Jump to content

Serie Motor


florin_81
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...
  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • denismoc

    11

  • Chris_r

    8

  • Costzik

    6

  • adrian2010

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut

am si eu o rugaminte daca poate sa ma ajute cineva ,am un motor de vanzare si nu stiu ce tip este si daca este de 1,6 sau 1,4 ,dapa cum arata distributia ar fi AEX,ANX,APQ---1,4 SI AEA,AEE---1,6 precizez ca eticheta aceea cu EAN -ul si tip motor de langa delcou este rupta ...

piesele sunt datate cu 03.'96 deci se pare ca ar fi in 1996 fabricat.numai ca in '96 cu aceeasi distributie am si AEX-1,4 si AEE-1,6.

-are injectie multipunct.

Cum as putea sa aflu macar ce capacitate este ?

multumes anticipat pt ajutor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o fotografie a motorului si poate, unul din noi, iti putem spune macar tipul de motor si cred ca si capacitatea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in acte scrie ca motorul meu e fara serie...doar ca e pe benzina imi scrie...asta inseamna ca eu pot sa imi pun orice motor pe benzina si nimeni sa nu ma intrebe de sanatate? Adik pot minti lumea k e 1,4 si de fapt sa imi pun 1,6 sau 1,8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, capacitatea e trecuta, dar intrebarea era alta...pot sa imi pun un alt motor mai mare fara sa merg cu ea in RAR si sa nu isi dea seama nenea militianu de treaba asta? Au dispozitive de verificare a capacitatii motorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru adrian2010 -este un motor AEE, acum nu stiu daca de 1.4 sau 1.6. Mai trebuie sa il fotografiezi din alte pozitii sa il vedem mai detaliat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut eu unul identic cu AEE dar era de 1.4. Acum nu stiu sigur ce tip era dar sunt ferm convins ca semana identic cu AEE-ul de 1.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca exista doua motoare cu acelasi cod- Link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e clar, e AEX-ul de 1.4 in fotografie pentru ca nu are suruburile cu cap imbus pe capacul motorului ca la 1.6 AEE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE AUTODATA AEE ESTE DECAT DE 1,6 ,DAR CRED CA SEAMANA INTRE ELE :(

CELE 3 SURUB-URI DE LA CAPAC SUNT CU IMBUS,NU PREA SE VEDE IN POZA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, atunci trebuie sa fie AEE, din cate am observat la AEX tamponul motor de pe dreapta, cum te uiti de la volan, este cu prindere putin mai sus decat la AEE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seamana mult intre ele. uite, atasej niste poze cu AEE-ul din dotare. Treaba e ca motorul meu are capacul de chiulasa de la unul de 1.4, dovada este scobitura/santul din stanga care la 1.4 serveste pentru cablul de acceleratie. post-48062-0-02524100-1289056294_thumb.j post-48062-0-44994800-1289056332_thumb.j

Modificat de Dacro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la AEE-ul meu nu are adancitura aia si stiu sigur ca are capacul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATUNCI AR FI AEE DE 1,6?... :huh:

Modificat de taz21
Nu mai scrie cu Caps lock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e clar

daca pui la vanzare ceva din motorul ala m-ar interesa si pe mine clapeta de acceleratie, nu am vazut-o in fotografii(daca o mai ai,bineinteles).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am un Golf 3 1.4 '93 m-am tot uitat si nu gasesc seria motor.Nici in brief nu este trecuta,si saptamana viitoare trebuie sa-l trec prin RAR.Care ar fi solutia? Am auzit ca ar trebui sa dau o declaratie notariala in care sa mentionez ca nu gasesc seria motor sau motoru' nu are asa ceva dupa care sa ma prezint cu ea la RAR? Sa fac asta de inainte de a ma prezenta la RAR pt a nu ma respinge astia,sau se poate gasii seria motorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa faci declaratia la notar, ca e cel mai bine. unul din motivele pentru care am fost respins la RAR a fost acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce seria nu este trecuta in brief inseamna ca motoru nu are serie?Eu am cautat seria dar nu am gasit-o.Ce sa spun in declaratie,ca nu are serie sau ca nu o gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu era in brief seria la motor, asa ca nu stiu ce sa iti raspund...s-ar putea sa nu treaca ei seria, sau sa nu fie trecuta din cauza ca nu se vede. la notar stie el ce sa scrie, tu numa scrii pe o foaie de mana 2 cuvinte si el iti face o declaratie a4 intreaga. e ceva de genu ca seria motorului este ilizibila din cauza timpului, a ruginii etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n..

Dar stii cumva unde se afla exact seria motor la modelul asta?? Pt ca maine o urc pe elevator si ma uit mai bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar stii cumva unde se afla exact seria motor la modelul asta?? Pt ca maine o urc pe elevator si ma uit mai bine..

Daca ai motor de 1.4 , seria la motor este sub carcasa termostatului pe blocul motor , dar se vede f. greu cu ochiul liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!