Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

Carburanti la standardele Euro 5

18 noiembrie 2005

Compania MOL Romania a lansat, ieri, carburantii EVO, care respecta standardele Euro 5 in materie de poluare. Benzina EVO va fi comercializata la un pret de 3,95 lei pe litru, iar motorina din noua gama va costa 3,45 lei. Carburantii vor fi disponibili, intr-o prima etapa, in 62 dintre cele 135 de statii operate de MOL in Romania. Reprezentantii grupului ungar estimeaza vanzari lunare ale carburantilor EVO de 500.000 de litri. Conducerea MOL a anuntat ca obiectiv majorarea cotei detinute pe piata romaneasca a carburantilor auto de la 15% la 20%, in functie de volumele comercializate, posibilitatile avute in vedere incluzand atat noi investitii cat si achizitii. "Suntem pe locul doi, dupa Petrom, cu o cota de piata de peste 15%, si dorim sa ne mentinem aceasta pozitie si sa ne crestem cota de piata pana la 20%", a declarat, ieri, intr-o conferinta de presa, Karoly Robak, directorul executiv al MOL Romania. El a precizat ca estimarile MOL Romania indica pentru 2005 o cifra de afaceri de peste 300 de milioane de euro.

Sursa: http://stiri.rol.ro/detaliere.php?id=225469

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raportez ca de cateva sute de km circul pe Petrom 99+ si masina merge foarte bine, nu am simtit diferente fata de Mol98 nici chiar fata de OMV100, ba chiar toate mi se par la fel acum :banghead:

In momentul de fata pretul de la Petrom e imbatabil iar faptul ca au inceput sa accepte carduri bancare e inca un plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am citit undeva ca vor incepe sa accepte Raiffeisen (era ceva gen "parteneriat Petrom - Raiffeisen"). Nu-mi aduc aminte decat vag, dar ideea asta era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nimeni in cunostinta de cauza - cel mult urban legends.

Dar cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carduri bancare la petrom? in bucuresti :D ? UNDE?

<{POST_SNAPBACK}>

Accepta de cateva saptamani. In princiupiu in orice statie Petrom din tara trebuie sa accepte carduri bancare. Si da, EPOS-urile sunt de la Raiffaisen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Petrom accepta carduri de un an si ceva... daca nu de mai mult :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Petrom accepta carduri de un an si ceva... daca nu de mai mult  :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

Intr-adevar - carduri "Petrom". Ai platit tu la vreun Petrom in ultimul "an si ceva" (fara ultimele saptamani, cum zice Toni), cu card bancar? Daca da, unde, pentru ca eu m-am chinuit ceva sa-l gasesc si nu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar - carduri "Petrom". Ai platit tu la vreun Petrom in ultimul "an si ceva" (fara ultimele saptamani, cum zice Toni), cu card bancar? Daca da, unde, pentru ca eu m-am chinuit ceva sa-l gasesc si nu am reusit.

<{POST_SNAPBACK}>

Am platit prin primavara la Petrom, sucursala Crevedia cand am venit de la bunici... cu card visa de la Banc Post.

Modificat de Mariuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu in Sibiu. Si am regretat ca am bagat in Felicia 95-ul lor. Si a fost acum 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de obicei pun de la Petrom, Top Premium 99+.

E mult mai comod pentru ca am un Petrom foarte aproape de unde locuiesc (cel de la metrou Aurel Vlaicu). Asa ca am votat Petrom.

Nu se poate plati cu card, am patit-o acum cateva saptamani. Li se intampla si lor frecvent. Lasi buletinul, mergi la un bancomat, vii inapoi cu banii si iti iei buletinul...

Am incercat cam toate benzinariile (cele cunoscute) in ultimii ani si dupa benzina OMV Super 100 (care mi se pare nesimtit de scumpa), Top Premium 99+ mi se pare cea mai buna (cel putin pentru motorul de la masina mea). Apoi urmeaza Mol de 98, LukOil de 98, Agip de 98 (care la un moment dat am vazut la ei ca e benzina de la Rompetrol).

