Jump to content

Ce trebuie sa faci sa aduci o broscuta in tara


lemn
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am fost azi la vama pentru ca am o masina de epoca, la care trebuie facuta vama. Acolo m-au facut un calcul rapid din care rezultat este treb sa platesc 4400 de RON valoare de TVA. Am ramas cam socat, ca informatia pe care am auzit pana acuma este ca ar fi scutit de orice taxa vehicule istorice din EU. Nici in cod fiscal nu am gasit decat niste informatie gen TVA se platescte la achitizite ( eu nu am achizitionat acuma masina, sunt cetatean strain, o am de 7 ani dar vreau sa merg acuma cu ea in Romania) si pe obiecte de colectie nu se plateste TVA. Nu stiu ce sa fac, unde sa ma duc.

Daca stiti ceva.. o informatia mai concreta, chiar am nevoie de ajutor.

ps. masina este 'inregistrat la retromobil' si are 'vehicul istoric' trecut in CI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MikeRG

    24

  • MishuL

    14

  • bogdan

    5

  • Fikat

    5

Top Posters In This Topic

Cred ca e masina visinie, dat ca are carte va duceti pur si simplu la politie si o inmatriculati, dupa ce in prealabil e inscrisa in rol la fisc, facand o cerere de scutire de impozit, nu stiu ce ati cautat la vama , acolo daca intrebi oamenii sunt f "binevoitori" in a va lua banu' .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e masina visinie, dat ca are carte va duceti pur si simplu la politie si o inmatriculati, dupa ce in prealabil e inscrisa in rol la fisc, facand o cerere de scutire de impozit, nu stiu ce ati cautat la vama , acolo daca intrebi oamenii sunt f "binevoitori" in a va lua banu' .

Eu am scris despre vama, pentru ca am o problema cu masina mea, nu cea din topic. Deci am fost cam off-topic, dar nu stiam alt loc pentru cautare de niste informatie. Scuza daca am creat o confuzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!