Jump to content

Proiectoare Golf V


lile
 Share

Postare recomandată

e cam vechi topicul, dar poate mai citeste cineva. as vrea sa schimb si eu becurile de ceata. ma incercat sa trag de grila, dar nu iese :(, nu am gasit niciun surub cu care sa fie prinsa. Puteti va rog sa marcati pe o poza unde sunt clemele care o tin? n-as vrea sa le rup. mersi.

 

PS. la masina din semnatura :).

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    45

  • F l o r i n

    30

  • 4abc

    18

  • WooZie

    17

Are cate un surub fiecare, intre lamele , spre interior.

Problema e ca se scot cu tot cu pleoapa de sus, cea cu nichel . Eu prima data am dat bara jos ca sa vad cum sunt prinse.

Trebuie sa tragi de partea de jos a grilei pana la 45 de grade , tragi si de pleoapa -partea din exteriorul masinii, apoi tot ansamblul  spre exterior,  tot la 45 de grade.

Spre interior pleoapa are un carlig,nu clema.

Sfatul meu e sa dai bara jos.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca te ajuta ce face asta:

 

Da acuma serios... cum sa dai bara jos sa schimbi un bec?!?!

Modificat de adi_golfV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi, am gasit si eu filmuletul si multe alte tutoriale, in care grila respectiva iese foarte usor, eu am tras semnificativ mai tare decat cel din filmulet si nu iese, si nu am nici suruburile respective, exista gauri pentru ele, dar suruburi nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupun ca in locurile marcate cu galben sunt cleme, deci daca bag o ceva intre grila si spoiler ar trebui sa ajute in eliberarea grilei. sunt cleme si in locurile incercuite cu rosu cumva? mersi.

post-78748-0-03742300-1398857364_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza pusa de tine nu e de Jetta, e de Gti si nu e la fel.Sus , spre interior are un carlig. Daca nu incline grila .risti sa-l rupi.

Filmul nu mai zic, nici pe departe nu e la fel .

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cristiganea24

Buna am si eu cateva intrebari.

Masina nu avea proiectoare din fabrica si acuma am proiectoare pe masina dar nu imi funcioneaza ptr ca nam nici cablu nici nimik decat proiectoarele montate si as vrea sa styu cat ma costa sa le instalez, si inca ceva mi am cumparat bloc de lumini de pe modelele astea mai noi de masini si vine cu functia auto.intrebarea mea e cat mar costa sa pun firele si ce mai trebuie acolo?? Imi poate explica cineva!!o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Costurile componentelor si manopera, variaza... deci, poti cauta pe cineva pe langa tine care sa iti faca treaba si vezi cat iti cere.

 

Pentru proiectoare - iti trebuie tras fir din blocul de lumini la centrala electrica, trase firele de la centrala la proiectoare, facut cablajul la bara - unde in afara firelor o sa ai nevoie si de mufele originale - se pot comanda. Dupa finalizarea montajului, trebuie codata centrala electrica

 

Pentru auto - varianta de fabrica - in afara de senzor de lumina, mai trebuie inlocuit si parbrizul - pentru a putea monta senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN primul rand, trebuie verificat daca centrala ta electrica suporta proiectoare, daca nu, trebuie schimbata si aia

 

Si o alta oglinda interioara dupa montarea senzorului de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect. cu tot cu picior - ca acesta difera... eventual vezi in aria vanzari, avem colegi care comercializeaza produse de retrofit si te pot ajuta cu un kit complet - fara parbriz.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiganea24

Va muktumsc de raspunsuri. Nu credeam ca e asa complicat. Sincer nici nu ma mai incurc credeam ca e mai simplu :D o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Ziua

Incep cu scuzele de rigoare pentru intrebarea mea off-topic.

Ma intereseaza daca s-a gasit o solutie tehnica decenta pentru implantarea unei surse luminoase care poate fi considerata DRL, in farul clasic al GOLF 5, in spatiul aliniat cu semnalizarea.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat 2 module drl acolo, dar trebuie sa desfaci geamul, altfel nu ai cum sa faci operatiunea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Va muktumsc de raspunsuri. Nu credeam ca e asa complicat. Sincer nici nu ma mai incurc credeam ca e mai simplu :D o seara buna

 

nu e asa de complicat,,,,,, dar e de munca, deoarece ai destule plastice, etc de demontat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut tuturor

 

Un mic ajutor.

Vreau sa inlocuiesc blocul de lumini cu unul cu functie pentru proiectoare.

Am gasit pe forum  codul : 5ND 941 431 A XSH

        3BD 941 531

As dori sa stiu daca il pot utiliza. ( am cumparat proietoare si grile)

 

Masina am configurat-o la cumparare fara proiectoare.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat 2 module drl acolo, dar trebuie sa desfaci geamul, altfel nu ai cum sa faci operatiunea

 

niste poze se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se vede mare lucru pentru ca portiunea aia e blurata, se vad doar 6 leduri numai cand sunt aprinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt curios cum se vad ziua.Parca ai faruri Hella xenon look, nu?

Exista perete despartitor intre semnalizare si pozitie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu? nu am faruri xenon look, am farurile originale modificate de mine cu lupe, drl si vopsite. Da, are perete despartitor intre cele doua compartimente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite cateva poze ca sa iti faci o idee

post-21593-0-40240400-1401632948_thumb.j

post-21593-0-95123500-1401633113_thumb.j

post-21593-0-64381400-1401633129_thumb.j

post-21593-0-34606300-1401633142_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, arata bine, dar, daca de ce nu ai pus drl-urile pe toata lungimea farului?

Am vazut pe la chinezi  drl  model Octavia 3. M-ar bate gandul, eu am xenon look.

Mersi de poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum, sa intru peste semnalizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, consideri ca obtura semnalizarea cand erau aprinse? Ai incercat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in compartimentul semnalizarii e oglinda si becul, ar fi trebuit sa vina in dreptul becului, iti dai seama ce tiganie era, acolo unde l-am pus eu era loc gol si oglinda, am taiat oglinda si le-am prins in suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara colegi

 

am o problema estetica cu geamurile de la proiectoare. sunt varza de zgariate, poate si murdare pe interior.

pt o polishare / curatzare vreau sa le scot.

pe dreapta e un surub care tine grila proiectorului in jurul lui.

pe stanga nu vad nici un surub. daca trag de grila - nu da semne ca vrea sa iasa de acolo.

 

ma poate ajuta cineva cu un sfat / poza din catalog cu componentele barii/grilei/proiectorului ?

apropo e G plus - daca mai conteaza.

 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!