Jump to content

Becuri la fantele de aer si la bricheta


barbut
 Share

Postare recomandată

Ce ziceti... merita sa dau 65 euro pe un set de grile (aeratoare) cu becuri? Ale mele sunt fara becuri si ma cam enerveaza cand ma gandesc ca in passat-ul de 100cp ce l-am avut inainte erau luminate...

Asta daca iti e lene sa pe pui leduri la ale tale. Eu nici nu m-as gandi sa cumpar altele - mi-as pune leduri la ale mele si ar iesii mai frumos.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depre astea e vorba. Fantele nu sunt noi, provin din dezmembrari. Omul zice ca are doua versiuni: cu lumini si fara. Nu le pot verifica, sunt la 200km de mine, deci toata tranzactia s-ar petrece prin posta. http://www.leboncoin.fr/equipement_auto/285621090.htm?ca=12_s

Am stat si m-am gandit sa le fac si eu cu leduri, dar nu am firele trase la grile. Daca le cumpar de la asta... tot nu am firele trase la grile.

Florin nu imi e lene, pur si simplu nu am timp. Cand am timp... mi-e lene. :zzzzz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea din poza sunt fara.... deci, ca ale tale.

fa-ti timp si fa-le frumos.... nici nu se compara iluminarea cu bec prin plastic translucid, cu led-ul in spatele pictorgramei.

Si daca tot vrei sa le schimbi, cauta grile de Superb1 - cele cromate inchis - si schimbi ledurile la ele....ies superb.... adica, asa ceva http://www.passatplus.de/umbauten/ausstroemer/superb.htm

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, dar o combinatie intre ele nu ar merge? Adica sa pun la alea de passat rotitele de la superb ca sa nu mai am batai de cap cu butonul de avarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si pacat sa faci asa ceva...... butonul de avarie, nu ai niciun chin cu el. Iti ajung firele pana la el... cand cumperi grilele cumperi cu tot cu butonul de avarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut cele trei guri de aerisire. Le-am studiat un pic si ma pun sa le fac si eu cu leduri. O sa pun ca si OEM, rosii la pictograme.

A incercat cineva alta culoare in afara de albastru la rotitele orizontale? Alb?

Am descoperit citind pe forum ca am mufa asta, mama. Este posibil sa le am si pe celelalte doua mufe mame, daca da, unde sa le caut? Sau trebuie sa leg acolo toata instalatia?

post-77175-0-29676900-1329669974_thumb.j

pavy, de unde ai de gans sa faci rost de rotitele de la Superb? Vorbesti de rotitele verticale sau de cele orizontale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa tata... ma vii de acasa....

De unde... nu ai de unde....stati domol, doar nu o sa cumparati grile de superb si sa nu le puneti pe masina.

Nu, nu ai si restul mufelor.... ca nu ai cablajul pt iluminat tras - de acolo te legi, daca vrei - daca nu, te poti lega si de la restul butoanelor iluminate.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbesc de rotitele verticale de la superb puse la passat. Mie sincer nu imi place pozitionarea butonului de avarii si mai ramane si o gaura de astupat. Vreau doar rotite.

PS. Daca s-ar potrivi doar rotitele as ramane si cu simbolurile si ar fi si mai...superb

Modificat de pavy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ce nu se compara..... cele de Superb... sunt superbe.... :lol:

Nu ramane nicio gaura de astupat. Lasi butonul acolo - cel original de Passat, eventual il colantezi sau il lasi asa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merg rotitele de Superb in grile de Passat. Sunt mecanisme total diferite.

post-8441-0-43850000-1329706402_thumb.jp

post-8441-0-90585700-1329706412_thumb.jp

post-8441-0-22232600-1329706420_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa imi spuneti careva care sunt referintele mufelor mama-tata care vin puse pe cablajul grilelor. Ma refer la mufa mama din poza ca am pus-o in postul 282 si mufa tata care ar trebui sa intre in ea.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa tata (care intra) are cod 535 972 702 si arata asa (vezi poze)

In ce priveste ledurile eu folosesc modelul rosu nu pe cel transparent deoarece cel colorat e putin mai slab si da mai bine parerea mea. Lumina celui trasnparent parca sta sa topeasca plasticul

post-26988-0-80368100-1329720060_thumb.j

post-26988-0-48846000-1329720076_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de rezistentele folosite....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult pentru referinta de la mufe, Mihai.Nechifor.

