Jump to content

Proiectoare Golf V


lile
 Share

Postare recomandată

mihai_daniel_vw

salutare tuturor..fiind membru nou pe aici va rog sa ma scuzati daca sb deschis de mine a mai fost discutat...asadar de cateva luni vad tot mai des masini noi care vin echipate cu proiectoare daylight cu smd-uri...asadar m-am gandit sa ii fac un cadou naravaşului meu golf (ma gândeam la ceva daylight cu 6,8,9 smd-uri in linie) pt un look mai shik dar si pt siguranta mea de a fi vazut mai bine pe timp de zi nelamururile mele :

1. Ar trebuii ceva modificari la instalaţia electrică? Eu ma gândeam sa se aprindă odata cu pozitiile deoarece nu am buton pt proiectoare

2 cum si unde leg firele respective? Exista ceva mufe pe care sa le montez sa fie safe sau tre sa fac ceva improvizaţii gen innadit firele pozitii cu firele proiectoare

3.ce şanse sunt sa imi dea eroare de bec ars ?si daca da cum o rezolv?

V-as ruga sa imi explicaţi mai "băbeste" deoarece sunt cam inapt in domeniu

Astept parerile ideile si ajutoarele voastre...salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    45

  • F l o r i n

    30

  • 4abc

    18

  • WooZie

    17

Daca te legi in paralel cu instalatia actuala nu o sa iti dea eroare.

Trebuie sa te legi in instalatia actuala inparalel cu echipamentul existent....nu ai unde in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

merci Florin asta am înţeles...dar cum o fac? Improvizaţie? Tai firele si le innadesc? Eu as vrea ceva simplu si safe voi ce imi recomandaţi?...salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa le legi printr-un releu si la punerea contactului sa se aprinda si la aprinderea pozitiior sa se stinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

al bundy tu propui sa se aprindă numai cand pun contactul? Pai si in cazul asta dc le mai pun daca se sting cand pun pozitiile?as vrea sa meargă cand pun pozitiile...am precizat ca sunt cam inapt :)) si ca trebuie sa imi explicati mai pe intelesul unui necunoscător.. Al bundy am citit ieri si azi peste 30 de topic-uri din diferite subiecte si am obs ca pe linie de electric esti "doxa" tocmai de aceea te rog respectuos sa ma ajuţi si sa imi explici pe intelesul meu eventual cu o schema cum sa montez daylight sa se aprindă odata cu pozitiile...ms frumos si astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drl-ul trebuie sa se aprinda independent de pozitii, altfel de ce mai e drl daca trebuie sa aprinzi pozitiile? eu le am legate in felul urmator:

pun contact - se aprind

aprind pozitiile - raman si ele aprinse

aprind faza scurta - se sting, ca nu mai e nevoie de ele cand ai faza aprinsa

Treaba se face cum ti-a zis si al bundy cu un releu comandat de faza scurta sau de pozitii, depinde ce preferinte ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

am inteles ideea dar as prefera mai degraba sa se stînga pe faza lungă...eu vreau sa le folosesc si pe post de proiectoare pt ceata ploaie etc mai ales ca am inteles ca sunt perfect legale indiferent de vreme sau perioada a zilei...deci vreau impreuna cu pozitiile si faza scurtă. Sau chiar si cu lungă....deci o vreau non-stop....si acum partea mai dificila ...de unde iau releu.?..cum il leg? Unde il leg?cred ca mai simplu ar fi sa se aprindă cand pun contactul....dar cum se face treaba asta...mentionez ca am îndemânare dar nu am nici cea mai vagă idee...bănuiesc ca nu mai trb releu daca vreau sa se aprindă cand pun contact....vă rog respectuos sa imi explicati detaliat unde leg firele de la daylight pt a se aprinde cand pun contactul...seara buna si astept ras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

postez dp tel mobil si nu am gasit "edit" pt a modifica msg-ul meu anterior...deci ca sa fiu inteles corect as vrea ca drl-urile sa se aprindă odata cu pozitiile ...sa merga si cu faza scurta si cu faza lungă....mai este nevoie de releu? Daca da in cazul asta o sa il pun pe faza lunga adica sa se stînga drl-ul cand actionez faza lunga.. daca nu e voie de releu sa stea aprins pe orice poziţie....nu uitati sa imi spuneti unde sa leg acele fire(mai detaliat daca se poate ) daca ar fi fara releu ar fi perfect...seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei comanda releului de pe motorasul de reglat farurile care are plus pe contact, apoi plus de pe baterie il duci la drl, minus de unde iti vine mai bine, preferabil tot de la baterie, o siguranta pe firul de plus si aia e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

woozie sunt sigur ca in termenii tai asta e pistol cu apa eu insa am citit de cel puţin 20 de ori msg_ul tau si inca delirez .....unde e releul pt reglare far? iau plus de acolo si mai iau si de pe baterie adica doua plus-uri? Si minus tot dp baterie. pe plusul dp baterie leg o siguranta? Si sa inteleg ca daca leg drl-urile la plus si minus merge? Nu inteleg nimik...ceva mai simplu nu exista daca nu te rog foarte frumos sa imi mai explici odata sau eventual te sun si imi explici ca sincer nu am multe cunostinte in domeniu dar sunt sigur ca asistat o pot face..salutare si astept răspuns

