Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

  • 4 weeks later...

Eu am pus EuroLuk 95 .. si cand am ridicat masina si cand am alimentat ultima oara .. mi se pare buna, si pretul e ok - ptr cerintele motorului meu cred ca nu are rost sa caut in alta parte ceva bun de 95 :), asadar .. am votat Luk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus MOL de 95 la interval de cca. 1 saptamana, de la aceeasi statie. S-a simtit diferenta intre alimentari. Cu cea pusa ultima data merge ca "unsa" masina, are demaraj mai puternic. Care ar fi motivul: benzina de pe fundul tancului de la statie, botezare cu apa (desi nu cred), poate una era din Romania cealalta din Ungaria!!!

P.S.: la mine pe interior la capacul rezervorului scrie sa pun benzina cu cifra octanica de la 91-95. De 98 sau 100 nu e prea puternica? Stiu ca in Romania cea de 100 e de fapt 98-99 s.a.m.d., dar pe mine cea de 95 ma multumeste pe deplin. Am pus si MOL 98 dar nici o diferenta... Poate din cand in cand mai merge si una de 98-100 ca sa mai curete camasile si pistoanele...

Modificat de alecsmed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie cineva despre cresteri de pret la benzina ? recunosc ca nu prea urmaresc stirile si astea .. daaar, am pus acum o sapt euroluk 95 la pretul de 3.28 si in seara asta .. am pus la Pipera 2 cu 3.34 .. adica cu 600 lei vechi mai mult ... e nebunie, hotzie la statie .. sau chiar a crescut pretul ... stie cineva, Euroluk 95 are plumb ? cea fara plumb de 95 e mai buna ?

thanks all .. si eventual recomandari ptr alta benzinarie? MOL eventual ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da` chiar nu are nimeni fabia pe topicul asta ? :D ... am cautat cu multe pagini in urma si n-am vazut nik, ce naiba sa pun eu la masinutza mea .. pana acum am pus doar Euroluk 95, as vrea sa incerc si aia de la MOL de 95 tempo plus .. si de la OMV cea fara plumb de 95

intrebare de final : e mai buna "fara plumb de 95" decat "eco premium de 95" .. motorul meu s-ar zice ca e Euro 4 .. premium e ptr motoare mai vechi, si cea fara plumb e ptr motoare Euro3 ... doar cea de 98 ar fi Euro 5 .. dar la mine la capacul de benzina scrie 91/95 . .ce naiba sa fac ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrajit de fabia, iata raspuns de la un coleg "fabiot" :D

Nu se pune problema care e mai buna intre "fara plumb de 95" si "eco premium de 95"! E buna DOAR benzina "fara plumb" pentru ca ai catalizator pe masina! "Eco premium" este benzina normala aditivata care este recomandata masinilor fara catalizator.

Prin inscrisul de pe capac, Skoda recomanda utilizarea benzinei cu cifra octanica 95 dar se accepta si cea cu cifra octanica 91. Din auzite, stiu ca nu se recomanda benzinele cu cifra octanica mai mare (98, 99, 100).

Am off-topic-arit destul si ca sa fiu on-topic, eu alimentez Fabia numai cu benzina fara plumb cu CO95, preponderent de la Mol si ocazional de la Rompetrol sau OMV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleo .. inseamna ca eu am cam gafat-o cu euroluk-ul meu ;), atunci voi pune data viitoare fara plumb 95 de unde o fi ... (omv, mol, luk, petrom) ... despre ce am zis eu cu pretul nu stie nimeni nik ?

Mersi DRAPAR ! :)

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrajit de fabia, nu ai gafat cu EuroLUK ! Este benzina fara plumb si are cifra octanica 95 ( http://www.lukoil.ro/produse/carburantiLUKOIL.php ).

Later edit: Uite ce inseamna Eco Premium ( http://www.molromania.ro/romana/produse_si...nzina/doc187926 ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu Mol 95 sau arareori OMV 95

in weekend Mol 98 ... dau mai tare in ea.

DRAPAR: nu vad ce rau ar putea sa faca morului o benzina cu cifra octanica putin mai mare - asa simt si eu ca se mai infige(cat poate si saracutul de motor :) )

Modificat de c0sta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e pe dos :benzina cu CO mai mica produce autoaprindere , aia cu cifra octanica mai mare nu prea se aprinde - iti trebuie o instalatie de aprindere foarte puternica . Gandeste-te ca cifra octanica a unei benzine reprezinta rezistenta acelei benzine la autoaprindere . Iti dai seama ca , cu cat aceasta cifra este mai mica benzina se autoaprinde , iar cu cat cifra este mai mare se aprinde foarte greu , insa are o putere calorica mai mare .

Am vazut masini care au mers cu CO 100 . Poti sa mergi cam un plin - maxim . Altminteri exista riscul sa arzi garnitura de chiulasa. Nu te arunca , 95-98 sunt beznine perfecte pentru Fabia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu alimentez de la Petrom, 95 F.Pb., poate este bine, poate este rau..nu stiu.....de abia am descoperit topicul asta si l-am gasit foarte interesant. Ocazional, mai bag si de la OMV. Motivele sunt cam aceleasi ca la toata lumea...in cartier am OMV, iar la servici, langa birou este statie Petrom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cu MOL de 95, Medias-Botosani: 5.7-5.8 % (masina goala)

Cu OMV de 95, Bototsani-Medias: 5.5 % (masina plina, da' plina...) :offtopic:

Asa ca de acum voi pune doar OMV de cate ori am ocazia, dat fiind ca in Medias nu avem OMV... Plus ca s-a simtit si la cum trage masina, mai ales cand schimbi vitezele, cred ca intelegeti...

