Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

Si eu folosesc de mai bine de un an de zile numai OMV Super 100. Nu zic ca trage mai bine sau nu, poate trage putin mai bine, dar poate fi o impresie subiectiva, in schimb motorul suna mai rotund si nu mai apar fluctuatii la relanti cum mai aparea la benzina de 95.

Iar faza ca o cifra octanica mai mare decat cea recomandata este daunatoare este o porcarie care este inoculata chiar de unii mecanici nepriceputi. S-a demonstrat stiintific, parca si pe forum pe undeva ca o cifra octanica mai mare nu aduce decat beneficii masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am fost azi la omv initial sa punbenzina de 98.. dar surpriza.. in ro nu se mai comercializeaza :|

un tip "priceput" de la pompa mi-a zis nu pune domle super 100 ca face urat masina.. fiind cumama, ea s-a panicat si am facut plinu cu 95.. cand ajung acasa intru si eus a ma lamuresc care-i treaba cu 95 si 100.. si m-am lamurit:

BENZINA FARA PLUMB: este o benzina care nu contine plumb, cu o cifra octanica research de minimum 95. Se utilizeaza la autovehiculele dotate cu catalizator si motoare cu injectie construite dupa norma EURO 3 si corespunde normei SR EN 228/1999. Pentru imbunatatirea performantelor motorului, aceasta benzina este aditivata cu ENERGY EXTRA.

BENZINA SUPER 100: este o benzina care nu contine plumb, produsa in conformitate cu norma EURO 5, cu un continut de max. 10 ppm sulf si o cifra octanica research de minimum 100. Aceasta benzina are un continut scazut de sulf, aromate si benzen in concordanta cu norma EN 228/2000. Se utilizeaza la autovehiculele dotate cu catalizator si motoare cu injectie construite dupa norma EURO 4 si 5, care necesita pentru functionarea corecta carburanti cu continut scazut de sulf, aromate si benzen. Pentru imbunatatirea performantelor motorului, aceasta benzina este aditivata cu ENERGY EXTRA.

sursa: http://www.omvro.ro/main.htm

ei cum sa nu te duci sa-l bati pe ala cu cheia franceza peste gura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am pus zilele astea din nou Petrom 99+ (desi am promis ca nu mai pun de la Petrom). Masina merge excelent, se infige, etc. Cred ca voi continua cu 99+, deoarece cu MOL-ul de 95 din ultimul timp parca trebuie sa ai noroc sa nimeresti din cea buna. Voi incerca si 98, desi nu-mi place sa le amestec. Si un om cand amesteca beuturile nu-i e bine dupa aia, asa si cu masinile... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Cam toate cel trei benzine >98 (OMV 100, Petrom +99, MOL 98) se comporta la fel. Diferenta apare de multe ori din probleme care nu apartin de tip ci de loc: am alimentat MOL 98 de la o fosta statie Shell si am fost dezamagit total: parca era V-Power-ul vechi de la Shell. Ma gandesc ca vechile obiceiuri ("botezul" carburantilor) se uita greu...

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimii 2 ani de zile am pus doar MOL Tempo 95 - si nu am avut niciodata vreo problema.

Modificat de AIX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana acum 2 sapt. puneam doar petrom de 95. Apoi am pus Mol de 95. Foarte ciudat... dar parca am mers mai mult cu cea de la Mol comparativ cu cat mergeam cu cea de la Petrom. Si nu au mai aparut acele fluctuatii la relanty.

Si... parca trage putin mai bine cu cea de la Mol.

Modificat de out
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMV 95 / ocazional OMV 100 - se simte o mica diferenta in bine cu cea de 100 ; foarte interesant sa gasesc intr-un final combatuta ideea ca "benzina cu cifra octanica mai mare nu face bine la motor" mai ales ca si eu am auzit de la unii aceasta tampita parere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimii 2 ani de zile am pus doar MOL Tempo 95 - si nu am avut niciodata vreo problema.

Am convins un prieten cu masina ca a ta sa bage MOL 98. A ramas socat (placut) de diferenta!

Recomand tuturor (dupa buget...) ce mai buna benzina suportata de motor dar atentie: provoca dependenta!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cind am masina, are o mica problema, si anume o usoara oscilatie a relantiului, indiferent de consumatori. Am incercat cam toate benzinele bune de pe piata fara sa rezolv problema si fara sa simt vreo diferenta la felul cum trage masina. Acum doua zile am facut un plin de mol evo5 si surpriza, relantiul este stabil! Cred ca este evident cu ce voi alimenta in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de benzina de la rompetrol ce spuneti? nu are nimeni nici o parere? ma intreb si intreb.... daca alimentezi cu benzina fara plumb de 98, se consuma mai repede decat cea de 95? daca pe capacul de alimentare scrie "Benzina fara plumb 95" si eu am pus de 98.... ce s-a putea intampla? caci nimeni nu ofera un raspuns clar...., avand in vedere ca am euro 4 (vw polo 6n2 din 2000, 50cp)....

sunt f confuz in privinta asta.... ca nu stiu ce sa pun si care ar fi recomandarea ....

pana acum am alimentat de la omv... si am pus benzina fara plumb normala... si avea uneori un mic tremurat cu oscilatii la relanti... acum ca am pus benzina 98 de la rompetrol (3.85lei/ litru) oscilatiile momentan si tremuratul au disparut.... (ma gandesc ca e ok...) dar... consumul va creste? sau va ramane la fel...

