Jump to content

Interval schimb curea distributie km/ani


aalecs24
 Share

Postare recomandată

Probabil ca au mai fost postate topic-uri cu subiectul asta, insa eu din ce am cautat nu am gasit raspuns exact pt. ceea ce ma intereseaza. E vorba de schimbul curelei de distributie. In cartea service, pt. motoarele 1.8T schimbul e recomandat la 180.000 km, nespecificandu-se nimic de perioada de timp. Eu am 35.000 km(reali) la octavia mea recent achizitionata, insa e fabricata in iarna 2001, deci ar fi cam 5 ani. E asta un criteriu mai puternic decat cei 180.000 km? Astept pareri si experiente personale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot din considerente de vechime a curelei am facut si eu distributia, din cite stiu se recomanda a fi schimbata la 4 ani

masina mea are 130KKm insa peste 4 ani asa ca am optat sa stau linistit cit sta masina la mine decit sa ma intreb cit o mai tine

toata distractia m-a costat 1000RON parca iar cel mai ieftin reper a fost ... cureaua ;)

vezi si aici http://vwforum.ro/index.php?showto...;hl=distributie

Modificat de d@n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci. sunt curios ce-mi zic astia de la service, insa nu prea poti sa pui baza pe ei cred, ei sunt interesati sa-ti ia banii ....... Sincer nu prea-mi vine sa o schimb asha devreme (devreme in km adica..), masina arata mult prea bine,se vede ca s-a mers cred impecabil cu ea, nu ca si cu un 1.8T in nici un caz, insa timpul poate ca isi pune amprenta ... inca sunt in dubii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandarea producatorului intr-adevar este de schimb la 4 ani. La un service profesionist, asta e raspunsul care ar trebui sa-l primesti.

Daca totusi vrei sa risti, la fiecare revizie spune-le sa-ti verifice cureaua de distributie sa nu dea semne de oboseala (uzura, crapaturi, sa nu fie slabita).

Oricum, daca vrei sa dormi linistit o schimbi... imi inchipui ca nu ar fi o placere sa-ti vezi motorul distrus din cauza unei curele.

Si eu sunt in aceasi situatie cu tine, si m-am hotarat ca la 6 ani s-o schimb oricum, chiar daca arata perfect cureaua si atunci.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei 4 ani specificati pt schimbul curelei distributie (si a celei de la alternator, implicit) ca alternativa la cei maxim 180.000 km sunt o masura preventiva; cauciucul imbatraneste si distractia - in cazul ruperii acestei curele - intrece orice pret platit pt a nu ajunge in acesta situatie.

Pretul pt distributie, inclusiv manopera, fara pompa de apa, este intr-adevar 1000 RON. Merita sa-ti iei de-o grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai gasit pretul asta de 1000 RON. Eu numai pe piese am gasit 850 RON (pompa de apa inclusa) ? Daca se schimba pompa de apa trebuie golit si lichidul de racire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de apa trebuie golit si lichidul de racire ?

Se goleste dar doar cat iese pe la pompa de apa si ar trebui recuperat si pu inapoi, deci teoretic nu se pierde!

Eu stiam ca , cureaua se schimba la 10 ani daca nu s-au facut kilometrii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai gasit pretul asta de 1000 RON. Eu numai pe piese am gasit 850 RON (pompa de apa inclusa) ?

La Brady Trade - dealer Skoda Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca , cureaua se schimba la 10 ani daca nu s-au facut kilometrii!

Acum 2 ani Porsche Romania a introdus aceasta regula: conteaza si anii de vechime ai masinii, nu numai km parcursi. Si e perfect normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca au mai fost postate topic-uri cu subiectul asta, insa eu din ce am cautat nu am gasit raspuns exact pt. ceea ce ma intereseaza. E vorba de schimbul curelei de distributie. In cartea service, pt. motoarele 1.8T schimbul e recomandat la 180.000 km, nespecificandu-se nimic de perioada de timp. Eu am 35.000 km(reali) la octavia mea recent achizitionata, insa e fabricata in iarna 2001, deci ar fi cam 5 ani. E asta un criteriu mai puternic decat cei 180.000 km? Astept pareri si experiente personale...

35.000km in 5 ani mi se pare foarte putin, dar daca tu zici ca sint reali atunci asa or fi. Eu am ~95000 la a mea, si consider ca merg destul de putin cu masina. Oricum, o medie de 7000 km/an ar insemna sa schimbi cureaua dupa 25 de ani, ceea ce e cam mult. In locul tau mi-as face curaj si as schimba-o cat mai repede.

Distributia la 1.8T se schimba:

- la 180.000 conform cartii, si de la 90.000 se verifica

- undeva intre 90.000 si 120.000 in functie de service-ul la care intrebi

Costa 1400 RON fara sa includa si schimbul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1000RON incluzind:

pompa apa IT

rola intinzatoare DE

amortizor vibratii DE

curea distributie GATES

curea alternator ...

antigel G12

manopera (la Bosch service BM)

cred ca asta a fost tot

schimbul de ulei nu are a face cu distributia din cite stiu eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Octavia 1,9 TDI, 90 CP - am schimbat la 85.000 km kitul de distributie. E din apr.2004, luata noua, dar am vazut la firma un coleg care s-a zgarcit si nu a schimbat la 90.000(!?) (masina are 4 ani, adusa de afara) si i-a facut varza motorul.

