Jump to content

Interval schimb curea distributie km/ani


aalecs24
 Share

Postare recomandată

Acel document e din anul 2012, cum pot ei sa afirme in anul 2000 ca o curea trebuie schimbata la 60 000 km, ca apoi 12 ani mai tarziu sa afirme ca trebuie schimbata la 90 000 km? Progresul tehnic din acesti 12 ani desigur insa cureaua care a avut o masina aia acum 12 ani cand a iesit de pe poarta fabricii nu mai exista acum , ca ei au pus acest pdf doc bazandu se pe curele facute acum in zilele noastre dupa 12 ani de Conti, Gates sau stiu eu ce alt manufacturer e alta mancare de peste.

Oricum deja o dam in polemici :) , eu pe masina am acum curea Gates , si o sa o schimb la 60 000 km ca i fac in 3 ani km aia si nu mi se pare mult, avand in vedere pagubele care pot sa apara daca se rupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am explicat acum ceva timp cum e cu inlocuitul curelei de ditributie. Documentul este din 2012, dar termenele nu au fost schimbate odata cu "progresul" tehnologic. Daca nu vrei sa intelegi DE CE scrie asta in manualul tau, este treaba ta...

P.S. Documentul nu este din 2012, in 2012 l-am printat eu...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati ca ma bag si eu in seama .Am schimbat si eu anul trecut distributia ....o mai schimbasem odata in 2007,pana in 2011 am facut cu ea 97.000km (si un pic) ;schimbul sa facut la Skoda Timisoara cu piesele cumparate de mine (kit complet contitech,role ina ,pompa apa hepu,curea accesorii contitech ,rola alternator,si intinzator ).Norocul meu a fost cu cei de la reprezentanat care ma anuntasera prin mail ca am depasit cei 90.000km cu distributia si e timpul sa o schimb.....Tot la service am aflat si eu ca schimbul curelei se face la 90.000 km .Asta la motorul ALH.Carte tehnica am ,insa din ignoranta nu am citit-o niciodata ,de masina se ocupa numai cei de la reprezentanta si astfel a ajuns saracuta la peste 220.000 km fara probleme majore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ignoranta ta s-ar putea sa te pacaleasca unii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu o skoda octavia BFQ 1.6 75kw. In curand ma apuc sa fac distributia (kit distributie, pompa apa, curea accesorii) si as vrea sa stiu daca trebuie sa schimb si intinzatorul de la cureaua accesorii. Masina are 133.000Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cum am putea stii noi asta daca nici macar n-ai desfacut cureaua? Intinzatorul ala nu are interval fix de schimbare, asa ca verifica-l cand schimbi cureaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o skoda octavia BFQ 1.6 75kw. In curand ma apuc sa fac distributia (kit distributie, pompa apa, curea accesorii) si as vrea sa stiu daca trebuie sa schimb si intinzatorul de la cureaua accesorii. Masina are 133.000Km.

 

Precum ti s-a mai spus, nu exista in interval de timp dat pt schimbul acestei role intinzatoare.

 

Dupa ce dai jos cureaua se poate simti jocul in rulmentul rolei, insa de regula se schimba cand incepe sa faca zgomot.

Acest zgomot se datoreaza fie rulmentului din rola, fie, in cele mai multe din cazuri in urma slabirii arcului intinzator ( cred ca si la tine e cu arc si nu ai telescop hidraulic) si astfel partea mobila a rolei incepe sa bata in cea fixa deoarece nu mai are suficienta forta sa intinta cureaua. Pe corpul rolei, exista un indicator care ar trebui sa fie pe la mijlocul indicatiei, sau, macar cam la cca 1 cm de unul din capete. Daca acest indicator e foarte aproape de o margine, de regula de cea dreapta cum te uiti la rola, inseamna ca mult nu mai are si va trebui schimbata.

 

Daca ai telescop hidraulic, cred ca se poate schimba doar acesta, nu stiu cu exactitate.

 

La al meu motor am schimbat aceasta rola in jur de 150.000 km, in preajma a 130-135.000 incepuse sa faza zgomot, mai ales cand mergea si compresorul de la clima.

