Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

In alta ordine de idei, dom' capitan are voie :)

Si in cu totul alta ordine de idei, chiar trebuie sa-mi cumpar rovigneta ? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28euro*4.3=120.4RON versus min.250RON amenda sau mai mult plus daune...

Te risti? :scratch:

Daca baga camere totul e automatizat...daca externalizeaza afacerea o sa ne vineze ca aia cu radarele fixe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... chiar trebuie sa-mi cumpar rovigneta ? :scratch:

Doar daca vrei sa iesi cu masina din localitatea in care te gasesti acum. Pe absolut toate drumurile din afara localitatilor trebuie platita aceasta rovigneta. Indiferent daca drumul este DN sau DJ. Drumurile europene au cod si de drumuri nationale...

Am un amic ce a fost amendat la iesirea din Romania (in vama) de cei de la drumuri, pentru ca ii expirase de cateva zile... Amicul s-a gandit ca o va plati la intoarcerea in Romania, deoarece facea o calatorie de cca. 3 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam asta, da' ma gandeam chiar e pe bune sau e vrajeala. Ca pana acuma n-am platit-o :))

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Rovigneta este obligatorie in afara orasului. De exemplu si pe Soseaua de Centura a Bucurestiului iti trebuie rovigneta.

Asa cum spunea si Victor, unele drumuri chiar daca sunt aproape de oras, fac parte din reteaua de drumuri nationale si trebuie rovigneta. De ex. pentru cei care stiu drumul ce trece prin Dej pe ruta Cluj-N si Bistrita la un moment dat trece prin zona garii din Dej si e folosit frecvent de cei din localitate. Ei bine, cica si acolo e nevoie de rovigneta, ca a fost reabilitat de CNADNR. Deci, depinde...

partea ciudata mi se pare ca au anuntat bitangii astia ca sistemul video de supraveghere si control a vignetelor o sa emita "amenzi" si pentru cei care au rovigneta veche lipita pe parbriz si ca trebuie sa se duca sa faca dovada platii taxei de drum ca sa scape de amenda. Pai eu pana in aprilie sa tot fac contestatii la amenzile lor? Sau e doar o teorie, ca in mod sigur sistemul lor informatic se va defecta la cateva zile dupa darea in functiune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' unde e sistemu' asta video de supraveghere ? S-au amplasat camere pentru asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banui ca urmeaza...pot fi si echipaje mobile...o maimuta cu o camera in mina si un laptop in brate = afacere superbeton

Ii planteaza dimineata si-ii culeg seara...ca tiganii pe copii handicapati :)

Fiti antena ca si unele drumuri ce traverseaza orasele/satele se considera drum national :icon_thumleft:

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la protv au zis ca sunt deja vreo 14 stalpi din astia in tara...trimit imaginile la nush ce sediu unde sunt scanate numerele si cautate in baza de date daca exista vigneta pt acel numar sau nu.

Au mai zis si ca au fost bagati in sistem 98% din cei cu rovigneta veche.

Modificat de mejdelicious
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt deja montate camerele pe unele drumuri.

http://blog.videotrafic.com/2010/10/camere...acineni_01.html

Deocamdată verificarea rovinietei pe cei 16.000 de kilometri de drumuri naţionale se face cu şapte camere fixe amplasate pe DN2A, DN2, DN17 (2 buc.), DN7, DN5 şi DN6 şi a unui număr de echipaje mixte Poliţie-CNADNR dotate cu terminale al căror număr nu a putut fi precizat ieri de către oficialii CNADNR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am urmarit reportaju, si au tot tinut sus si tare ca ori platim vignieta ori luam amenzi grase, da nu s-a pomenit deloc de ce e bine sa platim, ce se poate face cu acei bani, ce servicii ar trebui sa primim contra taxei (mi-e o scarba de tara asta). Asta e ne constrang tot mai mult, fara sa avem niciodata beneficii. Ne asteapta emigrarea pe toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Doar daca vrei sa iesi cu masina din localitatea in care te gasesti acum.

Victor, te inseli amarnic...

Din pacate NU trebuie neaparat sa iesi din localitate pentru a avea nevoie de rovigneta.

Conform legii, rovigneta este necesara pentru a circula pe intreaga retea de drumuri nationale apartinand CN ADNR.

