Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Nu esti de multumit de Sachs-uri?,am inteles ca le ai de curand

Mi-a spus un tip de pe briskoda ca are suspensie TA TECNIX(coilovers) de peste un an si e foarte multumit de ea,si ca nu i se pare asa dura ca celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa imi schimb telescoapele si nu prea dispun de bani si am gasit unele ieftine MAGNUM este firma .poate sa imi spuna cineva daca sunt bune de ceva?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi am luat amortizoare magnum dar inca nu le am pus.Din ce am auzit sunt de clasa medie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe spate le-am pus si se prezinta bine.astept sa mai treaca timpu sa vad cum se comporta.urmeaza sa imi pun si pe fata.mie mi-au zis cei de la magazin ca sunt bune si nu au primit plangeri.si au garantie 2 luni si ca sunt produse in Italia sau Croatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luati'va orice numai LIPGAS sa nu fie....O luna si o graoapa mai "serioasa" au rezistat.Efectiv crapase camasa exterioara a telescopului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

In Golful meu s-a scurs uleiul din amortizoarea stanga-fata si vreau sa-l spuneti ce parere aveti, ce o sa aleg (vreau sa fie masina un pic mai rigida, mai sportiva dar garda la sol sa nu fie prea joasa )

1. Amortizoare Kayaba(Gaz) fata + Arcuri Kayaba fata= 740Ron

2. Amortizoare Bilstein(Ulei) fata + Arcuri Kayaba fata= 610Ron

3. Amortizoare+Arcuri Fata+Spate TA-Technix= 570Ron (masina coboara 40mm/40mm si nu stiu ca asta e mult sau nu, deci cu jantele 15" nu stiu cum se va arata si cum se va comporta)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele pe gaz ofera ceva mai multa rigiditate decat cele pe ulei.

Masina coborata cu 40mm inseamna ca pierzi cu 4 cm din garda la sol.

Nu stiu cum e la AXR-ul tau, dar la mine, in cel mai jos punct al scutului (pt motor), abia daca am 10 cm pana la sol. Ori o coborare pana la 6 cm deasupra solului mi se pare ca mareste mult sansele sa ating cu scutul intr-o denivelare, chiar daca suspensia sport nu permite mari oscilatii pe verticala.

Tu stii cel mai bine pe ce drumuri mergi si ce astepti de la masina.

La Golf-ul pe benzina lucrurile stau mult mai bine pentru ca nu exista nimic in zona motorului care sa fie atat de aproape de pamant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cite stiu prin Gheorgheni (daca e ala de dupa Lacul Rosu :) ) nu exceleaza in sosele super bune...

O coborire a masinii nu te avantajeaza...

Eu am avut KYB gaz pe fosta tigaie si s-au comportat excelent...destul de rigide in curbe fata de uleiul vechi dar nu foarte tare sa-ti pice pietrele de la rinichi :) la mersul prin oras...

De ce vrei sa schimbi si arcurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,e adevarat ca nu stam bine cu sosele :(. idea e ca s-a lasat arcurile pe fata si masina e un pic mai joasa pe fata, deci in situatia mea sigur ca nu coboara puntea fata cu 4cm(si ating scutul, nu multe ori, numai din cauza ca suspensia e foarte moale ). cred ca solutia cea mai buna e supsensia Ta-Technix dar sa fie reglabil, dar am citit undeva(aici in forum) ca si cu ala coboara mult masina(intervalul fiind intre 40mm-80mm).

Nu stiu ce sa fac, vreau sa fie sportiva dar nu prea joasa

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Las-o bre cu "sportiva" :)

Am o cunostinta cu un G4 aranjata super, spoilere, fuste blablabla...

Arata superb, dar omul nu poate sa mearga normal pe strada ca la orice denivelare mai mare agata...

KYB ti-am zis sint destul de rigide poti conduce ceva mai energic cu ele...

Pe mine ma bate gindul s-o mai ridic si tu vrei sa o cobori :)

Cumpara ceva pe gaz dar nu foarte tari si gata...

