Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

da, tot aud pareri ca unele piese pot lipsi, insa cred ca pot lipsi pe termen scurt. de fapt, masina nu are nicio piesa in plus, toate au rolul lor, producatorul le`a pus acolo cu un scop precis si mai tarziu li se va dovedi utilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Welcome to the club smile.gif

Se pare ca nu tin mai mult de 10-11 ani :))

I sa ma uit frate daca mai am arcurile ca masina e din 98 si deci ori nu mai sunt deloc ori masina mea se tine bine inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ieri am gasit si eu " faimosul arc " sub scaunul soferului,si din dorinta de a-l monta la loc,am desfacut si scaunul pasagerului,sa vad unde vine montat,dar acolo,surpriza,nu era nicun arc prins in scun (inca o data ipoteza confirmata,dupa 10-12 ani incep a sari arcuri de sub scaune)

sanatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ciudat faptul ca nu prea stie nimeni exact la ce foloseste arcul respectiv. Normal ca am gasit si eu unul sub scaunul pasagerului si inca nu am incercat sa il pun la loc, poate o sa stea si pel la mine prin portbagaj o vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca nu stie lumea ce-i cu el ? Denumirea lui si la ce foloseste se repeta de mai multe ori, in acest topic - tension spring for height adjustement - adica, arc care ajuta la reglajul pe inaltime. Se poate si fara el, doar ca e necesara mai multa forta, la apasarea levierului pt urcarea scaunului, pe inaltime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura chestie pe care am observat'o in lipsa arcului,e ca la coborare,pe ultimele "clickuri",scaunul cade brusc.Chiar nu m'am chinuit sa il montez inapoi asa ca arcul e RIP :sick: (Rest In Pubela :) ).

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor...chestia cu arcul e lamurita si arhi-lamurita in cele 13 pagini de discutie!

dar eu am o intrebare...e complicat sa il punem inapoi? chiar daca se poate si fara el,daca operatiunea de re-montare nu e dificila eu as vrea sa il stiu la locul lui.

in locul nitului se poate pune ceva mai rezistent sa tina.

a facut cineva operatiunea,in ce consta?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat si eu in "clubul arcasilor" ;)

L-am gasit sub scaunul din dreapta, impreuna cu bucatica de plastic rupta (cea din poza).

Daca o sa dau vreodata scaunul jos, o sa incerc sa-l pun la locul lui, daca nu.....sta si-n portbagaj.

post-918-0-14261000-1318003079_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale, cum naiba se face ca ai citit toate cele 13 pagini si nu ai vazut ce e pe pagina 12???

Ssorin, cit crezi ca rezisti cu arcul acolo?!?!? :D

plasticul ala pare a fi din masca de plastic de la baza scaunului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ssorin, cit crezi ca rezisti cu arcul acolo?!?!? :D

plasticul ala pare a fi din masca de plastic de la baza scaunului

O sa-l mut in garaj sa nu-i fie frig la iarna :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fix 10 ani cat are masina mi-a sarit si mie arcul de la scaunul soferului...de dimineata la prima frana a sarit si l-am gasit sub scaun...singura diferenta este la coborarea scaunului...merge mai greu...la ridicare nu se simte diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ARC BLESTEMAT :grrrrrr:

Am gasit si eu sub scaun acest arc si cand am vazut la cata lume le-a cazut mi-am permis sa-l fac BLESTEMAT :blah:

Cred ca ar trebui sa le facem o sesizare la cei de la VW Germania, daca nu cumva a facut-o careva de pe forum deja.

Cum se rezolva problema, se mai poate pune la loc ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai dat de curiozitate o geana pe paginile anterioare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Adrian Marius88

mie mi-au cazut ambele arcuri de la scaune si nu se simte nicio diferenta cand vine vorba de modificarea pozitiei lor.

comparativ cu alt golf tot ca al meu, scaunele nu mai culiseaza atat de usor...in rest nimic deosebit. merg fara arcuri de mai bine de jumate de an pt ca le-am depozitat in garaj :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pana la urma de unde e arcul ?! Ieri m-am trezit si eu cu "arcul" sub scaun :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la scaune :))

Ajuta ridicare in sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fosta masina G4 ,cand a sarit arcul, nu s-a modificat nimic la ridicare, in schimb cand il coboram mai rapid se intampla uneori sa sara treptele in jos( cobora brusc).Cred ca ajuta mai mult la coborare.

Am aruncat arcul cand am inteles ca e nevoie sa dau scaunul jos, ca sa poata fi montat la loc. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Arcul fermecat m-a lovit si pe mine: l-am gasit ieri sub scaunul pasagerului, initial m-am speriat , dar dupa ce am vazut ca reglajele scaunului functioneaza normal m-am linistit, se pare ca se va odihni in portbagaj de acum incolo, desi este un topic mai vechi astept poate posteaza cineva procedura exacta de demontare in siguranta a scaunului si cum putem monta arcul la loc, presupunand ca nu ar fi nevoie de sudura la unul din capetele arcului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti aici ceva poze.