Daca ai cumva ghinionul ca prin localitatea ta sa treaca vreun astfel de drum national, atunci esti obligat sa cumperi rovigneta pentru a circula pe el.

Exemple:

- putini stiu ca la Constanta, b-dul Aurel Vlaicu pe portiunea cuprinsa intre intersectia cu b-dul Tomis si CET (inclusiv podul acela care este in reparatie de ani buni de zile) apartine de CN ADNR, restul respectivului bulevard apartinand administratiei locale.

- DN1 la trecerea prin localitatile: Comarnic, Sinaia, Busteni, etc.

- satele si comunele insirate de-a lungul tuturor drumurilor nationale (in interiorul lor poti circula fara rovigneta, dar nu si pe dn-ul care le tranziteaza).

- centurile localitatilor mari care de regula apartin CN ADNR, nu administratiilor locale.

- etc, etc...

:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici te contrazic...

A fost o emisiune la TV, in care au explicat clar ca se aplica doar daca iesi din localitate

Au dat exemplu in Buc, pe DN 1, pana la Otopeni nu te intreaba nimeni de rovigneta, dar daca iesi dincolo, trebuie s-o ai.

Asta am vazut eu, nu e din auzite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelent sistemul de supraveghere video. Sunt foarte multi care nu platesc rovinieta, ca sa nu mai zic de cazuri in care nici RCA n-au.

capone26, nu vreau sa te jignesc in niciun fel dar nu inteleg ce te deranjeaza, cu ce te simti constrans. Peste tot exista taxe pentru drumuri, e drept de obicei pentru autostrazi (unii chiar au peste 300 km din asa ceva). Costa 120 ron pe an, sau ceva de genul, adica foarte putin. O cumperi si stai fara griji.

Sunt uimit ca in loc sa se aprecieze o asemenea initiativa, cu slabiciunile ei (adica eventualele amenzi emise pentru cei in regula) multa lume se plange, ceea ce ma face sa cred ca nu folosesc rovinieta.

Ce s-ar putea face cu acesti bani? Sa zicem ca-s 15 milioane de masini care platesc rovinieta pe un an. Asta inseamna cam ~428.6 milioane de Euro. Or cum la noi kilometrul de autostrada costa cam 20 de milioane de Euro, s-ar putea face cam 21.5 kilometri.

Off topic:

Romania e o tara nasoala din multe puncte de vedere, dar unii se revolta din orice: ba ca sunt radare noi si luam amenzi ca mergem repede, ba ca platim rovinieta si avem drumuri proaste (chit ca se repara drumurile, atata timp cat se folosesc cele mai ieftine materiale nu au cum sa tina), ba ca taxe de poluare, ba ca impozite. Asa e normal, parerea mea. Sa conduci nu e un drept, e un privilegiu. Daca nu ai bani sa conduci (sa iti intretii masina) nu trebuie sa intri in ilegalitate.

/Off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Aici te contrazic...

Si tu chiar crezi tot ce se spune in emisiunile tv? :icon_thumright: :icon_cool:

No offense dar... mai lasati emisiunile tv unde apar tot felul de reporterasi care isi dau cu parerea despre niste subiecte asupra carora nu numai ca nu au niciun fel de pregatire profesionala, dar NU au nici macar bunul simt de a se documenta INAINTE de a deschide gura si a emite niste aberatii mai mari decat ei.

Asta nu inseamna ca trebuie sa nu-i crezi pe ei si sa ma crezi pe mine ci doar atat: sa crezi legea si pe nimeni altcineva, pentru ca legea e lege indiferent ce spune un reporter in cautare de... justificare a salariului primit.

Revenind la subiect:

Conform OG 15/2002:

Domeniu de aplicare:

- pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor ;

- pentru toate categoriile de vehicule inmatriculate in Romania si in alte state, nediscriminatoriu;

- pentru persoanele fizice si juridice;

- vehicul = orice autovehicul rutier inmatriculat, avand cel putin doua axe, sau un ansamblu format dintr-un autovehicul si semiremorca ori remorcile tractate de acesta;

- utilizator = persoana fizica sau juridica care detine vehicule inmatriculate in Romania (utilizatori romani) sau care detine vehicule inmatriculate in alte state (utilizatori straini)

- Vehiculele de transport mixt se incadreaza in categoria vehiculelor de transport marfa.

