Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Eu inca nu am schimbat nimic , totul original de la mama natura :) (germania)

Le verific odata cam la 3 luni si de fiecare data surprins ca nu iese nimic , cu toate ca eu mai fac si "offroad" cu masina , dar sunt foarte atent la gropi si limitatoare de viteza :))

Geometria facuta la fiecare schimb de cauciucuri si inca nu am probleme . Oricum ma astept sa pice cat de curand:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

poate cineva sa mi spuna de ce danseaza masina cand trec pe sleauri ? a mai patit cineva ? pur si simplu masina fuge intr o parte cand trec pe sleauri facute de camioane a mai patit cineva si care ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205 pe geanta de 16

conteaza asa mult si dimensiunea???? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o problema cu directia si stabilitaea masini.

Am schimbat bucsele mici de la bratele fata si masina trage dreapta

am refacut geometria si la fel dupa care am ichis roata dreapta fata sa nu mai traga dar masina este instabila

Am verificat bieletele si capetele de bara si nu au joc

Vreau sa verific telescopul sa nu fie stramb

A mai intalnit cineva problema?

Multumesc anticipat pentru idei

la mine masina e instabila cand dau de sleauri pe sosea sare an stanga si an dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rasvanu

La ce dimensiune zici tu ca ai acolo nu prea se aplifica efectul de sleauri ( de la 215 in sus se simte)

Am avut eu un pasat b5.5 cu cauciucuri 225 55 r 16 si se simtea pe sleauri de parca este barca. Am trecut pe cauciucuri de 205 55 r16 si efectul s-a diminuat. NU a disparut de tot.

Tind sa cred ca ar fi normal asa , acum depinde si ce presiune ai in roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presiunea e normala nu stiu exact cat,dar e facuta la vulcanizare , de la ce ar putea fi ??? la viteza de peste 100km masina fuge destul de tare in stanga s-au dreapta depinde pe ce parte se afla sleau-l

Modificat de rasvanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am observat si eu ca sunt duse pufferele la amortizoare spate.este recoamndat sa le schimb?Banuiesc ca trebuie date jos pentru schimbare nu?au 86 mii km de cand am luat masina noua si nu stiu daca e normal sa se faca asa.

Multumesc

post-21441-0-52578300-1349431281_thumb.jpost-21441-0-73600200-1349431281_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa nu schimbi cat de curand amortizoarele, e recomandat sa schimb protectiile alea. Si la mine s-au rupt, o sa le schimb zilele astea si eu.

Alea protejeaza tija amortizorului de praf si mizerii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pozele alea as zice ca iti lipseste un surub de la flansa amortizorului.

Era in timpul unei reparatii masina, sau tu chiar umbli pe strada cu ea asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza e facuta in fata blocului cand curatam contra-aripile de noroi.masina nu era suspendata, era pe roti.Ddeci este destul de grav sa inteleg, asa ca am sa le schimb chiar maine daca reusesc.Am sa verific si daca este lipsa si surubul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Se pare ca m-am inselat eu. Sunt doar doua suruburi, iar a treia gaura din flansa nu necesita surub.

M-am uitat si prin ETKA intrucat nu imi venea sa cred ca e gaura aia data de pomana acolo si tot de doua suruburi per flansa zice si in catalog.

Imi pare rau ca te-am speriat degeaba. Am fost bine intentionat, dar prost informat. :)

Spor la reparatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, aceeasi problema am constatat-o si eu azi, la fel ca cea a lui pr_cata, la roata dreapta spate, masina avand doar 94.000 km. Ce trebuie schimbat la amortizzor sa nu se defecteze mai rau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Se pare ca m-am inselat eu. Sunt doar doua suruburi, iar a treia gaura din flansa nu necesita surub.

M-am uitat si prin ETKA intrucat nu imi venea sa cred ca e gaura aia data de pomana acolo si tot de doua suruburi per flansa zice si in catalog.

Imi pare rau ca te-am speriat degeaba. Am fost bine intentionat, dar prost informat. :)

Spor la reparatii!

Stai linistit.bine ca ai observat, mie nu-mi sareau ochii de la protectiile alea care erau varza si nu am observat altceva.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiti cumva care este codul acelor protectii de pe amortizoare pentru WVWZZZ1KZ7P014086 si cam ce ar presupune schimbul acestora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imediat cobor la masina si fac o poza protectiilor...eu le am in portbagaj, dar imi e lene sa ma duc sa le schimb :))

Astept sa ma sune mecanicul sa ma invite la o bere :)) si sa-l pun sa le schimbe

Pozele promise

post-20693-0-93680400-1350917019_thumb.j

post-20693-0-43963000-1350917052_thumb.j

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva care este codul acelor protectii de pe amortizoare pentru WVWZZZ1KZ7P014086 si cam ce ar presupune schimbul acestora?

Salut,

Tocmai am facut aceasta operatiune de 2 sapt, protectiile care le-am pus la masina mea arata exact ca cele ale lui nervoss.Eu le-am luat cu 30 lei/buc de la un magazin de piese si manopera m-a costat 60 lei.Daca vrei detalii da-mi pm.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am vazut pe aici ca au mai avut probleme cu uzura rotilor din spate pe interior se poate sa fie de la uzura bucsilor de la bascula sau de la dereglarea unghiului de fuga ,daca a schimbat cineva acele bucse de la bascula spate sa imi zica codurile sau sa imi zica un magazin bun online de unde sa le procur masina este golf 5 1.4 55kw din 2005 160000km recent adusa din germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am o jetta din 2007 si sunt nemultumit de suspensie, mie mi se pare ca e prea moale.

La un drum intins pe curbele patriei, desi nu merg eu nustiuce agresiv, tuturor pasagerilor li se face rau.

Am inceput sa stiudiez fenomenul, si mi se pare ca suspensia este prea moale, cand franez si accelerez masina se apleaca sau ridica tare de bot. In curbe simt cum masina incepe sa se incline.

Asa e si la voi, sau la mine or fi prea uzate arcurile? Eu n-am luat masina de noua, asa ca nu stiu daca asa face de noua masina sau efectul acesta s-a produs in timp.

Ce as putea face sa rezolv problema, ar trebui sa schimb arcurile si telescoapele? Oare daca pun unele noi, originale, vor fi tot asa? Nu ma intreseaza tunningul, vreau ca masina sa ramana totusi intr-un compromis ok confort-stabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...La un drum intins pe curbele patriei, desi nu merg eu nustiuce agresiv, tuturor pasagerilor li se face rau...

Lasand la o parte eventualele probleme ale masinii, senzatia de rau a pasagerilor tine de stilul tau de condus si aici trebuie sa lucrezi.

Iti poate folosi si un curs de "Defence Driving".

Se stie ca este mult mai greu sa conduci ca un sofer de limuzina cu "pachetul" fragil in spate, fata de cineva care este singur in masina, pastrand in acelasi timp ritmul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu, telescoapele sunt responsabile de revenirea lina a suspensiei, dupa ce aceasta s-a comprimat in prealabil, amortizeaza oscilatiile.

Daca doresc ca aceasta sa fie mai rigida nu arcurile sunt cele care se opun compresiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu dam bani pe cursuri si sa rezolvam problema masinii totusi nu?

Efectul de barca este dat de amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face un test de amortizoare ca nu e scump. Sa vezi ce valori au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele, cu arcurile nu ai aici nici o treaba. Fa-le un test.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!