Jump to content

skoda octavia 1.9 tdi 90cp


radutzu
 Share

Postare recomandată

sa zica cei cu 90CP si computer de bord cat le arata consum mediu in oras la circulatia existenta in Bucuresti (cu klima ON)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radutzu

    24

  • bobo

    16

  • Andi TDI

    11

  • voinea

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Mi-am comandat si eu o Octavia Business si nu stiu daca jantele de aluminiu vin standard cu antifurturi sau trebuie eu sa mi le cumpar. De asemenea sunt covorasele standard la acest model sau trebuie sa le cumpar ? Si inca o intrebare : cu ce cauciucuri au venit octaviile business, sau nu depinde de model ci ca vin in Europa de est ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa-ti spun io cum sta treaba : ai antifurt (cate o buc) pe fiecare roata; cauciucurile sunt MATADOR V adica de viteza max. 240 kmh (n-ai tu masina de cauciucurile alea) si covorase nu ti se dau; daca vrei sa le iei de la dealer dai 2,5 mil. pe ele si nu merita; io mi-am luat din METRO cu 700000 si sunt foarte bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, o sa ma interesez de covorase la Skoda in Viena, cred ca sunt mai ieftine. Deci de cauciucuri sa inteleg ca esti multumit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte multumit de cauciucuri; cam nashpa marca da' asta e; ma gandesc sa-mi iau unele de iarna periculoase pentru cand or veni vremurile nasoale; in rest ce sa zic : am alergat-o cu 180 kmh si nu s-au destramat rotile :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic : am vazut si un S80 incaltat cu matador

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca puncte negative (de fapt boala multor TDI-uri) in primii 10 - 15 mii Km o sa-ti consume putin mai mult ulei (ex in primii 7500 Km - 800 ml, in urmatorii 7500 - 500 ml si cam atat)

Eu tin minte ca am verificat uleiul chiar inainte de revizia de 7500km si era sus, deci nu a consumat deloc. Sa inteleg ca am mers prea incet cu ea? :shock:

sdondas Intr-adevat, antifurturi ai (vezi ca ai niste capace negre pt prezoane), covorase nu. A mea a venit cu cauciucuri Matador Prima, ele sunt de vara dar eu am mers si iarna cu ele fara probleme prea mari (putina mai multa atentie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

deci pentru europa de est se orienteaza catre Matador cei de la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot face reviziile la 10 000 km la motorul TDI de 90 CP daca pui numai motorina EU3 ? sau e obligatoriu ca prima e la 7500 si se mai discuta dupa aceea ? si ce se intampla cu reminder-ul de revizie care apare la 15 000 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pot face reviziile la 10 000 km la motorul TDI de 90 CP daca pui numai motorina EU3 ? sau e obligatoriu ca prima e la 7500 si se mai discuta dupa aceea ? si ce se intampla cu reminder-ul de revizie care apare la 15 000 ?

eu am facut si la 7500 si la 15000 si teoretic se face si la 23000... si abia apoi se face din 15 in 15k...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O placere sa vada omu' discutiile voastre...mai ales ca o sa am si eu o SOB, dupa ce vine (1 luna), va exasperez cu intrebarile... mai ales pe Andi TDi... respect, Andi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea (8000km) a aparut un "chitzait" ce se suprapune peste zgomotul normal gen pufait al amortizoarelor de pe fata, in momentul cind merg cu viteza mica peste denivelari.

Zgomotul nu este putermic, de abia se aude in masina, dar este evident cu geamul jos.

Voi aveti problema asta?

Ce ar putea sa fie?

p.s

Octavia mea are pachet de drumuri grele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello ender - e posibil sa fie bucsele de la barele de torsiune imbacsite cu praf. Si la mine am observat acelsai sunet, dar azi merg la revizie si o sa ma lamuresc.

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce limita de km esti cu fabiutza? Unde faci revizia?

Rogu-te tzine-ma la curent cu chitzaitul de pe fata!

Multzam pt. soft - merge bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ender si io am aceeashi problema cu chitzaitu' la trecerea peste denivelari cu viteza mica; se aude doar cu geamu' deschis alaturi de pufaitu' specific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, astazi stand in fata iesirii din parcarea de la munca, au trecut prin fata mea mai multe Octavii Combi (tocmai s-au luat la noi in firma foarte multe Octavii noi 1.9 TDI). La doua din ele am auzit acest "chitait" de care vorbiti voi exact cand au trecut peste sina de la poarta, numai puntea fata.

Nu cred ca masinile in cauza sa aiba mai mult de 3.000 Km.

La o rata asa mare de aparitie a problemei, seamana deja a design flow si ar trebui semnalizat dealerilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io am 4000 KM cu ea si chitzaie kam de pe la 3000 KM; e clar ca e o problema generala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Poate cineva sa-mi dea ceva sfaturi/pareri despre motorina pt un TDI de 90CP? Petrom, OMV, Lukoil?? Normala, EURO etc.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cam toti TDi-sti de aici folosesc OMV (motoare de 90-110-115-130CP)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Petrom EuroDiesel. Altceva nu am folosit pana acum.

Daca ajunge OMV si pe la Alexandria poate trec la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca am si eu o intrebare : dc dreq scartzaie in portiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca una bucata intrebare: cum trebuie sa bata farurile cu xenon de octavia? mashina a fost bushita asta iarna si aia de la service au reglat farurile ca dreq, seara numa cu faza lunga merg ca sa vad sa nu iau toate gropile :x . chiar tre sa masor sa vad pana la ce distantza bat akuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca una bucata intrebare: cum trebuie sa bata farurile cu xenon de octavia? mashina a fost bushita asta iarna si aia de la service au reglat farurile ca dreq, seara numa cu faza lunga merg ca sa vad sa nu iau toate gropile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar xenoanele sunt reglate kam jos dar mi se par OK; oricum daca te duci la service si vorbesti cu bajetzii ti le ridica si dupa aia te semnalizeaza toti din fata ca sigur ii omori; e totusi vorba de xenoane fratzilor, nu de becuri normale

motorina : io bag EuroDiesel PETROM BANEASA ONLY !!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!