Am sa incerc si cu Petrom de 95, sa vad cat scot, desi cred ca sub 5.5 % ... Oricum, nu consumul ma doare, ci cum trage masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am votat cu petromul pentru ca este de fiecare data mai aproape de mine. Cand si cand mai trec pe la OMV.Incerc sa alternez cat mai mult 95-98 dupa recomandarile producatorului.

Modificat de bruk74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus benzina pana acum vreo 2 saptamani numai de la MOL. Buna sau mai putin buna (pt. acelasi tip de benzina - rar mai buna - si cea de 95 si cea de 98). Apoi am pus OMV 95: super buna, si ca - consum si ca "putere" (nu ma intereseaza puterea, caii, etc.). Acum cateva zile am pus Petrom Super 99...! KK! Mai slaba ca MOL-ul de 95. Parerea mea ca Petromul sta bine!!! (poate prea bine) pe locul 3 in poll! Motorul trage mai greu, consumul inca nu-mi dau seama.

Drum bun si sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai stiu ce benzina sa mai pun. Am pus de la PEtrom de 95 si batea si avansul(care e reglat cu lampa stroboscopica); apoi am pus TOP Premium 99+ si tot degeaba. Acum am pus de la MOL de 95. Sa vedem cum se comporta :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am alimentat ieri cu MOL 95, peste Petrom 99+. Se simte clar diferenta, la cum trage masina in treptele 1 si 2. Cel putin eu asa imi dau seama, cand schimbi din a 1 in 2 trage mai bine sau mai putin bine.

Asa ca Petromul nu ma mai are de client de acum, daca 99+ (cica) a lor e mai slaba ca MOL de 95. Ma intreb cum e Petrom 95 :D

Plus de asta, ieri in curte la MOL era cisterna MOL cu numar de bihor, deci e adusa din Ungaria benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Plus de asta, ieri in curte la MOL era cisterna MOL cu numar de bihor, deci e adusa din Ungaria benzina.

Nu e relevant! Este foarte posibil sa fie sediul firmei in Bihor.

Dar MOL este intr-adevar buna. Eu bag numai MOL 98. Este foarte apropiata de OMV100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus de asta, dupa ce am pus MOL, dimineata (cel putin ieri si azi), nu se mai "pisha" esapamentul. Cu inainte, curgea apa la greu dimineata. Stiu ca e din cauza condensului, dar parca prea mult totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am inselat ca nu mai curge apa pe esapament. Curge, dar nu asa multa ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara am alimentat de nevoie de la Petromul din Alba Iulia, iesirea spre Cluj, eu cautand de fapt un OMV pe care nu l-am mai gasit. M-a surprins placut, in sensul ca personalul era super amabil, mi-au pus benzina, spalat geamuri si au vrut sa verifice si presiunea in pneuri. Era o benzinarie de asta de tip nou, cu pompe si magazin noi noute.

Benzina e ok, in sensul ca nu simt nici o diferenta fata de MOL-ul pe care il aveam inainte (ambele de 95).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vreo 3 ani, cand am avut Dacia 1310, pe carburatie, am alimentat de la OMV Botosani, cu benzina de 95. Am plecat spre Bucale, dar mai mult de 70 km/h nu am putut prinde :P Pedala la fund, accelerat usor-usor, nimic... Lumea zice prin Botosani ca OMV-ul nu prea e de treaba, ca asa si pe dincolo... Altii zic ca e cea mai buna... Tot cu Dacia, am pus Petrom 95 de la Pitesti, dupa aia masina mi-a mers, din cand in cand , in socuri sau cam "in trei pistoane"! Cred ca era de vina si carburatia (jigloare, etc.), dar in 99% din cazuri, chiar si cu benzina de la "no name", a mers excelent si am batut tara in lung si in lat cu ea...

Eu am pus (cu Skoda) prima data OMV de 95 din Roman, masina s-a comportat excelent si la consum si la "tras". In Medias nu avem OMV (inca! - sper), dar de cate ori voi avea ocazia voi alimenta de la ei.

Drum bun si sigur! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am schimbat benzina dupa ce am alimentat un plin de la petrom cu 99+,urmatoarul de unde pun eu deobicei adica de la mol de care eram f multumit cu top plus 98 si azi am zis sa incerc cu omv super 100!

sincer se simte imediat sau cel putin asa mi sa parut! ca sa infige mai usor ,ca la relanti e mai lin! cred ca o sa ma reprofilez pe omv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am simtit si eu, la relanti se aude altfel. Eu mai ales atunci cand schimb din I in II simt, cand trebuie sa merg la turatii joase. Eu nu mai pun Petrom decat daca sunt chiar nevoit de situatie sau daca fac ei cinste. 99+-ul lor e mai slaba ca MOL 95.

Pana acum, cel mai bine a tras masina (si consum) cu OMV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mol Tempo plus 98, Mol EVO 5, OMV 100.

Sunt sigurele benzine de la noi cu continut redus de sulf (10 ppm). Si cifra octanica mare. => Bune pt FSI-ul meu.

Eu nu prea am observat vreo diferenta intre ele. Nici consum si nici putere.

De obicei bag Mol 98 pt ca e langa mine si e si mai ieftina decat celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!