Jump to content

Serie Motor


florin_81
 Share

Postare recomandată

Nu e nici o problema daca mergi la rar fara serie motor.

Si eu am patit la fel.

Cand am fost la rar nu au gasit seria motorului,au scris pe cartea masini fara serie motor,si nici o grija. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • denismoc

    11

  • Chris_r

    8

  • Costzik

    6

  • adrian2010

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate la tine in oras este altfel,sau ai dat cu ceva bani.Mai bine nu risc sa ma reprogrameze o saptamana sau mai mult pt o declaratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu colegu nu am dat nici un ban,si mai cunosc si pe alti la fel fara serie.

Nu cred sa difere de la un oras la altul.

Un prieten si-a luat sapt trecuta un golf 4 inscris din SJ,iar pe cartea masini era trecut fara serie motor.

Am fost cu el la autentificare,iar in loc de poza serie motor au pozat doar motorul,si asta a fost tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si am picat la noxe.au zis ca nu ies gazele..cand m-am uitat la toba am vazut ca este putin sparta langa evacuare.Cred ca de acolo este.

Apropo pt un golf 3 1.4 fara nicio dotare mi-au luat1.070 lei autentificare,depreciere si ce mai e. Jaf pe fata..... macar de nu mi-o mai cere la revenire..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba spartura, decat ca aspira pe acolo niste oxigen pe care il scoate afara. revenirea costa vreo 25 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e problema ca mi-au zis ca nivelu' de oxigen este foarte mare la gaze.Maine o sudez,si sper ca va trece .Chiar mi-au gasit seria motor pe o conducta de legatura la radiator cred,si am picat la ce nu ma asteptam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Am si eu o nelamurire: de curand mi-am schimbat motorul Golfului (1.6 ABU, 55Kw) cu unul identic. Problema e ca vechiul motor nu avea serie, cel care l-am pus are. Pot intampina probleme p undeva din aceasta cauza? Trebuie omologat la RAR?

Mentionez ca nici in cartea masinii nu am trecuta seria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa mai faci nimic.

In CIV ai doar cod motor ABU. Atat. Serie nu ai. Cei de la RAR nu pot citi seria ca e blocul ruginit si din cauza asta mentioneaza ca "serie motor nu poate fi pansonata".

Poti sa schimbi cate motoare ABU vrei.

Din acest punct de vedere as putea spune ca toti posesorii de 1.6 ABU sunt fericiti. Si nu numai ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul este considerat "piesa de schimb". O cunostinta si-a schimbat motorul la un Mercedes C180 din 1996 si cand s-a dus la RAR i s-a dat acel raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nemti, la noi daca ar fi fost asa nu ar mai fi trecut cod motor si serie pe cartea de identitate, si eventual sa iti ia si ceva bani daca nu identifica unul din acestea, ca asa e la noi :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce carte de identitate ai tu Denis, dar pe a mea, fiind model nou, nu scrie nici serie motor si nici dimensiune roti si anvelope. Doar in cartea de identitae a vehiculului scrie. :) La ITP, cand l-am facut eu acum un an l-am intrebat pe baiatul de acolo si mi-a raspuns la fel: "motorul nu mai are nevoie de serie, sa fie aceeasi capacitate cilindrica cu cea din carte" . Cu toate ca ii stiu pe cativa care scriptic au o capacitate a motorului cu mult mai mica decat cea faptica. Si asta datorita faptului ca la noi, impozitele si asigurarile sunt peste limita bunului simt in unele cazuri.

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inmatriculat masina acum 3 ani, si pentru ca nu au putut citi seria motorului a trebuit sa ma duc la notar sa fac o declaratie pe proprie raspundere in care specificam si ca la motor nu se poate citi seria ( sau ceva de genul acesta, ca nu prea ma tin minte ce continea declaratia respectiva), iar in cartea de identitate am trecute , parca , 3 tipuri de anvelope, cod motor si tot tacamul. Crezi ca astia de la RAR sunt prosti sa piarda ceva venituri suplimentare? De aceea cand cineva doreste sa schimbe un motor trebuie sa treaca si pe la ei sa treaca noua serie si noul cod al acestuia, bineinteles cu bani, iar cand pui GPL, cred ca tot pe la ei trebuie sa ajungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
adrianviperdodge2012

Am o problema foarte dubioasa:in certificat scrie data fabricatie: 22.10.1992 si dupa seria de sasiu ,am vazut ca a fost fabricat in 1994post-90714-0-20431900-1346049797_thumb.p

seria de sasiu este: WVWZZZ1HZPW186359

w=ANUL DE FABRICATIE,DE EX N=1992,0=1993,P=1994.

PANA LA URMA CE SA FIE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VIN number WVWZZZ1HZPW186359

Region Germany

Factory / Manufacturer Wolfsburg

Mark Volkswagen

Model Golf Gt

Year 1992

Engine 1.80 [66kW] [90HP] [4cyl.]

Serial Number 186359

Modificat de SethBv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna ziua.as vrea sa imi schimb caroseria.am un golf 3 .sa las motor tot pe ea doar caroseria sa o schimb.cum as putea face?poate se poate cumva fara sa ma duc in RAR si alte chestii ca e o gramada de bani.multumesc

este ocnsiderat piesa de schimb si nu chiar.adica tot tre sa treci prin RAR pentru autentificare si alea alea.am vb cu avocatii si asa mi.au spus.ca tu daca ii schimbi motorul cica e o alta masina si daca nu corepund seriile cica e inmatriculata.ca la noi la nimeni....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cheama Recarosare. Procedura o gasesti pe site-ul RAR.

PS- incearca sa scrii corect. :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua am un golf 3 1.4 benzina dar nu stiu ce cod este , mentionez in acte e trecut motorul vechi de 1.6 . Gasesc undeva pe motor scris vreo serie ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!