merci mult,

andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-ar putea sa creasca putin consumul, dar randamentul motorului creste direct proportional cu randamentul si calitatea combustibilului;doar vezi in majoriatatea cazurilor dispar anumite defecte in functionare ex relanti oscilant; printre alte calitati cifra octanica mai mare da si un coeficient de ardere mai mare dar cred ca la un consum cum ai la motorul tau nu ar trebui sa iti faci griji...poate eu ar trebui sa imi mananc unghiile...si sa incerc sa imi cumpar o benzinarie :)) :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cat consuma masina ta? incat ai nevoie de o benzinarie....

eu pana acum am avut un diesel... si stiam ca motorina de la petrom e naspa.... la luk oil nu m-am bagat (nu aveam incredere) si uite asa alimentam eu de la OMV si eram :) ca totul merge bine... bujiile nu le-am mai schimbat decat dupa 2 ani ( inainte cam la jumatate de an le schimbam) ... dar acum am trecut pe benzina....

si stau si ma uit... :salut: ca nu stiu ce benzina si ce benzinar e mai bun....

si inca sunt.... :))

astept... acuma... cu toate ca nu prea imi convine asa... vb aia,.... sunt banutii mei :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma am reusit si m-am lamurit cu benzina... ramane cea de 95 fara plumb.... caci cineva mi-a zis... ca daca raman pe 98 si alimentez constant.... dau peste cap catalizatorul... caci masina merge si cu benzina de 98...

si ramane sa incerc benzina de 95 de la rompetrol... caci mi-am facut card la ei... si astept sa dea drumul la el pe toate serviciile din statie... nu numai alimentare combustibil... :(

o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai crede toate prostiile care ti se zic.

Clar pentru totdeauna: o benzina cu o cifra octanica mai mare nu strica masina sau catalizatorul. Din contra, ii face bine, va trage mai bine si nu va uza in nici un fel motorul, ci invers.

Ai spus mai devreme ca masina ta este EURO 4. Atunci de ce pui benzina de 95 de la Rompetrol. Eu stiu ca acea benzina este EURO 3 si iti va distruge catalizatorul in timp. Eu nu stiu sa fie benzine de 95 cu normal EURO 4. De fapt nici nu m-a interesat ca eu pun minim de 98. Atata timp cat masina ta este EURO 4 trebuie sa pui numai benzina EURO 4. Altfel vei distruge sonda (sondele) lambda si implicit catalizatorul (care costa peste 3000 ron).

Iti recomand din suflet sa folosesti benzina minim CO 98 ca, asa cum ai observat si tu, motorul va functiona mult mai rotund si vei respecta norma EURO 4. Am patit si eu problema cu relantiul oscilant la benzina de 95 si de-atunci pun OMV Super 100 si relantiul nu mai oscileaza. La consum nu am simtit diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista benzina de 95 Euro 4 cel putin la Mol, Omv si Petrom. Benzinele de 98 in general sunt Euro 5. Nu prea cred ca cele de 95 cu norma euro 4 vor distruge sondele sau catalizatorul eventual vor reduce din performante (lucru pe care NU l-am observat vreodata, spun asta pt ca am pus si de 100 si 99+ si 98 si le-am comparat cu 95 si nici o diferenta)

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu catalizatorul e distrus doar de plumbul d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

primul meu plin la vw l-am facut cu benzina mol de 98. dupa aceea alimentam doar la omv cu benzina de 95 pana a devenit enervante oscilatiile de la relanti. acum am facut un plin cu benzina de 95 de la rompetrol, iar oscilatiile s-au diminuat( dar nu au disparut), dar se simte un miros ciudat de la esapament. nici nu mai stiu unde sa alimentez. benzina de 98 este mai scumpa si nu vad rostul sa bag benzina de 98 daca masina a fost proiectata pt benzina de 95. eventual la cei cu putini cai putere pentru ca o sa creasca randamentul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MOL 95 la Laguna din semnatura si MOL 98 la S40 T4.

Fara surprize pana acuma.

If It's Not Broken, Don't Fix It!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este recomandat sau nu a se schimba benzina des? (aceeasi cifra octanica dar de la producatori/benzinarii diferite) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am fost prin Europa in Germania si in Austria am bagat numai de 91 ca nu stiam ca mai exista si din aia (la noi nu exista) si alegeam intotdeauna ultimul (adica cel mai mic pret).

Nu am vazut nici o diferenta negativa in cazul asta... (in Franta am pus de 95)

Asa ca am pus toate tipurile de benzina pana acum!

91,95,98,100!!!!

Mai pun si motorina (Doamne fereste!!!) si kerosen si am gatat toti combustibilii!!! :)

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Efix mi se pare o idee mai silentios motorul decat cu MOL Tempo 95; alte diferente nu am simtit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MOL Tempo 95, oricum fata de ce-am bagat ultima data 95 de la petrom diferanta este notabila, trage mai bine si parca motorul este mai silentios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nus cum e treaba, insa sora-mea mi-a spus ca a pus benzina de 95 prin Austria si pe autostrada i-a luat fix 6% la mers intins cu 140. Era super fericita. Aici ii papa de numa-numa. Cica si acuma mai are benzina de la ultimul plin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!