Jump to content

Interval schimb curea distributie km/ani


aalecs24
 Share

Postare recomandată

Montatul in Romania tine de priceperea mecanicului, ca sa nu ai probleme dupa schimb. Am facut deja 200 km dupa schimbul distributiei si motorul merge foarte bine. Urmatorul schimb la max. 60000 km parcursi (aprox. 5 ani).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de meseriasi dar si de calitatea pieselor...si aici nu ma gandesc la ieftinelile de pe piata...

Pompa de apa pe care am dat-o jos era HEPU la fel ca si pe cea care am pus-o ...crezi ca arata la fel ? :)

Mi-a fost mila sa o schimb dar nu stiam ce e cu ea...nu m-am riscat...arata mult mai bine, ca prelucrare decat cea  noua...lucrez in domeniu si stiu cum arata o prelucrare de calitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu pompa de apa mi-am asumat un risc si nu am schimbat-o. Am zis sa o schimb la 120000 km, urmatorul schimb si cu cureaua de accesorii, sper sa nu am probleme. Despre piesele de pe piata, mai trebuie si noroc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu merg la noroc...nu astept sa curga antigel pe la pompa, sau sa trancane ca sa o schimb...

Mai ales ca merg 85-90% oras 65000km ii ajunge...este echivalentul la 120.000km cel putin in Germania :)

Un neamt nu tine atat o benzinara...ala nu schimba pompa/distributia...schimba masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg 90% extraurban Ploiesti - Campina, mers la consum 90-100km/h. Neamtul schimba masina ca are cu ce, noi, marea majoritate, nu avem. In fine, discutiile pe tema asta pot deveni foarte lungi si devin off-topic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pop cristian

In primul rand vreau sa va spun ca un motor desfacut poate merge la fel de bine ca si unul montat in fabrica.

Spun asta deoarece la apx 21k de km mi-a sarit cureaua de distributie cativa dinti , de ajuns incat  motorul sa mearga neregulat si cu batai metalice, de accelerat nu se mai accelera, astfel incat l-am desfacut bucati , am verificat tot ceea ce putea strica si odata cu asta planat si curatat chiulasa , montat alti segmenti si cuzineti si inlocuit numai cureaua de distributie, rolele la 20k nu avea rost sa le schimb. Dupa ce am terminat sa ii fac un rodaj pot spune ca masina merge impecabil, motorul nu are zgomote ciudate, trage conform producatorului, demarajul este perfect, consumul de ulei este de max 250 de ml intre schimburi si cee e mai important e ca pe langa consumul foarte bun nu scoate gram de fum.

Oricum in momentul de fata rolele au 60k iar cureaua 21k, le-am verificat prin iarna si pot spune ca sunt in stare foarte buna, astfel incat voi mai merge cu ea pana ce cureaua va ajunge la minim 80-90k de km si pe urma voi schimba kitul de distributie.

Dc cineva face in 4-5 ani 60k de km este recomandat sa schimbi distributia dar cand ajungi in max 2 ani la 60k  spun sincer ca linistit se poate merge la 90 cum spune producatorul.

Asta e parerea mea.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,o parere pt schimbul distributiei?o am schimbata acum 70.000 km respetiv acum 9 ani,sa o mai tin asa sau sa o schimb?ultima data am montat curea ina,si este ok.a-ti recomanda alta mrca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cazul sa schimbi tot kit-ul de preferat Continental sau Dayco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat kitul complet si am mers tot pe inna.curea veche de 9 ani si 70 k parcursi era impecabila!decit se luase vopseaua de pe partea fara zimti.absolut nici o crapatura .si rolele erau ok...am pus exact ca acestea.deci ok inna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara. imi poate spune cineva care dintre cele 2 role intinzatoare se recomanda pt skoda o1, aum din 2001. pe site ambele sunt dupa marca,model etc,,,numai ca e diferenta de cativa ron. va multumesc

inna34.jpg

inna36.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citiva ron? si 2mm,chiar daca arata la fel nu neaparat inseamna ca si sunt la fel. De ce nu cauti in http://www.partsbase.org/skoda/eu/

codul corect de piesa

 

 

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic a doua corespunde codului original, 06B109243F. lasa o serie de sasiu pe topicul dedicat ( aici )si putem sa vedem exact. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc,,,a doua e! ms si pt situ ala,,nu stiam de el.

 

 

Modificat de Wizoo_shx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

sunt intr-o mare dilema, tocmai ce am achizitionat un Golf 5, 1.6. mpi cu 253000 km reali din Germania, direct de la proprietar. Masina are carte service, iar proprietarul mi-a dat si toate facturile, pe care le are de la masina. Ideea este ca in cartea service inafara de flitre si ulei nu apare nimic trecut, in facturi apare o achizitie de pompa apa si curea distributie in noiembrie 2014, teoretic s-ar fi schimbat pe 220000 km.

Cum sa procedez, schimb kitul sau mai astept?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La diesel cel putin pe rola apare data fabricatiei, poti cauta sa vezi daca apare si la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, ma uit sa vad daca observ ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Skoda Octavia 1.9. TDI, 9 ani vechime, curea originala, 45000 km (da asa este, masina nu prea a fost folosita).
Desi sunt convins ca o mai pot tine 1 an fara probleme am cedat insa avertismentelor unui coleg. Sper doar ca mecanicii sa faca o treaba buna si sa nu ajung sa regret.
Cureaua originala de noua cred ca e superior calitativa celei cu care o voi inlocui.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Eu nu as schimba rolele si pompa de apa originale la doar 45000 Km. Hai ca la cauciuc exista fenomenul de imbatranire, dar la rulmenti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prezint si eu cazul meu: masina 10 ani vechime, 97k km, curea distributie originala. Am verificat-o acum o luna, arata bine, niciun zgomot de la role, deci va mai sta acolo un an - doi...

P.S. Am o rola intinzatoare OEM pt motorul meu, pe a carei cutie scrie clar: EXPIRATION DATE: NONE

Deci nu vad de ce ai face inutil vanzare magazinelor de piese si mecanicilor  si sa schimbi rolele la 45k km... In schimb, pt linistea ta, cureaua o poti schimba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu voi, dar service-ul nu acorda garantie daca nu se schimba toate angrenajele.

Modificat de doncristiano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Atunci schimba-le, dar cum zici si tu, probabil sunt calitativ sub cele pe care le ai acum pe masina.

  Eu am cumparat pe la 140.000 Km o masina. M-am bucurat cand am vazut in cartea de service ca are distributia schimbata la 121.000Km. Pe la 215.000 Km am schimbat distributia. Surpriza, toate rolele si pompa de apa erau originale, cu anul fabricatiei 2001 ca si masina. Deci au tinut 2 randuri de curele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doncristiano Si care sunt "angrenajele" care vrei tu sa le schimbi? :)  Lasand gluma deoparte,  normal ca mai bine schimbi kit-ul complet, daca tot umbli acolo. Pompa de apa, cred ca totusi nu are rost sa o inlocuiesti, la km care ii are masina... Daca te iei dupa mecanici, ei o sa-ti recomande probabil sa schimbi si fulia de alternator (ca si aia cedeaza in timp) si kit-ul de transmisie ( curea alternator + rolele aferente).  Insa, din punctul meu de vedere, de aceea exista si acest forum, sa impartasim experientele personale si sa nu bagam aiurea banii in masina, cand chiar nu e nevoie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt rare cazurile cand pompa de apa tine 2 distributii.

La 100.000 - 120.000 km si eu recomand acelasi lucru : set distributie, pompa apa, fulie alternator, curea alternator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!