Jump to content

Interval schimb curea distributie km/ani


aalecs24
 Share

Postare recomandată

13363 15 06 11 este data fabricatiei.Trebuia sa refuzi cureaua si sa nu o montezi pe masina daca era din 2002.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum nici eu nu stiu exact ce sa zic daca o fi anul de fabricatie al curelei sau un cod al ei ceva. 


Da dar pe cutia kitului scrie ca expira in 2018 si am mai vorbit cu cineva care se ocupa cu piese de foarte multi ani si a zis ca in 2018 atunci expira valabilitate ei a cauciucului si a materialului pa care il are in ea.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic,este totusi posibil sa insemne alta chestie lucrurile care sunt inscrise pe curelele Dayco.....stiu ca la Continental apare data fabricatiei pe ele.

Totusi nu cred ca cureaua este din 2002 pentru ca nu aveau cum sa tina o curea cu asa vechime pe stoc....si trebuia casata de multa vreme.

 

Gabi, nu mai folosi prescurtari de messenger. Este ultima data cind mai corectez...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ma gandesc si eu ca o scoatea din uz daca era ceva tinand cont ca,kit-ul este si pe original 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De expirat expira doar cureaua(5 ani de depozitare),restul de role...sunt pe viata si pot fi montate si dupa 15 ani.

Deci doar cureaua iti da termenul de valabilitate al setului de distributie indiferent daca este original sau pe producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles multumesc frumos de sfat....deci acum pot sta linistit ca este in termen de valabilitate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am deslusit misterul: pe ultimul kit de distributie comandat pe curea este stantat 13363 15 06 11 dar pe cutia acesteai scrie la data de fabricatie 2013.09.11 si data expirari 11.09.2018 deci cred ca aceea stanta este doar o serie de curea nu si data de fabricare .

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorasul din semnatura ce echipare originala este pentru kitul de distributie si pompa de apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare la cei mai priceputi va rog; am cumparat masina ( seat ibiza 6l facelift, 2007, 1.4 16v 85 cp, cod motor BXW ) la 83.000 km reali ( in 01.06.2013 ); cand mi-a vandut-o, acesta sustinea ca distributia este noua ; mi-a desfacut capacul de la distributie si pe curea scria 2013 si se vedea ca era noua ; el a spus ca a schimbat tot kitul ( fara o rola de la alternator care am schimbat-o eu ca facea zgomot si despre pompa de apa numai tinea minte ) ; intrebarea mea este urmatoare : cum pot sa verific daca a fost schimbat tot kitul ( curele, din cate stiu are doua la distributie plus una la alternator si rolele toate) ? Este vreo posibila problema in caz ca s-a schimbat doar cureaua? Rolele am inteles ca fac zgomot in caz de problema ; din cate am inteles eu din cartea servis, prima distributie se schimba la 90.000 km, apoi se verifica la fiecare schimb si se inlocuieste la 60.000 km / 4 ani. Gresesc? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema mare nu ar fi ca s-a schimbat doar curea.......rolele intradevar incep sa faca zgomot pompa de apa la fel......acum daca nu s-au schimbat rolele nu cred ca or sa te mai tina pana la urmatorul schimb de distributie....... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare la cei mai priceputi va rog; am cumparat masina ( seat ibiza 6l facelift, 2007, 1.4 16v 85 cp, cod motor BXW ) la 83.000 km reali ( in 01.06.2013 ); Rolele am inteles ca fac zgomot in caz de problema ; din cate am inteles eu din cartea servis, prima distributie se schimba la 90.000 km, apoi se verifica la fiecare schimb si se inlocuieste la 60.000 km / 4 ani. Gresesc? Multumesc

 

Sunt foarte rare motoarele benzinare de la VAG care au interval fix de schimbare a curelei de distributie, iar motoarele MPI cum este al tau, nu prea fac parte din aceasta lista.