Bibliografie:

- Ordonanta Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 82/01.02.2002;

- Legea 424/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 468/01.08.2002;

- Ordonanta Guvernului nr. 51/2004 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 680/28.07.2004;

- Legea 415/2004 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 51/2004 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1002/01.11.2004;

- Legea 101/2007 pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002 privind introducerea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 275/25.04.2007;

- Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 157/2007 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 885/27.12.2007;

- Ordinul ministrului transporturilor nr. 244/2008 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 184/11.03.2008;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai emisiunea respectiva era facuta cu politia, cu cei de la Baneasa de unde este centrul de monitorizare trafic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Conform OG 157/2007:

d) reteaua de drumuri nationale din Romania - drumurile de interes national definite conform art. 6 alin. (1) din Ordonanta Guvernului nr. 43/1997 privind regimul drumurilor, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;

Conform OG 43/1997:

Art. 6

(1) Drumurile de interes national apartin proprietatii publice a statului si cuprind drumurile nationale, care asigura legaturile cu Capitala tarii, cu resedintele de judet, cu obiectivele de interes strategic national, intre ele, precum si cu tarile vecine, si pot fi:

- autostrazi;

- drumuri expres;

- drumuri nationale europene (E);

- drumuri nationale principale;

- drumuri nationale secundare.

(2) Incadrarea in aceste categorii se face de catre Ministerul Transporturilor, cu exceptia drumurilor nationale europene, a caror incadrare se stabileste potrivit acordurilor si conventiilor internationale la care Rom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine, nu ai dreptate. Cred ca respectivii vorbeau la modul general.

Legat de drumurile din localitati, am vazut politia care oprea soferii care nu aveau luminile de intalnire aprinse in localitate. De ce? Pentru ca erau intr-un sat si circulau pe un drum european. Si atunci de ce nu ar cere si rovigneta pe drumurile astea, chiar daca sunt in localitate? Depinde in administrarea cui este drumul. De obicei in localitatile mai mici drumurile europene/nationale care le tranziteaza sunt in administrarea AND, deci trebuie rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezgustator:blah: ;toate-s bune si trebuia chestia asta.E doar o alta modalitate de a fura direct din buzunarul omului.

Cred ca foarte putini mai platesc rovigneta (drumurile arata cum arata),asa ca...au debitat asta.Era normal sa verifice intai RCA-urile;au fost destule cazuri in care vinovatul nu avea polia.

E adevarat ca suma e mica,insa incurajand nesimtirea, te trezesti maine-poimaine cu taxa pe aerul expirat/nr. de pasageri;bineinteles modica sa-si poata permite omul sa o plateasca.

Succesuri la rovignete!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum aproximativ 10 luni, si eu eram la fel de revoltat ca dumneavoastra in legatura cu aceasta taxa. Eram revoltat pentru ca imi rupeam masina din cauza gropilor sau canalelor pe fiecare drum pe care-o apucam. M-a oprit un caschetar intr-o sambata noaptea cand ma intorceam acasa din Bucuresti, imi cere actele, le reprezint, ma intreaba unde e rovigneta!

-N-am! i-am explicat ca n-o platesc pentru ca mi-am spalat la ora 16.00 masina si la 3 dimineata, aveam noroi si pe plafon, a spus ca ma intelege, dar nesimtitii de la conducere asa vor, sa nu mai fure ei bani, sa le bagam direct in buzunar noi cu mana noastra!

Mi-a dat o amenda pentru centura=120 ron. M-au mai oprit cam peste o luna altii=inca 120 ron, pana acum 240, si cel mai important: 4 PUNCTE DE PENALIZARE! m-am conformat si am platit rovigneta pe 1 an=115 ron.

Morala= cu cat esti mai capos, cu atat ti se subtiaza portofelul mai mult si mai repede!

Sistemul asta video mi se pare chiar in regula, daca suntem atatia care ne conformam si platim aceasta rovigneta, altii de ce n-ar face-o? poate ca cu banii stransi de la ei or sa repare multi kilometri de drum, si poate ca odata cu asta n-or sa mai fie nici razboaie si nici foamete in lume! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camerele de supraveghere pentru rovinietele electronice, instalate pe şase drumuri naţionale

Cat despre reparatii nu cred ca poate fi vorba atata timp cat ei au avut la dispozitie cateva jde milioane de euro din fondurile de pre-aderare si nu au reusit sa atraga decat 25% pentru infrastructura rutiera.

