Jump to content

Montare Instrument Cluster cu BC


oaspetele
 Share

Postare recomandată

RedFighter, deci aplicarea schemei tale in teren , ar arata cam ca in poza de mai jos. Acum te mai intreb si eu ceva>

1. de ce mufa care am achizitionat-o eu are conectate doar doua fire, si alea la la pini 5 si 6;

2. daca iau senzor temp exterioara, este suficient un sigur fir tras de la el? sau cum se conecteaza ?

post-30007-1237928263_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Sa te uiti pe mufa aia mica de 6 pini (o vad in poze) daca aia e numerotarea pinilor (nu mai retin daca sunt in ordine de la 1 la 6) . Daca e asa, ai "ghicit" acela e montajul :biggrin:

sfatul meu e sa iei fire cu pini cu tot de la dezmembrari ca s-ar putea sa nu ai pini blank in mufa (am intalnit un passat care ii avea lipsa pe toti). Pinii aia 5 si 6 sunt de la temporizator. Ceilalti 4 sunt de la BC

2) senzorul de temperatura are 2 fire. Un fir merge pe minus si un fir merge in mufa verde , pe pinul 26 !

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in poza nu se vede, pt ca sunt numerotati pinii pe spate. Mufa nu are restul pinilor in ea, dar ii folosesc pe ceilati din mufa cea mare. Citind cu atentie raspunsul tau am realizat ca mufa cu 6 pini o am si eu la masina, dar banuiesc ca tot in formatul asteia din poza, doar cu doua fire in ea.

Eu o pregatesc pe asta cu fire cu tot, si o inlocuiesc pe cea de pe masina (tai firele 5 si 6 , scot mufa mea si o un direct pe asta, legand si 5 si 6 la loc ).

Deci sa montez clusterul pot, sa fac montajul acum stiu (gratie) redfighter, sa dau jos volanul si sa pun maneta vad in topicul lui cosmin, mai ramane speta cu immo, doar, nu?

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca tu ai deja mufa cu 6 pini pe masina (care are doar 2 pini inserati) si mai trebuie adaugati pinii din schema postata de mine mai sus. Cei 2 pini care exista sunt pentru temporizator. :biggrin:

Citetsi codul din bord si adaptarea immo 2 cu immo 2 e (vb lui cristip) "pistol cu apa"

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care are cablu bun, cel mai nou, am inteles, care te ajuta sa faci ce vrei ma masina (Vag Com), dar tare nu cred ca o sa reusesc cu immo, nici el nu e prea priceput iar eu nu am umblat niciodata.......

Sper ca moderatorii sa nu se supere de cat am discutat aici, eventual poate fac o sinteza a topicurilor, pastrand doar ceea ce are continut valoros pt useri. In ritmul asta, poate reusim sa facem orice incepator sa isi monteze singur BC pe masina Pt adaptarea Immo, ce fel de cablu trebuie, ce versiune de soft?

In sinteza, ar trebui citit codul din bordul meu, montat pe masina, scos IC ul, montat IC ul nou, si scis codul celui vechi in el, nu?

Asta se realizeaza cu ceva smecherii, gen opresti contactul, pui contactul?

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. AI nevoie de codul noului bord (il aflii cu vag-commander sau vag-tacho), dupa care te loghezi in vag-com pe Instruments - 17, cu 0xxxx (unde xxxx este codul borudlui), dupa care mergi la adaptation (10) si la 00,pui oo, dai read -?test ->save si gata adaptarea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci numerge cu VagCom ul? e o altfel de interfata? daca pun Ic ul nou pe masina nu pot vedea codul lor cu vag com ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vag-com nu stie citit eepromul (unde este scris codul login)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vino sa facem adaptarea noului IC pe masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus maneta cu butoanele BC pe masina, cu ajutorul celor descrise de Cosmin, la inlocuirea caloriferului. De adaugat, ca am reusit desfacerea volanului cu un imbus (se potriveste perfect). Am dat jos airbag, volan, senzorul pozitie volan (toate operatiunile facute cu mufa scoasa). Acum ma apuc de pregatire mufei cu 6 pini, poate maine reusesc sa o rezolv si cu bordul (se pare ca sunt sanse)....

Ca sfat, dupa demontarea carcaselor volan, daca achizitionati o maneta second hand (in general fara a se face proba ei,cu garantia ca va fi schimbata daca sunt probleme) ca sa evitati sa demontati si montati - airbag, volan senzor pozitie volan- si sa constati ca nu merge sau are probleme (maneta), se poate scoate mufa de pe cea montata pe masina si pusa pe cea care urmeaza sa o montati, pt verificarea ei.

INTREBARI> de unde ma sfatuiti sa trag masa (de pe pin ul 3 al mufei), pentru maneta cu butoanele de BC si cum e mai bine sa conectez firele mufei la cablajul existent. Eu ma gandeam sa dezizolez firele din cablaj inainte de intrarea in mufa, sa le cositoresc si dupa aia banda izolatoare. ce parere aveti?