Apropos, cum de se aduc de afara masini numai sub 100 K km, masini de 4-5 ani, cand eu am facut aproape 100 k km in 2 ani, si mai putin vreo 15 k km pe care i-am facut in 2 concedii afara, in rest numai prin scumpa noastra Romanica ? Chiar credeti ca simpaticii nostri colegi europeni isi cumpara masini de tipul Octavia sa le tina in garaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are asta cu schimbatu distriubtiei. Scrie si tu la obiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce implica distrugerea motorului datorita neschimbarii distributiei la timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se rupe in timpul mersului, vei numara de dincolo de parbriz supapele care ies prin capota... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreb pentru ca, cineva a cumparat o octavia cu 180.000km parcusi si se pare ca nu a fost schimbat acest kit prea curand (sigur a fost schimbat dar cad avea pana in 100.000km..) .. ar trebui / vrea sa mai circule aproximativ 400 km pana o sa-i faca acest schimb.

ce sfaturi imi puteti da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia e diesel sau benzina? Daca e diesel, ce an fabricatie e? Daca e benzina, e motor aspirat sau turbo? Si ce an fabricatie e?

Toate aceste intrebari au nevoie de raspuns, intrucat kit-ul de distributie se schimba diferentiat in fct de an fabricatie, motorizare, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este diesel.. 1,9 TDI fabricatie 2000... probabil distributia a fost schimbata la 60 - 80.000 km... deci a facut 100 k km pana acum

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mearga imediat la service pt schimbarea distributiei + pompa apa ! Riscurile sunt mari daca a depasit 100k de la ultima schimbare. Cand a facut ultimul service oficial la Skoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi in ce an.. nu stiu! dar sigur pe la 60 sau 80.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu i-am schimbat Octaviei din 2001 distributia (kit complet) in luna decembrie 2006 desi nu atinsesem inca 90000km.

Problema nu e neaparat de rupere a curelei ci de faptul ca pe rolele intinzatoare se depune un strat neuniform de mizerie cauciucata generat de uzura si imbatranirea materialului...O astfel de depunere poate genera o deplasare a curelei si apoi uzarea a unul sau doi dinti la aceasta, adica exact premisa dereglarii distributiei si in finalul nefericit a ruperii curelei...

O alta chestiune poate fi uzura rolelor si repercursiunea nefericita a blocarii vreunui rulment. Mie de exemplu, rulmentul unei role suna dubios, fapt ce l-am constatat dupa pe am dat rola jos...altfel nu puteam sa-l aud...

Eu stiam de un termen de garantie de 5 ani pt un kit de distributie (in ambalaj) sau 60000km (schimbarea I).

Deci eu spun ca daca vrei sa circuli fara grija, la 5 ani e bine sa schimbi acest kit chiar daca rulajul nu impune in mod absolut acest lucru).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta chestiune poate fi uzura rolelor si repercursiunea nefericita a blocarii vreunui rulment. Mie de exemplu, rulmentul unei role suna dubios, fapt ce l-am constatat dupa pe am dat rola jos...altfel nu puteam sa-l aud...

Deci eu spun ca daca vrei sa circuli fara grija, la 5 ani e bine sa schimbi acest kit chiar daca rulajul nu impune in mod absolut acest lucru).

Da, un rulment uscat e cauza multor schimburi de distributie inainte termenul dat de nr km parcursi ! Mi s-a intamplat si mie la fel.

Alt termen este durata in ani, la maxim 5 ani tb schimbata obligatoriu (eu stiu de 4 ani), asa cum spune si Diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

As dori si eu un sfat la masina din semnatura in legatura cu schimbul curelei. Masina am luat-o in 2004 ,tot atunci am schimbat kitul de distributie CONTI. Masina are acum 7 ani si doar 46.000km facuti. Am de facut un drum de 4000km. Credeti ca e necesar sa o schimb inainte sa plec sau pot pleca asa linistit?

Modificat de tdi_man
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dute linistit cel putin 60000km tine sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

stie cineva exact la ce interval se schimba distributia la motoarele de 2.0 benzina? a mea are 93.000 de la ultimul schimb, iar primul a fost facut la 117.000. daca se prezinta inca bine cureaua mai pot merge asa cu ea? si inca o intrebare: cam ce nivel de dificultate ii acordati acestei activitati, pentru ca eu pana in prezent am schimbat singur foarte multe piese la diverse masini, aproape orice la suspensie, frane, caroserie si motor maxima pana la bujii cu scanteie si incandescente(ulei, filtre si curea accesorii de multe ori), insa la distributie doar am asistat si nu stiu daca sa o fac singur. Exista vreun topic care m-ar putea ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!