scaunul spate ) si bieletele de pe spate(cele mici). Cand dadeam peste denivelari masina cloncanea si dadea sa fuga de spate intr o parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da alea verifica si bieletele antiruliu spate. Alea cu un capat bucsa si un capat pivot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimbi bucsele alea din interioarele de la bascule ia sisuruburile (alea de unde se regleaza unghiul)e posibil sa se rupa vreunul la desfacere sau sa trebuiasca sa il tai cu flexul ca se sudeaza in bucsa iar surubul de pe stanga spate ai sa il bagi invers fata de cum era ca nu mai intra din cauza cadrului de pe spate asta daca nu vrei sa dai tot cadrul jos si tot ce tine de suspensie

Modificat de iahimmihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat problema cu trepidati in volan la franare.Am schimbat personal discurile fata si placutile si totul a revenit la normal( discurile vechi erau de fapt noi fara pic de uzura insa unul sa ovalizat , multi spun ca vina este a mea ca dupa 300 km fara sa astept am bagat masina la spalat automatic si de obicei nu asteptam sa se raceasca discurile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se ovalizeaza discurile AM, in general cele low si medium cost, cele originale nu patesc nimic la expunere la apa dupa ce au fost incinse, diferenta de pret se reflecta undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut pentru un Golf 5 variant 2.0 DSG cu pachet drumuri grele ce amortizoare spate AM pot pune reprezentanta zice ca numai pe original dar cam piperat 720 ron bucata.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!