Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Vorbim de suspensie si articulatii Golf 5 sau de izolatia fonica si pretul de achizitie la Passat? Sa ramanem on topic :emthup:

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am vazut ca nu mai este nevoie ca data viitoare cand o sa schimb bucsele mari de la bascula sa cumpar cu tot cu partea dein aluminu. am vazut ca vin si separat pe cod de VW si costa cam 50 lei maxim. iar legat de bucsele de la bascula de la passat nu cred k sunt acelasi ca la passat se potrivesc de pe partea stg pe dr , iar la golf nu. astept sa se incalzeasca afara si o sa caut o presa sa imi fac un rand de bucse de schimb.

cat despre suspenie pana la 133 000 km in afara de aceste bucse nu am schimbat nimc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si esti sigur ca le vei centra bine cand le inserezi in cadrul de aluminiu? Daca se rotesc putin accidental, care ar fi toleranta admisa?

Aceeasi problema mi-am pus-o si eu, iar in final am considerat ca nu am atata dibacie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pretul acela merita sa incerci. Trebuie sa fie cineva pe aici care a mai incercat asa ceva.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt dornic sa aflu detalii suplimentare. :)

Totusi, sa arunci 100 de lei pe fereastra, nu stiu daca merita sa faci probe. Mai bine ii ard in cilindri. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adyp2003 nu ai cum sa nu le centrezi deoarece principiu de montaj e la fel ca la skoda fabia sau vw polo 9N, sunt oarecum ovale si nu le poti pune decat intr o singura pozitie, iar la o presa buna nu ai cum sa nu le montezi. atat timp cat piesa este vanduta de cei de la VAG inseamna ca se inlocuieste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca piesa este vanduta de VAG atunci ar trebui sa aiba si un cod, pe care eu inca nu l-am gasit in ETKA.

Daca il ai, te-as ruga sa il postezi si pentru noi. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, codul este 1K0407183E pe VAG, dar o gasesti si pe producator, Febi 31253 sau Lemforder 34559 01. Sper sa ajute.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! :) Se pare ca ETKA imi arata piesa asta doar daca ii dau codul direct, nu si daca o caut prin scheme/diagrame.

Ar costa vreo 8 euro/bucata fara taxe, deci scoti din buzunar cam 110 ron pentru o pereche (cu adaos comercial considerat 25% si cu TVA adaugate).

Ar mai trebui si niste lubrifiant pentru asamblare (cod G 294 421 A1 -> 10 euro fara taxe), care oricum iti trebuie si pentru bucsele mici.

Avand in vedere ca bucsele mari cu tot cu cadre de aluminiu costa vreo 500-550 ron perechea, cred ca merita sa faci o proba si sa le reconditionezi pe cele vechi, intrucat pierderea nu ar fi imensa in comparatie cu castigul in caz de reusita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Codul postat este pentru bucsa de Seat leon cupra sau de asta normal?daca se poate imi da cineva codul pentru bucsa de seat leon cupra?cred ca o sa fiu primu care incearca sa le schimbe:D si dupa aceea o sa urmeze si altii:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Paul , codul postat este de bucsa pentru versiunea standard nu cea de Cupra. Cand mi am montat de Cupra mi am cumparat cu tot cu bratul de aluminiu. Nu cred ca vei fi primul care isi va monta doar bucsele , am intalinit perosane ce si au montat de Fabia sau Polo dar e vorba ca la interior "carnea" este mult mai firava si nu cred ca vor tine, dar de montat s au montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat te-au costat bucsele cu tot cu bratul de aluminiu?daca o sa cumpar doar bucsele o sa intre in bratul de aluminiu standard?nu le-ai comparat?am citit si pe acel topic dar din cate mi-am dat seama difera bratele...

Modificat de PaulBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu cat au costat, dar nu sunt exagerate ca pret. exista si pe producator Sidem se numeste dar nu imi aduc aminte cat au costat si nici nu pot sa iti spun daca vei gasi si separat fara brat, doar bucsa plina.Bratele nu difera ci doar bucsa din interior. Vorbim de seat leon cupra 1P modelul dupa 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual nu ai ceva cod de la piesa?De modelu 1p vorbim ca nu ii compatibil de la modelul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurie nu le am, dar oricum le vor identifica baietii de la procesare la magazinul de piese auto unde vei merge. Daca o sa ceri poza o sa vezi clar diferenta dintre ele.

Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La golful meu,fabricatie 2008 si 31000 km reali mi-a curs amortizorul dreapta spate.Am observat lucrul asta luna trecuta iar de atunci a tot curs.Masina a inceput sa topaie la denivelari.Cel de pe stanga e bun,nu prezinta scurgeri de ulei.Aveti idee daca il pot schimba pe garantie daca nu mai am reviziile la zi(nu am depasit nr. de km dar am depasit timpul).

E posibil sa cada un amortizor in numai 30.000 km?O fi fost defect de fabricatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai tot incasat cateva cratere de prin asfaltul patriei, este normal. Vad ca esti din Targoviste iar starea carosabilului pe la voi este deplorabila. Daca esti 100% sigur ca nu ai dat cu masina in cateva gropi mai serioase, atunci poti spune ca este defect de fabricatie.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre bucsele mari, va pot garanta (si) eu ca merg inlocuite in carcasa de aluminiu. Daca insemnezi pozitia lor exacta la extragerea celor vechi, nu prea ai cum sa gresesti la montajul celor noi in capsula de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As dori si eu daca se poate codul pentru bucse pline seat leon cupra stanga - dreapta :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit codurile pentru bucse pline seat leon cupra stanga - dreapta ( 1k0 199 231 N - 1k0 199 232 N ) . :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

As vrea sa aflu si eu parerea voastra in legatura cu inlocuirea unor piese.

Am facut o verficare, mai demult, la Avia Motors si mi-au spus ca trebuie schimbate urmatorele: bucse bascula posteriare + anterioare.

Acum, cand m-am hotarat sa le schimb, i-am sunat sa-i intreb cat m-ar costa inlocuirea lor:

- bucse bascula spate 309 Ron ( necesare 2 bucati ) :blink:

- bucse bascula fata 79 Ron ( necesare 2 bucati )

- manopera 250 Ron

- geometrie 220 Ron

Ce parere aveti, este in regula cat cer?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce marci sunt cele recomandate de service?

Compara preturile aici : www.autokarma.ro ( La preturi par middle class nici prea bune nici prea proaste)

Ca manopera in general costa 200 ron pentru toate 4 rotile .

Geometria insa este cam Dublu la pret fata de alte locuri , ( gasesti cam la 90-100 ron cu aparat pe fir si 100-120 ron cu aparat pe laser) .

Uitete pe forum la pestari servicii si mai intreaba cateva preturi inainte sa iei o decizie.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neatu85 eu am luat bucsele mari(cele carora le zici tu bucse bascula spate) cu 50 ron de la colegul volksman(luate pe cod de origine). sunt fara carcasa de aluminiu, insa orice mecanic cu o presa ti le poate schimba. Le gasesti si cu totul, insa pretul cred ca se duce pe la 100 lei/bucata. Mi se pare enorm ce ti-au zis la reprezentanta, insa trebuie sa traiasca si ei de pe urma cuiva :))

O geometrie e la aprox 100 ron.

Ca manopera, la un service de cartier am platit vreo 50 lei schimbatul bucsilor, insa pretul a fost facut ca pentru mine...deci corect era la ~100-150

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doomy Mersi mult pentru raspuns.

Cei de la service mi-au spus ca sunt piesele "originale".

Ideea este ca eu nu gasesc "bucse bascula" spate pe autokarma. Tot ce gasesc este bucsa punte, bucsa bara directie sau bucsa stabilizatore care, in comparatie cu Avaia Motors, sunt la preturi ridicole. Poate nu asta este denumirea tehnica si nu stiu eu sa caut unde trebuie .... :)

Tu ai schimbat astea pana acum?

@nervoss

Da, si mie mi s-au parut exagerate preturile. Totusi 309 roni pentru o busca mi se pare enorm.....

Apropo de "bucse bascule" - cei de la Avia Motors asa au scris in fisa de constatare cand am facut o verificare. Sunt atatea feluri de bucse incat nu mai inteleg nimic.....

Modificat de neatu85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat dor bucsele mari de pe bascula fata...cam alea pica

Si sunt luate pe cod de origine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!