Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

...urmeaza cipul din plombe si camera video in ochi, sa fim sub control 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este cum a scris WNS, am auzit si eu treaba asta ieri la stiri, deci va trebui sa cumparam rovinieta in continuare ( mi-a expirat si mie, si am sperat ca nu va mai fi nevoie sa o cumpar), mai rau este ca pretul produselor petroliere sigur nu va scadea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca din toama se schimba guvernul si odata cu el probabil si orban nu se stie ce norme se vor mai adopta referitor la aceasta taxa incasa de doua ori dar asa cum a zis si rion , ne asteptam la orice .

offtopic : azi am vazut un radar intr-un logan rosu fara insemne "parcat" intr-un sant intre copaci , prima oara am crezut ca a facut accident de a ajuns cu masina acolo asa ca nu ma mai uimeste nimic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor am masina de un an si jumatate nu am platit rovinieta si nici nu o sa o platesc!

politia circulatie singura nu are ce sa se lege de ea

iar daca circulatia este impreuna cu and-ul(drumarii) atunci merita un scandal pentru ca drumurile in romania sunt varza de-aia stricata

atunci cand la cumpararea rovinietei o sa primesc o reducere la piesele care se uzeaza in urma gropilor am sa platesc rovinieta

sunt tare suparat!

cred ca nu sunt singurul.

salutare la toti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bh-94-ram: Adevar grait-ai frate! Ii urasc pe astia de la CNADR ca n-or fost in stare sa faca un metru la A2, de Autostrada Transilvania, ce sa mai vorbim, asa ca, sa-mi suga ciorapii. N-am vigneta, nu intentionez sa imi cumpar vreodata, iar daca cineva isi imagineaza ca de la anul, cand se va introduce acel mult-trambitzat sistem electronic de supraveghere a traficului, va incepe sa curga un puhoi de amenzi catre cei ca mine, stati linistiti. Aduceti-va aminte de faza cu punctele de pe carnet; trei ani, daca nu mai bine, Politia din BR--sa zicem (care a dat amenda) nu putea centraliza datele decat telefonic, ori daca soferul era din MM, cu masina de firma cu sediul in TM cu numere de leasing de B, era varza. In tara asta nu merge nimic niciodata ca lumea, nici macar sistemul de coercitie. Asa ca, cine e civilizat pana in varful unghiilor si traieste cu frica Melitziei Rutiere, sa-si ia vigneta. Pe restu', ii invit la o bere de banii aia.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
FABIAn RuSu

asa va vreau tovarasi ! duri cu sistemul ! :angry:

pai de ce dracu' sa platesti mizeria aia? oricum astia fac economie si la cerneala care se foloseste la chitantele pentru rovigneta

dupa cate 6 luni de stat langa in talon nu se mai vedea NIMIC din ce scria pe chitanta (si nu a facut baie si nici a stat in buzunarul de la pantaloni...)

a trebuit sa pun becul pe ea, sa deslusesc seria si sa o scriu cu pixul langa.... :icon_thumright:

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

As vrea sa ma opreasca si pe mine unul sa imi ceara chitanta desi eu am actibildul in geam. Daca sunt asa cocosi ar trebui sa aiba posibilitatea sa verifice seria de pe rovigneta si sa spuna ca e buna sau nu ! Pana atunci nici macar nu o sa scot chitanta ca sa am motiv de scandal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mario zaccaria

Exista cineva pe forum care a primit amenda pt lipsa rovignetei, deoarece eu pe cata lume am intrebat, atunci cand au fost opriti nu au fost intrebati de rovigneta!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat rovigneta ieri. se pare ca nu mai se da dupa norma de poluare sau m-a mintit aia?:blink:

102,2 RON pentru 1 an.

LE: nu am fost pana acum niciodata intrebat de rovigneta, si nici stickerul nu il am in parbriz lipit, dar o tin in talon si poate de aia nu am fost intrebat.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-i, este la fel pentru toate autoturismele.

Faceti si o copie dupa chitanta (daca este tiparita pe hartie termica dispare scrisul in timp).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sistem de vanzare si control electronic al rovinietelor din vara!!!

"Din cauza subfinantarii sectorului de constructie si intretinere a drumurilor nationale, Ministerul Transporturilor isi pune speranta in viitorul concesionar. Se asteapta ca acesta sa colecteze cel putin de doua ori mai multi bani decit in prezent. Datele estimative avansate de Septimiu Buzasu arata ca veniturile anuale obtinute din rovinieta de CNADNR sint de aproximativ 150 de milioane de euro, iar un sofer din doi nu isi cumpara o rovinieta, rata evaziunii in sistem fiind in jurul a 50%. " continuare ...

Se pun astia pe treaba ... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai gasesc bonul de la rovigneta. Unde pot suna ca sa aflu pana cand mai este valabila.

Anul trecut cand am platit-o stiu ca mi-a cerut nr. de inmatriculare, deci ar trebui sa existe o baza de date.

Un duplicat pot oare sa obtin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pierdut bonul, salutare, trebuie sa cumperi alta rovinieta :)

Modificat de fifinelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe mine, la fiecare masina, m-au invatat sa-i fac rapid 2-3 xeroxuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie sanatosi atunci. Mi se pare stupid ca eu sa tin o evidenta, iar ei sa nu. Eu nu mai cumpar alta pana la toamna. Oricum mai am de facut 2 drumuri Buc-Brasov si retur pana atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat rovigneta ieri. se pare ca nu mai se da dupa norma de poluare sau m-a mintit aia?:)
Asa-i, este la fel pentru toate autoturismele.

Mi se pare si normal sa fie asa, ce legatura are? Trabantul meu de 600 de chile cu Euro -5 toceste mai tare asfaltul decat masinile voastre noi? :vaidecapulmeu:

Bine, n-om avea noi autostrazi, dar suma e modica, numai 30 de euro pe an.... eu tocmai am platit 7,70 la austrieci si 7,50 la unguri pt cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am platit rovigneta 2 ani la rand si cand m-au oprit nu m-au intrebat despre ea! sa am noroc? sau sunt ei prosti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu pe nimeni sa fi fost intrebat de asa ceva si din prostie si eu am mers un an si jumatate fara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Ce stiti, astea sunt preturile acum?

75uuglx07jk0tqtiqis.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca preturile sunt in EUR, cred ca da. Nu am gasit rovigneta pe un an sa imi iau (nu exista inca pe nicaieri se pare), asa incat mi-am luat pe o luna (acum 2 zile). Pretul a fost 25 RON. In tabel este trecut 7 (EUR?)...x 3.6 = 25.2 RON. Destul de apropiat de ce am platit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si rovinietele unde? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unu am gasit cu greu Rovigneta la Posta de langa Ministerul Transporturilor,asta dupa ce la toate benzinariile la care am intrebat nu existau.La Rompetrolul de pe Mihai Bravu aveau dar nu erau introduse in sistem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!