Ca sa dai scaunul jos: opresti motorul( :lol: ), eventual deconectezi borna de la baterie(atentie la codul casetofonului), deconectezi mufa airbag-ului de sub scaun, apoi il impingi maxim in spate si desfaci cele 2 piulite de fixare, impingi scaunul in fata si desfaci protectia de la santurile de ghidare si apoi scaunul iese impingandu-l in spate pana iese de pe sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Anul acesta prin februarie sau martie. dupa ce am luat masina de la spalatorie am gasit si eu celebrul arc sub scaunul soferului. Am incercat toate reglajele scaunului si n-am sesizat nici o modificare asa ca, la fel ca majoritatea celor de aici, l-am pus in portbagaj. Astazi am citit tot topicul si am realizat ca trebuie sa-l pun la loc ca sa previn uzura prematura a mecanismului de ridicat/coborat scaunul, mai ales ca cel putin o data pe saptamana scaunul este ridicat sau coborat.

Astazi, cu toate ca afara erau 37°C, m-am apucat sa demontez scaunul ca sa pun arcul la loc. Pentru demontarea scaunului am studiat pozele de aici.

Am dus scaunul in casa si am inceput sa-l demontez. Am dat jos plasticul, am scos maneta de reglaj de inaltime (Torx T20), am scos roata pentru reglajul spatarului. Am demontat mecanismul de reglaj pe inaltime care este prins in 3 suruburi. Am demontat spatarul care este prins in 4 suruburi, cate 2 pe fiecare parte (Bit M8). post-14011-0-22777100-1341160117_thumb.j

Pentru a avea acces la locul unde trebuie sa bag arcul am scos cele doua bolturi care au cate o siguranta la capat.

In timpul operatiunilor de demontare a picat si nitul forfecat.

post-14011-0-16926000-1341158050_thumb.j

In timpul operatiunii am facut si niste poze, pentru ca cele pe care le-am gasit in acest topic nu se vedeau prea bine.

post-14011-0-64681800-1341160762_thumb.j post-14011-0-10604800-1341158055_thumb.j post-14011-0-65128100-1341158056_thumb.j post-14011-0-77687500-1341158058_thumb.j post-14011-0-67145900-1341158060_thumb.j

Am luat arcul, l-am pus pe aragaz si am rasucit capatul mai lung cu 90° pana a iesit ca in imaginea de mai jos

post-14011-0-48278700-1341162263_thumb.j

Am bagat mai intai urechea arcului in gaura in care a fost nitul dupa care am bagat arcul la locul lui. Pentru a reusi sa bag arcul la loc am cracanat putin tabla cat sa incapa spirala arcului pe acolo. In felul asta am lasat urechea arcului asa cum a fost pentru a fi sigur ca nu scapa de acolo daca o mai indrept.

post-14011-0-76522600-1341162525_thumb.j

Dupa ce am montat scaunul la loc se simte ca urca mult mai usor. Cel putin cu mine, care am 90 de kg, urca aproape la fel de usor ca si cum n-ar fi nimeni pe scaun. Cat timp n-am avut arcul trebuia sa trag cu mai multa forta ca sa urce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, sugestii , sfaturi, de indata ce se mai potoleste caldura voi incerca sa montez la loc arcul buclucas, sper sa reusesc, revin cu amanunte .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa rece ,rabdare multa si atentie mare la ce si cum desfaci.Eu la unul din scaune imi pierdusem rabdarea si la un moment dat am spus:bag p..in el de scaunu si pun unul de lemn :lol: .Introducerea capatului de arc(dupa ce a fost stransa gamalia lui)in locul unde era stiftul rupt face in asa fel incat sa fie mai grea montarea spatarului scaunului de sezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a cazut si mie mai demult porcarie aia de arc.Unele lucruri nu prea sunt facute cu cap la G4 asta.. din pacate.Enumar:

- arc scaune fata

- probleme la becurile de la lampile spate. mereu face figuri ala de la lampa stanga spate, mai misc din cand in cand ca nu mi se aprinde cel de frana

- lipsa manson din material textil la frana de frana.E posibil sa pui un plastic de ala ordinar sa iti intre acolo tot felul de mizerii ... e ca la dacie ce sa mai..

- belele la switchhuri usi, hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca aveai un passat si de lasa dsg sau injectoarele prin Europa,ce faceai? :lol: La G4 sunt probleme minore in comparatie cu alte modele din clasa premium. :lol: La G4 e litera de lege:arcuri scaun,sprituitoare stergator spate,macarale geamuri,conducta clima la masinile ds,corodarea clapetei portbagaj de pe hayon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!