 

Pe scurt, daca tot umblii si dispui de cei aprox 300 lei in plus cat costa o rola intinzatoare de buna calitate, preventiv, schimb-o.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intinzatorul e cam 170 lei pe INA...

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mea culpa.

Cred ca am tinut eu gresit minte. Inseamna ca 300 de lei am dat atat pe intinzator cat si pe rola de ghidaj cand le-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna.Am O 1 din 98 si peste 263 000 km.Motor 1.9 TDI alh/agr.Am cumparat masina de la un samsar care mi-a zis ca totul este ok dar la o inspectie un mecanic s-a uitat la curea si a zis ca aceasta nu a fost schimbata.

 

Imi puteti spune concret la ce curea se refera.Ce trebuie sa schimb urgent la masina.Daca puteti sa-mi spuneti un pret.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi nu stiu cum vrei sa-ti spunem noi fara sa vedem masina. Mergi la un mecanic si ala o sa-ti spuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa stai linistit, schimba cureaua de distributie + rolele aferente, pompa de apa, cureaua de accesorii si rola intinzatoare + fulia de alternator.

Insa cred ca numai piesele o sa ajunga pana in 1500 ron...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Salut,

As avea o rugaminte pentru cei care au ETKA sau ElsaWin, daca sunt amabili sa posteze tabele sau tabel cu toate codurile motoarelor Skoda pe benzina si intervalul schimbului distributiei. Multumesc anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoarele pe benzina din generatia veche ( cele ale caror coduri incep cu A) au intervalul de inlocuire la 180.000 km. (cu verificari intermediare)

 

Motoarele dupa 2004 (cele care incep cu B) NU AU INTERVAL DE SCHIMB SPECIFICAT.  Se mentioneaza doar verificari. (exceptie face 2.0 FSI sau TFSI cu interval de 180.000 km)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa a fost dintotdeauna, sunt/au fost foarte rare motoarele benzinarele cu interval fix de schimbare a curelei de distribuție.

Sent from my S500 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

 

Pentru codul de motor AXR 1.9 tdi 101cp seat cordoba 2007 intevalul de service distributie este 90k sau mai putin?

 

Aceeasi intrebare si pentru motor BLS 1.9 tdi 105 cp 2008 (golf V).

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai citit acest topic de la inceput si nu ai gasit informatiile necesare? 

 

AXR - 120.000 km 

BLS - 150.000 km 

 

ca si observatie, daca masina este folosita mult in oras, intervalele de schimb scad corespunzator, ca la orice alt consumabil)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mea culpa, nu l-am citit pe tot chiar daca sunt 10 pag insa, iti multumesc pentru informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut tuturor.....am schimbat si eu kit-ul de distributie la masina golf 5 1.9 pd kit-ul este pe original + pompa de apa dar cand am scos curea din cutie am vazut ca este fabricata in 2002 are vreo legatura ca este veche cureaua chiar daca ea nu a fost folosita?precizez ca pe cutia kitului de distributie scrie ca expira in 08,2018 ce parere aveti???? 


Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai citit bine...este imposibil sa fie fabricata in 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai precizez ca pe cutia kitului de distributie scrie PP:29.10.2013 dar pe curea are stantat 24.10.2002 


asta ma gande-am si eu ca in 2002 nu era golf 5 oare sa fie si pt alt model


asta ma gande-am si eu ca in 2002 nu era golf 5 oare sa fie si pt alt model

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au gresit aia ceva...in 2002 nici nu exista cureaua asta ca reper pentru ca motorizarea ta a aparul in 2004.

Poate ai citit aiurea sau ai interpretat datele scrise pe curea aiurea.

De cine era produsa cureaua:Conti/Gates/Dayco ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am mai comandat alt kit de distributie pt alt golf acelasi motor 1.9 vad ca pe cutie scrie alceasi lot cu cel care l-am avut eu numai ca pe curea asta  este stantat 13363 15 06 11 oare asta sa fie vreun cod ceva de curea ?


dayco este cureau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresesc...cureaua respectiva merge si la motorizari mai vechi Vag-uri din 2000 + si Ford Galaxy din 2000 +.

Ciudata treaba...in mod normal nu au voie sa vanda astfel de curea de distributie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!