Am facut si eu treaba.

post-77175-0-34423200-1329934344_thumb.j

Leduri albe care se aprind rosu plus o rezistenta de 910ohm 1/4V. Lucrarea nu e greu de facut daca ai totul la dispozitie... eu am avut. :ninja:

Lumina pictogramelor a fost cam puternica doar cu o rezistenta pe led, asa ca la sfarsit am pus pe tot circuitul 2 rezistente de 910ohm 1/4V si a scazut intensitatea luminii aproape de OEM. Asa ca am o intrebare pentru cunoscatori: exista vreun risc sa ia foc sau sa se arda cei doi rezistori? Pot sa las circuitul asa? As vrea sa mai pun o rezistenta ca celelalte doua, sa pun sau sa cumpar alt tip de rezistente? Care reistenta mi-o indicati? :question:

As fi pus un potentiometru dar nu am aflat pe net, asa ca o sa fac cu ce am deocamdata. Le-am montat pe masina si o sa fac si postez o poza can o sa fie noapte bine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am modificat la mine si am pus rezistenta de 2.2K pentru 2 leduri in paralel. Puterea disipata pe rezistenta este de 0, ceva W. Nu exista nici un risc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut Victoras ca nu a fost asa greu... am luptat ceva sa te fac sa pui leduri, dar arata altfel cu ele, nu ?

Sigur ca nu exista niciun risc. La mine, in afara de rezistentele pe grile, mi-am pus si un reglabil in capatul circuitului, de unde reglez separat intensitatea grilelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma refer sa le schimb pe alea ce le-am pus in serie cu fiecare led, (am pus rezistor de 910ohm 1/4V). Ci de care sa pun in serie cu tot circuitul. Dar daca zici ca nu se poate intampla nimic atunci o sa mai pun in serie una de 910ohm. Poza cu ele seara.

post-77175-0-55637500-1329943072_thumb.j

Deocamdata liumineaza o idee mai tare ca alea OEM, dar o sa se schimbe treaba cand o sa mai lucru un pic la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune linistit. Au iesit super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Serbus sper sa ma poti ajuta si pe mine cu o nelamurire :P eu am un Passat din 2004 TDI 101 CP, in carte scrie business line 2 din Franta si nu am Fantele luminate, cum spun si colegii s-ar putea fi arse becurile? sau ar trebui sa montez si eu leduri? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum este mufa prezentata in postul 282

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hitman11

Si al meu e tot business line si tot din Franta, si a iesit din fabrica fara lumini la fantele de aer. Daca nici una nu merge, sigur nu le-a avut niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Exista cineva in orasul Ploiesti care stie sa monteze aceste becuri sau led-uri la fantele de aer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca sa se aprinda cand deschizi usa trebuie sa te legi de lampa de sub usa care e comandata de calculatorul de usa similar magistralei can la touran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ce zici, m-am gandit si eu la varianta asta dar nu vreau sa se stinga odata cu inchiderea usii ci vreau sa se stinga la fel ca plafoniera treptat. Exista vre-un risc daca trag fir direct de la plafoniera si sa fac o instalatie ca la carte pentru toate 4locurile? Specific ca am led-uri peste tot la plafoniere cat si sub usi. Legat de fantele de aerisire am pus rezistenta de 620 ohm este vreo problema?Multumesc si sper sa-mi spuna si mie cineva cum este mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!