Mergi pe standard si o firma buna -> fiabilitate...ai sa ai nevoie pe drumurile de la noi...

Ta-Technix sint orientati spre tuning dupa cite am vazut pe site-ul lor...nu cred ca e ceea ce vrei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vreau sa o cobor numai sa fie rigid. deci cred ca o sa cumpar 2 KYB (amortizoare+arcuri). Si inca o intrebare: acolo unde am primit oferta pentru KYB, au spus ca nu e important ca masina e diesel sau benzinar, arcul fiind acelasi, si asta nu inteleg pentru ca un motor de 1.9TDI e mult mai grea ca una de 1.4 16V. Asta e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu,la arcuri,intre diesel si benzina,este diferenta.Intamplator am vazut date jos de pe o masina,de pe fata,arcurile care erau diferite.Era data la dezmembrat.Un arc era cu 5 spire si o grosime de 12mm iar celalalt avea 6 spire si o grosime de 13,8mm.Culmea,date jos de pe un G4 1.6.Ulterior am inteles ca cel gros este de diesel.

KYB:foarte bune calitate/pret.Nu Sachs,nu Monroe,nu LipGas,nu Strobdampfer,nu Alko.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra la KYB pe site si au configurator...

http://www.kyb-europe.com/catalogue.asp

Daca nenea ala vinde "piine" asta e...multi vinzatori de acadele vind piese auto si nu numai...

Si eu de multe ori prefer sa caut ca prostu' codul corect al piesei necesare si ma duc cu lectia invatata la magazin...

In cazul meu mai mult sa nu pierd timpul acolo...si sa nu greseasca din graba... tipul de la magazinul meu are habar de piese...dar e printre putinii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mii de multumiri @Moog, acolo se vede clar ca are diferenta intre arcuri pentru 1.4,1.6 si intre 1.9TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,am si eu un vw bora si nu imi merge claxonul le-am verificat la baerie si functioneaza cum dau jos si eu airbag-ul sa vad daca e de pe volan defectiunea .Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba au telescoapele cu claxonu' si volanu' coane????

Du-te la un electrician mai bine...daca iti sare airbagul plingi mai mult decit dupa citeva zeci de RON dati la meserias...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna... am si eu o intrebare poate f ciudata, dar vreau musai sa stiu ce fel de suspensie au masinile noi (din 2006 incoace) si dc la aceste suspensii nu se simte apsolut nimic, in comparatie cu o masina veche dar cu suspensie schimbata de 2, 3 luni.

cu intrebarea asta ma refer, de ex, la mercedes, pt ca stiu cum se "simte" drumul dintr-un mercedes din 2005, si masina mea (golf 4) cu suspensie schimbata acum 2 luni.

si mai am o intrebare :D daca pun arcuri sport pe amortizoare standard, tot asa barcuta va fi masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am schimbat telescoapele pe fata tip Boge. golf Iv an 2000.

Cele de pe spate nu le-am schimbat.

Am facut testul de telescoape. Procentaj 54 - 56 % la toate.

Daca cele de pe spate sunt la 54 % ma gandesc ca cele de pe fata s-au aliniat dupa ele.

Dupa 2 luni surpriza un telescop de pe fata curge.

Cineva de pe forum imi sugera sa mi le schimb si cele de pe spate.

Ce sa fac sa le schimb si pe cele de pe spate chiar daca nu curg ?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@coupyro Nu le schimba daca nu curg! Este bine, obligatoriu sa le schimbi pe ambele de pe o axa/punte fata sau spate! Nu e obligatoriu sa le schimbi toate 4 amortizoare pt unul singur! EX: Daca ai probleme cu un amortizor de pe fata dreapta, cel de pe fata stanga in scurt timp te va lasa si el, din cauza solicitarii, sarcinii etc, in schimb pe spate nu se ''simte'' problema survenita pe fata!!! :icon_thumright:

@pytyka, legat de ''daca pun arcuri sport pe amortizoare standard, tot asa barcuta va fi masina?'' nu va mai fi asa barcuta masina, dar in scurt timp vei ramane fara telescoape!!! Arcurile sport sunt mai scurte si mai dure/tari!

