Jump to content

Montare Instrument Cluster cu BC


oaspetele
 Share

Postare recomandată

in seara asta oeratiunea s-a incheiat, cu montarea senzorului pentru temperatura exterioara - cod 1JO 919 379 SAU 1JO 919 379A. La Passat, acesta se afla pozitionat in spatele grijei din spoilerul fata, sub numarul de inmatriculare, fix pe mijloc. Chiar daca masina nu are climatronic, suportul in care se prinde senzorul este in spoiler, iar cablajul masinii are firele necesare dintre instrument cluster (bord, ceasuri, cum vreti sa le ziceti) si compartimentul motor, respectiv pana la compartimentul cu mufe situat sub capacul negru ce acopera vasul cu lichid al servodirectiei. Este singura mufa dreptunghiulara de acolo, si la cei fara climatronic, este lasata fara nici o conexiune.

Se pregateste senzorul , se prelungesc firele daca nu este cu tot cu mufa ( eu m-am enervat ca un bulache de la dezmembrari a vrut 50 lei pe senzor si 20 lei in plus daca imi da si mufa -de parca ar avea ce sa faca cu ea acum ,fara senzor) se izoleaza pe toata lungimea lor cu furtunas de izolatie (nu stiu cum se numeste) sau se bobineaza cu banda izolatoare, se trag firele de la senzor, pe sub radiatoare, pe unde mai trec si alte fire, pe langa intercooler si se conecteaza direct la cei doi pini ai mufei, indiferent de plus sau minus

La final se asambleaza in ordinea inversa demontarii si cu asta basta!

Poze cu mufa si cu senzorul >

post-30007-1238442657_thumb.jpg

post-30007-1238442669_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bravos Florin! Nu te-ai lasat tu pana nu ai reusit ceea ce ti-ai propus :Driver:

Asa da membru vwforum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Salut tuturor din acest forum, sunt un nou boboc pe acest forum.

De curund am achizitionat si eu un VW Passat Variant 1999 AJM 1,9 TDI 85kw.

Din acest forum ma documentez in fiecare zi. Multumire voua tuturor, care faceti aceasta treaba.

Am ajuns la acest capitol "Montare Instrument Cluster cu BC".

Am si eu o intrebare, daca se poate monta la mine pe masina, acest cluster: 3B0 920 849 A

Sa stiu, daca il cumpar sau nu.

Mentionez ca am climatronic pe ea, senzor de temperatura exterioara si BC, dar cel vechi cu afisaul mic.

Va multumesc anticipat pentru ajutorul vostru. :)

Am pus si o poza cu el.

post-41935-1239847083_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ceasurile cu codul 3B0 920 849 A sunt immo 3. Posteaza codul de pe ceasurile instalate pe masina ta, pentru a vedea daca se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Multumesc de raspuns. Acesta este codul I.C.

17 - Instrument cluster

3B1919880C

B5-KOMBIINSTR. VDO V01

Coding 4140

Dealership number 0

0 Trouble code detected

Iar pe cheia tip briceag scrie pe o latura "WITTE VELBERT" verso "W" si "HAA"

Deci, dupa cum spunea si cosmin, ar fi un I.C. cu IMMO 2

Pe I.C. de la masina mea indica C = Diesel engine.

iar pe cel de vreau sa-l cumpar A = Gas engine.

Multumesc si numai bine tuturora. :coolpics:

Iar in foto este I.C. de pe masina mea.

post-41935-1239881398_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceasurile tale sunt fara CAN-BUS (919), iar cele noi au CAN_BUS (920), nu v-a functiona cum trebuie, vor aparea erori la airbag,etc, deci.. nu merg adaptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog fi mai pe intelesul meu si explica-mi si mie ce as putea sa fac,caut,orientez, pentru a pune un bord mai modern.

Poate imi recomanzi tu un alt tip de bord pe care sa-l adaptez.

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta eventual un cluster dupa codul ce il are cel ce l-a luat forinppp, 3BO 920 825 A. Ala are IMMO 2.

Nu merge cluster de motor pe benzina. Trebuie pentru diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: Multumesc de raspuns cosmin, am inteles treaba cu un cluster benzina vs motorina, tot asa am gandit si eu ca imi trebuie neaparat pentru motorina.

Ceasurile tale sunt fara CAN-BUS (919), iar cele noi au CAN_BUS (920), nu v-a functiona cum trebuie, vor aparea erori la airbag,etc, deci.. nu merg adaptate

:biggrin: Dar cum ramane cu asta: 3B1 919 880C vs 3BO 920 825 A, sau am inteles eu gresit, va functiona?

Eu, ce voiam, prin aceasta schimbare: sa imi arate consumul instant pe loc si km ramasi pina la pompa.

Daca pot obtine aceste lucruri, atunci merita investitia. :biggrin:

Mai revin cu inca o intrebare, la mine pot monta maneta din stanga pentru comanda tempomat?