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evrika! cu ajutorul lui turbocip , ceasurile sunt pe masina acum , kilometrajul a fost actualizat in concordanta cu vechiul bord iar BC ul e in limba engleza acum. Totul a mers ca uns, cu Immo si tot, fara nici o problema. Maine sper sa reusesc sa montez si mufa la maneta de stergatoare si mai am de gasit senzorul de temperatura exterioara, ca sa fie gata treaba.

post-30007-1238091287_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari :lol: Mai ai de legat masa aia intre pinii 3 si 5 a mufei cu 6 pini si e totul functional !

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo florine

Cam putin km pe bord :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da .......trebuia sa las ceasurile noi cu km care le-am luat de la dezmembrari...260.000. E adevarat ca mi-a facut turbocip, un discount de vreo 700 km, eu avan pe ceasurile vechi 113.700 (ii va vedea cumparatorul lor) si pe astea 113.000. turbocip e martor, ca am vrut km care sunt ai masinii nu Sf uri. Poza ceasuri iarna trecuta.....

RedFighter, mai am de conectat firele, de gasit sa cumpar senzorul de temp exteriora si tras firele la el. Maine ma ocup de firaraie si montez senzorul cand il gasesc...ca pe aici nu am gasit....Oricum , ce a fost greu , a trecut, totul e functional. Multumesc mult de ajutor, tie si tuturor colegilor de forum care mi-au raspuns la PM, indiferent de orele noptii.

Va urma > conectare mufa si senzor temperatura exterioara.

post-30007-1238099409_thumb.jpg

Modificat de florinppp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine, ma bucur de parca ar fi al meu bordul ala. :)

Stiu ca te-ai straduit mult ca sa il ai. Asa ca sa-l folosesti sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,da .... sunt reali KM ..... cei 700km care sunt in minus pe noul bord ... au fost asa ca sa se obisnuiasca masina cu bordul , de rodaj :) ...

[ ceea ce a spus Florin e perfect adevarat ]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult. Stii doar ca am fost precum copilul la borcanul cu jucarii.....mai caut senzorul ala de temperatura exterioara ( te rog, cand treci pe langa un parc ce dezmembrari si daca ai timp, poate te uiti de el, ca pe aici nu am gasit - e valabil pt toti colegii care vor sa ma ajute, daca gasiti ne auzim la telefon - vezi profil). Azi, daca am timp, o sa conectez si maneta. Ai idee pe unde pot trage firul, din bord pana la compartimetul motor spre bara fata, pentru senzor? E vreu pas de trecere, din habitacul spre compartimentul motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Il scoti prin cutia de la ECU. Si prin mansonul prin care ies firele in compartimeul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare la voi, merge un IC de pe manuala pe automata?Va afisa PRND...? se poate face sau nu are rost, sa caut direct de automata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatia se complica si....simplifica.

Azi , dupa serviciu si cumparaturi, pe la ora 18 (ca de obicei), ma apuc de treaba, respectiv conectrea firelor de la maneta de stergatoare cu butoanele bc, la mufa verde care intra in instrument cluster. Gandul meu - dezizolez firele de la pini 23, 24, 25 si 26 din mufa verde, la care leg firele aferente de la maneta. Dupa ce analizez mufa si reusesc sa o desfac ( se taie soricelul cu care sunt prinse cablurile, se da jos usita roz si se trage de fire afara, iesind cu tot cu mufa alba din interior) ...surpriza- la ce sa conectezi firele ca mufa, la pinii mentionati mai sus, este goala. repede, drum la dezmembrari si ia o mufa verde, de pe care am recoltat 3 fire, cu tot cu papucei ( se scot f usor, cu ajut unei surubelnite de ceasornicar), pe care le-am cositorit la firele ce duc la maneta. maine ramane sa le plantez doar in mufa si gata treaba.

A doua surpriza (sper placuta) este ca la pinul 26 din mufa verde, cel in care ar trebui plantat firul ce vine de la senzorul de temperatura exterioara, este plantat un fir, semn ce sper eu ca se traduce, prin existenta acelui fir in cablajul original al masinii, deci implicit sa scap de tragerea lui.....

post-30007-1238182406_thumb.jpg

post-30007-1238182426_thumb.jpg

post-30007-1238182440_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, totul functioneaza. Ar fi mers si mai repede daca nu spargeam geamul la IC, dar sa rezolvat si asta, in cele din urma.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca iti functioneaza / Sa vezi acum ce te mai uiti acolo la consum :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Am si eu o intrebare la voi, merge un IC de pe manuala pe automata?Va afisa PRND...? se poate face sau nu are rost, sa caut direct de automata...

Vrei sa pui un IC de la o masina cu transmisie manuala, pe una cu transmisie automata?

Eu nu cred ca merge. In ETKA difera codurile la IC in functie de: treptele de viteza ale transmisiei, daca e sau nu tiptronic, benzina sau motorina, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate.......am rezolvat si eroarea de la airbag, cu Vag Com-ul. Bordul asta (de Passat bB5.5) iti afiseaza si cnsumul pe ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel, din punct de vedere al parametrilor motor (consum, temperatura exterior, daca ai climatronic) cred ca iti vor fi afisati. Nu stiu daca o sa iti afiseze PRND....da, prea mare nevoie nu cred ca ai de ele (doar daca iti afisa si treapta in care seti ar fi ceva.....).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!