Benzine foarte proaste mi se par cele de la Shell (si de 95 si de 98, nici nu mai stiu numele benzinei la ei -> intre timp insa Shell a fost cumparat de Mol si au facut re-branding deja multor benzinarii), si benzina de 95 de la OMV.

Recent am gasit undeva pe internet ca pentru motorul meu e recomandata benzina cu cifra octanica de la 98 in sus, asa ca presupun ca e normal sa mearga prost cu benzina de 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Accepta de cateva saptamani. In princiupiu in orice statie Petrom din tara trebuie sa accepte carduri bancare. Si da, EPOS-urile sunt de la Raiffaisen.

<{POST_SNAPBACK}>

corect. am alimentat de la cotroceni, si aveau pos (de la raiffeisen :blink: ). tanti mi-a spus ca doar de vreo luna de zile si ca mai sunt si alte statii in bucuresti care accepta card bancar. de altfel, pe site-ulpetrom nu apare inca nici o statie din bucuresti la care sa se poata plati cu card bancar.

in tara se poate plati cu card bancar de cel putin o jumatate de an, dar NU la toate statiile.

una peste alta, in noile conditii, banuiesc ca voi alimenta din ce in ce mai des de la petrom. 3.54 pentru 99+ nu mi se pare un pret rau, cel putin in comparatie cu concurenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa iti pui benzina cu cifra octanica mai mare in ideea ca chiar daca e mai scumpa consumul este mai scazut si ai o rezerva de putere daca vrei sa calci acceleratia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rationamentul mi se pare corect, iar cei care pun benzina cu CO mica fac o falsa economie.

Dar in ecuatie mai intra si caracteristicile motorului si ... nu in ultimul rand, la majoritatea automobilistilor, si ratiunile financiare ... si subiectivul domina ratiunea de multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre beneficiile (reale sau subiective) ale benzinei cu CO mare am discutat amanuntit in alte topic-uri. Va invit sa le descoperiti si sa mutam acolo discutia, folosind functia "move posts" - pe aceasta din urma o s-o aplic eu, dupa ce gasiti voi topic-urile.

Doar ca simpla paranteza, ce nu se vrea in nici un fel comentata ulterior aici, taaare ma indoiesc ca un motor de 1.8 de A80 sau unul de Scirocco beneficiaza in vreun fel (obiectiv, nu subiectiv) de benzina cu CO>95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva de MOL zicea ca 98 ar fi importata... asa o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Petrom a trecut la benzina Euro 4 ? De cand ?

Anul trecut prin noiembrie pentru top 99+ am gasit la fisa tehnica la continutul de sulf 150, iar acum 50.

Dat fiind conditiile ma bate gandul sa schimb Euro plus de la Rompetrol cu top 99+, la ceeasi bani dar CO mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca simpla paranteza, ce nu se vrea in nici un fel comentata ulterior aici, taaare ma indoiesc ca un motor de 1.8 de A80 sau unul de Scirocco beneficiaza in vreun fel (obiectiv, nu subiectiv) de benzina cu CO>95.

Daca prin A80 te referi la Audi 80, sa stii ca la motorul DZ este recomandata in manual benzina CO 98.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- skoda cu omv euro diesel ( ala simplu euro3 ).. fara probleme la temperaturile astea

- gtiul doar cu Mol Tempo98.. la fel fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bezina bag de 95, numai de la Tamoil din Elvetia - eftina si buna (~1 €/l) :rolleyes: . In Romania tot de 95 bag de unde apuc..n-am avut niciodata probleme. Batranu' a avut o benzinarie si aducea carburant de la Petrobrazi(Ploiesti)..cel putin stiu ca benzina fp era ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Eu am pus la inceput Petrom 95, dupa aia MOL 95 si dupa aia MOL 98. Sincer, nu prea am simtit nici o diferenta, cel putin intre MOL-uri. Doar la pret... :)

Data viitoare pun Petro 99+ sa vad ce si cum...

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!