Deci pentru cluster, daca va fi raspunsul pozitiv, eu trebuie sa caut un cluster: 3BO 920 825 C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de aceea nu merge clusterul ca ala 919 inseamna FARA can-bus iar 920 inseamna ca are can-bus. Din cate stiu eu nu exista 919 cu MFA (afisaj intre ceasuri) decat cu FIS (afisaj pe display de ceas)... Cu parere de rau, cred ca nu poti sa pui un ceas "mai destept" :blah: Eventual sa adaptezi carcasa+folii+ace dar sa ramai cu FIS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii au dreptate. Eu pe masina am pus IC - 3BO 920 825 A, iar cel original avea codul 3BO 920 802 A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Multumesc tuturor ce au sarit in ajutorul meu.

Sa auzim numai de bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciao. si eu am fost in cautarea unui ic cu bc mic/mare la ic fara can-bus pentru fosta masina Passat b5 din 1998.

Se gasesc fara nici o problema, insa sunt scumpe!

Cel cu bc mic il gasisem pe la 250 euro iar cel maxidot pe la 350 euro.Cel putin asa costau cam acum un an.

Acum tu hotaresti daca se renteaza.

Ca pe langa BC mai trebuie si recodare, adica inca ceva banuti in plus.

uite unul maxidot care ar merge de minune:

http://cgi.ebay.de/Tacho-VW-Passat-3B-3BG-...%3A1|240%3A1318

ps: merge si de la diesel pe benzina si invers, merg schimbate si foliile, recodate. Vb cu diagnozaauto de pe forum. El m-a ajutat pe mine cu al meu pentru b5.

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinppp parca l-a cumparat la pretul de 200-300RON ... deci preturile in Euro mentionate de tine par cam maricele ... deci mai bine vorbiti cu el poate va indruma exact in locul de unde el a cumparat ! [parerea mea]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vorbeam de ic cu bc cu eran mic/mare central si ic fara can-bus ( 3b0 919...) care nu sunt asa raspandite.

se gasesc foarte multe intradevar si cu bc fara can dar cu afisaj FIS (acolo unde in mod normal afiseaza ceasul) care sunt ceva mai ieftine.

Cele cu can-bus (3bo 920..) sunt intradevar ieftine.

Modificat de ili2k2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare IC cu urmatorul cod 1U0 920 801 J ce IMO are? Trebuie schimbat sau are MFA la ceas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Multumesc de informatie ili2k2, deci acest I.C. este maxidot.

Pun mai jos cateva informati utile pentru cei care intreaba de I.C. sper sa fie de folos, aceasta informatie a fost tradusa cu Google Translate.

Cum ştiu care instrument glomerule va lucra in masina mea?

O foarte buna intrebare.

Fiecare diferite instrument cluster are o parte număr. Partea număr indică,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am studiat schema electrica si am vazut ca ar trebui facute legaturi prin maneta MFA intre pinul 7 si pinii 23 , 24 si 25 , oare daca fac aceste legaturi va indica ceva in bord in locul ceasului? am vazut masini (octavia 1) care nu au nici minidot nici maxidot si indica valorile in locul ceasului . la mine nu sunt fire in mufa verde la pozitile ( pinii ) 23, 24 si 25 , cele care conform schemei electrice corespund comenzilor MFA , ce ziceti , va merge? sau am sa imi ard bordul si atunci voi cumpara unul cu maxidot? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge deoarece nu stie displayul sa afiseze. Cel de ceas nu are atatea linii. La Octavia difera displayul!

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc sa vad ce se intampla si voi posta un rezultat , tin sa precizez ca masina la care am vazut este tot o Octavia 1 motor alh ca si a mea si dupa cum am vazut display-ul de la ceas este identic cu al meu , nu l-am masurat ca dimensiuni fizice, dar ochiometric e la fel . am sa ma risc sa vad ce iese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

tot cu o problema de BC vin si eu, la un b5(cel din semnatura), care nu imi afiseaza cati

km mai are de parcurs cu benzina din rezervor. de la cosmin am inteles ca tocmai din 2001 au inceput sa arate si aceasta informatie.

se poate face upgrade la soft?

multam anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amp, eu mi-am montat un instrument cluster de Passat B5.5, din 2001, dar nici asta nu arata cati km mai parcurgi cu carburantul din rezervor. O sa ma interesez daca se poate activa ceva. Singura diferenta intre cele de B5(pana in 2000) si cele de B5.5 (dupa 2001) este aceea ca, cel din urma, iti afiseaza consumul per ora.

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face upgrade la soft?
Si tot eu o sa-ti raspund (poate si altii). ;)

Nu se poate, din pacate.

Florin, sant chiar mai multe diferente, pe langa functia RANGE de care spui tu.

Ar mai fi si :

- procesorul mai rapid si mai complex (face actualizarea mult mai rapida a consumului instantaneu)

- calculeaza consumul instantaneu in L/h si nu in L/100km (diferenta explicata si aici)

- altele care nu-mi vin acum in minte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!