Esti sigur ca in manualul tau de service scrie ca se schimba cureaua la fiecare 60.000 km sau la 4 ani? sa nu fii interpretat gresit ce scrie acolo.

VAG (de regula) la benzinare recomanda schimbarea curelei in urma inspectie service cand se constata aparitia crapaturilor pe curea. La fel, de regula, rolele nu au interval fix de schimbare. 

Pune o imagine din carte sa ne dumirim

Daca cartea nu zice sa schimbi rolele la schimbarea curelei, eu nu mi-as face griji, as verifica distributia la fiecare schimb interval service. Insa intotdeauna exista un risc pe care trebuie sa ti-l asumi, nimeni nu-ti poate garanta ca nu se intampla nimic cu distributia.

Eu am stat cu un benzinar monomotronic peste 200.000 km iar cureaua s-a mentinut intr-o stare perfecta, dar riscul mi l-am asumat, oricand se putea intampla sa am o problema pe la distributie...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare la cei mai priceputi va rog; am cumparat masina ( seat ibiza 6l facelift, 2007, 1.4 16v 85 cp, cod motor BXW ) la 83.000 km reali ( in 01.06.2013 ); cand mi-a vandut-o, acesta sustinea ca distributia este noua ; mi-a desfacut capacul de la distributie si pe curea scria 2013 si se vedea ca era noua ; el a spus ca a schimbat tot kitul ( fara o rola de la alternator care am schimbat-o eu ca facea zgomot si despre pompa de apa numai tinea minte ) ; intrebarea mea este urmatoare : cum pot sa verific daca a fost schimbat tot kitul ( curele, din cate stiu are doua la distributie plus una la alternator si rolele toate) ? Este vreo posibila problema in caz ca s-a schimbat doar cureaua? Rolele am inteles ca fac zgomot in caz de problema ; din cate am inteles eu din cartea servis, prima distributie se schimba la 90.000 km, apoi se verifica la fiecare schimb si se inlocuieste la 60.000 km / 4 ani. Gresesc? Multumesc

Se face o verificare a curelei la 90.000 km si daca este cazul se schimba distributia,daca nu trebuie verificata iar din 10 in 10.000km.

Durata maxima de expluatare este de maxim 110.000km sau 6 ani vechime daca nu au fost efectuati multi km de la vechea schimbare a distributiei.

Singura sansa sa vezi daca au fost schimbate si restul de role este sa fie inspectate vizual dar fara a demonta cureaua sau curelele de distributie.

Poti desface decat capacul superior al distributiei si vezi ca are o rola balador de ghidare....trage un ochi la ea si vezi cum iti pare.

DAR....e posibil ca tu pe masina sa nu ai rola respectiva pentru ca de la un anumit numar de sasiu au renuntat la montarea ei pe distributie.

post-64586-0-86822100-1386411424_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos ! Am rugat mai multi mecanici sa verifice..si toti o dadeau in diverse...de asta am apelat la voi ;  :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna.detin un audi a4 1.9 din 99.azi ridicand capota am observat cureaua de accesori putin uzata pe o margine,am dat jos capacul sa vad si distributia,pare in regula mentionez ca acum 4 ani am schimbat tot kitul.timp in care am facut si 60000km.ce spune-ti? ajunge sa schimb doar cureaua accesorii?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Am postat cele de mai jos si pe forum Skoda Club, sper sa ajute la tragerea unor concluzii.
In urma unui ultim e-mail trimis celor de la Skoda Cehia, am primit urmatorul raspuns:


"Dear Mr. Nicola,


First check the timing belt is made after 90,000 kilometers covering, then every 30,000 km. Depends on the service decision, for
which it is responsible. Due to the age of the car I recommend you to replace the belt.

