Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

la ce drumuri sint, eu nu as mai cumpara alta in cazul in care trebuie schimbata (desi nu cred asta...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am cumparat o masina care are rovigneta valabila pana in decembrie 2010, eu mai trebuie sa cumpar alta? M-am uitat pe ea si in afara de nr de inmatriculare (pe care dealtfel o sa-l schimb) scrie si seria sasiului.

Nu. Preferabil sa ai chitanta la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A platit-o si taica-miu azi pe-o luna; cam 30 de lei :ceuameni: Daca ar fi dupa starea drumurilor, nu stiu cine ar plati. :icon_rambo:

Rovigneta

:10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Germania NU se mai plateste de mult vigneta nici pentru autostrazi.

In Austri e OBLIGATORIU sa fie lipita pe parbriz. Se face monitorizare in trafic cu camerele de supraveghere.

In Ungaria nu se dau decat 2 hartii, fara autocolant de parbriz. Pe mine m-au oprit la intrarea pe autostrada din parcare. Pana sa caut bilete date de ei cand am platit, ei au si verificat nr. masinii ON-LINE si m-au lasat sa trec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat parbrizul pur si simplu in garaj, fara service, am incercat sa dezlipesc rovigneta dreptungiulara si este imposibil, asa e 'dizainul' ca sa nu o poti pune in alta masina. Acuma, ce pot face eu? am chitanta de la un Petrom dar abia se vede ce scrie acolo, s-a manjit cerneala.

ce sistem imbecil. ar trebui sa aiba o baza de date si sa afle instant tot ce ai platit sau nu pe masina.

Eu ce fac acum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat parbrizul la AgerService si mi-au mutat rovigneta pe noul parbriz.

Nici nu zici ca a fost dezlipita de pe alt parbriz.

Mi-au zis ca se dezlipeste usor cu aer cald.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur pentru tine ! dar eu ce fac? ca am jumulit-o cu un cutter cand am incercat s-o dezlipesc. trebuie sa merg undeva sa imi scot o copie sau dovada? sau pur si simplu ma agit prea mult pe chestia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intrebai inainte sa te apuci.....acum aveai rovigneta.

Cred ca daca ai chitanta, e suficient, eventual sa ai si chitanta de la

parbriz, ca sa dovedesti ca l-ai schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chitanta este suficienta... Oricum, se pare ca de la finele anului vor sa implementeze sistemul occidental de citire a nr. de inmatriculare care "vede" automat daca ai platit vigneta, daca ai RCA si ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am cumparat o masina care are rovigneta valabila pana in decembrie 2010, eu mai trebuie sa cumpar alta? M-am uitat pe ea si in afara de nr de inmatriculare (pe care dealtfel o sa-l schimb) scrie si seria sasiului.

Raspuns conform Legii nr. 424/2002

"(7)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pierdut atat rovigneta, cat si chitanta (cred ca le-am aruncat din greseala), se mai poate face ceva? In sensul ca daca ma opreste politia sa ma creada pe cuvant si sa verifice ei rovigneta mea dupa nr de inmatriculare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sharanel, ti-am citit multe posturi si iti apreciez atitudinea. Am inteles ca din vara vajnicii nostri politisti rutieri ne vor verifica pe calc, ce mai, la fel ca in State. Pana atunci, incearca sa-i explici unui politist ca ai rovigneta valabila, dar ai uitat-o acasa.

Respect!

Modificat de alex76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

vigneta e individualizata pe o singura serie de sasiu. Se cumpara alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca am cumparat masina de la cineva si mi-am facut rovinieta pana sa apuc s-o inmatriculez pe mine (deci cat inca era cu numerele lui), va mai fi valabila dupa ce trec masina pe mine? Numerele masinii le voi schimba, pt ca eu locuiesc in alt judet decat vanzatorul si din cate am inteles rovinieta e legata de numerele masinii. Se poate transcrie sau imi pot recupera banii si sa fac alta pe noile numere de inmatriculare?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rovigneta este pe seria de caroserie (VIN).

Chiar daca schimbi numerele ea ramane valabila pana ii expira termenul. :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fix cu o pagina in urma am scris eu raspunsul :blink:

Raspuns conform Legii nr. 424/2002

"(7)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. a mai cumparat cineva ROVINIETA de pe http://www.evignette.com/ ?

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Rovigneta este obligatorie in afara oraselor sau in afara zonelor metropolitane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Rovigneta este obligatorie in afara orasului. De exemplu si pe Soseaua de Centura a Bucurestiului iti trebuie rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rovinietele sunt necesare pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor.

Pe drum european poate sa te intrebe de rovignieta?Eu de mai sus inteleg ca numai pe drumuri nationale este necesara.

Modificat de mejdelicious
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Pe drum european poate sa te intrebe de rovignieta?

Din reteaua de drumuri nationale fac parte toate drumurile publice care apartin de CN ADNR indiferent de titulatura lor. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: nu vreau sa fac pe smecherul sau pe vanatorul, dar parca nu se da quote la mesajul anterior.. nu-i asa dle moderatooorr :))?

Modificat de forceturbo
Bagare in seama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e doar o parte l-a care s-a referit, iar asta se accepta :icon_thumright:

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
nu vreau sa fac pe smecherul

Atunci n-o face! :P

Era vorba doar despre citarea unui pasaj, nu a intregului post, nu? :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!