Jump to content

Serie Motor


florin_81
 Share

Postare recomandată

am fost cu masina la 3 centre I.T.P sa ii fac revizia si nu ii gaseste seria motorului. ma poate ajuta cineva? a mai patit cineva asa ceva. mentionez ca masina este un vw golf 3 1997 1.6i. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • denismoc

    11

  • Chris_r

    8

  • Costzik

    6

  • adrian2010

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai si care este problema , la masina mea tot asa , cei de la RAR s-au invartit 30min in jurul masinii sa caute seria , ideea este k masina nu are serie motor !!!!

Vezi in cartea masinii la punctul 10 la serie motor ca trebuie sa scrie FARA iar la observatii este trecut : SERIA MOTOR NU POATE FI POANSONATA .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit-o. Cei de la itp au bagat seria motor in calc si le-au dat ca e motor de mercedes... S-au uitat la mine cam lung. Pana la urma au sunat la RAR, le-a spus problema si au spus ca e posibil sa fie vreun motor de mercedes cu acelasi cod... Oare e posibil asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate Golfistul, insa raspunsul era pentru tizul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o problema. Deoarece in carte la pct. 10 are seria trecuta tip AEE serie 257482. Am facut programare la RAR sa vedem ce o sa zica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o problema. Deoarece in carte la pct. 10 are seria trecuta tip AEE serie 257482. Am facut programare la RAR sa vedem ce o sa zica.

daca ai spune de unde esti, poate ai primi ajutor mai usor...

completeaza profilul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze. Nu stiam ca trebuie completate toate casutele. Acum sper sa fie O.K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci nu este prea bine , daca in carte este trecuta seria mot si pe motor nu ... la mine nu figureaza pe nicaieri .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, nu este nici o problema daca nu se vede seria motorului, se rezolva

daca vrei sa te lamuresti, da-mi un tel si iti explic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
felixmilitaru

Am acizitionat de curand un passat b5 din germania cu 5 mii euro si trebuie sa-l inscriu in BG, dar imi trebuie seria la motor. Cum o gasesc? Mentionez ca motorul este de 1.8i din 1999.

Multumesc anticipat.

post-22858-1206906421_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa te trimita la notar sa dai declaratie ca motorul de pe masina nu este furat , dupa care se completeaza in CIV ca nu motorul nu are serie , asa s-a rezolvat la mine acum 2 sapt , rar voluntari , si o sa faci si un test de noxe la rar

p.s. - scuze , acum am vazut data anuntului

Modificat de akileon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

buna ziua!am achizitionat si eu un vw passat din 2000 si nu stiu ce euro are ..e adusa din it!in carte scrie seria motortului ATJ 85kw 115CP si este hidramata..stie careva da se incadreaza la euro 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi pe blocul motor sub bujii

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi.

ca sa nu deschid alt topic postez aici.

La golfurile 3, in afara de cele doua serie de sasiu (cea de langa stergatoare si de pe tragger) mai exista si in alt loc? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mai este trecuta seria de sasiu si in portbagaj, pe rezervorul de benzina, langa roata de rezerva, pe un stiker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_locco ai dreptate. Eu intentionez sa fac o "recarosare" si eram interesat daca mai sunt alte serii ascunse, inscriptionate undeva pe sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca pe acel stiker gasesti mai multe informatii: tipul motorului, CP si un cod mai lung care poate fi introdus intr-un decoder (este undeva pe site link-ul dar nu mai stiu exact) si poti afla f multe lucruri despre modelul masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Stiu despre ce este vorba,acelasi lucru il face si ETKA. Ca sa nu fim offtopic ne rezumam doar la localizarea serilor de pe sasiu.

Modificat de taz21
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara,

Imi cer scuze daca postez intr-un thread gresit dar nu am reusit sa gasesc altceva mai potrivit. Rog moderatorii sa ierte (e primul meu post).

Sunt pe cale sa achizitionez un Golf 3 Rolling Stones, 1.6 din 1996. Pe stickerul din portbagaj scrie cod motor AEE.

Am incercat sa gasesc seria motorului dar nu reusesc sa dau de ea. Stie cineva cumva unde este stantata pe motor?

A doua intrebare... mi se pare mie sau este prea mult loc gol in compartimentul motor? Mi se pare ca motorul ocupa doar jumatate din compartiment si nu mi se pare normal (am mai avut Golf 1 si nu aveai loc in compartiment, la fel la espero).

Va multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria nu e stantata pe motor,eventual vezi ca este un sticker pe carcasa curelei de distributie pe care e un cod de bare si scrie seria motorului langa. Da,e mult loc in compartimentul motorului fata de espero :lol: nu e nimic neobisnuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!