Best regards,"


Asa ca m-am hotarat sa schimb astazi distributia. Masina are 7ani si o luna. Ultima verificare vizuala am facut-o saptamana trecuta. Cureaua era in stare buna cu uzura normala pentru cat a functionat. Dupa demontaj, nici o crapatura pe spate, nici un dinte fisurat la baza(am cautat cu temeinicie). Marea problema a fost ca era SLAB INTINSA, pericol sa sara de la punct. De la rola iesise vaselina. Pompa de apa nu am schimbat-o, la viitorul schimb de distributie o sa o schimb(am 65285km). Cureua care am pus-o este Contitech( Install <02.2017).
Concluzionand, in ceea ce ma priveste, verificatul vizual nu prea este de baza, nu am vazut ca cureaua este nu mai este intinsa corect. Cureaua nu prezenta urme de uzura grava, dar rola putea sa se blocheze fara vaselina. Alte concluzii si pareri le las la latitudinea dumneavoastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 7 ani orice cauciuc se face ~ plastic... Mai e vorba si de vechime...parca zice si de asta pe undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai tare, mai dura mi s-a parut cureaua noua. Eu nu regret ca am schimbat distributia la km putini care i-am facut. Cureaua slaba, vaselina iesita din rola(blocaj), sunt cauzatoare de necazuri mari. Am fost adeptul pastrarii cat mai mult al distributiei originale, dar este riscant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am cumparat skoda in anlul 2009, luna noiembrie, si pana in prezent am parcurs 52000 km. Cand ar trebui sa schimb distributia + pompa de apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca e si la perioada...5ani parca...

Vezi ca scrie si in cartea ei...

Citeste si putin mai sus...principiul e acelasi...exceptie cele pe lant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU scrie nimic de ani, doar km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, trasei si eu un ochi...si mi-am amintit de "recomandarile" gasite... 90k prima verificare si dupa aia din 30 in 30k...

Dar, avand in vedere orele de utilizare/ calitatea pieselor/regim de mers etc eu unul nu as tine o curea mai mult de 4-5 ani sau 60-70k preponderent urban...

Cauciucul imbatraneste si nu mai lucreaza ca la inceput...

Prefer sa dau 6-700RON sa schimb distributia decat sa crape si sa desfac motorul...

Un cauciuc chiar daca arata ca nou dar e vechi de 5-6-7 ani il mai folosesti ? Eu unul NU...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele 1.9 TDI au interval de schimb la 90000, 120000, 150000 km, functie de codul motor(tabel Contitech). Nu au interval specificat de ani. Dar la cel mult 6 ani trebuie schimbata. Daca nu-mi spuneau cei de la Skoda Cehia sa schimb cureaua datorita varstei masinii (2008.03.), la 64000 km mai asteptam. Cand am vazut cureua cat de slaba era, am avut un soc, mi-am dat seama cat de aproape am fost sa-mi sara cureaua. Motorul stricat din cauza distributiei nu o sa mai fie niciodata un motor in care sa ai baza, asta fara sa mai vorbim de costul reparatiei. Pentru aprox. 1000 RON, nu cred ca merita riscul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si arata grav?! se rupea in doua? sau mai tinea 3 ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureaua arata o uzura normala a danturii fara crapaturi pe suprafata sau la baza danturii. Desfaceam capacul distributiei si arata foarte bine. Nu ai cum sa-ti dai seama daca este intinsa cum trebuie daca nu desfaci toata protectia. Ori asta inseamna aproape jumatate din munca depusa la schimbul distributiei. Plus ca trebuie sa verifici si rola(rolele). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un motor desfacut nu o sa mai mearga exact la fel ca unul montat de fabrica...

Eu unul nu risc sa fac asta...cel putin la gama mai veche costurile distrubutie nu este o avere...

merita sa o faci la 4-5 ani...

Numai verificarea riguroasa a distributiei implica demontarea ei...Manopera e ~aceeasi...

Pompa de apa nici ea, ca si rolele, nu tin o vesnicie...

Daca le-ai schimbat deja in Ro nu mai au calitatea originala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!