Legat de amortizoarele de la TA-TECHNIX va sugerez sa incercati altceva!!! Am sa revin maine sau poimaine cu poze. Eu personal mi-am cumparat amortizoare TA si in 6 luni de zile s-au facut praf! Am si circulat pe drumuri rele, dar nu isi merita bani! Bucsa de jos, prinderea de la roata, mi s-au dezlipit, la ambele amortizoare spate!!! Au inceput sa troncane ca toti draci. Cand le-am dat jos, am constatat ca nici nu mai lucreaza in normal! Mi-am schimbat bieletele antiruliu si bucsele de la bara stabilizatoare crezand ca de acolo provine troncanitul. Problema am rezolvat-o destul de ''rapid'' pe garantie! A trebuit sa-i trimit o suma de bani inainte, 300ron, ca sa fie omu sigur ca ii trimit amortizoarele stricate (:vaidecapulmeu:), am umblat dupa cel de la Urgent Courier 2 ore prin Turda ... Nu ma deranjeaza absolut nimic din toate astea daca cele pe care mi le-a trimis la garantie sunt de calitate, mai bune decat cele anterioare! Am sa revin cu poze si poate va ve-ti da seama la ce ma refer!!! :icon_thumright:

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt pozele de care am vb! Imi pare rau ca nu sunt de o calitate mai buna, dar sper ca ce trebuie sa se vada, se vede!

Prima data mi le-a trimis pe cele nichelate, iar acum la schimbarea pe garantie, mi le-a trimis pe cele galebene. Dezamagire cu aceste amortizoare! Bani aruncati de pomana!!! Cum am mai spus in postul anterior, nu doar bucsele s-au dezlipit ci si amortizoare s-or dus! Nu mai lucrau!!!

Sunt un mare fan SACHS/MONROE! Cu SACHS si MONROE am avut cele mai bune rezultate! Peste 150k km pe aceleasi coclauri! Am crezut ca fac o afacere buna, acum imi pare rau! Va spun toate astea ca sa va orientati spre altceva si sa nu repetati greseala mea! Fiecare face cum crede de cuviinta! :icon_thumright:

post-50535-0-49377100-1303821972_thumb.j

post-50535-0-39717500-1303821980_thumb.j

post-50535-0-24096900-1303821995_thumb.j

post-50535-0-93960600-1303822004_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai garantie si la astea galbene?

nu stiu de ce dar poza 2 imi pare ca sunt aceleasi doar ca sunt vopsite galben...zic asta ca imi pare ca este data vopseaoa peste stick-erul cu TA-TECHNIX...sper sa nu ai probleme si cu astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt identice! De aia am spus ca nu prea sunt de calitate pozele. Pe cele nichelate este abtibildu ala, pe astea galbene este stantata firma si restul identic ca pe cele nichelate de pe abtibild. In cea de-a 2a poza se observa putin. Eu am incercat, le-am schimbat acum pe garantie. Daca pica maine, nici nu ma mai obosesc cu garantia.

Modificat de DanuAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefanutz30

pentru Bora as vrea sa cumpar pe fata amortizoare KaYaba modelul Premium pe ulei

pentru spate nu stiu ce sa aleg: modelul Excel G sau Gas-a-Just ambele modele pe gaz din pacate

am intrat si pe site-ul producatorului dar tot nu m-am lamurit prea bine: Excel G sunt cu tub dublu si Gas-a Just monotubulare adica "Cu pana la 30% mai multa amortizare decât tubul dublu"

APROPO stie cineva cele originale cu care vine masina, ce marca sunt si daca sunt pe gaz sau pe ulei ?

P.S. - eu le doresc mai moi ca in Bucuresti ,, este probleme cu gropile :)

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excel G sint destul de moi...si eu tot prin oras majoritar ...e un compromis intre stabilitate si confort prin gropile autohtone :)

Eu as opta fata spate pe Excel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefanutz30

oare Excel G sunt mai moi si decat cele pe ulei Premium ? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!