Eu platesc ROvigneta de frica...sincer o spun...imi este frica sa nu ma opreasca un militica si sa-mi dea vreo amenda de 3000 de lei, asa in gluma.

Mari "succesuri" si drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cati dintre romanii care au masini inmatriculate in BG, IT, ES...hai fie si BE :blah: , platesc rovinieta asta.

Ar fi o mare minune sa trimita amenzile in tarile unde sunt inmatriculate. Fac pariu ca le-ar plati :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o singura problema. Cu ~ 10 -12-15 ani in urma s-au bagat niste accize de s-au dublat ca pret combustibilii, pe motiv ca s-ar folosi la drumuri, ca cine circula mai mult, consuma mai mult combustibil si toata povestea.

In vreo cativa ani, cam vreo 6-7, au venit si cu rovigneta, cica tot pentru drumuri. Nimeni nu si-a adus aminte de cresterea enorma de preturi, parca romanul ar fi fost spalat pe creier!!!

Personal sunt oarecum de acord sa platesc ceva mai mult in combustibil, dar sa vad ca drumurile sunt bune. Iar cata vreme ni se ofera drumuri de toata jena, nu ma impac deloc cu ideea sa le mai pun la dispozitie o sursa stabila de venituri, sa aiba de unde sa fure. Nu ma deranjeaza ca dau 28 euro pe an pentru ceva, ma deranjeaza ca-i dau degeaba!

Na, mi-am varsat si eu naduful, si ce e nasol, e ca se-ntampla cu voi, nu cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,

Eu n-as plati un leu,ca sa nu zic un ban pt rovignieta.Sa platesc pentru ce?pentru gropile din frumoasa noastra tara?.Banii unde se duc?in funda alora smecheri cu bani,vile si cu Q7.Hai sa va zic o intamplare:Acum 2-3 zile un prieten de-al meu,a trebuit sa mearga din Constanta,la Otopeni...aeroport.Pe centura si-a taiat 2 cauciucuri noi noute,pe 17(aveau aprox 250km,facusera doar drumu CT-centura,ATAT) si bineinteles una bucata janta facuta PRAF,indoita in ultimu hal.Directia nu a suferit,din ce m-am uitat eu.Paguba 460ronl/cauciuc x 2,+200ron una bucata cauciuc SH+20ron taxiu pana la vulcanizare,+ 60 ron indreptat la misto janta respectiva(a indreptat omu cat a putut).Apropx 1220ron.Si pentru ce sa platesti rovignieta?la cate taxe si impozite platim+ rovignieta asta, din care se presupune ca ne fac drumurile....care numai drumuri nu sunt,prefer sa NU platesc.

Alt exemplu:Se da una bucata "autoutilitara" Logan VAN,al unchiului meu.La MCV,rovignieta e 120ron,la VAN-ul unchiului meu,e 400ron.Stai fratica,ca nu e nici o diferenta intre MCV,si VAN,decat ca bagi cu 2-300kg mai mult in el.

Una peste alta,sunt de acord sa platim,cand o sa fie si drumurile exact asa cum trebuie sa fie,nu gunoaiele astea de coclauri.

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- putini stiu ca la Constanta, b-dul Aurel Vlaicu pe portiunea cuprinsa intre intersectia cu b-dul Tomis si CET (inclusiv podul acela care este in reparatie de ani buni de zile) apartine de CN ADNR

Asta nu am stiut-o. :salut:

Oricum, eu imi iau mereu rovigneta. Nu am chef sa-mi strice deplasarea/concediul vreo amenda... Stai sa te targuiesti si sa te rogi de cine stie ce "agent constatator". Stiu ca o mare parte dintre bani sunt praduiti de diverse firme portocalii, mai stiu si ca drumurile sunt pline de gropi si ne rupem masinile, dar din pacate trebuie sa suportam supravietuirea in rOMANIA. Poate data viitoare unii vor fi mai atenti cand vor pune stampila si vom avea si noi parte de o viata in conditii normale... Pana atunci injuram, suferim si platim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!