Jump to content

Nu se mai deschide portbagajul


vw_boy
 Share

Postare recomandată

...

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 371
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    65

  • C o s m i n

    34

  • kelu

    22

  • Al Bundy

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

chiar nu sa lovit nimeni de problema asta sa ma ajute si pe mine ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa mocheta din interior sa te uiti la mecanism, poate iti dai seama ce nu e la locul lui...

merge din telecomanda si nu merge din butonul de pe portiera?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce mechanism ?? din telecomanda merge dar de la buton de la portbagaj nu merge nici de la butonul din masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui verificat swich-ul clapetei de la portbagaj. Se da capitonajul jos, se identifica cele 2 fire care merg la swich si se verifica in conector daca face contact la actionarea clapetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am demontat tot portbagajul am scos si manerul dar cred k e capsat ca n`am reusit sa umblu mai departe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuia demontat, doar verificat swich-ul ca sa stii de ce te legi mai departe. Pune poze la ce ai demontat, sa vedem, dar macar in 3 megapixeli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua vin si eu cu o problema. Masina fiind descuiata din telecomanda nu mai merg clapele alea 2 de la hayon merg in gol si nu pot deschide ce e de facut??

Strecurat prin spate dat capitonajul jos si mai departe????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Descuiat mecanic cu cheia. Verificat switch si manson fire de langa telescop portbagaj.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge nici asa nu mai intra cheia in butuc. Alta variant mai exista??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti da capitonajul jos, vezi in poza, piesa incercuita, tragi in directia indicata.

post-82361-0-96966500-1388332893_thumb.j

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara.in seara aceasta am constatat ca portbagajul nu se mai deschide.clapetele merg in gol si nu se mai acel sunet de actionare a clapetei.aceleasi simptome ca la Pedro 12.nu am incercat sa deschid cu cheia deoarece a fost tarziu.ce ar trebui sa fac daca nu se deschide din cheie ? Pedro 12 daca ai rezolvat problema lamureste-ma si pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nici cu cheia nu merge, rabatezi banchetele, iei o surubelnita stea, un torx de 25 si dai jos capitonajul. Scoti triunghiul si desfaci suruburile cre tin suportul de triunghi si apoi in gaurile in care bagi mana sa inchizi hayonul mai ai doua suruburi stea. Le desfaci si pe acelea si tragi usor dar ferm de capitonaj. Apoi tragi de urechea broastei si ai deschis hayonul. ORi fire intrerupte intre hayon si caroserie, ori motoras defect, ori probleme in modulul cf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu passat e variant dar ma gandesc ca acel capitonaj se desface aproape la fel.swichiul de la portbagaj are legatura cu problema mea,pt ca becul din portbagaj se aprindea doar cateodata si ma gandesc ca acum a picat de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat temporar problema. M-am bagat in portbagaj am desfacut plasticul acela( sunt 2 suruburi sus vizibile si doua in fantele in care bagi mana sa inchizi hayonul jos acoperite cu plastic) apoi tragi de plastic se tine doar in cleme) siai acces la tot mecanismul trsgi de cablu si deschizi, apoi observi cauza. La mine nu e nimic rupt inca dar clapitele de deschis fac "clanc" foarte sus acum mecanismul lor trebuie schimbat dar merge pentru moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca problema mea era cauzata de apa inghetata de pe hayon.azi portbagajul s-a deschis fara probleme.o sa urmaresc sa vad daca se mai intampla.multumesc oricum pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreau sa scimb cele 2 clapite ce imi desface hayonul le gasesc separate sau trebuie sa cumpar toata incuietoarea hayonului. Banuiesc ca acele clapite au ceva rupt ca nu au forta sa traga tija de deschidere a hayonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data desfa sa vezi ce fac clapitele, nu banui ca nu-i frumos.

Tijulita de actionare are prostul obicei ca se deregleaza si clapitele nu mai deschid broscuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Bogdan-Valentin

Salut!Problema aparuta este urmatoarea:porbagajul nu se mai deschide din clapeta prin simpla apasare;intai trebuie sa actionez butonul de pe usa(in acest timp nu se intampla nimic la portbagaj-in sensul de zgomote de deblocare) dupa care la apasarea clapetei aceasta functioneaza.Daca il inchid trebuie sa repet procedura-actionare buton dupa care clapeta.Din telecomanda sau din comanda manuala cu cheia functioneaza ok.Am desfacut capitonajul totul este la locul lor fara elemente oxidate.Sa fie din CCM sau butonul de pe usa este defect?La masuratori arata ca este in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan-Valentin

Nu.Nici pe VAG erori.La Measuring blocks cand ajung sa testez acel buton(cred ca pe canalul 8) la actionarea lui imi arata-trunk remote.E corect ce imi arata?

Modificat de Bogdan-Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, dar la tine masina nu vede ca tu deschizi usa si nu deblocheaza portbagajul. remediaza problema cu switchul de la usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am si eu aceeasi problema la Passat-ul meu..nu se mai deschide portabagajul. Au inceput usile sa se blocheze , doar cea de la sofer mai merge din fericire. Daca insist reusesc sa mai deschid unele usi si se aude un zgomot ca si cum ar scapa motorasul. Probabil e modulul confort ... Tre sa ma apuc sa-l verific , poate e oxidat cate ceva pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica conexiunile firelor din manunchiul e sub mocheta sofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan-Valentin

OK.Mai sap in continuare;orice parere este binevenita!Ms mult!(Masina "vede" cand deschid usa ca imi arata in bord-am rulat un pic cu usa deschisa si imi "spune" ca este usa din stg. fata deschisa.Dar, mai verific si switch-ul de pe usa din stg.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!