incep sa pricep usor usor deci iau plus dp releu de la motoras de la faruri deoarece ala cand pun contactul are curent pe el deci avem "faza"...dar dc imi mai treb inca un plus dp baterie? Nu as putea mai simplu sa iau plus si minus dp releu de motoras de la far? Adica cand pun contact daca motoras primeste curent primeste si drl....nu inteleg dc sa il trec prin releu....sunt inapt...totusi astept raspuns :))...ms tare mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai simplu de atat nu se poate, nu exista releu, il pui tu. releul are o bobina pe care o legi asa, firul de plus la plusul motorasului de reglat farul(il gasesti in mufa farului cu un aparat de masura, apare cand pui contactul) si un minus tot din mufa farului. Apoi iei un plus de pe baterie il treci printr-o siguranta si il bagi in releu, apoi iesirea din releu o duci la drl fiind plus, apoi minus pt drl si gata. Daca sunt termeni pe care nu ii cunosti, du-te la un electrician, sper ca stii macar cum functioneaza un releu, da? daca nu, tot la electrician rezolvi problema, nu are rost sa strici ceva acolo

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

:)))) doamne cat esti de amuzant..iei firu ala il pui la plus ala prin releu minus siguranta releu baterie drl fire mufe aparat de măsurat si cand pun contactul sa nu zici ca se aprinde? Merg la un electrician clar nush cum functioneaza un releu nush de unde sa il iau nush ce putere unde il montez cum leg siguranta nush nimik ma astepta la ceva mai simplu

zimi te rog ce releu sa cer la magazine si ce siguranta si unde anume se montează astea ...exista vreun loc prin tabloul de siguranţe sau nu contează...ms tare mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce consum ai pe drl-uri, cred ca e suficient de 1A, sunt amuzant, ha? nu mai bine ma abtin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NUsh, nimik, etc.   ce a ajuns scrisul in romana....

 

Mihai, inseamna ca tu nu vrei DRL, tu vrei sa o faci pom de craciun. DRL sunt lumini de mers pe timp de zi si cand aprinzi pozitia tb sa dispara.

Daca tu vrei altceva, eu ma retrag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

hai nu mi-o lua in nume de rau acum...glumeam doar...deci releu de 1amper siguranta? D cat? Unde se monteaza astea in tablou sau pur si simplu pe fire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siguranta pe fir, ti-am facut o schema minima la ce ai tu nevoie, dar sa stii ca al bundy are dreptate, nu are rost sa stea drl aprins cand ai luminile aprinse, daca revii asupra problemei si faci cum trebuie, atunci se mai fac niste modificari la schema, bafta

post-21593-0-39653000-1394392069_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

al bundy tot ce am postat pana acum pe forum am facut-o de pe tel si crede-ma ca îmi e tare greu(scuze pt scris de acum inainte incerc sa o fac corect) si da al bundy vreau drl si vreau sa arate si bine cred ca pozitiile philips de 6000 cu drl-urile ar da foarte bine combinate...promit sa pun poze dupa realizarea dificilului proiect....insa pana acolo am nevoie de ajutorul vostru...deci releu de un amper siguranta de cat? Si unde se monteaza releu si siguranta nu cred ca atârnă asa pe fire...ms frumos si scuze inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le montezi unde vrei tu in compartimentul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_daniel_vw

ms frumos pt schema woozie insa nu vad siguranta treb pusa intre releu si drl ?sau unde mai exact? Si inca ceva împamantarea aia de la releu si de la drl e defapt minus adica trebuie dus la minusul baterie sau se leaga pe caroserie?sau e una si aceeaşi...hai ca mai am un pic si nu ma mai duc la electrician...o fac eu pana la urmă... Inca cateva sfaturi si pun in practica marele proiect...salutare

cum ar fi ca unu ca mine sa reuşească sa monteze drl pe golfulet doar cu cateva posturi pe forum...oricum sunt sigur ca daca mai aveti 2-3 ca mine va lăsaţi de post-uri...va admir răbdarea si promptitudinea de care dati dovada....sincere mulţumiri si sper sa ma ajutati in continuare in problemele întâmpinate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mihai_daniel_vw

salutare inca odata baieti...dupa cateva saptamani de asteptare a DRL-urilor in sfarsit am gasit niste baieti seriosi care mi le-au trimis(intr-un final).acum am si eu o intrebare ....cum desfac grilele stanga,dreapa ale proiectoarelor ...am tot tras de ele si nimic...cumva trebuie sa dau scutul jos si sa ma bag sub masina? e vre-un surub acolo?...astept raspuns...salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ....vezi ca in cel dreapta ai un surub. Parca in stanga nu. Restul cleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Centrala pe care o am eu acceptă proiectoare? ... Nu îmi dau seama care dintre cele două serii sa o citesc pentru a verifica aici ..... Și în caz afirmativ m-ar interesa dacă pot seta DRL pe proiectoare ..... . Mulțumesc anticipat.
 

post-43737-0-17953800-1397845302_thumb.p

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi vezi daca are casuta pentru a bifa fog light.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat și nu am văzut posibilitatea de a activa fog light însă am văzut backup front fog light as low beam. Adică nu pot coda centrala cu proiectoare însă am acel backup function... Nu o fi bună interfața. Și pe lista respectivă pare a fi highend...

Modificat de KISSSKY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e vorba de interfata, insemna ca nu suporta centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!